2023 CMC Crypto Playbook: За матеріалами CMC
CMC Research

2023 CMC Crypto Playbook: За матеріалами CMC

11 хв
10 months ago

У розділі «Впровадження» посібника CMC Crypto Playbook за 2023 рік, CoinMarketCap ділиться цікавими висновками з наших даних та аналізує майбутні тенденції у крипто.

2023 CMC Crypto Playbook: За матеріалами CMC

Зміст

1. Огляд крипторинку: як змінився склад крипторинку, які сектори зросли, використовуючи модель CMC для аналізу настроїв роздрібного ринку.
2. Ключові події BTC, ETH: підсумок ключових подій та цінових змін у Bitcoin та Ethereum в 2022 році.
3. Розуміння крипто за допомогою CMC: цікаві висновки з розпаковки даних CMC.
4. Кордони крипторинку: аналіз майбутніх трендів на основі висновків команди лістингу CMC.
5. Криптокористувачі з усього світу: дізнайтеся більше про тих, хто цікавиться крипто.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Розділ 1: Огляд крипторинку

1.1 Склад крипторинку: як змінилася загальна капіталізація крипторинку

Капіталізація глобального крипторинку продовжила свою тенденцію до зниження у грудні, і зараз стабілізувалася на рівні близько 800 мільярдів доларів США, що становить падіння на 63,5% з початку січня 2022 року.

Джерело: CoinMarketCap, 28 грудня 2022 р.

Bitcoin домінування на ринку залишається приблизно на рівні 40%, тоді як домінування альткоїнів (інших) скоротилося з 25% до лише 15% крипторинку. Це зниження часто очікується, оскільки ринок проходить стадію ведмежого ринку, коли капітал часто повертається назад до безпечніших активів із великою капіталізацією та стейблкоїнів (як видно на графіку зростання USDC, Tether, BUSD).

Основні криптоактиви за відсотком від загальної ринкової капіталізації (Графік Bitcoin домінування)

Джерело: CoinMarketCap, 28 грудня 2022 р.

1.2 Власний аналіз CMC: використовуйте власні моделі та дані CoinMarketCap для аналізу змін у секторі та поведінки роздрібного ринку

Будучи одним із провідних вебсайтів у крипто, CoinMarketCap приваблює приблизно 400-700 мільйонів відвідувань на місяць: тому ми можемо збирати дані про те, які монети та сектори цікавлять людей найбільше, і які сектори спостерігають найбільше зростання з точки зору участі користувачів та які нові проєкти додаються. CoinMarketCap Research тепер може моделювати ці дані та узагальнювати результати, щоб поділитися цим з вами (дані станом на 22 грудня 2022 року):

  • У грудні 2022 року загальна світова капіталізація крипторинку скоротилася на 65,64 мільярдів доларів США (-7,72%). Навіть у цьому складному середовищі сфера Гемблінгу виросла на (+221,12%), Move-to-Earn (+58,42%) та DeFi 2.0 (+55,92%) є трьома провідними секторами зі збільшенням ринкової капіталізації. Тим часом, найбільш постраждалими секторами у грудні є Штучний інтелект та великі дані (-20,96%), Управління активами (-17,13%) та Masternodes (-15,22%), ринкова капіталізація яких значно впала порівняно із загальним ринком.
  • Коли справа доходить до нових проєктів, у понад 34 секторах спостерігається збільшення кількості нових монет, доданих до категорії, потенційно сигналізуючи про те, що у цих областях будується та створюється більше проєктів. Серед них BNB Chain Ecosystem, Memes, Doggone Doggerel, Polkadot Ecosystem та DeFi мали найбільшу кількість нових прикріплених монет у грудні.

1.3 З якими секторами користувачі активно взаємодіють?

Число залучення у Спільності CoinMarketCap (визначається як комбінація лайків, публікацій та коментарів для кожного криптосектора на CMC) потенційно може розглядатися як проксі роздрібного інтересу. У наведених нижче даних показано 15 найпопулярніших тем із найбільшим роздрібним інтересом у грудні 2022 року, упорядкованих за відповідними показниками залучення CMC. Смарт-контракт домінує у графіку, частково обумовлений кількома нещодавніми дискусійними моментами навколо Ethereum merge, Solana через потенційний вплив FTX, зростання популярності нових альтернативних L1, як-от Aptos, і потужне зростання Polygon тощо за останні кілька місяців.

Джерело: CoinMarketCap, 28 грудня 2022 р.

Розділ 2: Ключові події Bitcoin та Ethereum

Розділ 3: Розуміння крипто за допомогою CMC

Подивившись на категорії, які найчастіше переглядаються на CoinMarketCap приходить розуміння, який сектор або наративи цікавлять роздрібних користувачів найбільше:

Рік розпочався з великого інтересу до Doggone Doggerel — мемкоїнів на собачу тематику, а Shiba Inu, Dogecoin та Baby Doge Coin лідирували у цьому секторі. У Shiba Inu оголосили про запуск власного метавсесвіту у лютому, тоді ж відвертий прихильник Dogecoin Ілон Маск придбав акції Twitter на початку 2022, зрештою придбавши компанію у жовтні. Відомо, що твіти Маска суттєво змінюють ціни на Dogecoin — та інші монети на тему собак.
З квітня по травень значний інтерес викликав тренд move-to-earn (M2E), започаткований StepN та реалізований на основі токена GMT. Користувачі купують NFT кросівки на платформі StepN та отримують винагороди за кількість пройдених кроків. З моменту запуску в березні, GMT зріс у 25 разів лише за місяць, а потім так само стрімко впав. Тим не менш, це підштовхнуло до наративу X(будь-який тип) -to-earn з появою багатьох проєктів у цьому секторі.
Починаючи з травня, сектор DeFi явно виділявся, очолюваний Terra Classic(раніше Terra). Як зазначено у нашому попередньому звіті За матеріалами СМС, спостерігався надзвичайно високий інтерес користувачів до відстеження цін на Terra та UST під час краху Terra. Крім того, під час високої волатильності централізовані біржі були змушені припинити торгівлю, тоді як протоколи DeFi продовжували працювати бездозвольно.
Іншим важливим сектором інтересу з червня є смарт-контракти, зокрема Ethereum, який, мабуть, зазнав найважливішого оновлення в історії — the Merge — у вересні цього року.
Нарешті, у секторі предметів колекціонування та NFT ще один токен, який викликає великий роздрібний інтерес, - це Smooth Love Potion (SLP), службовий токен піонера play-to-earn (P2E) Axie Infinity. Хоча місячна кількість активних гравців впала більш ніж на 80% після того, як у січні 2022 року було досягнуто 2,78 мільйонів гравців, здається, інтерес до SLP все ще є значним. У нашому Звіті про індустрію блокчейн геймінгу за 2022 рік, опублікованому спільно з Naavik, ми стверджуємо, що модель P2E за своєю суттю має недоліки, і галузь рухається до інших моделей, таких як free-to-own (F2O).

Аналізуючи на що користувачі CMC найбільше звертали увагу під час бурхливого 2022 року, ми бачимо, що найцінніша у світі криптовалюта — Bitcoin очікувано лідирує у рейтингу, а Ethereum займає друге місце.

Під час криптозим, падіння BTC (-64%) є відносно менш різким порівняно з іншими альткоїнами, такими як Solana (-90%), Cardano (-80%), Shiba Inu (75%). Однак, ціна Ethereum (-67%) і Polygon (-68%) не так сильно впала, а BNB з (-52%) фактично подолала цю тенденцію та перевершила себе, демонструючи відносну силу цих альткоїнів.

Як лідер ринку, BTC лідирує, а решта ринку слідує. Роздрібні користувачі, ймовірно, відстежують рух Bitcoin у пошуках ознак відновлення ринку. Крім того, дані від Glassnode показують, що BTC-адреси з меншими балансами (імовірно, це означає роздрібну торгівлю) накопичують Bitcoin, оскільки ціни падають протягом року.

Які криптосектори отримали найбільше залучення?

Дивлячись на залученість у Спільноті CMC(сукупність лайків, публікацій і коментарів) як проксі роздрібного інтересу та органічної активності, ми бачимо, що DeFi є провідним сектором інтересів — одночасно з тим, що DeFi є сектором, який найбільше переглядається на CMC.

Ймовірно, це пов’язано з крахом FTX, яка колись входила до п’ятірки найкращих централізованих криптобірж, і колосальною кількістю депозитів користувачів, розтрачених через шахрайство, — що підштовхнуло широку обізнаність про самоохорону та переваги децентралізованих фінансових продуктів. Uniswap перевершує щоденні обсяги торгів більшості CEX (крім Binance) протягом кількох днів у листопаді та рекордні продажі апаратного гаманця Ledger після краху FTX - це лише кілька прикладів — де тренд (та роздрібний інтерес) може продовжити свій ріст у 2023 році.

По-друге, токени у секторі NFT все ще викликають значний інтерес у роздрібних користувачів, незважаючи на те, що обсяг продажів NFT впав понад 85% з початку 2022 року. У другому півріччі 2022 року, продажі NFT та унікальні покупці зведені у діапазон, що, ймовірно, свідчить про те, що спекулянти бичачого ринку NFT пішли — тоді як залишилися лише основні користувачі та ентузіасти.

Замикає трійку лідерів сектор смарт-контрактів. Такі відомі токени, як Ethereum (з Merge у вересні) та BNB (з їх зростаючою екосистемою та сильною активністю користувачів), ймовірно, сприяли роздрібному інтересу до цієї категорії.

Подивіться, на які топ крипто ми звернули увагу цього року

У рік, наповнений зломами, банковими паніками, банкрутством та відвертим шахрайством, Bitcoin залишився непохитним у своєму дусі децентралізованої, однорангової цифрової валюти. Хоча дехто може критикувати відносну відсутність технічного прогресу — останнім великим оновленням Bitcoin було Taproot у червні 2021 року — його простота та незмінність коду частково є причиною найбільшої ринкової капіталізації Bitcoin.

На другому місці з половиною переглядів Bitcoin, Terra Classic (раніше Terra) - знищення екосистеми на 60 мільярдів доларів США у травні цього року, і це, мабуть, одна з найпомітніших подій року. Хвильовий ефект на галузь спричинив ліквідацію компаній з надмірною заборгованістю і, ймовірно, навіть сприяв падінню FTX.

І, нарешті, по-третє, успішне виконання Ethereum Merge, довгоочікуваного та складного маневру, стало однією із найкращих подій у цьому похмурому для крипто році. За кілька місяців до Merge інтерес інвесторів був зосереджений на ETH, який зріс майже на 90% від червневих мінімумів і досяг рівня 2000 доларів США.

Популярні криптобіржі

Найпопулярніша криптобіржа — Binance, яка цього року обробила 22 трильйони доларів США, є найбільш відвідуваною біржею.

На другому місці — децентралізована біржа PancakeSwap, сукупний обсяг торгів на якій цього року склав 136 мільярдів доларів США. Спочатку запущена на BNB Chain, PancakeSwap цього року додала підтримку Ethereum і Aptos, а також випустила такі функції, як безстрокова торгівля та NFT.
Примітно, що включення FTX у цей список є результатом вражаючого краху біржі. Після краху FTX, заклик галузі до більшої прозорості призвів до випуску proof-of-reserves (PoR) біржами, доступними безпосередньо на сторінці бірж CoinMarketCap; сім із восьми бірж (за винятком FTX та PancakeSwap) оприлюднили свої дані PoR.

Розділ 4: Кордони крипторинку

Команда лістингу CoinMarketCap ділиться Ключовими темами 2023 року

Самостійне зберігання

З огляду на те, що ринок криптовалют перебуває у такому стані як це зараз — оговтується від шоку, викликаного крахом стейблкоїна Luna, подальшим крахом кількох великих компаній венчурного капіталу, а також передбачуваним шахрайством і процедурами банкрутства FTX — однією з найважливіших тем 2023 року буде тема самостійного зберігання.

Оскільки як досвідчені криптотрейдери, так і криптоновачки борються з наслідками цих крахів криптокомпаній, які «занадто великі, щоб збанкрутувати» - це стане більш важливим наративом про освіту та ресурси щодо понять зберігання, самостійного зберігання, особистих ключів тощо для ваших криптоінвестицій.

І навпаки, централізовані криптобіржі повинні бути більш прозорими для конкурентоспроможності та з рішеннями для самостійного зберігання, а саме шляхом розробки надійних способів демонстрації як proof-of-reserves, так і proof-of-liabilities.

Прихід регуляторів

І — на щастя чи на жаль — 2023 рік стане роком посиленого регуляторного контролю. Оскільки у Сполучених Штатах розгортаються справи про банкрутство FTX та судові процеси щодо шахрайства трьох її ключових гравців, регулятори звертатимуть увагу на будь-які правові прецеденти, які будуть встановлені будь-якими рішеннями. Голова комісії з цінних паперів та бірж (SEC) Гарі Генслер (Gary Gensler) у 2022 році часто повторював своє бажання отримати більшу чіткість у регулюванні — можливо, цього року як SEC, так і комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами (CFTC) США розроблять більш чіткі вказівки щодо крипто, які дозволять криптокомпаніям реєструватися та працювати у країні.

Ще один рік минув без схвалення спотового біржового фонду Bitcoin. Оскільки кінцеві терміни затвердження ARK 21 Shares ETF знову перенесено на 15 січня 2023 року, є шанс (хоча й невеликий), що 2023 рік може стати роком Bitcoin ETF.

DeFi Summer 2.0?

Ми також бачимо, що DEX відіграють важливу роль у криптонаративі 2023 року. GMX, зосереджена на безстрокових ф'ючерсах DEX вже вперше в історії перевершила Uniswap за щоденними зборами у листопаді 2022 року. Популярність DEX (побудованої на основі Avalanche і Arbitrum) зросла після краху FTX, оскільки вони пропонують торгівлю безстроковими криптоф'ючерсами з, як рекламується, низькою комісією за транзакції.

Інша DEX, STFX, набула популярності цієї осені та висунула на передній план нову економічну модель: соціальний трейдинг у DeFi з фокусом на короткостроковому управлінні активами.

Завдяки інноваціям та низьким комісіям, подібним до тих, що можуть запропонувати DEX GMX та STFX, ми очікуємо, що у 2023 році буде більше креативних способів торгівлі, оскільки трейдери відмовляться від традиційної централізованої криптоторгівлі та досліджуватимуть рішення DeFi із самостійним зберіганням. Можливо, літо 2023 року навіть стане DeFi Summer 2.0.

Що будується?

Цілком можливо, що якщо ведмежий ринок продовжиться, монети без внутрішньої вартості, такі як мемкоїни, втратять ще більше своєї популярності, і цей сектор скоротиться, оскільки створення/інвестування у мемкоїни стане невигідним. Крім того, з крахом першої справжньої історії успіху алгоритмічного стейблкоїну, у 2023 році може статися менше уваги до створення проєктів стейблкоїнів загалом.

Натомість сектори, які, швидше за все, спостерігатимуть зростання завдяки більшій кількості розробників, це GameFi, децентралізоване управління активами (наприклад, STFX, про яке йшлося вище) та SocialFi (наприклад, Lens Protocol, оскільки Twitter та Ілон Маск як його центральна фігура продовжують грати у свої дивні ігри з користувачами).

Команда CMC з лістингу очікує зростання нових екосистем L1, які з’явилися у галузі цього року, а саме Arbitrum, Linera, Aptos та Sui Network (очікується запуск у першому півріччі 2023 року).

Інфляція досягла піку в 2022 році, тому макроекономічні показники у 2023 році повинні покращитися, оскільки інфляція почне знижуватися. Ця комбінація факторів може спровокувати ралі ведмежого ринку (тимчасове зростання при довгостроковому спадному тренді) для Bitcoin у новому році.

Розділ 5: Навколо світу з CMC

Навіть на цьому ведмежому ринку мемкоїни, такі як Shiba Inu та Baby Doge Coin, все ще досить часто переглядалися майже в усіх регіонах світу.

Крім того, Terra Classic — ребрендинг монети, пов’язаної з алгоритмічним проєктом стейблкоїну, який втратив свою прив’язку ще навесні 2022 року — все ще є популярною монетою в усьому світі для користувачів CoinMarketCap, незважаючи на те, що LUNA так і не відновила свою прив’язку.

Solana, криптовалютна екосистема, яка має на меті надавати багато тих самих функцій (та більше), що й Ethereum, була найпопулярнішою монетою лише в Європі, Азії та Африці — користувачі Північної та Південної Америки менш цікавилися SOL. Наприкінці цього року Solana Breakpoint, головна конференція екосистеми, відбулася у Португалії, що могло пояснити підвищений інтерес Європи.

Цікаво, що інтерес до перегляду XRP у Південній Америці був меншим, ніж можна було очікувати, оскільки Ripple (компанія, пов’язана з токеном XRP) зосереджена на використанні криптовалюти для грошових переказів у Південній Америці через партнерство з MoneyGram.

Найпопулярніші перегляди країн за користувачами на CoinMarketCap

Дані з 1 вересня по 30 листопада 2022 року

Незважаючи на те, що CoinMarketCap є міжнародною компанією, більшість наших відвідувачів зі Сполучених Штатів. Але В’єтнам посідає друге місце (навіть із ⅓ чисельністю населення Америки) серед країн, користувачі яких найчастіше відвідують CMC. Цей високий рейтинг для В’єтнаму може бути пов’язаний з надзвичайною популярністю GameFi, або play-to-earn, в країні — популярність, яка, здається, спонукає в’єтнамців перевіряти ціни на токени GameFi, навіть якщо галузь зазнала загального удару (як щодо ціни, так і щодо кількості зіграних ігор P2E).

На третьому місці Індія, країна, яка відома своїм недружнім регулюванням криптовалюти чи системою оподаткування. Однак, кількість негативних новин про крипто, що надходять від уряду та центрального банку країни, може бути причиною підвищеного інтересу з боку Індії до перевірки цін на крипто — як кажуть, будь-яка преса - хороша преса.

На сьомому місці Російська Федерація, країна, населення якої цього року мало важкі відносини з криптовалютами, оскільки її громадяни зіткнулися з наслідками економічних санкцій, які залишили криптовалюти єдиною життєздатною альтернативою, але багато криптобірж одночасно припинили обслуговувати клієнтів з Росії. Україна - жертва російської війни, цього року використовувала криптовалюти також і для збору пожертв на армію, але українці,— які відвідували CMC у другій половині 2022 року, посідають 14 місце.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
33 people liked this article