Словник

Ліквідний стейкінг

Easy

Ліквідний стейкінг дозволяє користувачам стейкінгувати токени та одночасно використовувати їх в екосистемі DeFi.

Що таке Ліквідний стейкінг?

Ліквідний стейкінг (liquid staking) дозволяє користувачам стейкінгувати токени і одночасно використовувати їх в екосистемі DeFi. Це стало можливим завдяки загортанню (wrapping) стейкінгованих токенів та наданню користувачам загорнутого (wrapped) токена, який є претензією на базову заставу. Загорнуті токени можуть бути передані та генерувати прибуток.
Ліквідний стейкінг дозволяє користувачам стейкінгувати та знімати зі стейкінгу свої монети без зобов'язань на період блокування. Таким чином, це забезпечує більшу ефективність капіталу та підвищену ліквідність на блокчейнах proof-of-stake, дозволяючи користувачам максимізувати одночасно переваги стейкінгу та DeFi. Крім того, ліквідний стейкінг підвищує безпеку мережі у ланцюгах PoS.

Переваги ліквідного стейкінгу

Ліквідний стейкінг не слід плутати зі звичайним стейкінгом. Ліквідний пропонує різні унікальні переваги.

Ефективність капіталу

Ліквідний стейкінг дозволяє DeFi протоколам та блокчейнам робити більше з тим самим обсягом капіталу. При звичайному стейкінгу кожен поставлений долар - це один долар, який не може бути використаний у протоколі DeFi, що знижує його ліквідність та корисність. Завдяки ліквідному стейкінгу екосистеми блокчейнів можуть розвиватися швидшими темпами з тим самим обсягом інвестованого капіталу.

Шанс заробити прибуток

Ліквідний стейкінг - це чудовий спосіб отримати додатковий прибуток від незадіяного капіталу. Наприклад, якщо блокчейн виплачує X% прибутку за стейкінг, інвестори ліквідного стейкінгу можуть додати Y% прибутку, використовуючи загорнуті стейкінговані токени як прибуткові активи. Це вигідно як для стейкерів, так і для блокчейнів.

Гнучкість

Великим недоліком стейкінгу є відсутність доступу до ваших коштів. Враховуючи волатильність криптовалют, у деяких випадках це може погіршити становище інвесторів навіть після того, як вони отримають дохід від стейкінгу. Завдяки ліквідному стейкінгу інвестори можуть отримати доступ до свого капіталу без затримок, що може виявитися життєво важливим у часи підвищеної волатильності ринку.

Недоліки ліквідного стейкінгу?

Єдиним недоліком ліквідного стейкінгу перед звичайним стейкінгом є ризик смарт-контракту. Загортання токена означає додатковий рівень взаємодії зі смарт-контрактом, який потенційно можна експлуатувати.
Іншим потенційним ризиком є розбіжність між вартістю застави та вартістю загорнутого токена. Це сталося, коли stETH торгувався зі значним дисконтом до ETH. Однак, такі відхилення є лише тимчасовими і ринок повертається до рівноважної ціни після зниження волатильності.

Де можна робити ліквідний стейкінг?

Ліквідний стейкінг доступний на кількох блокчейнах:

Ліквідний стейкінг на Ethereum

Користувачі можуть робити ліквідний стейкінг на Ethereum, вносячи кошти у сторонню програму, яка вносить ETH у контракт на стейкінг Ethereum і повертає дериватив. Потім цей загорнутий токен можна використовувати у ландшафті DeFi. Двома основними постачальниками ліквідного стейкінгу на Ethereum є Lido та Rocket Pool.

Lido

Lido не має верхнього ліміту для стейкінгу ETH і, натомість, видає stETH, який можна використовувати для кредитування, забезпечення та інших цілей DeFi. Стейкінгований ETH генерує винагороди, які оновлюються щодня. Користувачі можуть отримати нативний ETH за свій stETH із пулу ліквідності stETH-ETH на Curve Finance.

Rocket Pool

Rocket Pool працює як Lido. Платформа випускає Rocket Pool ETH (RETH), який можна використовувати в екосистемі DeFi. Пул ліквідності RETH-ETH дозволяє користувачам знімати зі стейкінгу свої ETH бездозвольно. І stETH, і RETH можна використовувати в екосистемі Ethereum.

Ліквідний стейкінг на BNB Chain

BNB Chain пропонує ліквідний стейкінг через три різні протоколи web3: Ankr, Stader та pStake. Як і на інших платформах для ліквідних стейкінгів, стейкінгований BNB представлений загорнутими токенами, які можна повністю передавати та розгортати (unwrapp) для повернення застави. Стейкінговані токени - це aBNBc (Ankr), BNBx (Stader) та stkBNB (pStake), і їх можна використовувати в усій екосистемі BNB Chain. Процес стейкінгу еквівалентний іншим платформам для ліквідного стейкінгу.

Ліквідний стейкінг на Solana

Провідним протоколом ліквідного стейкінгу на Solana є Marinade (MNDE). За стейкінг SOL користувачі отримують Marinade staked SOL (MSOL), який можна використовувати в усій екосистемі Solana. Смарт-контракт Marinade пройшов аудит тричі. Оскільки MSOL торгується з невеликою премією до SOL, стейкінгований MSOL поступово зростає у ціні з кожною епохою. Таким чином, через деякий час користувачі можуть зняти зі стейкінгу більше SOL, ніж вони спочатку внесли. Іншими варіантами ліквідного стейкінгу на Solana є Socean (SCNSOL) та Raydium.

Ліквідний стейкінг на Fantom

Fantom (FTM) використовує підтвердження ліквідного стейкінгу proof of liquid staking (PoLS), що дозволяє одному валідатору робити стейкінг токенів від імені кількох делегаторів. Це означає, що навіть гаманці з невеликим балансом можуть вибирати делегатора та брати участь у стейкінгу. Таким чином, PoLS є формою делегованого підтвердження частки володіння delegated proof-of-stake.
Делегатори блокують свій FTM у смарт-контракті Ethereum і забезпечують ліквідність для блокчейну Fantom. Їм виплачується винагорода (L-reward), пропорційна їх внеску в ліквідність мережі.

Пули валідаторів стейкінгують ці ліквідні токени та отримують винагороду за стейкінг (S-Reward). (S-Reward) визначається за правилами консенсусу та залежить від загального розміру ставки та продуктивності валідатора. S-Reward виплачується пропорційно їх внеску в безпеку мережі.

Ви можете робити ліквідний стейкінг на Fantom нативно та отримувати sFTM за свій FTM. sFTM можна вільно використовувати в екосистемі Fantom. Його також можна використовувати для карбування синтетичних активів у Fantom DeFi Suite. Інший варіант - карбувати Fantom USD (FUSD) і використовувати його як заставу або для торгівлі синтетичними активами. Проте FUSD, хоча номінально є стейблкоїном, здебільшого торгується зі значною знижкою відносно до інших стейблкоїнів.
Останній варіант - зробити стейкінг Fantom на платформах ліквідного стейкінгу, таких як Stader (stFTMX) та Ankr (aFTMb). Процес такий самий, як і для ліквідного стейкінгу інших криптовалют.

Ліквідний стейкінг на Cosmos

Оновлення до Cosmos 2.0 дозволяє використовувати власний ліквідний стейкінг. Раніше можна було робити ліквідні ставки ATOM через таких постачальників, як pStake (stkATOM) та Osmosis. Оновлення Cosmos 2.0 дозволить стейкерам Cosmos отримувати прибуток нативно та брати участь в екосистемі Cosmos.