Kripto Faucet Nedir?
Crypto Basics

Kripto Faucet Nedir?

8d"
2 years ago

Kripto muslukları, ücretsiz biçimde para kazanmanın kolay bir yolu olarak görülüyor. Faucet sisteminin artıları neler? Ücretsiz kripto kazanmak için neye dikkat etmek gerek?

Kripto Faucet Nedir?

İçindekiler

2021 itibarıyla kripto para kazanmanın birkaç farklı yolu var: satın almak, değiş tokuş yapmak ve stake etmek… Öte yandan vicdansız serseriler, hack ve scam yoluyla hırsızlık yapıp kripto para edinebiliyor. Gelgelelim, paranız ve fikirleriniz tükenmiş durumdaysa, daha güvenli ve tamamen yasal yollarla biraz Satoshi elde etmek mümkün. Zira ücretsiz biçimde kripto para kazanabilirsiniz.

"Ücretsiz kripto para" diye bir şey gerçekten var mı? Teorik olarak evet. Ancak TANSTAAFL kıslatmasıyla bilinen "There ain't no such as a free lunch (Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur)" ekonomik prensibi burada da işler. Yani, bedava olan şeyler için emek harcamak gerekir. 

Size iyi bir haberimiz var. Şimdi şu kollarınızı sıvayabilir ve size önde gelen projeler hakkında hazırladığımız Öğren ve Kazan eğitim programımıza başlayabilirsiniz. Karşılığında da küçük miktarlarda kripto para ödülleri kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kripto para ve DeFi projeleri hakkında heyecan verici yeni bilgilere erişebilirsiniz. Bahsini ettiğimiz ödül programlarından biri de kripto musluğu olarak bilinen "faucet" yöntemi.
Uyarı: Lütfen kripto musluk projelerinin daima etik değerlere uygun biçimde çalışmadığını ve yalnızca güvenilir web siteleriyle etkileşime geçmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü bazı web siteleri cihazınıza kötü amaçlı kimlik avı, casus veya fidye yazılımı bulaştırabilir. CoinMarketCap, bu yazıda belirtilen kripto musluklarından herhangi birini desteklemez veya önermez. Buradaki herhangi bir bilgi yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Kripto Para Musluğu (Faucet) Nedir?

Kripto musluk, birkaç kolay görevin tamamlanması karşılığında az miktarda kripto para dağıtan uygulama veya web sitesine deniyor. "Faucet (musluk)" olarak adlandırılıyorlar, çünkü ödüller tıpkı sızdıran musluktan damlayan su damlaları gibi çok küçük ölçekte oluyor. Kripto musluklar, kullanıcının cüzdanına az miktarda ücretsiz veya hak edilmiş kripto para gönderir. Ücretsiz kripto para alabilmek için reklam görüntülemek, ürün videoları izlemek, birkaç soru yanıtlamak, bağlantılara tıklamak (aman dikkat!) veya Captcha tamamlamak gibi basit görevleri yerine getirmek yeterli.

Kripto musluk, kesinlikle hızlı zengin olma yöntemi şeklinde değerlendirilmemeli. Görev ne kadar basit olursa ödül de o kadar az oluyor. Çoğu web sitesi minimum ödeme eşiği içerdiği için, görevleri tamamlayarak kazanılan ödüller ilk etapta sitenin kendi çevrim içi cüzdanına yatırılıyor. Kullanıcı ödülünü, ancak minimum eşiği aştıktan sonra kendi cüzdanına çekebiliyor. En iyi kripto musluklarıyla para kazanmak bir gün sürebilirken, çoğu zaman bir haftadan daha uzun sürüyor. 

Peki, kripto musluğunun amacı ne?

Kripto para birimleri için geçen yıl harika geçmesine rağmen, henüz tamamen ana akım tarafından kabul görmüş değil ve dünya çapında birçok insan için hala çok yeni. Kripto musluklarının arkasındaki fikir, insanlara ücretsiz kripto para vererek dijital varlıklar hakkında bilgi sahibi olmaya vakit ayırmalarını ve bir ihtimal yatırım yapmalarını sağlamak. 

Kripto Para Musluğu Nasıl Çalışıyor?

Kripto musluklarının çalışması esas olarak basit görevleri tamamlamanın yanı sıra halihazırdaki etkinliklere katılma esasına dayanır. Musluk web sitesi, sunduğu ödülleri değiştirebilir ve kullanıcıların ödülleri alma sürelerini ayarlamak üzere zaman kilidi koyabilir.

Genellikle kullanıcılar, kişisel cüzdan adresine ait ayrıntıları sisteme girerek kripto musluğuna kaydoluyorlar. Web sitesinde belirlenen görevleri yerine getirdikten sonra kazanılan ödül bir mikro cüzdana gidiyor. Bu, geleneksel cüzdanlara benziyor, ancak az miktarda kripto varlığı içinde barındırabiliyor. Mikro cüzdanlar, çoğu kripto musluk sisteminde kayıt esnasında otomatik biçimde oluşturuluyor.

Bu mikro cüzdanlar dolar dolmaz, içindeki ödüller otomatik olarak kullanıcının kişisel cüzdanına gönderiliyor. 

Bitcoin Musluğu

2010 yılında kıdemli Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen tarafından tanıtılan Bitcoin muslukları, basit görevleri tamamlamak karşılığında 5 Bitcoin(!) ödülü vermek üzere hayata geçirildi. Amaç, kripto para birimi kavramı çok yeni olduğu için Bitcoin hakkında farkındalık oluşturmaktı.
Ücretsiz Bitcoin musluğu başlatmanın bir başka nedeni de, kripto para birimlerinin erken dönemlerinde borsalarda bile sınırlı arz olmasıydı. Çok az borsa vardı ve Bitcoin satın almak zordu. Ücretsiz Bitcoin vermek, bu alanla ilgilenen insanları ekosisteme dahil etmek ve sermaye riski olmadan yaygınlığı artırmak için büyük bir hamleydi.
Bitcoin musluğu, BTC'nin 1 milyonda birine denk gelen ve Satoshi (0,00000001 BTC) olarak bilinen sembolik miktardaki Bitcoin'i ödül olarak veriyor. Ödül sistemi "Captcha" tamamamak, bağlantılara tıklamak veya basit görevleri yerine getirmek üzerine kurulu. Bunları yerine getirenler karşılığında Satoshi alıyor. Musluk üzerinden sunabilecek ücretsiz Bitcoin miktarı, platforma göre değişiklik gösteriyor. Kimi siteler çok yüksek ödül verebiliyor.
Bitcoin ilk kripto para musluğu olarak tanıtıldı ve o kadar popüler oldu ki diğer dijital varlıklar da sırayla aynı yola girdi.

Ethereum Musluğu 

Ethereum musluğu da tıpkı Bitcoin musluğu gibi çalışıyor. Ancak görevleri tamamlayan kullanıcılar Satoshi yerine Ether ile ödüllendiriliyor. Reklam ve veri madenciliğine katkıda bulunarak ücretsiz Ethereum token kazanmanın kolay bir yolu olarak biliniyor. Ethereum musluk seçenekleri arasında şunlar var:
 • Ethereum-faucet.org, Captcha çözme karşılığında ETH token sunuyor. Ayrıca, web sitesi üzerinden piyangoya da katılmak mümkün.
 • Allcoins.pw, birkaç oyunun yanı sıra madencilik seçenekleri ve otomatik hediye özellikleri barındıran bir kripto musluk. Platform ücretsiz Ether kazandırıyor, ancak oyunları oynamak için ödeme yapmak gerekiyor.
 • Fire Faucet tarayıcı üzerinden madencilik ve Captcha tamamlama ile ETH token kazanma gibi birden fazla seçenek içeriyor.
 • Dutchy CORP, Captcha çözerek ve oyun oynayarak ödül kazanmaya olanak sağlayan bir başka ücretsiz Ethereum musluk web sitesi.
CoinMarketCap Earn programı üzerinden ayrıca 1Inch, Kava ve Band Protocol gibi en popüler DeFi token'larından bazılarını kazanabilirsiniz!

Litecoin Musluğu 

Ücretsiz Litecoin kazanmak isteyenler, web sitesi üzerinde gerçekleştirilen küçük görevler karşılığında sembolik ölçekte LTC token ile ödüllendirildikleri kripto muslukları kullanabiliyor. Esasen, Litecoin muslukları ile kullanıcılar, harcadıkları zamanı "Litoshi" olarak da bilinen LTC üzerindeki ödüllerle takas ediyor. Aşağıda ücretsiz Litecoin token sunan iki örnek musluk yer alıyor:
 • Moon Litecoin, birden fazla görevi tamamlamaları karşılığında kullanıcılara ücretsiz LTC sunuyor. Musluk, kullanıcıların kazandığı küçük ödülleri saklamak üzere Coinpot.co adında mikro cüzdan içeriyor. Minimum eşiğe ulaştıktan sonra LTC ödülleri hiçbir ücret olmaksızın kullanıcının cüzdanına yatıyor.
 • Fire Faucet, kullanıcının elinde otomatik toplanan puanlardan (Auto Claim Points, ACP) olduğu sürece, BTC ve diğer kripto para birimlerine ek olarak Litecoin ödeyen otomatik bir musluk. Ücretsiz ACP almak için web sitesine kaydolmak gerekiyor. ACP bitene kadar musluk otomatik olarak çalışıyor. Daha fazla ACP almak için hediye kutularını açmak, linklere tıklamak ve reklam izlemek gibi basit görevleri yerine getirmek yeterli.

Bitcoin Cash Musluğu

Adından da anlaşılacağı üzere Bitcoin Cash musluğu, bir hizmet sağlayıcı tarafından düzenli sunulan görevleri gerçekleştirmenin karşılığında ücretsiz Bitcoin Cash token veriyor. Genellikle sembolik miktarda BCH token almayı mümkün kılacak bir Bitcoin Cash musluğunu kullanmak için mikro cüzdana kaydolmak gerekiyor. Aşağıdaki musluklar ücretsiz Bitcoin Cash veriyor:
 • Faucet Crypto, kullanıcılarına diğer kripto para birimlerine ek olarak ücretsiz Bitcoin Cash token ödülü veren çoklu para destekli bir musluk. BCH para birimi, her 40 dakikada bir yenilenen "Talep Edilmeye Hazır" sekmesine tıklayarak alınabiliyor. Ek ödüller almak için linklere ve PTC reklamlarına tıklamak yeterli.
 • Konstantinova, ücretsiz BCH token oluşturmaya izin veren bir başka musluk, ancak ödüller otomatik olarak FaucetPay.io platformuna gönderiliyor. Yani, FaucetPay.io üzerinde hesap oluşturmak gerekli. Konstantinova, günde en fazla 50 kez, her beş dakikada bir 0.00000121 BCH ödül almaya hak sunuyor.

Monero Musluğu

Ücretsiz Monero edinmek isteyenler, internet üzerindeki Monero musluklarını kullanarak başlayabilir. Monero musluk üzerinde Captcha tamamlama ve reklam izleme gibi görevler yerine getirilerek XMR token kazanmak mümkün. Monero token kazanmak için en iyi musluklardan bazıları şunlar:
 • Monerofaucet.info, her 60 dakikada bir talep edilebilen ödüllerle 0,000005 ila 0,025 Monero token kazanılabiliyor.
 • Express faucet, her dört saatte bir 0,00042754 XMR'a kadar ödül almayı mümkün kılıyor. Musluk ayrıca, kazananlara ilave olarak ücretsiz Monero sunmak üzere bir piyango sistemine de sahip.
 • Allcoins.pw, her beş dakikada bir 0,00001716'ya kadar ödül kazanabilen bir başka Monero musluğu. Bu musluk sisteminde para çekme eşiği yok.

ZCash Musluğu 

Tıpkı diğer musluklar gibi, Zcash muslukları da basit görevleri tamamlama karşılığında ücretsiz Zcash ödülleri sunuyor.
 • Pipeflare faucet, hesap oluşturarak ve Captcha çözerek her gün ücretsiz olarak ZEC token kazanma olanağı veren bir musluk sistemi. Ortalama talep edilen ödül 0,0000500 ZEC olarak belirlenmiş ve para çekme için minimum sınır yok.
 • Globalhive faucet, her 20 saatte bir talep edilecek biçimde ücretsiz Zcash dağıtıyor. Ortalama talep edilecek ödül 0,00003100 ZEC seviyesinde ve doğrudan cüzdana çekilebiliyor.

Tron Musluğu 

Tron musluğu, ücretsiz Tron token kazanmak isteyenler için ödüllendirici bir sistem görevi görüyor. Oyun oynayarak, farklı kullanıcıları davet ederek, anketleri tamamlayarak ve daha birçok küçük görevi yerine getirerek ücretsiz TRX token kazanılıyor. Aşağıda Tron token kazanmak için kullanabilecek birkaç musluk bulunuyor:
 • Xcolander.com, önde gelen Tron muslukları arasında kullanıcılar açısından en fazla tercih edilenlerden. Platformdaki şans çarkını çevirdikten sonra gelen sayıya göre TRX token ödülü belli oluyor.
 • Free - Tron, sadece hesap oluşturarak ücretsiz Tron ödülü alınabilecek bir musluk. Minimum para çekme limiti 10 TRX token olarak belirlenmiş ve herhangi bir ücret ödemeden çekim işlemi gerçekleşebiliyor.
 • Faucet Crypto, Captcha çözme ve oyun oynama karşılığında her 20 saatte bir TRX token kazanma olanağı veriyor.

Sonuç

Kripto muslukların çeşitlerinden de anlaşılacağı üzere, ücretsiz kripto para talep edenlerin seçici davranma hakkı var. Kripto para ekosistemine yeni dahil olan biriyseniz, dijital varlık kazanmak için bu ücretsiz araçlar bulunmaz nimet. Öğrenin, kazanın, toplayın ve biriktirin (HODL).

Yapılması gereken ilk iş: Zamanında ödül olarak ilk Bitcoin musluk kullanıcılarına verilen 5 BTC'nin bugün ne kadara denk geldiğini hesaplayın. Evet, gerçekten de o kadar!
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
40 people liked this article