Star Atlas Nedir (ATLAS | POLIS): Yeni Nesil Blockchain Oyunu
Tech Deep Dives

Star Atlas Nedir (ATLAS | POLIS): Yeni Nesil Blockchain Oyunu

2620 yılında geçen, fütüristik bir bilim kurgu ortamına sahip olan, devasa ölçekli, blockchain tabanlı ve uzay temalı çok oyunculu yapım olan Star Atlas'ı derinlemesine inceliyor.

Star Atlas Nedir (ATLAS | POLIS): Yeni Nesil Blockchain Oyunu

İçindekiler

İnternet dünyasının yeni fenomeni olan NFT'ler, oyun sektörü üzerinde büyük bir etki oluşturmaya hazırlanıyor. Bu yeni teknoloji, çevrim içi video oyun sektörünün ekonomik potansiyelini dönüştürme gücüne sahip.
Metaverse kavramını kullanarak oyun sektörü ile NFT'leri birleştiren yapımlarla, teknoloji dünyasında çarpıcı bir evrime tanık olacaksınız.

Star Atlas, yeni nesil oyunların gücünü gösteren bu tip bir proje. Çift token ekonomisi kullanan Star Atlas, uzak gelecekte geçen sanal bir oyun deneyimi sunuyor.

Star Atlas oyuncuları, değerli NFC tabanlı mücevherleri bulmak için uzayın derin boşluğunda seyahat ediyor. Blockchain yapısını, NFC tabanlı oyun içi öğeler ve metaverse deneyimi oluşturmak için kullanan yapım, benzersiz grafik teknolojisiyle bunları harmanlıyor.

Star Atlas Nedir (ATLAS ve POLIS)?

Star Atlas; blockchain tabanlı, uzay temalı ve büyük bir stratejik video oyunu. Solana blockchain ağı üzerinde çalışıyor. Devasa boyutta çok oyunculu içerik sunan bu metaverse, 2620 gibi uzak bir geleceği konu alıyor.

Oyun platformu, sinematik kalitede grafikler ve görsel deneyim sunmak için Unreal Engine 5'in Nanite teknolojisini kullanıyor.

Star Atlas metaverse üzerindeki oyuncular, Star Atlas evreninde benzersiz token'lar (NFT) oluşturabilir, biriktirebilir, değiş tokuş yapabilir. Böylece gerçek dünya varlıklarının somut değerini yansıtan bir ekonomik yapı meydana getirebilirler.

Star Atlas, Solana blockchain üzerine kurulmuş. Bu sayede, 50.000 TPS (saniyede gerçekleşen işlem) gibi son derece yüksek hızlara çıkabiliyor.
Solana, merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulabileceği açık bir altyapı sağlayan; hızlı, güvenli ve sansüre karşı korumalı blockchain ağlarından biri olarak tanıtılıyor. Solana ayrıca işlem başına ortalama 0,00025 dolar gibi uygun bir fiyat talep ediyor.

Star Atlas'ın Oynanışı

Star Atlas oyun evreni çok geniş. Oyuncular kaynak toplamak ve metaverse içindeki diğer oyuncuları alt etmek için yalnız başlarına rekabete girerken sayısız tehlikelerle karşılaşacak.

Oyuncular şehirler inşa edebilir ve oyun içinde mikro bir ekonomi oluşturabilir. Hatta belirli bölgeleri yönetmek için merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAO) meydana getirebilirler. Oyuncular topladıkları sanal öğeleri gerçek dünyada karşılığı olan mali varlıklara dönüştürebiliyorlar. Çoğu merkezi platformun aksine, öğelerin satışını kısıtlamayan ve her varlık için tam sahiplik hakkı sunan Star Atlas, gerçek manada merkeziyetsiz çalışıyor. Kullanıcılar, oyunda biriktirdikleri varlıkların tam sahipliğine erişiyor ve bu durum, NFT özellikli oyun içi öğeleri ikincil NFT pazarlarında satılabilmesini mümkün kılıyor.

Bunun ardındaki fikir, Star Atlas oyununda harcanan zamanın paraya dönüşmesini teşvik etmek ve daha yüksek katılım için gerçek bir ekonomik fayda sağlamak.

Star Atlas Oyunundaki Teşvikler

Özünde Star Atlas oyunu, Star Atlas blockchain ekosisteminin devamını sağlamak ve teşvikler sunarak ağı güvence altına almak için geliştirilmiş.

Oyunun strateji yönleriyle oyuncular gerek saldırı gerekse savunma taktikleri üretmek ve imparatorluk sınırlarını genişletmek için çabalarken teşvik ödülleri alacaklar. Bu sayede oyun platformuyla etkileşime girerken, ağın güvenliğine de katkıda bulunacaklar.

Oyun ayrıca, kullanıcıların uzay gemilerini mürettebatla birlikte Star Atlas evreninin engin boşluğunda uçurabilecekleri, araştırmaları sonunda yeni öğeler çıkaracakları ve stake edecekleri özellikler sunuyor. Uzayda gezinen oyuncular, yaptıkları sanal eylemlerle madenciliğe ve blok üretimine katkı sağladıkları için gizli sürprizler de bulabiliyorlar.

Star Atlas'ın Deflasyonist Varlıkları

Star Atlas ayrıca oyuncuların daha büyük ödüller için daha riskli faaliyetlerde bulunmalarına olanak tanıyan yenilikçi bir deflasyonist mekanizmaya sahip. Örneğin bir oyuncu, metaverse içindeki gizemli bölgeleri keşfedebilir, daha büyük ödüller elde etmek için de güvenli bölgelerin güvenliğini ortadan kaldırabilir. Kullanıcıların oyunun en karanlık bölgelerine girerken seyahat etmek için kullandıkları NFC tabanlı uzay gemisi kaybolabilir veya kalıcı bir hasar alabilir. Bu durumda varlığın yanma süreci tetiklenecek ve tehlikeli bölgeleri aşmayı başaran oyuncular kurtarılan NFT'lerden gelen savaş ganimetlerini ele geçirecek.

Star Atlas oyununda NFT'lerin deflasyonist yapısına ek olarak, bazı harcanabilir oyun içi öğeler de var. Bunlar da kullanıldığı anda yok oluyor. Bu öğeler arasında üretim malzemeleri, yakıt ve oyuncunun avatarına geçici özellik ekleyen çeşitli seçenekler yer alıyor.

Star Atlas DeFi Finansal Sistemi

Solana blockchain ağını kullanmasının yanı sıra Star Atlas, Serum DEX (merkeziyetsiz borsa) ile doğrudan entegrasyon içeriyor.
Serum entegrasyonu sayesinde Star Atlas oyuncuları, oyun deneyimlerini yaşarken akıllı sözleşme özellikli DeFi platformlarıyla etkileşim kurabiliyor.
Böylece oyuncular, çeşitli Solana veya Serum varlıklarını borç alabiliyor ya da verebiliyor. Oyuncular ayrıca, otomatik piyasa oluşturmak için çeşitli likidite havuzlarına erişebilecek. Yüksek oranda gelir sağlayan yield farming seçenekleri de cabası.

Star Atlas Token (ATLAS) Nedir?

ATLAS token, tüm metaverse ekonomisine güç veriyor. Başlangıçta oyuncular mürettebat, uzay gemisi, arsa ve çeşitli ekipman gibi oyun içi NFT varlıklarını elde etmek için ATLAS token kullanmak durumunda.

Basitçe söylemek gerekirse ATLAS, platformun yerel token'ı ve hesaplama birimi. ATLAS ayrıca Star Atlas NFT pazarında kullanılan para birimi olarak da çalışıyor.

ATLAS Token Dağıtımı

Zamanla üretilecek olan ATLAS token'larının yüzde 80'i, oyunda üstün performans gösteren oyunculara ödül olarak verilecek. İlk ATLAS üretiminin yüzde 20'si yatırım ortaklarına dağıtılacak. Yüzde 45'i madencilik operasyonlarına ayrılacak ve platformun gelişimi için kaynak toplamak adına yüzde 15'lik bir kısım daha kullanılacak.

Star Atlas Token (ATLAS) Nedir?

POLIS, Star Atlas metaverse içindeki yönetişim token'ı. Dolayısıyla POLIS token sahipleri, Star Atlas geliştirme ekibinin karar verme süreçlerinde söz sahibi olabilecek.

POLIS Token Dağıtımı

Bu token'ın dağıtımı iki aşamada gerçekleştirilecek. Token arzının yüzde 20'si Galactic Asset Offering aşamasında satılacak. POLIS token'ın geri kalanı, stake yapanlara ödül olarak dağıtılacak.

Sonuç: Oyunların Geleceğine Erişmek

Star Atlas, NFC tabanlı blockchain oyun sektörünün geleceğine yön veriyor. Platformun NFT, blockchain teknolojisi ve sanal gerçeklik oyun deneyimini aynı potada eritmesi, oyuncuları günbegün gelişen DeFi ekonomisinde bir araya getirmenin harika bir yolu olabilir.

Platformun ikili token ekonomisi Solana ağı üzerinde kurulması sayesinde oyuncular, platformdan yararlanırken, gelecekteki projelere de katılabilecekleri büyüyen bir ekosisteme dahil oluyor. ATLAS token ile oyuncular NFT kazanabilir ve açık pazarlarda alım satımını yapabilir. Ayrıca gizli değerli madenleri keşfetmek üzere maceralarına devam edebilecekler.

Eksiksiz bir deneyim sunmak için Star Atlas, Unreal Engine 5'in Nanite teknolojisini kullanıyor ve gerçek zamanlı grafikler üretiliyor. Böylece oyunculara benzeri olmayan görseller sunuluyor.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
9 people liked this article