Словник

Абстракція облікового запису

Moderate

Абстракція облікового запису - це процес полегшення взаємодії з блокчейном для користувачів шляхом налаштування певних елементів облікових записів смарт-контрактів.

Що таке абстракція облікового запису?

Абстракція облікового запису (аccount abstraction) - це процес полегшення взаємодії для користувачів від методів оплати комісії до механізмів затвердження транзакцій з блокчейном шляхом налаштування певних елементів облікових записів смарт-контракту.

Це широко обговорювалося у спільноті Ethereum, і Віталік Бутерін (Vitalik Buterin) висунув кілька пропозицій (ERC 4337, EIP 2938, серед інших), які описують, як спростити транзакції для кінцевого користувача.

Довідкова інформація про облікові записи Ethereum

Щоб зрозуміти цінність абстракції облікового запису, необхідно спочатку зрозуміти деякі основи облікових записів Ethereum. На Ethereum є два типи об’єктів: зовнішні облікові записи (External Owned Accounts (EOA)) і облікові записи смарт-контрактів (Smart Contracts accounts).

EOA складається з криптографічної пари ключів: відкритого та закритого. Він представлений адресою, яка створюється після того, як користувач налаштував свою пару ключів. Приватний ключ використовується для підписання транзакцій; він надає користувачам опіку над коштами, пов’язаними з їхніми рахунками.

Потім пара ключів може підписувати транзакції з заданої адреси. Через те, що ключ і обліковий запис єдині. Це призводить до конкретних обмежень. Наприклад, наявність лише одного ключа для авторизації транзакцій і керування рахунком. У разі втрати або викрадення обліковий запис, швидше за все, буде втрачено назавжди.

EOA також є проблемою, оскільки як окремі рахунки вони можуть проводити окремі транзакції, які щоразу потрібно перевіряти, створюючи плату за газ.

Зрештою, тут мало можливостей для ворушіння або налаштувань, оскільки користувачі не можуть створити спеціальну логіку, щоб включити більше підписувачів або авторизувати різні ключі для входу в свої облікові записи. Це створює дуже обмежений простір для транзакцій.

Абстракція облікового запису для покращення взаємодії з користувачамиАбстракція облікового запису - це спосіб усунути ці перешкоди шляхом перетворення EOA на смарт-контракт із власною логікою для визначення того, що є перевіреною транзакцією. Це означає, що підписувача та обліковий запис можна відокремити, відкриваючи ширші можливості для використання облікового запису.

Наприклад, абстракція облікового запису може дозволити EOA виконувати широкий спектр дій, таких як використання декількох або нульових ключів для авторизації транзакцій або зміна підписувача облікового запису щотижня.

Значною перевагою абстракції облікового запису є покращення досвіду користувача (UX) і безпеки завдяки плавній взаємодії, яку вона забезпечує.

Абстрагування облікового запису має кілька варіантів використання та усуває деякі проблеми, особливо коли йдеться про масштабування та адаптацію проєкту.

Соціальне відновлення та абстракція облікового запису

Соціальне відновлення (social recovery) є одним із покращень UX, які забезпечує абстракція облікового запису, уникаючи проблеми єдиної точки збою із закритим ключем. Абстракція облікового запису може допомогти, створивши кращу мережу безпеки за допомогою кількох підписувачів.

Абстракцію облікового запису також можна використовувати для створення кращих блокчейн-ігор із мікроекономікою. Play-to-earn вже є прибутковою ареною, але її стримує кількість мікротранзакцій, необхідних для підтримання ігрового процесу завдяки численним внутрішньоігровим ресурсам NFT для тисяч користувачів. Абстракція облікового запису вирішує це через механізм колективних підписувачів.

Покращені транзакції та абстракція облікового запису

Нарешті, атомарні (пакетні) транзакції через абстракцію облікового запису можуть дозволити користувачам сплачувати комісії за допомогою власного токена, а не за допомогою ETH, що зараз має місце. Це спрощує взаємодію з L2s і не вимагає значної покупки від користувача перед використанням ланцюга.
Абстракція облікового запису також дозволяє здійснювати мета-транзакції. Це як дворецький, який виконує транзакцію, підписану іншою стороною від імені оригінального підписанта. Це усуває складності та витрати на газ на публічних блокчейнах, дозволяючи мережі ретранслятора обробляти їх, тоді як користувачеві потрібно лише підписати транзакцію одним клацанням миші.
Ці мета-транзакції дозволяють абстрагувати платіж за транзакцію від користувача та передавати її до dApp, тим самим спрощуючи процес транзакції. Це особливо корисно у таких сферах, як ігри play-to-earn та інструменти адаптації.
Ця абстракція комісії також може усунути складність оплати транзакцій у ланцюгу через dApps, дозволяючи здійснювати платежі через їхні власні токени. Якщо користувач бажає заплатити власним токеном, а не криптовалютою блокчейну (наприклад, $ETH), абстракція облікового запису робить це можливим. Нарешті, це дозволяє краще контролювати вашу взаємодію з dApp у формі ключів сесії (session keys). Ключ сесії - це симетричний криптографічний ключ, який використовується для шифрування сесії зв’язку. Простіше кажучи, це одноразовий ключ для шифрування та дешифрування даних, що пересилаються між двома сторонами. Наприклад, якщо ви бажаєте взаємодіяти з dApp, але не бажаєте підписувати транзакції для схвалення кожного зробленого вами кроку, ключ сесії встановлює параметри того, що dApp може, а що не може робити щодо вашого облікового запису.

Таким чином, вам не потрібно довіряти третій стороні свої логіни та схвалення, і ви також можете уникнути виснажливих зусиль повторного схвалення всього.

Абстракція облікового запису для підвищення безпеки

Абстракція облікового запису може спростити взаємодію з dApps і взаємодію з користувачем у web3, але вона також забезпечує покращену безпеку.
Абстракція облікового запису дозволяє вам налаштувати облікові записи, щоб вони працювали лише тоді, коли виконуються певні умови, зокрема кількість підписантів. Це можна налаштувати для різних облікових записів, щоб користувачі могли мати більше контролю, ніж, наприклад, класичний мультипідпис.

Деякі приклади налаштування можуть включати такі дії, як встановлення обмежень на трансфери та багатофакторну автентифікацію. Це усуває нинішню масову точку збою, оскільки користувачі можуть втратити все, якщо не будуть надзвичайно обережні.

Абстракція облікового запису відкриває зручність використання без ризику для безпеки та навіть покращує її за допомогою адаптованих параметрів.