Що таке Liquidity Pool (LP) токени?
Crypto Basics

Що таке Liquidity Pool (LP) токени?

Буквар механіки токенів пулу ліквідності (LP).

Що таке Liquidity Pool (LP) токени?

Зміст

Більшість сучасних децентралізованих бірж (DEX) підпадають під особливу категорію торгових платформ, відому як “автоматизований маркетмейкер“ або AMM. Це платформи, які використовують зважування активів у децентралізованих пулах ліквідності для визначення їх вартості — зазвичай для цього використовують формулу постійного продукту.

Активи, доступні у цих пулах ліквідності, використовуються для обслуговування трейдерів, які одним рухом вилучають активи з одного боку пулу (купівля) і додають активи з іншого боку (продаж). Наприклад, у пулі ліквідності USDC/BUSD користувач може зняти 1000 BUSD із пулу та додати 1000 USDC натомість.

На відміну від традиційних централізованих бірж (CEX), які часто використовують централізованих маркетмейкерів для забезпечення значної частини своєї книги замовлень, AMM дозволяють будь-кому стати постачальником ліквідності — просто вносячи активи в один або кілька пулів ліквідності. Таким чином, вони збільшують ліквідність пулу (тобто глибину пулу) і отримують, натомість, частку будь-яких комісій за транзакції.

Щоб відстежувати, хто зробив внесок у пул ліквідності та скільки коштує їхній внесок, DEX надають користувачам еквівалентну кількість токенів LP. Ці токени LP представляють частку кожного користувача у пулі ліквідності, і їх можна повернути на платформу, щоб отримати токени, які вони представляють. Їх також можна використовувати для багатьох інших цілей,— багато з яких відкривають додаткові джерела доходу для постачальника ліквідності.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Де ви можете надавати ліквідність?

Коли більшість людей думають про ліквідність, вони думають про тип ліквідності, який використовується для полегшення свопів на децентралізованих біржах. Зрештою, більшість постачальників ліквідності вносять ліквідність лише у AMM, і переважна більшість усієї наявної криптовалютної ліквідності використовується для живлення цих платформ.

Але DEX - це не єдине місце, куди люди можуть робити внески ліквідності. Оскільки ландшафт децентралізованих фінансів (DeFi)розширився у складності та різноманітності, низка колись централізованих послуг тепер має децентралізовані еквіваленти — багато з яких дозволяють користувачам робити внески ліквідності для допомоги з операціями.

Ось деякі з інших типів платформ, яким користувачі зазвичай можуть надавати ліквідність:

 • Протоколи відкритого кредитування: протоколи децентралізованого кредитування, як-от Compound та Aave, за останні роки різко зросли та постійно входять до числа найпопулярніших протоколів DeFi у підтримуваних мережах. Вони в основному забезпечуються пулами ліквідності, наданими користувачами, які використовуються для фінансування заставних позик. У більшості випадків, постачальники ліквідності заробляють пропорційну частку процентної ставки, яку сплачують позичальники, а в деяких випадках також отримують додаткові винагороди у вигляді токенів управління.
 • DAOs: по мірі зростання популярності децентралізованих автономних організацій, зростає також їх потреба у доступі до миттєвого капіталу, — який потім можна використовувати у фінансуванні придбань для DAO, оплати операцій тощо. Через це, велика кількість DAO тепер має фінансовану спільнотою скарбницю, яка наповнюється членами спільноти. У багатьох випадках ті, хто забезпечує ліквідність казначейства, можуть зняти свої кошти у будь-який час і отримати винагороду за період, протягом якого вони зробили внесок.
 • Децентралізовані протоколи страхування: зі зростанням популярності DeFi, зростає потреба користувачів захищати себе від зломів, крадіжок та інших несподіваних подій. Новий асортимент страхових платформ DeFi тепер дозволяє користувачам отримувати плани покриття на певні події та, зазвичай, використовувати об’єднану ліквідність від, так званих, "страхових андеррайтерів". Ці кошти можуть бути використані для виплати будь-яких успішних претензій щодо покриття, а постачальники ліквідності зароблять свою справедливу частину страхової премії (і потенційно додаткові винагороди за токени управління).
 • Децентралізовані мости: зростаюча кількість кросчейн мостів(міжланцюгових мостів) дозволяє користувачам вносити ліквідність у пули в одному чи кількох ланцюгах для полегшення безперебійної та швидкої передачі токенів між ланцюгами. В обмін на сприяння ліквідності, LP зазвичай отримують частину "кросчейн комісії" — тобто комісії, яку платять користувачі мосту за переміщення своїх активів з одного ланцюга в інший, зазвичай приблизно 0,05% до 0,1% від розміру переказу.

Чому люди надають ліквідність?

Надання ліквідності стає неймовірно популярною діяльністю у просторі DeFi, і деякі з найпопулярніших децентралізованих бірж можуть мати десятки тисяч постачальників ліквідності. Загалом, імовірно, у всьому світі існує десь понад 100 000 унікальних окремих постачальників ліквідності DeFi.

Загалом, більшість постачальників ліквідності шукають одне — прибуток. Залежно від пулу, до якого вони вносять внесок, і платформи, на якій вони беруть участь, можна заробляти будь-де від майже нуля до 100% APY. Дійсно, згідно з даними APY.vision, найприбутковіші пули генерували понад 1000% APY для учасників з моменту їх заснування, тоді як навіть менш популярні пули можуть забезпечувати прибутковість, що перевищує банк.

Загалом, переважна більшість людей надають ліквідність, сподіваючись, що вони отримають справедливий прибуток від свого депозиту — чи то у формі комісій за ліквідність, прибутків від прибуткового фермерства чи винагород за токени управління. Загалом, переважно великим людям надають ліквідність, сподіваючись, що вони отримують справедливий прибуток від свого депозиту чи то у формі комісії з ліквідації, доходи від сільського господарства чи винагорода за токени управління.

Що ви можете робити з токенами LP?

Як ми коротко описали, токени LP в основному використовуються для представлення частки фізичної особи у певному пулі ліквідності. Таким чином, вони можуть зберігатися доти, доки людині не знадобиться отримати свої депоновані активи разом із будь-яким накопиченим прибутком (або актуалізованим збитком), після чого вони зможуть повернути їх на платформу, яка спалить їх та поверне їхні активи.

Але це не все, для чого їх можна використовувати. Тут ми розглянемо деякі інші способи використання токенів LP.

 • Передача між особами: токени LP представляють право власності на базові токени, заблоковані у пов’язаному пулі ліквідності. Тому будь-хто, хто володіє цими токенами LP, може вважатися власником цих токенів. Через це, токени LP можна просто передавати між окремими особами, дозволяючи одержувачу вимагати токени у будь-який час і отримувати будь-який прибуток, який вони генерують. У деяких випадках може бути ефективніше надсилати одержувачу токени LP, а не базові токени,— особливо якщо одержувач планує зробити внесок у той самий пул після отримання коштів.
 • Використовується для прибуткового фермерства (або для видобутку ліквідності): прибуткове фермерство, без сумніву, є найпопулярнішим використанням токенів LP. Це передбачає стейкінг токенів LP на одній або кількох прибуткових фермах для отримання додаткового джерела доходу у вторинному токені. Наприклад, SushiSwap дозволяє користувачам стейкінгувати свої токени SushiSwap LP для отримання додаткових винагород у вигляді SUSHI.
 • Візьміть позику проти них: зростаюча кількість децентралізованих протоколів позик починає дозволяти користувачам використовувати свої токени LP як заставу для позики. Це дозволяє користувачам продовжувати отримувати винагороди за свої токени LP, маючи при цьому можливість витягувати капітал зі своїх активів без необхідності продавати свої основні токени LP. Abracadabra.money і 1Pool Finance є двома такими платформами, які пропонують цю функціональність. Тим не менш, користувачі повинні враховувати альтернативні витрати на це, оскільки вони більше не зможуть використовувати ці токени LP для прибуткового фермерства.
 • Спалити їх: у деяких випадках власники проєктів, які надали ліквідність для своїх токенів, можуть вибрати ‘спалити‘ свої пов’язані токени LP. Це передбачає ручне надсилання їхніх токенів LP на відому "burn address" (адресу спалення), що робить їх невідновлюваними. Це гарантує, що токен завжди матиме принаймні певну ліквідність і, зазвичай, використовується як захист від "rug pulls".

З якими ризиками пов’язано?

При правильному виконанні та використанні стратегії уникнення ризику, надання ліквідності може забезпечити відносно прибутковий і надійний потік доходу для учасників.

Але це не без справедливої частки ризику. Головним з них є ризик злому. У міру того, як протоколи DeFi поширюються, а їхні TVL зростають, вони все частіше стають мішенню хакерів, які намагатимуться використати протокол, щоб позбутися коштів користувачів.

На жаль, у 2022 році це досить поширене явище та не проходить і місяця, щоб хоча б один протокол DeFi не втратив десятки мільйонів доларів через злом. Хоча зараз у більшості випадків доступні різні децентралізовані варіанти страхування, вони є вибірковими, і кілька постачальників ліквідності беруть план, поки не пізно.

Непостійні втрати (ILs) є ще одним ризиком про який часто забувають. Це просто втрати, з якими може зіткнутися користувач, якщо вартість його ліквідності впаде нижче своєї попередньої позначки, якщо б користувач просто тримав свої токени, не надаючи їх як ліквідність. IL часто можна компенсувати, якщо доходи від комісії за транзакції є достатніми, але це не завжди так, і багато постачальників ліквідності не враховують це під час розрахунку своїх прибутків.
Нарешті, існує ризик краху токена. Це може статися, коли один (або обидва) токени у децентралізованому пулі ліквідності втрачають більшу частину своєї вартості, що може призвести до значних втрат для постачальника ліквідності — через формулу constant product, яку використовують більшість автоматизованих маркетмейкерів. Це найчастіше трапляється, коли принаймні одна сторона пулу ліквідності є високоволатильним токеном, вартість якого раптово може впасти. На щастя, це трапляється відносно рідко, і більшість постачальників ліквідності ніколи не зазнають повного краху токенів.

Подальше читання:

 • Непостійні втрати: докладно прочитайте, як працюють непостійні втрати, і дізнайтеся, як мінімізувати їхній вплив.
 • Прибуткові ферми: дізнайтеся більше про прибуткове фермерство та ознайомтеся з деякими з найпопулярніших прибуткових ферм.
 • Автоматичні маркетмейкери: дізнайтеся більше про автоматичні маркетмейкери — найпопулярніший тип DEX на сьогодні.
Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
15 people liked this article