Повний посібник із отримання пасивного доходу за допомогою кредитування
How-to Guides

Повний посібник із отримання пасивного доходу за допомогою кредитування

14 хв
1 year ago

CoinMarketCap Academy розглядає, як отримувати пасивний дохід, надаючи свої криптоактиви у кредит.

Повний посібник із отримання пасивного доходу за допомогою кредитування

Зміст

Протоколи кредитування мають вирішальне значення для всієї криптоіндустрії. Це грошові ринки, які відповідають за об’єднання двох категорій користувачів в екосистемі: кредиторів та позичальників.
Користувач, який бажає позичити додатковий капітал (це може бути не волатильний криптоактив, такий як стейблкоїн) проти свого наявного капіталу (може бути волатильний криптоактив, такий як ETH), він може зробити це за допомогою цих протоколів.

Тут має місце проста транзакція: кредитор передає свої активи до пулу кредитування. Позичальник приходить і бере позику з цього пулу, надаючи заставу. Відсотки, які сплачує позичальник, йдуть кредитору, що робить операцію ідеально вигідною як для кредитора, так і для позичальника.

Природно, чим більше активів запозичено з пулу кредитування, тим вищу процентну ставку отримують кредитори, чи не так? Ну, все залежить від того, як працює ринок у цей момент. І коли йдеться про відсоткову ставку, яку кредитори накопичують за участь у кредитних пулах, вона також змінюється відповідно до так званого коефіцієнта використання.

Таким чином, є кілька факторів, які впливають на відсоткову ставку, яку ви можете отримати, просто надаючи свій капітал до кредитного пулу. Як це працює? Від яких умов залежить процентна ставка? І чи є кредитування прибутковою стратегією пасивного доходу у крипто?

Ми відповімо на ці та багато інших пов’язаних запитань у цій статті.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Розуміння того, як працюють пули кредитування

Ми вже досліджували, як працюють пули позик у простому, але абстрактному процесі вище.

Кредитори передають свій капітал до пулу, де позичальники можуть позичати їх, надаючи заставу. Об’єднані кошти від кредиторів агрегуються за допомогою смарт-контракту. Смарт-контракт також допомагає визначити відсоткові ставки, кінцевий термін погашення кредиту тощо. На момент написання, три найкращі протоколи кредитування та запозичення за ринковою капіталізацією наразі керують обсягом понад 600 мільйонів доларів США щодня.

Як працює кредитування

Коли кредитори постачають свої токени у пул ліквідності (LP), натомість їм видають токени LP, які карбуються за допомогою смарт-контракту та є репрезентативними для базових наданих токенів (вони можуть бути прив’язані 1:1 або можуть бути токенами нарахування вартості - value-accrual tokens). вартість яких постійно зростає в міру нарахування відсотків). Через деякий час, коли кредитор захоче вивести свої токени, він може просто повернути свої токени LP і отримати натомість оригінальні токени. Природно, що кредитори у цьому випадку нададуть свій капітал LP лише якщо побачать шанс отримати прибуток.

Як працює запозичення

Подібним чином, коли користувач хоче взяти позику за рахунок кредитного пулу, він надає як заставу підтримувані токени. Ці токени або зберігаються в LP, або зберігаються в гаманцях позичальників, але LP може конфіскувати їх, якщо позичальник не зможе повернути позику. У випадку, якщо вони не повернуть позику, відбудеться ліквідація — протокол бере участь у виплаті позики та отримує заставу позичальників за зниженою ціною.

Коефіцієнт використання та як він працює

Така динаміка між кредиторами, позичальниками та навіть ліквідаторами гарантує, що кредитні пули здатні підтримувати транзакції незалежно від ринкових умов. І для гарантії, що завжди буде достатньо ліквідності, щоб позичальники могли брати позики, і завжди буде достатньо позичальників, щоб кредитори могли надавати свої кошти LP, використовується формула. У найпростішому вигляді це виглядає так:

Коефіцієнт використання = позиковий капітал/загальний капітал

Тут коефіцієнт використання стосується того, як використовується LP. Якщо загальна сума позикового капіталу перевищує загальний доступний капітал, тоді коефіцієнт використання перевищить значення 1, і, отже, не буде достатньої ліквідності для нових позичальників для запозичення капіталу.

Однак, якщо позиковий капітал дорівнює 0 (тобто позики в LP не відбуваються), тоді коефіцієнт використання також становитиме 0, що робить майже неможливим для кредиторів депонувати свій капітал. Уявіть собі, якщо позичальників немає, то який сенс кредитору надавати свій капітал?

Але чому ці речі мають значення? Вони мають значення, тому що для можливості будь-якому кредитору надавати свої активи, LP має мати достатнє використання, щоб вони отримували здорову віддачу від своїх активів. В іншому випадку, вони можуть заблокувати свій капітал, не одержавши жодних значущих прибутків.

Відсоткова ставка, яку ви отримуєте на вкладений капітал, змінюється залежно від ринкових умов. Якщо на ринку є високий попит на позикові активи, то ставки будуть підвищені для гарантії, що коефіцієнт використання залишається стабільним.

З іншого боку, якщо на ринку запозичення є низькими, то процентні ставки будуть знижені, щоб стимулювати запозичення. У першому випадку позикодавець заробляє більше відсотків на свій позичений капітал, а в останньому випадку він заробляє менше.

Хоча ці ставки коливаються, протоколи кредитування сьогодні вважаються одним із найнадійніших способів отримання прибутку. Однак, це часто компенсується субсидією на управління, яку ви отримуєте під час використання цих протоколів. Щоразу, коли ви використовуєте такий протокол кредитування, як Compound (тобто DAO), ви отримуєте натомість токен управління (який у цьому випадку є COMP). Це токени накопичення вартості, і ви можете використовувати їх для участі у керівних рішеннях протоколу.

Чи можу я отримувати пасивний дохід від протоколів кредитування та позичання?

Протоколи кредитування дають змогу використовувати незадіяний капітал, легко надаючи його до протоколу кредитування та починаючи отримувати відсотки. Крім того, ви також маєте право на токени управління, які є токенами накопичення вартості. Проте відсотки, які ви отримуєте від надання ліквідності, залежать від того, як працює ринок. Тим не менш, оскільки найкращі протоколи кредитування використовувалися протягом такого тривалого часу (як для крипто), вони досить надійні, коли справа доходить до генерації пасивного прибутку.

Токени Yield Farming LP

Насправді токени LP, які ви отримуєте після надання ліквідності протоколу, також можна використовувати у різних програмах DeFi. Коли кредитування/позичання вперше стало популярним, корисність токенів LP не була чітко визначена. Ви навряд чи змогли б їх десь використати. Єдиний дохід, який ви отримували в цьому випадку, - це відсотки, які стягували з позичальників. Однак, тепер ви можете легко отримувати дохід від використання тих же токенів LP через їх “фармінг“ у інших протоколах.
У цьому випадку, окрім прибутку від позичання ваших активів, ви також використовуєте свої токени LP, для генерування ще більших доходів. Цей процес відомий як compounding та функція DeFi, яка це дозволяє, називається composability. Оскільки протоколи кредитування займають базовий рівень стеку DeFi, інші протоколи розташовуються на ньому та використовують його токени LP для допомоги користувачам генерувати compounded прибутки.
Compound відсотки відомі як восьме чудо світу та дуже впливають на збільшення вашого стека, особливо коли вартість базового активу також зростає. Однак пам’ятайте про непостійні втрати (IL) у LP, які вимагають двох однакових обсягів криптоактивів (наприклад, 50% ETH, 50% USDC). Простіше кажучи, якщо ви хочете уникнути IL, постачайте лише один актив LP. Щоб дізнатися більше, перегляньте нашу статтю про те як зменшити вплив непостійних втрат.

Скільки пасивного доходу я можу отримати від кредитування?

Ви можете заробляти від 2% до 8% APY на позичених активах залежно від типу протоколу, який ви позичаєте, активу, який ви позичаєте, і терміну, на який ви позичаєте свої активи. Aave, Maker та Compound є трьома провідними протоколами кредитування відповідно до ринкової капіталізації.

Ось деякі APY постачання для активів у Aave та Compound.

Джерело: Aave
Джерело: Compound
Ці APY додатково враховують ставку запозичень у будь-який момент на ринку, і, отже, можуть відповідно змінюватися. Хоча ці APY змінюються, вони більш-менш залишаються у діапазоні. Крім цих протоколів, існує кілька інших протоколів, які можна використовувати для отримання прибутку в інших ланцюгах. Розглянемо, наприклад, Solana. Тепер ви можете позичати різноманітні токени на Solend, щоб отримати прибуток. Їх найефективнішим кредитним токеном на момент написання є їхній власний токен SLND, який генерує 18,69% APY.
Джерело: Solend

Ви також знайдете подібні протоколи кредитування в інших ланцюгах. Однак пам’ятайте, що оскільки Ethereum є найбільшим ринком з усіх перерахованих, ви, швидше за все, отримаєте стабільні APY, коли позичатимете на Ethereum. Рентабельність вашого позикового капіталу залежатиме від ринкових умов. І оскільки APY залишатиметься більш-менш однаковим для різних протоколів, ви можете вибрати ті, які вам найкраще підходять.

Як розпочати кредитування на Compound?

У цьому розділі ми швидко дослідимо, як ви можете почати кредитувати через різні протоколи сьогодні. Ми зосередимося лише на Ethereum та розглянемо Aave та Compound для пояснення. Якщо ви вже грали з їхніми інтерфейсами, то ви знаєте, що кредитування є досить простою справою на цих платформах, оскільки їхній інтерфейс користувача досить простий у навігації.

Щоб позичити свої активи на Compound, спочатку перейдіть на сторінку compound.finance і виберіть “App“ (Додаток). Увійшовши в їхній вебдодаток, ви зможете побачити ринки постачання та запозичення з відповідними APY. Не забудьте підключити свій гаманець (connect your wallet), якщо ви не бачите ринків.
У цьому прикладі, я надав деяку кількість USDT на Compound і отримав прибуток. Ви можете прокрутити вниз, щоб побачити, які активи ви схочете надати. Коли ви вибрали токен, просто клацніть на нього, і з’явиться новий екран із запитом надати дозвіл (пам’ятайте, що для цієї транзакції потрібно сплатити плату за газ).

Увімкнувши гаманець, ви зможете додавати активи до пулу. Після надання, ви побачите свої активні позиції в пулі у верхній частині сторінки, як ця.

І коли ви отримаєте доступ до свого гаманця (у цьому випадку MetaMask), ви зможете побачити токени LP (у цьому випадку це cUSDT).

Процес також дуже подібний для кредитування на Aave, коли ви його зрозумієте.

Як розпочати кредитування на Aave?

Перейдіть на сторінку app.aave.com і підключіть свій гаманець для початку надсилати своїх активів до LP. Aave пропонує широкий вибір ринків, на які ви можете постачати свої ринки. Якщо ви натиснете на спадне меню “Ethereum Market“ (Ринок Ethereum) у верхньому лівому куті, ви зможете побачити всі ринки.
Для цього прикладу ми виберемо ринок Ethereum та USDT як актив, який ми постачаємо. Однак, у Aave V3 підтримується більше ланцюгів, зокрема: Arbitrum, Avalanche, Fantom, Harmony, Optimism та Polygon. Коли ви натискаєте “Supply“ (Поставка), вам буде запропоновано ввести суму, яку ви бажаєте поставити на ринок. Після входу, вас попросять схвалити транзакцію, яка вимагатиме від вас сплати збору за газ.

Після схвалення транзакції, ви зможете побачити aTokens (тобто USDT у цьому випадку) у своєму гаманці. Ви також зможете побачити свою поточну позицію та APY, який ви заробляєте, у верхній частині сторінки.

Після того, як ви позичите свої активи за будь-яким із цих (або навіть за обома) протоколами, з часом на них почнуть нараховуватися відсотки. Коли ринок проходить свої цикли, ваш APY може підвищуватися та/або падати залежно від того, як насправді ринок працює.

Тепер виникає питання — після надання активів за протоколами кредитування, що ще ви можете робити з токенами, які отримуєте натомість (cTokens у випадку Compound та aTokens у випадку Aave)? Користувачі, які бажають збільшити свій прибуток, повинні знайти способи використання деривативних токенів, які вони отримують для отримання більшого прибутку. Ось кілька стратегій, за допомогою яких ви можете зробити саме це.

Як я можу використовувати свої токени LP із протоколів кредитування?

Деривативні токени LP схожі на ваші базові позичені токени. Єдина відмінність полягає у тому, що вони накопичують цінність, і тому ви можете побачити зростання ціни з часом. Є кілька різних способів їх використання.

Цикл LP токенів до прибутку в Compound

Перший спосіб полягає у тому, що ви можете поміняти існуючі токени LP на інші токени на 1inch. У цьому випадку, я свопну свій cUSDT на USDT.
Я можу використати USDT, який я щойно отримав, і повернути його у Compound або навіть Aave і збільшувати свій прибуток. Потім я можу повторити процес, відомий як “ looping “ стільки разів, скільки це можливо (і у мене є необхідний газ, щоб заплатити за це) і продовжувати збільшувати свій вихід.

Це стало можливим за допомогою функції, про яку ми вже згадували вище: composability. Сomposability дає змогу створювати грошові лего (використовуючи випущений токен одного протоколу як базовий токен іншого протоколу). Ці грошові лего з часом допомагають збільшити ваші прибутки.

Тільки уявіть собі — якщо я повторю цей процес тричі, то я вже зароблю в 6 разів більше прибутку, ніж я заробляв, коли тільки один раз вніс свої активи, використовуючи кредитне плече. Однак, вам доведеться врахувати витрати на газ, необхідні для виконання та виходу з цієї стратегії — недорогий ланцюг або ланцюги другого рівня можуть бути більш доцільними.

Постачання LP токенів на Curve

Друга стратегія також буде досить поширеною. Ви можете використовувати токени для забезпечення ліквідності у резерві з двох або трьох пулів на Curve. У цьому випадку, ми можемо надавати як наші aToken, так і cToken через різні пули на самій Curve, що робить процес досить простим.

Коли ви надаєте ліквідність на Curve, ви отримуєте токени CRV. Ви можете використовувати ці токени CRV різними способами, щоб ще більше підвищити прибутковість на самій Curve. Одним із них є стейкінг (блокування) ваших токенів CRV для отримання частки (наразі 50%) торгових комісій, які надходять власникам veCRV.

Власники veCRV - це ті, хто заблокував свої токени CRV і отримав натомість токени veCRV. Токени veCRV відповідають за підвищення ваших винагород CRV. Використовуючи токени veCRV, ви також можете брати участь у прийнятті рішень щодо управління на платформі Curve. Коли ви надаєте свої cTokens або aTokens до Curve, ви можете знайти різні способи підвищити свої загальні винагороди, що допоможе збільшити ваш загальний дохід, одночасно збільшуючи доступ до широкого спектру активів.

Щоб розмістити свої активи в цих протоколах, потрібна більш активна участь на ринку, ніж того вимагає стратегія пасивного доходу. Потрібно постійно контролювати свої позиції на Curve. Крім того, ця стратегія є дещо просунутішою і часто використовується більш досвідченими користувачами DeFi. Якщо ви пересічна людина, яка хоче отримувати пасивний дохід за допомогою кредитування, вам не потрібно турбуватися про покладання на ці стратегії.

Ризики з протоколами кредитування

Протоколи кредитування є основою екосистеми DeFi. Разом із AMMs вони відповідають за підтримку ліквідності, необхідної для підтримки всієї екосистеми. Деривативні токени, які кредитори отримують від позичання цим платформам, використовуються у різних протоколах.

Ризики сomposability

Ви можете собі уявити, внаслідок цього, можуть виникнути ризики composability. Якщо протоколи базового рівня з якоїсь причини виходять з ладу та це впливає на деякі активи, то це також впливає на те, де ці активи використовуються, що робить це все досить ризикованим для всієї екосистеми.

Але ризик composability є відомим ризиком у DeFi. І хоча деякі протоколи обирають різні способи захисту від цього ризику, події, коли вся екосистема руйнується, насправді ще не було.

Ризик APY

На додаток до цього, існує також ризик APY. Що це? Ми знаємо, що коефіцієнт використання будь-якої платформи кредитування/позичання враховує суму капіталу, який було запозичено. А розмір капіталу, який запозичується, залежить від ринкових умов. Якщо ринок раптом почне падати, і ми вийдемо на ведмежий ринок, тоді є хороші шанси, що сума позикового капіталу зменшиться в обсязі. А щоб стимулювати позичальників продовжувати позичати, доведеться знизити процентні ставки. Це, у свою чергу, вплине на APY, яку кредитори заробляють на своїх активах.

І навпаки, давайте розглянемо сценарій, коли ринок раптово починає накачуватися (рости). Коли це трапляється, усі користувачі виходять на ринок, і деякі з них (побачивши багато можливостей) починають запозичувати активи для кредитного плеча. У міру того, як позичається більше активів, коефіцієнт використання також зростає і майже досягає точки, коли він використовується на 100%. Але 100% використання може призвести до випадків напливу банків. Уявіть собі таке: якщо весь доступний капітал у кредитному пулі запозичено, то кредитори взагалі не можуть вилучити свій капітал. Для уникнення таких випадків, процентні ставки потрібно підвищити, щоб позичальники не продовжували позичати у пулів. Таке балансування процентної ставки виконується самим смарт-контрактом і є динамічним процесом.

Ризик APY тут полягає, в основному, внаслідок зміни ринкових умов. Але все може виглядати дуже погано, коли ваша процентна ставка продовжує коливатися, реагуючи на дуже волатильний ринок.

Ризик ліквідації

Третій тип ризику, який, мабуть, є одним із найбільш тривожних, це ризик ліквідації. Ліквідація відбувається, коли вартість застави, яку ви надаєте, зменшується порівняно з моментом її надання. Давайте розглянемо приклад для кращого розуміння. Припустимо, ви внесли 50 ETH, щоб взяти позику. Тепер, через кілька днів, ринок починає падати, і ваш ETH втрачає 3% своєї вартості. Таким чином, ваша застава впала до 48,5 ETH. Оскільки сума вашої застави зменшилася, чи має бути сума вашої позики правильною? У більшості випадків ні.

Позика за будь-яким протоколом кредитування/позики зазвичай має надлишкову заставу, що означає, що ви вносите більше застави, ніж позика, яку ви берете. Це робиться для того, щоб такі випадки не траплялися так часто. Однак крипто є дуже волатильним ринком, і такі випадки можуть траплятися, хоч і не дуже часто. Розглянемо приклад того, коли вони трапляються.

Продовжуючи наш приклад вище, припустімо, що стався величезний крах ринку, і ETH втрачає 48% своєї вартості, що робить вашу заставу на 50% меншою, ніж її вартість спочатку. Припустімо, що ви не в змозі ні повернути позику, ні відновити свою заставу, надаючи більше ETH. У цьому випадку, ліквідатор викупить вашу заставу за зниженою ціною (порівняно з ринковою) в обмін на ліквідацію вашої позики. Крім того, кредитори також хотіли б вийти, щоб зберегти свій капітал. Активність кредитування/позичання у цьому випадку зрештою зменшиться до нуля. Це створить сценарій, за якого ні позичальники, ні кредитори не захочуть брати участь у ринку.

Завершальні думки

Пули кредитування, безперечно, є одним із найкращих способів отримання пасивного доходу у DeFi. Якщо ви позичите свій капітал будь-якому авторитетному пулу, такому як Compound або Aave, ви не тільки отримаєте постійний прибуток (єдине коливання походить від ринку), але ви також зможете використовувати деривативні токени у різних протоколах для збільшення своїх прибутків.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
16 people liked this article