Аналіз ринку NFT за 2023 рік: погляд зсередини
CMC Research

Аналіз ринку NFT за 2023 рік: погляд зсередини

20 хв
6 months ago

Ми обговорюємо стан ринку NFT, мікротренди та ліквідність, основні проекти та події, аналіз трейдерів та китів, NFTFi та оцінку.

Аналіз ринку NFT за 2023 рік: погляд зсередини

Зміст

Ключові висновки

 • Обʼєм торгів NFT у першому кварталі 2023 року різко зріс, але потім знизився. Це сталося завдяки стимулам Blur та airdrop. 19 квітня кількість власників NFT впала до найнижчої позначки за останні 12 місяців: лише 11 187 трейдерів.
 • OpenSea домінував на ринку роялті NFT, але Blur перевершив OpenSea у середині лютого і залишався з ним на одному рівні у березні. Додаткові роялті та нульова комісія Blur наближаються до цільових користувачів, чутливих до ціни, що робить Blur новим лідером на ринку роялті. Кількість відмивальних угод (wash trades) на Blur поступово зменшується, що свідчить про те, що реальні трейдери заспокоюються.
 • Під впливом ведмежого ринку наприкінці 2022 року, прибутковість блакитних фішок значно знизилася у першому кварталі, але деякі проєкти все ще показали хороші результати. BAYC має найвищу прибутковість на ринку продавців, а кількість китів Азукі збільшилась на 100%, що є найстійкішою блакитною фішкою цього року. Торгівля китів продовжує впливати на коливання прибутку, тоді як між багатими та бідними власниками проєктів існує величезна прірва.
 • Існують різні методи отримання доходу за допомогою NFT, зокрема купівля високоякісних NFT за низькою ціною та їх утримання протягом тривалого часу, масове карбування NFT із нішевих проєктів і продаж їх за вищою ціною, а також визначення прибуткових категорій NFT для високочастотного трейдингу. Прибуткових трейдерів NFT можна розділити на три категорії.
 • Обʼєм торгів та кількість Bitcoin Ordinals на ринку за останні чотири місяці були на підйомі, але обʼєм торгів Bitcoin Ordinals становить лише 0,02% ринку ETH. Через низьку швидкість транзакцій Ordinals NFT, високу вартість і обмежений спектр застосування Ethereum NFT все ще має перевагу в діапазоні застосування та швидкості.
 • Ринок кредитування NFTFi пожвавився у першому кварталі, і з січня по березень позики склали близько 25 мільйонів доларів США. На ParaSpace припадала найбільша частка ринку кредитування, тоді як NFTFi лідирував за кількістю користувачів кредитування NFT.

РОЗДІЛ 1 ОГЛЯД РИНКУ

Американські гірки на ринку NFT

Обʼєм торгів NFT у першому кварталі 2023 року різко зріс, а потім знизився. Стимули Blur та airdrop, а також війна за роялті з OpenSea, яка буде розглянута далі у звіті, збільшили обсяг торгівлі NFT, який досяг піку в 74 550 ETH 22 лютого та поступово знизився після березня.

Коливання ринкової капіталізації та обʼєму торгівлі NFT протягом 2023 року з початку року. Джерело: NFTGo

Аналіз тенденцій власників та трейдерів NFT у 2023 році з початку року. Джерело: NFTGo

Варто зазначити, що нещодавнє зниження NFT-транзакцій супроводжувало річну тенденцію меншої кількості покупців, ніж продавців, що вказує на зміну поведінки ринку.

Відстеження трендів власників і трейдерів NFT з травня 2022 року по квітень 2023 року. Джерело: NFTGo

У багатьох проєктах NFT блакитних фішок найнижча ціна з часом опустилася, а найнижча ціна Bored Ape Yacht Club впала на дві третини від свого піку в 153,7 ETH у квітні 2022 року до рівня нижче 50 ETH.

Найнижча ціна NFT Bored Ape Yacht Club. Джерело: NFTGo

Однак те, що ми спостерігаємо на ринку NFT, - це не спад, а рання стадія його другого великого циклу, який відстає від загального крипторинку. Середній коефіцієнт кореляції між ринками Ethereum (ETH) та ринками NFT становить 0,76. Це показує, що ринок NFT не такий мінливий, як традиційний ринок криптовалют. У більшості випадків, ринок NFT не відразу реагує на велику волатильність. Наприклад, коли ціна на ETH впала, у багатьох NFT блакитних фішок спостерігалося відносно невелике зниження цін, деномінованих у доларах.

Наприклад, на графіку нижче показано, що навіть якщо ринкова капіталізація ETH падає, ринкова капіталізація NFT не змінюється одразу та є більш стабільною; дисперсія індексу ринкової капіталізації NFT становить 1,35E+09, що набагато менше, ніж дисперсія індексу ринкової капіталізації ETH у 2,99E+10.

Порівняння ринкової капіталізації NFT та ETH. Джерело: CoinMarketCap, NFTGo

За останні два роки ринкова капіталізація NFT та кількість власників NFT зросла в 10 разів. Незважаючи на таке значне зростання, ринок NFT все ще відносно невеликий, на нього припадає приблизно одна десята від загальної ринкової капіталізації ETH. Тим не менш, продовження розширення ринку NFT свідчить про значний потенціал для майбутнього зростання та впровадження.

З кінця 2021 року до початку 2022 року ринок NFT називали історичним «бичачим ринком NFT». Однак, із другої половини 2022 року ринок переважно перебував у фазі охолодження. Враховуючи керовану спільнотою природу ринку NFT, нові концепції та актуальні теми будуть важливими для наступної хвилі зростання.

Ethereum домінує у транзакціях NFT

Наразі Ethereum залишається найбільшим блокчейном рівня 1 для ринку NFT у 2023 році, за ним йдуть Solana, Polygon та BNB Chain. Лише у квітні 2023 року, обʼєм торгів NFT Ethereum склав 514 мільйонів доларів США, що становить приблизно 70% від загального обʼєму торгівлі на ринку, за ним йдуть Solana з обʼємом торгів 90 мільйонів доларів США (12%), Polygon (7%) та інші платформи на менше 5%.

Пропорція частки ринку NFT за блокчейном у квітні 2023 року. Джерело: CryptoSlam

Ethereum залишається лідером за кількістю транзакцій NFT, на частку якого припадає понад 50% від загальної кількості транзакцій у 2023 році з початку року, а місячний обсяг транзакцій коливається від 1 до 2 мільйонів. Solana мала слабкі результати на початку 2023 року через невдачі у 2022 році, включаючи нерегулярні транзакції в мережі та вплив банкрутства FTX разом із жорсткою конкуренцією з боку Ethereum, Polygon та інших нових L1, таких як Aptos. У результаті, динаміка торгівлі Solana повільно знижується.

Транзакції NFT: Ethereum, Polygon та Solana у 2023 році. Джерело: Dune Analytics

Стан маркетплейсів NFT та воштрейдинг (відмивальна торгівля).

Blur стає новим улюбленцем ринку

OpenSea був платформою номер один за обʼємом торгів до грудня 2022 року. Однак невдовзі після запуску, обʼєм Blur зріс та перевершив обʼєм OpenSea.

Порівняння обсягів ринку NFT (не враховуючи відмивальні угоди). Джерело: NFTGo

Представлений вище графік ілюструє значне збільшення обʼєму торгів Blur після його airdrop 15 лютого. Сукупний обʼєм торгів за січень-квітень цього року показує, що Blur перевершив OpenSea на 120%. Незважаючи на це, кількість незалежних трейдерів на OpenSea приблизно втричі перевищує кількість трейдерів Blur, де налічується приблизно 590 000 трейдерів. Це свідчить про те, що більшість трейдерів на Blur є професіоналами, які торгують з високою частотою та середньою сумою за угоду. За кількістю адрес OpenSea зріс лише на 12%.

Рейтинг ринку за обʼємом торгів у 2023 році. Джерело: NFTGo

Несподівані відмивальні (фіктивні) угоди.

Це явище не лише відбивається на короткочасному бумі користувачів, залучених «стимулом airdrop», але з часом кількість транзакцій, визначених як відмивальні угоди на Blur, поступово зменшується, що означає, що справжні трейдери заспокоюються. Наприклад, після випуску airdrop відсоток реальних угод на Blur зріс із середніх 86% у березні до середніх 93% у квітні. На наступному графіку показано порівняння між початковим обʼємом торгів та статистикою після вилучення відмивальних угод.

Порівняння обʼєму торгів Blur (оригінал проти обʼєму після вилучення). Джерело: NFTGo

Відсоток реальних угод на Blur. Джерело: NFTGo

З січня по квітень цього року відсоток реальних транзакцій на Blur і OpenSea майже зрівнявся та значно перевищив інші ринки. Ці два ринки разом домінували на поточному ринку з точки зору даних і соціальної популярності.

Рейтинг ринку 2023 за відсотками реальних угод. Джерело: NFTGo

Blur обганяє OpenSea за часткою ринку роялті

Що стосується роялті, то, за словами дослідника Гілдоббі (Hildobby), це свідчить про те, що OpenSea довгий час домінував у списку. Однак ситуація змінилася з середини лютого, коли доходи від роялті Blur перевищили доходи OpenSea та залишилися на одному рівні з ними. У березні Blur та OpenSea залишалися головними отримувачами левової частки роялті, але 3 березня Blur також досяг свого піку в 1,7 мільйона доларів США. З іншого боку, дохід від роялті OpenSea впав до мінімуму в 300 тисяч доларів США наприкінці лютого після піку в 1,5 мільйона доларів США 20 лютого. Ця розбіжність показує, що Blur тепер є новим лідером на ринку роялті. Головною причиною перемоги Blur став запуск додаткових підходів роялті та нульової плати за газ, які були націлені на найбільш чутливих до ціни користувачів на ринку.

Комісії роялті. Джерело: Dune Analytics

Обсяг роялті-блакитних фішок різко зростає, оскільки OpenSea та Blur беруть участь у війні за роялті.

Відтоді, як у середині лютого почалася війна за роялті між OpenSea та Blur, обсяг роялті від блакитних фішок, зокрема BAYC, MAYC, Otherdeed, Azuki та CloneX на Blur, швидко зріс. Багато трейдерів роблять ставки на блакитні фішки з метою отримати бали для можливості отримати більше airdrops та токенів Blur.

Обʼєм сплачених роялті блакитними фішками. Джерело: Dune Analytics

Ринки NFT конкурують через нижчі комісії

З середини лютого загальна комісія за ринок серед основних ринків NFT різко впала. У відповідь на конкуренцію з боку низьких комісій Blur і для залучення більшої кількості користувачів за власну позицію на ринку, в OpenSea також оголосили про обмежений період нульової комісії на ринку та необов’язкових роялті. Загальний обсяг транзакцій OpenSea впав з піку понад 600 тисяч доларів США у січні до мінімуму у близько 50 тисяч доларів США у березні.

Комісії на ринку NFT у 2023 році. Джерело: Dune Analytics

РОЗДІЛ 2 МІКРОТЕНДЕНЦІЇ ТА ЛІКВІДНІСТЬ

Мікротенденції у проєктах NFT

Аналіз мінімальної ціни NFT проти неліквідності

За останні 6 місяців майже 70% неліквідних проєктів NFT мали нульову мінімальну ціну. За останні 3 місяці 50% неліквідних проєктів NFT мали мінімальну ціну від 0 до 0,5 ETH. Це свідчить про те, що ринок має низький попит на колекції нижчої якості.

Кількість неліквідних колекцій NFT. Джерело: NFTGo

Найнижчі ціни приблизно 69% неліквідних NFT впали до 0 ETH протягом 6 місяців, порівняно з 48% протягом 3 місяців та 18% протягом 7 днів. Це вказує на те, що більше половини неліквідних NFT, ймовірно, переживуть тривалий стан відсутності попиту та матимуть мінімальну ціну 0 ETH у довгостроковій перспективі.

Більшість проєктів знаходяться у межах ринкової капіталізації 100-1000 ETH

Розподіл ринкової капіталізації та цінових діапазонів для всіх проєктів NFT. Джерело: NFTGo

Згідно з даними NFTGo, понад 50% проєктів NFT мають ринкову капіталізацію від 100 до 1000 ETH (0,2-2,1 мільйона доларів США станом на квітень 2023 року). Слідом за цим, наступною категорією є діапазон від 0 до 100 ETH, який містить загалом 1550 проєктів. Крім того, 125 проєктів мають ринкову капіталізацію 100 тисяч ETH та вище.

Топ-1% NFT-проєктів займає понад 50% загальної ринкової капіталізації

Аналізуючи розподіл проєктів, топ-50 проєктів становлять менше 1% від загальної кількості проєктів на ринку, але їх ринкова капіталізація становить близько 52% від загальної кількості. Ці дані говорять нам про те, що частка проєктів NFT і розподіл ринку значно перевищує правило 80/20, що також може бути відображено через розподіл китів та звичайних інвесторів.

Пропорції проєкту та ринкової капіталізації. NFTGo

10 найкращих проєктів та їх відповідна ринкова капіталізація. Джерело: NFTGo

Точкою перегину для більшості NFT-проєктів є обʼєм торгівлі в 1 тисячу ETH

Аналіз розподілу щільності діапазонів обʼємів проєктів NFT показує, що діапазон від 100 до 1 тисячі ETH має найвищу щільність. З іншого боку, проєкти з ціновим діапазоном більше 1 тисячі ETH демонструють нижчу щільність розподілу. Це означає, що коли обʼєм торгів проєкту досягає 1 тисячі ETH, він, імовірно, випередить інші проєкти з точки зору надійності та займе певну частку ринку. Таким чином, обʼєм торгів може служити ключовим показником для оцінки сили проєкту.

Пропорції діапазону розподілу об'єму. Джерело: NFTGo

Такі пороги також застосовуються до точки у 10 тисяч ETH. На графіку нижче показана кількість проєктів у кожному діапазоні обʼєму торгів: коли 7-денний обʼєм торгів проєкту досягає 10 тисяч ETH, він входить до дещо «елітарного» клубу, де є лише дуже невелика кількість проєктів на вершині ринку NFT.

Розподіл обʼєму проєкту. Джерело: NFTGo

У верхньому діапазоні є 19 проєктів NFT з обʼємом торгів понад 100 тисяч ETH, які також є основними проєктами, які щодня стимулюють активність ринку NFT, як зазначено нижче.

Проєкти з обʼємом >100 тисяч ETH за весь час. Джерело: NFTGo

Розподіл цін на NFT за діапазоном показує модель довгого хвоста (long-tail pattern).

Ми розділили ціни NFT на 4 діапазони відповідно до щільності та виявили, що кожен з них демонструє «ефект довгого хвоста», як показано нижче на наступних графіках.

Розповсюдження проєктів NFT у ціновому діапазоні від 0,0 ETH до 0,1 ETH. Джерело: NFTGo

Розповсюдження проєктів NFT у ціновому діапазоні від 0,1 ETH до 1,0 ETH. Джерело: NFTGo

Розповсюдження проєктів NFT у ціновому діапазоні від 1,0 ETH до 10,0 ETH. Джерело: NFTGo

Розповсюдження проєктів NFT у ціновому діапазоні від 10,0 ETH до 100,0 ETH. Джерело: NFTGo

Концентрацію NFT-проєктів на початку кожного цінового діапазону можна пояснити двома основними факторами. По-перше, більшість проєктів мають початкову ціну карбування у діапазоні від 0 до 0,15 ETH, що створює кореляцію між даними та ціновим діапазоном. Крім того, оскільки багатьом проєктам NFT бракує фізичних активів, вони, як правило, віддзеркалюють ціни інших проєктів, що призводить до подібного набору даних для різних проєктів. По-друге, значення опору існують у кожному ціновому діапазоні, наприклад 0,1 ETH, 1 ETH та 10 ETH, серед інших цін круглих чисел. Деякі NFT навіть стикаються з опором, коли їхні ціни досягають цих значень, що може призвести до їх зависання на межі цінового діапазону або швидкого падіння до наступного значення опору.

Аналіз ліквідності та характеристик NFT

Як ринкова діяльність впливає на ефективність купівлі та продажу

Ліквідність NFT - це можливість ефективно купувати та продавати NFT за розумною ціною. За відсутності ліквідності деякі NFT потрібно дисконтувати для швидкого продажу. Ліквідність NFT тісно пов’язана з тим, наскільки гарячим є ринок. Ми розрахували тенденції обʼєму торгів та діяльності трейдерів і використали їх як вираження тенденцій ліквідності. Таким чином, ми можемо зробити висновок, що ринок спостерігав найкращу загальну ліквідність у січні-квітні 2022 року, потім вона почала суттєво знижуватися у травні та остаточно досягла дна у вересні. Лише у першій половині 2023 року ліквідність почала відновлюватися.

Тенденція ліквідності. Джерело: NFTGo

Порівняння ліквідності у різних проєктах

Іншим важливим фактором, який слід враховувати, є ліквідність проєктів NFT, яка може значно відрізнятися. Як правило, NFT-проєкти з найвищим рейтингом зберігають певний рівень ліквідності та демонструють меншу волатильність, тоді як ліквідність проєктів із нижчим рейтингом має тенденцію поступово зменшуватися після випуску та стає дуже сприйнятливою до ринкових коливань.

Нижче наведено 10 найкращих проєктів NFT з точки зору ліквідності. Більшість із них - фракціоновані NFT та Pass NFT. Крім того, ми виявили, що NFT без ознак, як правило, мають кращу ліквідність.

Порівняльна таблиця проєктів з вищим ступенем ліквідності. Джерело: NFTGo

РОЗДІЛ 3 ОСНОВНІ ПРОЄКТИ ТА ПОДІЇ

Аналіз тенденцій проєктів NFT

Чи відбуваються перестановки у блакитних фішках NFT?

З початку 2022 року до 25 квітня 2023 року великі проєкти блакитних фішок зберігали певну прибутковість протягом майже півтора року. На жаль, до кінця 2022 року кожен проєкт постраждав від ведмежого ринку NFT і, таким чином, спостерігав зниження місячної прибутковості. Серед усіх блакитних фішок NFT, Bored Ape Yacht Club мав найвищу прибутковість на ринку продавців. З іншого боку, на початку 2022 року проєкт Azuki зазнав втрат у розмірі близько 60 тисяч ETH на місяць і протягом року коливається навколо точки беззбитковості. Лише на початку 2023 року фліпери (flippers) почали отримувати щомісячний прибуток у розмірі близько 5 тисяч ETH.

Блакитні фішки NFT фліп/лосс PNL у 2022-2023 рр. Джерело: NFTGo

У першому кварталі 2023 року більшість фліперів проєктів NFT були прибутковими, причому лютий був піковим місяцем. Однак є кілька винятків. Azuki зберігає низький та стабільний статус прибутку, тоді як прибутковість Moonbirds різко впала відразу після випуску минулого року і навіть почалося втрачання грошей на початку цього року. У березні прибутковість як BAYC, так і Moonbirds зазнала значного зниження приблизно на 30%-50% порівняно з попереднім місяцем.

Блакитні фішки NFT фліп/лосс PNL у 2023 році. Джерело: NFTGo

Порівнюючи зміни даних блакитних фішок між 24 квітня та 1 січня, ми бачимо, що більшість блакитних фішок зазнали значного падіння як ринкової капіталізації, так і ціни. Moonbirds був одним із проєктів, які постраждали найбільше, оскільки його найнижча ціна впала на 65%, а ринкова капіталізація впала на 16% з 331 до 277 мільйонів доларів США. Варто зазначити, що Azuki вдалося кинути виклик ведмежому тренду з точки зору найнижчої ціни та ринкової капіталізації.

Зміна даних блакитних фішок NFT у 2023 році. Джерело: NFTGo

Крім того, зміна власників відображає інтуїтивну зміну тенденції блакитних фішок NFT. Початкові власники цих блакитних фішок розпродали свої активи різною мірою, через що загальна кількість власників зменшилася. Однак, кількість китів зросла, і тепер NFT більше зосереджені в руках власників великого капіталу.

Власники та кити блакитних фішок NFT у 2023 році. Джерело: NFTGo

Шокує те, що кити Азукі виросли на 100%. Як ми бачимо зі списку 10 найкращих власників Azuki, 5 із них мають рекорди покупок із січня по квітень. Таким чином, ми, ймовірно, можемо сказати, що Azuki є найстійкішим проєктом NFT блакитних фішок цього року.

10 найкращих китів-власників Азукі. Джерело: NFTGo

Усі ці дані вказують на те, що блакитні фішки NFT на ринку зазнали значного обороту з січня по квітень, що можна побачити з:

 • Зростання ринку у 2023 році спонукало деяких власників блакитних фішок продати та реалізувати свої прибутки.
 • Розподіл власників блакитних фішок тепер більш концентрований, ніж раніше, і частка власників китів також зростає.
 • Ціни на блакитні фішки, зазвичай, впали на 50%, тоді як Azuki протистояли цій тенденції.

Нові NFT не мають сталого попиту

У наступній таблиці показано NFT з чудовими показниками з січня по квітень, серед яких HV-MTL, Otherdeed Expanded та Otherside Vessels - це всі NFT серії деривативів Yuga Labs. Ціни на них стають стабільними та менш волатильними. Крім того, DeGods на даний момент більш стабільний після переходу на Ethereum.

Дані нових проєктів NFT у 2023 році. Джерело: NFTGo

Решта проєктів NFT ще не пробили загальну тенденцію, незважаючи на хорошу продуктивність даних на початку. Наприклад, Checks - VV, який мав 21,2% власників блакитних фішок і показав хороші результати на ранній стадії, зазнав значного падіння обʼєму на 97%. HV-MTL не мав достатнього обʼєму торгів, Opepen Edition впав після того, як його обʼєм торгів досяг тижневого піку в 25 тисяч доларів США, а Nakamigos також обвалився незабаром після буму на початку квітня.

Щотижневий обʼєм нових проєктів NFT у 2023 році. Джерело: NFTGo

DeGods, яка була однією з найкращих колекцій Solana за обʼємом, перейшла з Solana на Ethereum і спостерігала зростання найнижчої ціни на 130% лише за 8 днів. Протягом останніх 30 днів, DeGods стабільно коливалася у діапазоні від 8 до 10 ETH, перш ніж почала трохи падати приблизно до 7,5 ETH в останній тиждень квітня. Протягом цього періоду все ще є понад 94% власників, які все ще тримають і ніколи не відмовлялися від цього NFT.

Тенденція мінімальних цін DeGods. Джерело: NFTGo

Список найдорожчих NFT 2023 року

Основні події 2023 року

Широкий простір для вдосконалення BTC Ordinals

Bitcoin Ordinals - це версія NFT для Bitcoin, яка вписана у блокчейн Bitcoin на сатоші, найнижчому номіналі BTC. Однак, це супроводжується нижчою швидкістю транзакцій, вищою ціною та обмеженими додатками. Навпаки, ETH NFT, побудовані на блокчейні Ethereum, підтримують смарт-контракти, мають вищу швидкість, нижчу вартість і ширший спектр застосувань. Хоча створення NFT на Bitcoin складніше, ніж на Ethereum, це можливо за допомогою протоколів рівня 2, таких як Lightning Network та RSK.

Аукціон TwelveFold Bitcoin NFT, проведений Yuga Labs 6 березня, підняв Bitcoin NFT до нового максимуму. У колекції загалом 300 NFT, які були продані за найнижчою ставкою 2,25 BTC і найвищою ставкою 7,11 BTC. Поточна мінімальна ціна Bored Ape NFT, найпопулярнішого проєкту блакитних фішок на ринку становить 61,59 ETH, вартістю 3,95 BTC.

Зараз на ринку BTC Ordinals спостерігається тенденція до зростання обʼєму та кількості торгів. Загальна кількість викарбуваних NFT досягли 1,19 мільйона протягом чотирьох місяців, а також обʼєм торгів у 20 мільйонів доларів США.

Кількість викарбуваних Ordinals NFTs. Джерело: Dune Analytics

Однак, обсяг транзакцій Ordinals NFTs становить лише 0,02% ринку ETH, залишаючи величезну прогалину, спричинену головним чином більшою здатністю Ethereum обробляти смарт-контракти та забезпечувати кращу швидкість транзакцій. Крім того, ETH NFT мають більш різноманітні сценарії застосування, такі як ігри, мистецтво та нерухомість. Ці фактори сприяють тому, що ETH NFT є основним мейнстрімом поточного ринку невзаємозамінних токенів.

OpenSea Pro з’являється як ребрендинг Gem.xyz, представляє нові «Gemesis» NFT.

Gem V2 перейменовано в OpenSea Pro, і користувачі, які використовували Gem.xyz до 31 березня 2023 року, отримають роздачу «Gemesis» NFT. Користувачі можуть отримати NFT безкоштовно до 4 травня. Найнижча ціна Gemesis, зазвичай, залишається між 0,03 ETH та 0,05 ETH.

Ціна та продаж Gemesis. Джерело: NFTGo

Відповідно до даних, наданих Mint Trends, Gemesis NFT спостерігав швидке зростання обʼєму торгів протягом перших двох днів після випуску, але продемонстрував значну поляризацію у часі утримання та сумі покупки. Приблизно 50% гравців зберігають свої активи з моменту придбання з відносно вищою вартістю активів. Інші 50% активів були перепродані протягом 24 годин після покупки.

Тенденції карбування та власників Gemesis. Джерело: NFTGo

Судячи з Holder Trends, на власників китів і блакитних фішок припадає менше 7% від загальної кількості NFT-трейдерів Gemesis із загальною часткою власності NFT менше 12%. Велика частка активів, якими володіють звичайні власники, також є причиною відносно стабільної мінімальної ціни Gemesis NFT.

РОЗДІЛ 4 АНАЛІЗ ТРЕЙДЕРІВ ТА КИТІВ

Розподіл активів на душу населення

Після виключення недійсних проєктів, ми розрахували активи на душу населення окремого проєкту, показавши, що середній актив на душу населення становить 3893 долари США, а медіана становить 1459 доларів США. Той факт, що середнє значення на 63% вище медіани, означає, що активи «багатих» надзвичайно високі у загальних активах на душу населення, таким чином збільшуючи розрив між багатими та бідними власниками різних проєктів.

Подальший розрахунок рейтингу активів на душу населення показує стратифікований розподіл провідних позицій, таких як CryptoPunks, який займає перше місце з активами у розмірі 486 тисяч доларів США на душу населення, Yacht Club Bored Ape, який займає друге місце з активами у розмірі 292 тисячі доларів США на душу населення, і Azuki займає третє місце з приблизно 87 тисячами доларів США активів на душу населення.

Рейтинг за активами інвесторів на душу населення у топ-проєктах. Джерело: NFTGo

Стратифікація активів на душу населення також дозволяє гравцям NFT формувати групи з різною платіжною спроможністю, дозволяючи розробникам проєктів та інфраструктури NFT розробляти та продавати свої продукти відповідно до потреб різних користувачів.

Розподіл користувачів за одним активом

Середній актив на душу населення серед 748 прийнятних проєктів NFT показує, що проєкти вартістю до 2 тисяч доларів США є найпоширенішими, причому 52% від загальної кількості проєктів підпадають під цей діапазон. Це свідчить про те, що проєкти NFT у першу чергу приваблюють користувачів із меншим бюджетом, а 233 проєкти обслуговують цю основну групу користувачів.

Другий пік активів на душу населення спостерігається на рівні 20 тисяч доларів США, що відповідає таким проєктам, як Meebits, Cool Cats та Otherdeed. Середня вартість активів, якими володіють основні користувачі цих проєктів, становить близько 20 тисяч доларів США, що є важливою особливістю, яка відрізняє ці проєкти від інших на ринку.

Кількість проєктів для кожного діапазону одного активу на душу населення. Джерело: NFTGo

Пропорції одного активу на душу населення. Джерело: NFTGo

Аналіз активів NFT Китів

Пропорція активів китів

Подібно до того, як проєкти блакитних фішок, згадані вище, займають найбільшу частку ринку, капітал китів також є одним із найбільших факторів, який домінує на ринкових рухах NFT. На даний момент, 485 китів володіють активами NFT на суму 1,11 мільйона ETH, що становить 11,71% від загальної ринкової капіталізації.

Пропорція активів китів. Джерело: NFTGo

Згідно з даними цього року, із січня по квітень цього року кити придбали активи на 26,2 мільйонів доларів США та продали активи на 31,6 мільйона доларів США. Ця тенденція демонструє режим «виходу» спільноти китів.

Порівняльний графік купівельної та продажної спроможності цього року. Джерело: NFTGo

Нижче наведено 10 найпопулярніших NFT серед китів і їхні середні ціни покупки цього року:

10 найпопулярніших NFT серед китів та їхні середні ціни покупки у 2023 році. Джерело: NFTGo

Аналіз тенденцій та поведінки китів

Незважаючи на те, що темою цього року був продаж, у березні та квітні все ж спостерігалися операції купівлі. 13 березня показники обороту були дещо вищими, оскільки кити торгували 7 NFT CryptoPunks за середньою ціною 67,05 ETH (близько 1 мільйона доларів США). У квітні кити купували менше NFT та купували лише найкращі NFT блакитних фішок, такі як CryptoPunks.

Порівняння капіталу купівлі та продажу у китів. Джерело: NFTGo

На графіку нижче показано тенденцію чистого припливу та відтоку. Як бачите, цього року кити ще не здійснили жодних великих транзакцій. Всі існуючі операції вважаються дрібними.

Порівняння чистого капіталу китів. Джерело: NFTGo

Найприбутковіші трейдери NFT і як вони цього досягли

Профілі прибуткових користувачів NFT: власники вартості, фліпери та високочастотні трейдери

10 найкращих трейдерів PnL. Джерело: NFTGo

Аналізуючи рейтинг прибутку, характеристики профітмейкерів в основному поділяються на:

 • Власників вартості (value holders) - успішна інвестиційна стратегія NFT, що передбачає придбання високоякісних активів за низькими цінами та їх довгострокове утримання. Наприклад, один користувач придбав 145 CryptoPunks та 171 Meebit шляхом послідовних покупок, що призвело до отримання прибутку під час підйому ринку.
 • Фліпери (flippers) - ще одна стратегія , яка полягає у масовому карбуванні NFT із нішевих проєктів та продажу їх за вищою ціною. Наприклад, користувач нижче викарбував велику кількість NFT і продав їх з прибутком.
 • Високочастотні трейдери (high-frequency traders) - третя прибуткова стратегія полягає у визначенні прибуткової категорії NFT та частій торгівлі. Наприклад, користувач на графіку нижче зміг отримати прибуток за допомогою високочастотної торгівлі NFT від Otherdeed.

Стратегії та мислення прибуткових NFT трейдерів донного вилову (bottom-fishing traders)

Для окремих NFT купуйте партіями (3 партії) відповідно до діапазону та купуйте лише тоді, коли ціна знаходиться у межах вашого діапазону оцінки.

Купуйте відповідно до швидкості падіння, а не часу; чим більше падіння, тим більше купувати.

Спробуйте зловити дно (bottom-fish), зробивши цінові пропозиції. Іноді ви можете отримати хороший улов.

Для великих проєктів блакитних фішок - купуйте відповідно до рідкості. Для нових блакитних фішок - купуйте комбінацію диверсифікованих NFT.

Замість того, щоб обмежуватися OpenSea, спробуйте також інші платформи, такі як Blur, X2Y2 та LooksRare.

РОЗДІЛ 5 NFTFi ТА ОЦІНКА

Розробка NFTFi

Ринок NFT стикається з двома основними проблемами - обмежені методи оцінки, що призводять до зниження рівня виявлення вартості та ліквідності, а також обмежена практичність, яка перешкоджає інтеграції з основним крипторинком. Однак, ці проблеми створили можливості для фінансування NFT (NFTFi).

Порівняння проєктів NFTFi

Очікується, що у 2023 році ринок кредитування NFTFi пожвавиться, із січня по березень кредитування NFT склало близько 25 мільйонів доларів США.

Обсяг кредиту NFTfi по місяцях. Джерело: Dune Analytics

ParaSpace є платформою з найбільшою часткою ринку на загальному ринку кредитування цього кварталу, із сукупною часткою ринку в 134 мільйони доларів США у першому кварталі. Головним чином це пов’язано з увагою, яку привернув протокол кредитування ParaSpace V3 LP NFT під заставу на початку березня, коли на піку було залучено понад 1000 MAYC. Слідом за ParaSpace йдуть BendDAO та NFTfi з частками ринку в 107 та 76 мільйонів доларів США відповідно. На три основні платформи кредитування припадає приблизно 65% частки ринку.

Частка ринку кредитів NFT за платформами по тижнях. Джерело: Dune Analytics

У 2023 році з початку року NFTfi залишалася лідером за кількістю користувачів кредитування NFT, випередивши BendDAO. Загальна кількість користувачів на семи платформах кредитування зросла на 45%. ParaSpace подвоїла загальну кількість користувачів, тоді як X2Y2 збільшився на 80%, а BendDAO та Arcade зросли на 45%. На решті платформ також спостерігалося зростання приблизно на 20%, що вказує на постійну тенденцію швидкого зростання індустрії кредитування NFT.

Загальна кількість користувачів кредитування NFT. Джерело: Dune Analytics

Станом на 3 травня, безстрокова однорангова угода Blur про кредитування NFT, Blend, стала найкращим протоколом кредитування NFT у блокчейні Ethereum як за кількістю користувачів, так і за кількістю з позиченими понад 10 000 ETH. Blend пропонує власникам NFT доступ до ліквідності та позик із фіксованою сумою з відсотковою ставкою, яка зростає до погашення боргу, а не з попередньо визначеною датою погашення.

Blend позики за годинами. Джерело: Dune Analytics

Загальна кількість активних проданих позик становить близько 50% із загальної кількості 911 позик, а загальна кількість активних позик ETH становить 6047. Перевага Blend у ліквідності очевидна зі змін у його погодинних позиках протягом попередніх трьох днів, коли щодня відбувається близько 500 транзакцій.

Структура для оцінки NFT

Оцінка NFT зазвичай поділяється на кілька методів кожен з яких має свої переваги та недоліки включаючи: середньозважену ціну, ціноутворення за алгоритмом машинного навчання, ціноутворення за галузевою оцінкою, встановлення ставок вручну та ціноутворення у теорії ігор. По-перше, на TWAP, на інші прогнози та на кількісні моделі сильно впливають дані (обʼєму торгів на ринку, кількість NFT у колекціях тощо), і також них можуть впливати ринкові коливання, важке реагування на несподівані події та вразливість до маніпуляцій (наприклад до wash trading - так званої відмивальної або фіктивної торгівлі). Фінансові інструменти та експертна оцінка також є одним із методів.

З одного боку, ринкової рівноваги можна досягти за допомогою ігрових механізмів, тоді як з іншого боку, коригування ціни можна зробити на основі показників ринку. Однак, використовувати цей метод для оцінки NFT у великому масштабі складно, і він більше підходить для встановлення ціни на конкретні NFT. Машинне навчання на основі рис спирається на риси (ознаки), які мають значний вплив на ціни NFT, і не може передбачити колекції, у яких відсутні риси.

Однак, застосування алгоритмів машинного навчання є ефективним у колекціях зі значним впливом рис. Наразі, NFTGo надає API для алгоритмів машинного навчання, який охоплює більшість основних NFT і має рівень точності понад 90%. Ви можете отримати ключ API, заповнивши цю форму.

Список проєктів NFTFi

Нижче наведено список визначних проєктів NFTFi:

34 people liked this article