Axie Infinity Nedir?
Tech Deep Dives

Axie Infinity Nedir?

"Axie" denilen dijital evcil hayvanları toplayabilecekleri, savaştırabilecekleri ve alım satımını Pokemon oyunundan esinlenilerek oluşturulan NFT video oyununu derinlemesine inceliyor.

Axie Infinity Nedir?

İçindekiler

NFT tabanlı çevrim içi video oyunları yeni bir fikir değil. Bugün bile popüler olan CryptoKitties projesinin hayata geçtiği 2017 yılından beri piyasada mevcutlar ve birçoğu orta derecede başarılı sayılabilir.

Ancak Axie Infinity, kendinden önce geliştirilen benzer her projeden tartışmasız şekilde farklı yapıya sahip. Bu yazının hazırlandığı esnada 2 milyar dolardan fazla piyasa değerine sahip olan ve bir yılda 1 milyar doların üzerinde kazanç sağlayan Axie Infinity projesi şaşırtıcı bir başarı elde etti.

Birçok kişinin, 2021'in en popüler blockchain oyunu olduğunu düşündüğü proje konusunda bilmeniz gereken her ayrıntıyı inceliyoruz.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Axie Infinity (AXS) Nedir?

Axie Infinity, kitlesel başarı elde etmiş Pokemon serisinden esinlenilerek geliştirilmiş popüler bir blockchain oyunu. Açık uçlu ve son derece esnek yapıya sahip ve sürekli genişleyen Axie ekosistemi içinde kullanıcılar; "Axie" olarak bilinen dijital evcil hayvanları sahiplenebiliyor, yetiştirebiliyor, savaştırabiliyor ve diğer kullanıcılarla takas edebiliyor.

Ağustos 2021 itibarıyla Axie Infinity, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz oyun uygulamaları (DApp) arasında haftalık zincir üstü işlem hacmi bakımından ilk sıradaydı. Ayrıca haftalık 100 binden fazla tekil kullanıcıya ulaşarak en çok kullanıcıya sahip üç oyun DApp'inden biri olmayı başardı.

Blockchain teknolojisinin tüm özelliklerinden faydalanan platform eğlenceli, erişilebilir ve eğitici bir yapı sunmak üzere tasarlanmış. Axie Infinity, gelişmekte olan birçok ülkede blockchain sektöründe hatırı sayılır bir geçiş platformu haline geldiği için, hedeflerini gerçekleştirme konusunda zaten başarılı denilebilir.

AXS ve SLP Nedir?

Axie Infinity ekosisteminde kullanılan iki ana token bulunuyor: Axie Infinity Shards (AXS) ve Smooth Love Potions (eski adıyla Small Love Potion) (SLP). Platformun yerel yönetişim token'ı olan AXS sahipleri, Axie'nin merkeziyetsiz organizasyonunun bir parçası haline geliyor. Hazine fonlarının nasıl harcanması gerektiğine veya ekosistem fonunun nasıl tahsis edileceğine karar vermek gibi platformun gelişimini şekillendirmeye yardımcı olabiliyorlar. Diğer taraftan SLP, oyunu oynayarak kazanılıyor ve yeni Axie üremek için kullanılabiliyor.
Hem AXS hem de SLP, Ethereum ağında alım satım için kullanılan ERC-20 standardında bir token.
Axie Infinity token satışının son aşaması Binance Launchpad üzerinde gerçekleşti ve toplam 2,97 milyon dolar fon elde edildi. Teknoloji odaklı oyun stüdyosu olan Sky Mavis tarafından geliştirilen yapım, başarılı bir girişimci ve mühendis olan Trung Nguyen tarafından yönetiliyor. Deneyimli bir geliştirici olan Aleksander Larsen'in (COO) yanı sıra daha önce Google ve PayPal'da görev almış bir mühendis ve Sky Mavis'in CTO'su olan Viet Anh Ho gibi isimlerin de desteğini almış durumda.

AXS Kullanım Senaryoları

Ağustos 2021 tarihinden beri AXS token, öncelikle yeni Axie yetiştirmek için kullanılıyor. Bununla birlikte token için aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni özelliklerin eklenmesi planlanıyor:

Staking Ödülleri

AXS sahipleri, AXS enflasyon oranına bağlı olarak stake ettikleri varlık miktarınca pasif gelir elde edebilecek. Bu özelliğin 2021 yılı itibarıyla kullanıma açılması planlanıyor.

Yönetişim

Axie Infinity, AXS stake eden kullanıcıların, platformun gelişimi için alınacak kimi kararlarda söz sahibi olacakları merkeziyetsiz bir yönetim sistemine geçiş yapmak için tasarlanmış. Sky Mavis, Ekim 2023'e kadar ekosistemdeki çoğunluk oy hakkını kullanıcılara devretmeyi planlıyor. Yönetişim özelliklerinin 2021 yılında başlatılması beklenirken Axie Infinity, 2023 sonuna kadar tamamen merkeziyetsiz bir kuruluş haline gelecek. Seçmenler bazı konularda söz sahibi olacak. Söz gelimi hazine fonlarının nasıl harcandığı ve yol haritasında yer alan geliştirmelerden hangilerine öncelik verileceği gibi…

Satın Alma Gerekliliği

Kullanıcıların yakın gelecekte aktif olacak Axie, Land veya oyun içi satışlarına katılmak için AXS biriktirmeleri gerekebilecek.

Axie Infinity Nasıl Çalışıyor?

Axie Infinity, kullanıcıların sahip oldukları Axie'lerle gerçek zamanlı biçimde savaşabildikleri bir oyun. Benzersiz olan her Axie, ERC-721 standardına sahip benzersiz token (Non-fungible token, NFT] şeklinde temsil ediliyor.

Her Axie dört farklı istatistiğe sahip: Sağlık, Moral, Beceri ve Hız. Axie'nin ne kadar hasar alabileceği, ilk önce kimin saldıracağı ve ne kadar hasar vereceğinin belirlendiği bu verilerin her biri oyundaki savaş mekaniğinde çok önemli rol içeriyor.

Axie'ler altı normal sınıf (Aquatic, Beast, Bird, Bug, Plant veya Reptile) ya da üç gizli sınıftan (Dawn, Dusk veya Mech) birine sahip oluyor. Her sınıf, diğer sınıflara karşı daha az ya da daha çok etkili olan güçlü veya zayıf yönler içeriyor. Söz gelimi su yaratıkları (Aquatics); Beast (Canavar), Bug (Böcek) ve Mech Axies (Mekanik Axie) sınıflarına karşı güçlü oluyor. Ancak Sürüngen (Reptile), Bitki (Plant) ve Dusk Axies (Alaca karanlık Axie) sınıflarına karşı zayıf. Bunlar Axie istatistiklerini de etkiliyor.

Axie'ler altı farklı vücut parçalarına sahip: sırt (back), kulak (ear), göz (eye), boynuz (horn), ağız (mouth) ve kuyruk (tail). Göz ve kulak haricinde bu parçaların her biri kendileriyle bağlantılı bir yetenek barındırıyor. Haliyle Axie'lerin savaşlardaki yeteneklerini doğrudan etkiliyorlar.

Görevlere, PVP Arena veya Macera (Adventure) Moduna dahil olarak SLP kazanmak mümkün. Bunun da ötesinde Axie yaratıklarının yavrulamasını sağlamak ve daha nadir veya güçlü kombinasyonlar elde etmek mümkün. Toplam nüfusun sınırlı seviyede kalması amacıyla her Axie en fazla 7 kez yavrulayabiliyor. Bunun için 4 adet AXS ve işleme göre değişen oranda SLP harcamak gerekiyor. İlk yavrulama döngüsünde 150 SLP harcanırken yedinci ve son yavrulama 3.150 tokene mal oluyor.

Axie yaratıklarının her vücut bölümünde biri baskın (Dominant, D), biri çekinik (Recessive, R1) ve biri de minör çekingen (Minor Recessive, R2) olmak üzere üç çeşit gen bulunuyor. Baskın genlerin herhangi bir yavruya aktarılma şansı yüzde 37,5 seviyesinde. Çekingen genlerde bu oran yüzde 9,375'e, minör çekingenlerde yüzde 3,125'e kadar düşüyor.

İki Axie'nin birleşiminden ortaya çıkacak yavrunun belirli özellikleri içerme ihtimalini hesaplamak adına herkes tarafından kullanılabilecek bir açık hesap makinesi mevcut.
Gizemli (mystic) parçalara sahip olan Axie yaratıkları en nadir türler olarak belirleniyor. Bunlar ön satış sürecinde kullanıcılara aktarılan orijinal Axie grupları arasında yer alıyordu. Başlangıç aşamasında oluşturulan (ve Origins olarak adlandırılan) 4.088 Axie'nin yüzde 25'i mistik parçalara sahipti. Bunlardan toplam 19 adet üçlü mistik ve 3 adet dörtlü mistik oluşturuldu. Şimdiye kadar satılan en pahalı Axie'nin üçü de üçlü mistik özelliğine sahipti. #2761, #3224 ve #1046 numaralı bu yaratıklar sırasıyla 200, 200 ve 300 ETH karşılığında satıldı.
Ağustos 2021 itibarıyla, kalan son dörtlü mistikten biri (#991) şu anda 5.000 ETH değerle satışa sunulmuş durumda. Ancak mistik özellikler yavruya aktarılamıyor.

Çeşitli oyun içi kaynaklar da P2P piyasasında satılacak biçimde token haline getirilebiliyor. Bunlar arasında, kullanıcıların çeşitli öğelerle kişiselleştirebileceği arazi seçenekleri yer alıyor. Axie Infinity ekosistemindeki Lunacia dünyası, toplamda yedi farklı türe (Savannah, Forest, Arctic, Mystic, Genesis, Lunas Landing ve Map) sahip olacak biçimde 90 bin 601 arazi bölümünden oluşuyor.

Axie Infinity tarafından geliştirilme aşamasında olan Lunacia SDK, oyuncu ve geliştiricilerin Axie Infinity içinde sanatsal varlıklar oluşturup ek oyun deneyimleri meydana getirmeleri için kullanabilecek.

2018 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana Axie Infinity, birkaç kez yükseltme ve güncelleme gördü. Yavrulama oyunu, savaş oyunu ve kart savaşları oyunu tamamen çalışır durumda. Arazi oyunu ise henüz kapalı test aşamasında. Arazi, oyun içi eşya ve Axie'ler, Ronin yan zincirine transfer edildi. Yakın gelecekte aktif hale gelecek yol haritası öğeleri arasında 2022'nin ilk yarısında arazi oyununun kullanıma açılması ve ardından 2022'nin ikinci yarısında da Lunacia SDK'nın alfa aşamasına geçilmesi yer alıyor.

Oyun öncelikle Ethereum blockchain üzerinde çalışıyor olsa da geliştirici ekip, yüksek hızlı yan zincir çözümü olan Ronin için de araştırmalarını sürdürüyor. Bu sistem, Ethereum blockchain ağıyla birlikte gelen güvenlik standardını koruyup hızı artırmayı ve Gas ücretlerini ortadan kaldırıp oyuncu deneyimini iyileştirmeyi sağlamak üzere tasarlanmış.

Oynadıkça Kazan (Play-to-Earn): Nasıl Çalışıyor?

Axie Infinity, oynadıkça kazan (play-to-earn) olarak bilinen yeni nesil oyun türünü destekleyen bir proje. Kullanıcılar oyunu oynayarak AXS, SLP ve oyun içi öğeler üzerinden gelir elde edebiliyor.

Ekosisteme yeni dahil olan kullanıcıların oynamaya başlamak için en az üç Axie satın alması (veya borç alması) gerekiyor. Bu yazı hazırlandığı esnada mevcut olan en ucuz Axie, 70 ila 250 dolar arasında bir fiyata alıcı buluyordu. Diğer taraftan çeşitli vücut eklentisi, yetenek veya beceriye sahip olan Axie yaratıkları genellikle daha pahalıya satışa sunuluyor. Bu durum, yeni oyuncuların ekosisteme dahil olmaları konusunda önemli bir engel oluşturacaktır.

Axie Infinity Bursu Nedir?

Axie Infinity'nin kendi başına gelişen mikro ekonomik yapısı, alışılmadık biçimde büyüyor. AXS ve SLP biriktiren binlerce oyuncu var. Axie'leri yavrulatma ve savaştırma seçeneklerinin yanı sıra arazi alma ve satma gibi modellerle gelir elde edebiliyor, nadir öğeler üzerinden büyük kazanç sağlayabiliyorlar.

Axie Infinity'nin oynadıkça kazan özellikleri sayesinde, Yönetici (Manager) diye bilinen deneyimli oyuncuların ekosistem içinde burs ekonomisi oluşturmaları sağlandı. Yöneticiler, bursiyer (scholar) şeklinde anılan bu yeni katılımcılara, üç Axie ödünç verebiliyor.

Bursiyerler, kendilerine ödünç olarak verilen Axie ekibini kullanarak SLP token ve çeşitli nadir eşyalar toplayabiliyor. Ancak elde ettikleri ganimetleri yöneticilerle paylaşmak durumundalar. Yönetici ayrıca, eğitim kaynakları ve akıl hocalığı gibi çeşitli hizmetler sunarak günlük gelir miktarlarını daha da yükseltebiliyorlar.

Axie Infinity ekosisteminde çoklu hesap sahibi olmanın yasaklandığını hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle burslar, yöneticilerin yasak yemeden tek seferde üçten fazla Axie sahibi olmalarına imkan sağlıyor. Çoklu hesap sahibi olarak yakalanan herhangi bir kullanıcı Axie yaratıklarının da yasaklanması riskiyle karşılaşabiliyor. Yasaklananlar, Axie Infinity pazar yeri üzerinde özel bir işaretle belirtiliyor. Bunların hizmetlere etkileşim şekli geçici olarak sınırlandırılıyor.

Bunun sonucu olarak yöneticiler, bursiyerlerin kuralları çiğnemediğinden emin olmalı. Zira Axie'lerini ödünç verdikleri kullanıcı kuralları çiğnerse, gerçek sahibi oldukları yaratıkların geçici ya da kalıcı olarak yasaklanması riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
16 people liked this article