Kripto Para Ne Zaman Satılmalı?
Crypto Basics

Kripto Para Ne Zaman Satılmalı?

6d"
1 year ago

Kripto paraları satmak için en doğru zamanı tespit etmek etmek zor olabilir. Bu yazımız, olası hatalardan kaçınmanız ve kazanç elde etmek için.

Kripto Para Ne Zaman Satılmalı?

İçindekiler

Genellikle düzenlenmelere tabi olmayan kripto para sektörü, yatırımcılarına son birkaç yılda büyük kazanç fırsatları sundu. Bununla birlikte yüksek risk alarak tüm birikimlerini ortaya koyanlar ciddi kayıplarla karşılaştı.
Kripto para ve özellikle de Bitcoin satın almak son birkaç yılda nispeten kolaylaştı. Artık Bitcoin'in yatırım olarak benimsenmesinin önünde büyük bir engel yok. ETF, emeklilik fonları ve çeşitli finansal kurumlar kârlı yatırımlarından vazgeçip portföylerinde kripto para birimlerine yer açıyor. Peki, kripto paraları satmak en doğru zaman ne?
Birçok kişi, yatırım amacıyla bir varlığı satın almaya kıyasla satışın daha zor olabileceğine inanıyor. Fırsat kaçırma korkusu (FOMO) gibi nedenler etkili olabiliyor. Varlık fiyatı yükselirken yatırımcılar biraz daha uzun süre yükselmeye devam edeceğini düşünebiliyor. Öte yandan fiyat aniden düşerse, satmayarak hata yapmış da olabilirler.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Dot.com Balonu Dersi

1990'ların sonlarında internet şirketlerin aşırı değerlenmesi nedeniyle ortaya çıkan "dot-com balonu" hafızalarda. Bahsi geçen işletmelerin değerleri yüzde 400 civarında arttığı dönemde satış yapan yatırımcılar, hayatlarını değiştirecek ölçüde kazanç elde etti. Diğer taraftan daha yükseğe çıkabileceğine inanan ve satmadan bekleyenler Ekim 2002'de yaşanan piyasa çöküşü ile yüzde 80'e varan zararla karşılaştı.

Birçok kişi, kripto sektörünün "dot-com balonuna" benzemediğini, güçlü pozisyonunu sürdüreceğini düşünüyor. Ancak sektördeki yüksek fiyat oynaklığı ve spekülasyon, her varlığı oldukça riskli hale getiriyor.

Kripto Yatırımlarında Dört Altın Kural

Deneyimli yatırımcılar, kendilerine has yatırım planına sahip olmalarının dışında, kripto para dünyasında da izlenmesi gereken birkaç genel yatırım kuralını tanımladı:

  • Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda alım yapın. Bu genellikle toplam tasarrufunuzun yüzde 5 ila 10'u arasında olur;
  • Neye yatırım yaptığınızı iyice öğrenin. Abartılmış bir varlığın peşine takılmamak, teknoloji açısından potansiyel barındırdığına inandığınız projelere yatırım yapmak önemlidir;
  • Deneyimli bir yatırımcı değilseniz, Bitcoin gibi güvenli varlığı birkaç yıl elinizde tutmanız iyi getiri sağlamak için yeterli olacaktır. Finansal danışmanlar bu süreyi genellikle "beş yıl" olarak tanımlıyor;
  • Önceden tanımlanmış satın alma ve satış hedefleriniz üzerinden plan oluşturun ve buna sadık kalın.

Söylemesi yapmaktan daha kolay, öyle değil mi?

Yatırımcı olarak hepimiz bir noktada FOMO hissine kapıldık, bizi zengin edeceklerini düşünerek çok riskli yatırım kanallarına para aktardık ve sonunda hepimiz biraz para kaybettik.
Yalnızca varlıkların değeri yükseldiğinde kâra geçmek ve uzun vadeli yatırım yapmak istemeyenlerin alım satımın temellerini bilmesi yararlı olabilir. Ancak, sadece bekleyip uzun vadeli yatırım yapsak (hodl) satış için doğru zaman nedir?

An itibarıyla 2 trilyon dolar seviyesine yaklaşan sektörün gördüğü takdir, yatırım stratejisi olarak 'Hodling', yani uzun süre varlığı elinde tutma yönteminin daha çekici ve popüler hale gelmesini sağladı. Teknolojik gelişmeler, sürekli yaşanan fiyat oynaklığına rağmen kripto paraları sağlamlaştırdı ve Bitcoin, altın gibi değer saklama aracı statüsüne ulaştı.

Yeni Kripto Yatırımcıları için En İyi Strateji Hangisi?

Ölümüne Bitcoinciler, BTC'yi asla satmayacaklarına yemin ediyor, çünkü nihayetinde yeni küresel para sistemi haline geleceğini düşünüyor. Yapılması gereken tek şey, ayı piyasası yaşandığında olabildiğince biriktirmek ve uzun vadede bunu aileye ve varislere devretmek için yeterince beklendiğinden emin olmak.
Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir başka popüler strateji ise dolar maliyet ortalaması (DCA). Küçük miktarlarda günlük, haftalık veya aylık olarak doğrudan kripto para satın alınması söz konusu. Coinbase gibi hizmet sağlayıcı ve borsalar, banka hesabından itibari (fiat) paranın çekilmesi ve otomatik olarak kripto para cüzdanınıza aktarılması için DCA çözümü sunabiliyor.
Ölümüne Bitcoinci değilseniz, en büyük kripto para birimi, başka kripto para veya tokeni uzun süre elinizde tutmayı isteseniz dahi, varlığın değeri arttıkça belirli ölçeklerde satış yapmayı düşünebilirsiniz.

Bitcoin Tasarruf Planı

Bitcoin destekçisi ve gizlilik savunucusu olan Casa kurucu ortağı ve CTO'su Jameson Lopp, her yatırımcının kendi koşuluna göre strateji belirlemesi ve Bitcoin'in gelecekteki potansiyel fiyatlarına göre kazançlarını hesaplamalarına yardımcı olmak adına 2013 yılında Bitcoin Tasarruf planı sitesini açtı.
Rpietila'nın BitcoinTalk'taki (SSS) - Mantıklı ve Basit Bitcoin Tasarruf planına dayanan yöntem, Bitcoin yatırımcılarının belli bir döngünün tepesinden satın alma ve dipten satma gibi hatalardan kaçınmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 2013 yılına kadar birçok yatırımcı ellerindeki Bitcoin'i satarak hayatlarını değiştiren kârlar elde etti, ancak birçoğu da erken satarak para kaybetti.

Az önce bahsettiğimiz gibi bu planın amacı 'Endişelenmeyi Bırakıp Fiyat Oynaklığını Sevmeyi Öğrenmek' ve Bitcoin satarak kâr elde etmek için amaç ve hedeflerin oluşturulmasını kolaylaştırmaktı.

Başlangıç yatırımından itibaren, ideal fiyat üzerinden satmadan önce beklediğiniz piyasa döngü sayısını veya fiyat katmanlarını tanımlayabiliyorsunuz.

Başlangıç yatırımını (Initial Investment), Bitcoin'i satın aldığınız andaki fiyatını (Initial Exchange Rate), ilk yatırımınızı ikiye veya üçe katlayacak döngü çarpanını (Cycle Multiplier), düzenli olarak almak istediğiniz kâr yüzdesini (Rake) belirleyebiliyorsunuz.

Verilerle biraz oynamanız ve Bitcoin'in gelecekte ulaşabileceği olası fiyatlara dayalı biçimde hedeflerinizi belirlemeniz yatırımlarınız için yararlı olabilir.

Kripto Para Ne Zaman Satılmalı?

Dört yıllık Bitcoin blok ödülü yarılanması döngüsünün geçen yıl bozulduğuna inanan birçok analiste rağmen, bu süreç yine de anlamlı ayı ve boğa piyasalarını tanımlıyor gibi görünüyor. Trend hiçbir zaman sadece yukarı veya aşağı yönde olmuyor. Dolayısıyla ne zaman satın alacağınızı bilmek, ne zaman satacağınızı planlamanıza yardımcı olabilir.
Kripto para piyasasının geneli, Bitcoin'in fiyat hareketlerine sıkı sıkıya bağlı. Piyasadaki Bitcoin hakimiyeti yüzde 40'ın üzerinde. Geriye kalan yüzde 60'ın 20'sini ETH oluşturuyor. Kalan pay ise, önümüzdeki birkaç ay veya yıl içinde ortadan kaybolabilecek sayısız kripto para birimini temsil ediyor.

Net bir hedefe sahip olmak, uğruna çalışmanızı sağlayacak küçük ve güçlü bir strateji olduğundan muhtemelen atılması gereken ilk adımdır. Borçları ödemek, gayrimenkul satın alma gibi büyük bir hamle veya çocuklarınızın eğitimi için para biriktirmek gibi belirli amaca sahip olmak, yatırımlarınızın verimli biçimde çalışmasını sağlaması ve planınıza bağlı kalma motivasyonu vermesi için önemlidir.

Kripto para yatırımını uzun vadeli düşünüyor olsanız bile, satın aldığınız fiyatının iki veya üç katına erişmişseniz, varlığınızın tamamını veya bir kısmını satmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda, başlangıç yatırımla eş değer tutarı veya sahip olduğunuz toplam birikimin yüzde 5 ila 10'unu satabilirsiniz.

Projenin temel amacından sapması, çok az gelişme yaşanması, yenilik yapılmaması ya da projeye olan inancın kaybedilmesi de varlıkları satma yoluna gitmeye vesile olabilir. Bu durumda, makul fiyattan satış yapmaya çalışarak kayıplarınızı azaltmayı hedeflemelisiniz.

"Pump and Dump" Tuzağına Dikkat

Kripto para dünyasında her gün yeni fırsat doğar. Kimi girişimlerin, başlangıç değerinden yüzde 90'a kadar düşebilen Pump and Dump (P&D) projesi olabileceğini hesaba katmalı, çoğu yeni projenin çok riskli olduğunu ve tüm paranın kaybedilme ihtimalinin bulunduğunu söylemeliyiz. Buna rağmen, sağlam projelere yatırım yapmak ve bir numaralı kural olan "yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmak gerektiğini" akılda tutmak önemli kayıpları önler.

Ayrıca kripto para piyasasının genelini takip etmek, bunun ötesine geçip savaş ve salgın gibi varlıkların değerini etkileyebilecek makro etmenleri anlamak da önem teşkil eder. Bu tip bir durumun üzerine fiyatın düşmesi, projenin başarısızlığından kaynaklanan gerilemeden önemli ölçüde farklı olacaktır. Daha sonra pişman olunabilecek panik satışlarından kaçınmak için bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Kişisel konular, piyasa yapısı ve temel yatırım koşulları, kripto para birikiminizi satma kararınızda önemli rol oynayabilir. Ancak, sağlam projeler seçerseniz, gelecek için ayırdığınız tasarruflarınızı riske atmazsanız ve biraz sabırlı olursanız, uzun vadede yüklü miktarda paraya erişebilirsiniz. Bazen en doğru yatırım stratejisi, birkaç yıl hiçbir şey yapmamaktır.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
17 people liked this article