Binance'de Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey
How-to Guides

Binance'de Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu rehberde, DeFi stake işlemlerinden Binance Launchpad'e kadar Binance borsası tarafından sunulan tüm popüler stake ve birikim seçeneklerini bulacaksınız.

Binance'de Stake Etme ve Birikim Yapma: Bilmeniz Gereken Her Şey

İçindekiler

Birkaç ay önce hayata geçen Binance staking platformu, kripto para meraklılarına ADA, DOT, TRX, EOS ve CAKE stake ederek yüzde 37,49'a kadar APY oranı ile pasif gelir elde etme şansı veren "Yüksek Verimli Stake Teklifi" sistemini kullanıma açtı.

Stake işlemi genellikle ilk hizmeti, ilk gelen alır sistemi ile çalışıyor. Bu işlemler, Binance borsasında mevcut olan birden fazla stake fırsatıyla kullanılabiliyor.

Peki ama kripto staking tam olarak nedir? Gelin tüm konsepti gözden geçirelim!

Kripto Staking Nedir?

Kripto para birimlerini belirli bir Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) mekanizması ile stake etmek, PoW madenciliği ile bir tutuluyor. Zira bu şekilde ağın güvenliği ve operasyonları destekleniyor.
Madenciliğin aksine stake etme işlemi, daha az kaynak harcıyor. Tek gerekli olan, kripto paraları bir stake cüzdanına kilitlemek. Bunun karşılığında katılımcılar ödül kazanıyor.
Stake etme işlemi, Hisse İspatı algoritmasına sahip blockchain ağları üzerinde çalışıyor. Burada yeni blokları doğrulamak için, paralarını sisteme kilitleyen kullanıcılar arasından rastgele seçim yapılıyor. Doğrulayıcı olmak için gereken miktarda paranız bulunmuyorsa, birikiminizi tıpkı likidite havuzuna kilitler gibi büyük bir doğrulayıcının hissesine ekleyebilirsiniz. Bu sayede ödüller, üyelerin ağa eklenecek blokları bulan doğrulayıcılara yaptığı katkı oranında paylaştırılıyor.

Bahsi geçen süreç, PoW ağlarında gerçekleşen madencilik işlemlerine kıyasla çok daha basit. Çoğu stake seçeneği için dijital cüzdandan para aktarmak yeterli. Hatta Binance üzerinde olduğu gibi, coin'leri doğrudan borsa cüzdanından bile aktarabilirsiniz.

Binance, birbirinden farklı APY yüzdeleri bulunan stake edilebilir çok sayıda coin içeriyor. Böylece daha fazla özgürlük ve kripto para stake alternatiflerinin pek çoğuna erişim olanağı sağlıyor.

Binance Üzerinde Stake Türleri

Binance borsası, kripto para birimleriyle farklı stake etme yolları sunuyor. İşte birkaç örnek:

Binance Borsasında DeFi Staking

DeFi stake işlemleri riskli olabilir ve bu nedenle Binance, müşterilerinin risklerini en aza indirmek için DeFi ortaklıkları kullanılıyor. Bununla birlikte, borsa üzerindeki DeFi stake seçenekleri yüksek APY sunsa da Binance, zincir üstü akıllı sözleşme güvenliği sorunlarından sorumlu olmadığı için yüksek risk söz konusu.

Aktiviteler

Binance borsasındaki bu özellik, belirli süre içinde, belirli kripto para işlemleri üzerinden ödül elde etmenizi sağlıyor. Söz gelimi, BEL gibi kripto para birimleri, 15 günlük stake süreci sonunda yüzde 18'lik yıllık faiz seviyesine ulaşabiliyor. Stake fırsatları sonsuza kadar sürmüyor. Örneğimizdeki 15 günlük işlem süresi sonlandığında stake işlemi de tamamlanmış oluyor. Bu teklifler aydan aya değiştiği için Binance üzerindeki aktiviteler bölümünü kontrol edebilirsiniz.

Binance Üzerinde ETH 2.0 Stake

Ethereum birikiminizi kullanarak uzun vadeli stake işlemi başlatabilir, Binance üzerinde ETH 2.0 stake geliri elde edebilirsiniz. İşlem oldukça basit: Binance mobil uygulaması üzerinden "Daha Fazla (More)" seçeneğine girin ve aşağı kaydırıp "Finans (Finance)" linkini bulun. Binance Smart Chain üzerinde ETH stake etmek istediğinizde ETH'leriniz, Ethereum üzerindeki hissenizi temsil eden token olan Beacon ETH (BETH) birimine dönüştürülüyor. BETH token, ETH ile yapılabilen her şeyde kullanılabiliyor ve her BETH, bire bir oranda ETH birimine dönüştürülebiliyor. ETH'lerinizi kilitleyerek ETH 2.0 staking özelliği üzerinden kazanacağınız faiz oranı, o sırada aynı işlemi yapan kişi sayısına göre değişiyor.

Binance Üzerinde Kilitlenmiş Birikimler

Paranızı Binance borsasına kilitleyebilir, borsada kilitli kaldığı gün sayısına bağlı olarak değişen faiz oranlarında gelir elde edebilirsiniz. Örneğin paranızı BUSD, USDC veya USDT birimleri üzerinden 7 gün kilitlediğinizde yüzde 4,5 gelir elde ederken 90 gün içinse yüzde 5,1 faiz alabilirsiniz.

Binance Vault

Borsanın BNB kasa bölümüne gidip BNB varlıklarınızı kilitleyerek APY kazanabilirsiniz. APY değeri, platformdaki mevcut gelir fırsatları üzerinden belirleniyor. Özünde Binance Vault, gelirleri iyileştirme mantığında çalışıyor. Kullanıcının parasını alıp başlangıç havuzu veya esnek tasarruf hesabı gibi garantili getiri sunan yerlere yatırıyor.

Binance Launchpad

Binance Launchpad; kripto para projelerinin borsa üzerinden sermaye elde ettiği İlk Borsa Arzı (IEO) mekanizmasına öncülük etti. Binance Launchpad, kullanıcıların ödül kazanmak için paralarını stake ettikleri projelere belirli dönemlerde ev sahipliği yapıyor. Stake edilebilecek mevcut projelerin listesi sürekli değişiyor.

Kısaca

Binance üzerinde stake etme özelliği, birden fazla fırsatı aynı anda sunuyor. Kullanıcılar platform üzerinde mevcut tüm seçenekleri ve bunlarla ilişkili risk düzeylerini analiz edebiliyor. Yüksek APY sunan projeler genellikle yüksek risk içerirken düşük faiz oranına sahip yatırım seçeneklerinin riski de az oluyor. Esnek tasarruf seçenekleri günlük bazda ödül sunabiliyor, ancak bunların getiri oranları düşük oluyor. Kilitlenen varlıklar, vade bitimiyle birlikte kullanıcıya pasif gelir sağlıyor.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
6 people liked this article