CMC Crypto Playbook 2023: CMC'nin Gözünden
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: CMC'nin Gözünden

11d"
1 year ago

2023 CMC Crypto Playbook serisinin benimsenme bölümünde, CoinMarketCap olarak verilerimiz üzerinden tespit ettiğimiz ilginç bulguları paylaşıyor ve yeni kripto trendlerini analiz ediyoruz.

CMC Crypto Playbook 2023: CMC'nin Gözünden

İçindekiler

1. Kripto Piyasasına Genel Bakış: CMC'nin tescilli modelini kullanarak bireysel yatırımcıların duyarlılığını analiz edecek, kripto piyasasının nasıl değiştiğini ve hangi sektörlerin büyüme kaydettiğini ele alacağız.
2. Önemli BTC ve ETH Olayları: 2022 yılında Bitcoin ve Ethereum piyasasında gerçekleşen önemli olayları ve fiyat değişikliklerini özetleyeceğiz.
3. CMC Aracılığıyla Kripto Sektörünü Anlamak: CMC olarak, verilerimizden elde ettiğimiz ilginç bulguları paylaşacağız.
4. Kripto Piyasasının Geleceği: CMC listeleme ekibinin ön görülerine dayalı biçimde yakın gelecekteki trendleri analiz edeceğiz.
5. Dünya Genelindeki Kripto Kullanıcıları: Kripto paralarla en çok kimlerin ilgilendiğini değerlendireceğiz.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Bölüm 1: Kripto Piyasasına Genel Bakış

1.1 Kripto Piyasasının Kompozisyonu: Kripto para piyasasının toplam değeri nasıl değişti?

Kripto para piyasası toplam değerindeki düşüş eğilimi aralık ayında da devam etti. Ocak 2022'den bu yana yüzde 63,5 oranında gerileyen bu değer, 800 milyar dolar civarında dengelendi.

Kaynak: CoinMarketCap, 28 Aralık 2022

Bitcoin'in piyasa hakimiyeti yüzde 40 civarında kalırken, daha önce yüzde 25 seviyesinde olan küçük altcoin varlıklarının oranı yüzde 15'e geriledi. Ayı piyasasında normal karşılanabilecek bu gerileme, sermayenin daha güvenli görülen büyük varlıklara ve grafikte de görüldüğü üzere USDC, Tether ya da BUSD gibi stablecoin'lere aktarılmasından kaynaklanıyor.

Başlıca Kripto Varlıkların Toplam Piyasa Değerine Oranı (Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Grafiği)

Kaynak: CoinMarketCap, 28 Aralık 2022

1.2 Tescilli CMC Analizi: Sektördeki değişiklikleri ve bireysel yatırımcıların davranışlarını analiz etmek için CoinMarketCap'in tescilli modelini ve verilerini kullanıyoruz.

Kripto dünyasının önde gelen web sitelerinden biri olan CoinMarketCap, ayda yaklaşık 400 ila 700 milyon ziyaretçiye ulaşıyor. Haliyle insanların hangi kripto paralara ya da sektörlere ilgi duyduğunu; kullanıcı etkileşimi ve yeni proje listelenmeleri bakımından en fazla büyümenin hangi sektörde görüldüğüne dair veriler toplayabiliyoruz. CoinMarketCap Research, artık bu verileri modelliyor ve elde ettiği bulguların özetini sizlerle paylaşıyor (22 Aralık 2022 itibarıyla veriler):

  • Aralık 2022 itibarıyla küresel kripto para piyasasının toplam değeri 65,64 milyar dolar (yüzde 7,72) daraldı. Bu karamsar ortamda bile piyasa değerini artırmayı başaran ilk üç sektör şöyle sıralandı: Şans Oyunları (yüzde 221,12), Hareket Ettikçe Kazan (yüzde 58,42) ve DeFi 2.0 (yüzde 55,92). Öte yandan, aralık ayında en yüksek oranda gerileme yaşayan ve piyasanın geneline kıyasla daha fazla değer kaybeden sektörler Yapay Zeka ve Büyük Veri (yüzde 20,96), Varlık Yönetimi (yüzde 17,13) ve Masternode (yüzde 15,22) olarak sıralandı.
  • Yeni coin listelenmelerine bakınca, 34'ten fazla sektöre artan miktarda yeni kripto para eklendiğini görüyoruz. Bu veriden yola çıkarak potansiyel açıdan daha fazla projenin inşa edildiğinin sinyalini almamız mümkün. Aralık ayında en fazla yeni kripto para projesi BNB Chain Ekosistemi, Meme varlıkları, Doggone Doggerel, Polkadot Ekosistemi ve DeFi sektöründe oluşturuldu.

1.3 Kullanıcılar aktif biçimde hangi sektörlerle ilgileniyor?

CoinMarketCap Topluluk içindeki kullanıcıların katılım düzeyi (CMC'deki her kripto sektörünün aldığı beğeni, gönderi ve yorum sayılarının birleşimiyle hesaplanıyor) bireysel yatırımcıların ilgisini ortaya koyabilir. Aşağıdaki veriler, Aralık 2022'de bireysel yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği ilk 15 temayı, ilgili CMC Etkileşim değerlerine göre sıralıyor. Tabloda görüldüğü üzere akıllı sözleşmeler fazlasıyla öne çıktı. Ethereum ağında kısmen gerçekleşen birleşme işlemiyle ilgili tartışmalar da gündemi belirledi. FTX fiyaskosunun etkisiyle Solana, birinci katman alternatiflerin popülerleşmesiyle Aptos ve güçlü büyüme elde eden Polygon, haklarında konuşulan diğer isimlerdi.

Kaynak: CoinMarketCap, 22 Aralık 2022

Bölüm 2: Önemli Bitcoin ve Ethereum Olayları

Bölüm 3: CMC Aracılığıyla Kripto Sektörünü Anlamak

Bireysel kullanıcıların hangi sektörlerle ilgilendiğine dair öngörü elde etmek için CoinMarketCap üzerinde en çok görüntülenen kategorilere göz atabiliriz:

Yılın başında köpek temalı meme para birimleri (Doggone Doggerel) büyük ilgi gördü. Sektöre öncülük eden isimler Shiba Inu, Dogecoin ve Baby Doge Coin oldu. Shiba Inu, şubat ayında kendi metaverse platformunu başlattığını duyurdu. Sözünü sakınmayan Dogecoin destekçisi Elon Musk, yılın başında Twitter'da hisse aldıktan sonra ekim ayında sosyal medya şirketini tamamen satın aldı. Musk tweet attığı zaman, Dogecoin ve diğer köpek temalı kripto paraların fiyatları önemli ölçüde hareket ediyor.
Nisandan mayısa kadar, StepN'in öncülüğünü yaptığı ve GMT tokeni tarafından desteklenen, hareket ettikçe kazan (move to earn, M2E) trendi büyük ilgi gördü. Kullanıcılar, StepN platformundaki spor ayakkabıların NFT'lerini satın alıyor ve attıkları adım miktarına göre ödül kazanıyor. Mart ayında kullanıma açılmasının akabinde GMT, yaklaşık bir ayda 25 kat yükseldi ve aynı hızla düştü. Yine de bu durum, "X-to-earn" mantığı ile geliştirilen birçok projenin ortaya çıkmasını sağladı.
Mayıs ayından itibaren, önceki ismi Terra olan Terra Classic başta olmak üzere DeFi sektörü hakkında çok konuşuldu. Önceki CMC raporumuzda bahsedildiği üzere Terra çöküşünün ardından kullanıcılar, Terra ve UST fiyatlarına çok büyük ilgi gösterdi. Yüksek fiyat oynaklığı yaşanınca merkezi borsalar alım satım işlemlerini durdurmak zorunda kalırken, izne gerek duymayan DeFi protokolleri çalışmayı sürdürdü.
Geçen yılın eylül ayında gerçekleşen birleşme (The Merge) işlemiyle birlikte Ethereum'un öncülük ettiği akıllı sözleşmeler, haziran ayından bu yana en çok ilgi çeken sektörlerin başında geliyordu.
Son olarak, bireysel yatırımcıların koleksiyon ürünleri ve NFT varlıkları sektörüne ilgisi yüksekti. Oynadıkça kazan (P2E) modelinin öncüsü olan Axie Infinity'nin yardımcı program tokeni Smooth Love Potion (SLP), bu alanda öne çıkan varlıktı. Aylık aktif oyuncu sayısı, Ocak 2022'de 2,78 milyona ulaştıktan sonra yüzde 80'den fazla düşmüş olsa da, SLP tokene hala yüksek ilgi var gibi duruyor. Naavik ile ortak biçimde yayımladığımız 2022 Blockchain Oyun sektörü raporumuzda, P2E modelinin doğası gereği kusurlu çalıştığını ve sektörün sahip olması ücretsiz (F2O) gibi modellere doğru ilerlediğini iddia ediyoruz.

2022 ayı piyasasında CMC kullanıcılarının en çok hangi varlıkları izlediğini irdelediğimizde, şaşırtıcı olmayacak biçimde dünyanın en değerli kripto para birimi olan Bitcoin'in başı çektiğini, hemen ardından da Ethereum'un geldiğini görüyoruz.

Kripto kışı yaşanırken yüzde 64 gerileyen BTC; yüzde 90 değer kaybeden Solana, yüzde 80 düşen Cardano ve fiyatı yüzde 75 azalan Shiba Inu gibi altcoin seçeneklerine kıyasla nispeten daha az yara aldı. Bununla birlikte yüzde 67 düşen Ethereum ve yüzde 68 değer kaybeden Polygon'un aksine daha iyi performans sergileyerek yüzde 52 gerileyen BNB, piyasadaki trendi tersine çevirerek göreceli gücünü ortaya koydu.

Pazar lideri olan BTC, fiyatlara öncülük ederken piyasanın geri kalanı onu takip ediyor. Bireysel kullanıcılar, piyasanın toparlandığına dair ipucu yakalamak için muhtemelen Bitcoin fiyat hareketini takip ediyor. Ayrıca, Glassnode tarafından yayımlanan veriler, muhtemelen bireysel yatırımcıların satışlarını yansıtan düşük bakiyelere sahip BTC adreslerinin, yıl boyunca fiyatlar düştükçe Bitcoin biriktirdiğini ortaya koyuyor.

Hangi Kripto Sektörleri En Yüksek Etkileşimi Elde Etti?

CMC Topluluğundaki beğeni, gönderi ve yorum verilerinden elde edilen bireysel yatırımcı ilgisine ve organik etkileşim değerlerine baktığımızda, CMC'de en çok DeFi sektörünün görüntülendiğini ve haliyle en çok ilgi gören sektör olduğunu anlıyoruz.

Bunun nedeni, bir zamanlar ilk beş merkezi kripto para borsası arasında yer alan FTX'in çöküşü ve muazzam miktarda paranın dolandırıcılığa kurban gitmesi olabilir. Zira kullanıcılar, varlıklarını kendi başlarına saklama yöntemlerini ve merkeziyetsiz finansal ürünlerin yararlarını öğrenmeye daha hevesli oldu. Kasım ayı içinde Uniswap, Binance hariç çoğu merkezi borsanın (CEX) günlük işlem hacmini birkaç gün boyunca aşmayı başardı. Ayrıca donanım cüzdanı Ledger, FTX sonrası rekor satış rakamlarına ulaştı. FTX fiyaskosunun ardından bireysel yatırımcıların ilgisi ve 2023 yılındaki trend bu yönde ilerleyecek gibi duruyor.

2022'nin başından bu yana NFT satış hacmi yüzde 85'ten fazla düşmüş olmasına rağmen, hala önemli ölçüde bireysel yatırımcının ilgisini çekmeyi başaran NFT tokenleri ikinci sırada yer alıyor. 2022'nin ikinci yarısında hem NFT satışları hem de tekil alıcı sayısı belli bir aralıkta konsolide oldu. Bu durum, NFT boğa piyasasındaki spekülatörlerin muhtemelen sektörden ayrıldığını, geriye yalnızca kemik kullanıcıların ve sektöre ilgi duyanların kaldığını gösteriyor.

İlk üç içinde yer alan bir diğer başlık ise akıllı sözleşme sektörü. Eylül ayında birleşme işlemini tamamlayan Ethereum'un yanı sıra günbegün büyüyen ekosistemi ve yüksek kullanıcı etkinliği ile öne çıkan BNB gibi tokenler, bireysel yatırımcıların ilgisini artıran isimler arasında.

Yıl boyu en çok ilgi gören kripto paralar şöyle sıralanıyor:

Siber saldırı, iflas, konkordato ve dolandırıcılık olaylarıyla dolu bir yılı geride bırakırken Bitcoin, eşler arası ve merkeziyetsiz yapısından hiç ödün vermedi. Teknik ilerleme açısından geride kaldığı ve son büyük güncellemesinin Haziran 2021'de Taproot ile yapıldığı eleştiriliyor olsa da Bitcoin, basitliği ve değiştirilemeyen kod yapısı sayesinde en büyük piyasa değerine sahip dijital varlık olarak çalışmayı sürdürüyor.

En çok görüntülenen kripto para olan Bitcoin'i, önceki ismi Terra olan Terra Classic takip etti. Mayıs ayında tahmini değeri 60 milyar doları bulan bir ekosistemin yok olması tartışmasız biçimde yılın en büyük haberiydi. Sektörde yaşanan dalga etkisi, aşırı kaldıraç kullanılan firmalarda tasfiyelere neden oldu ve batan FTX borsasına bir darbe daha vuruldu.

Üçüncü sırada, karmaşık manevra olarak değerlendirilen birleştirme (The Merge) işlemini tamamlayan Ethereum bulunuyordu. Kripto açısından kasvetli geçen yılın öne çıkan parlak isimleri arasına girdi. Birleştirme işlemine yaklaşıldıkça yatırımcıların ilgisi arttı. Haziran ayında gördüğü dip seviyeden neredeyse yüzde 90 artış yakalayan ETH, 2.000 dolara kadar çıktı.

Popüler Kripto Para Borsaları

En yüksek işlem hacmine sahip olan Binance, yıl boyu 22 trilyon dolarlık işleme ev sahipliği yaparken, aynı zamanda en çok görüntülenen borsa oldu.

İkinci en çok takip edilen borsa, yıl içinde kümülatif işlem hacmi 136 milyar dolar değerini aşan merkeziyetsiz PancakeSwap platformuydu. Başlangıç aşamasında BNB Chain üzerinde faaliyete geçen PancakeSwap, yıl içinde Ethereum ve Aptos ile entegre oldu. Borsaya ayrıca, sürekli vadeli işlem ve NFT gibi ek özellikler eklendi.
Yaşanan büyük fiyaskonun ardından FTX borsası da bu listede kendine yer buldu. FTX olayı sonrası sektör katılımcıları daha fazla şeffaflık istemeye başladı. FTX ve PancakeSwap hariç, listedeki sekiz borsadan yedisi Rezerv İspatı (Proof of Reserves, PoR) verilerini açıkladı. Bahsi geçen PoR verilerine, CoinMarketCap'in borsa sayfaları üzerinden erişmek mümkün.

Bölüm 4: Kripto Piyasasının Geleceği

CoinMarketCap ekibi 2023 yılında öne çıkacak temaları paylaşıyor.

Kendi Kendine Saklama

Luna stablecoin'in çökmesi, birkaç büyük girişim sermayesi (VC) firmasının iflası, FTX borsasındaki dolandırıcılık iddiaları ve iflas davalarının şokunu atlatan kripto para piyasasında, 2023 yılında en çok konuşulacak konuların başında kendi kendine saklama (self-custody) hizmetleri geliyor.

Hem deneyimli kripto yatırımcıları hem de kripto sektörüne yeni girenler, "başarısız olamayacak kadar büyük" kripto şirketlerinin "başarısızlıklarına" şahit oldu. Haliyle, sanal varlıkları harici platformlarda saklama (custody), kendi kendine saklama (self-custody) ve gizli anahtar (private key) gibi kavramları anlatan eğitim kaynakları önem kazanacak.

Diğer taraftan merkezi kripto para borsalarının, kendi kendine saklama olanağı sunan çözümlerle rekabet edebilmesi için daha şeffaf hale gelmesi gerekiyor. Yani, Rezerv İspatı (Proof of Reserves) ve Sorumluluk İspatı (Proof of Liabilities) gibi güven temin edecek yöntemler geliştirmek durumundalar.

Düzenleyiciler Geliyor

Hem iyi hem de kötü olarak yorumlanabilecek biçimde düzenleyiciler, 2023 yılında incelemelerini artıracak. FTX borsasının iflası ve kilit yöneticilerin üçü hakkında ABD'de açılan dolandırıcılık davaları devam ederken düzenleyiciler, yasal emsal oluşturması adına hakimin vereceği kararı yakından takip ediyor. SEC Başkanı Gary Gensler, düzenlemelerde daha fazla netlik sağlanması konusunu 2022 yılı boyunca gündeme getirdi. Belki de 2023, hem ABD SEC hem de CFTC'nin, kripto şirketlerinin ülke sınırları içinde kayıt olmalarına ve faaliyet göstermelerine izin verecek biçimde kararlar alacağı bir yıl olacak.

Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onay alamadığı bir yıl daha geride kaldı. ARK 21 Shares ETF'nin onaylanması için verilen tarih birkaç kez ertelendikten sonra 15 Ocak 2023 olarak belirlendiğinden, az da olsa 2023'ün Bitcoin ETF yılı olma ihtimali var.

DeFi Yazı 2.0 mı?

Merkeziyetsiz borsaların (DEX), 2023 kripto sektöründe önemli rol oynayacağını görüyoruz. Sürekli vadeli işlem odaklı DEX olan GMX, Kasım 2022 itibarıyla günlük işlem ücretleri toplamında ilk kez Uniswap platformunu geride bıraktı. Avalanche ve Arbitrum üzerine inşa edilmiş olan DEX, sürekli vadeli işlemlerini düşük ücretlerle sunması sayesinde, FTX borsasının çöküşünün ardından popülaritesini artırdı.

Diğer bir DEX olan STFX, kısa vadeli varlık yönetimine odaklanan "DeFi üzerinde sosyal ticaret" diye tarif edilen ekonomik modelini oluşturarak sonbaharda popülerlik kazandı.

GMX ve STFX gibi DEX'lerin sunduğu yenilik ve düşük ücretler sayesinde yatırımcılar, geleneksel merkezi kripto borsalar yerine kendi kendine saklama hizmetiyle çalışan DeFi çözümlerine geçecek. Dolayısıyla 2023 yılında yeni alım satım alternatiflerinin üretilmesini bekliyoruz. Belki 2023 yazı, "DeFi Yazı 2.0" bile olabilir.

Neler Geliştiriliyor?

Ayı piyasasının devam etmesi durumunda, memecoin varlıkları gibi temelde değeri bulunmayan paraların popülaritesini daha fazla kaybetmesi ve memecoin oluşturma ya da yatırım yapmanın daha kârsız hale gelmesiyle birlikte sektörün küçülmesi olası. Ayrıca, ilk gerçek algoritmik stablecoin projesinin çökmesi nedeniyle, 2023 yılında yeni stablecoin projelerinin oluşturulması daha düşük ihtimal.

Bunun yerine, daha fazla geliştiricinin dahil olmasıyla büyümesi en muhtemel sektörler GameFi, yukarıda bahsedilen STFX gibi merkeziyetsiz varlık yönetimi ve Lens Protocol gibi SocialFi projeleri olacak. Bu sırada Twitter, kullanıcılarıyla, merkezinde Elon Musk'ın yer aldığı tuhaf oyunlar oynamaya devam edecek.

CMC listeleme ekibi, bu yıl sektöre damga vuran Arbitrum, Linera, Aptos ve 2023'ün ilk yarısında faaliyete geçmesi beklenen Sui Network gibi birinci katman ekosistemlerinde büyüme görmeyi bekliyor.

Enflasyon 2022'de zirve yaptı. Dolayısıyla enflasyon 2023'te düşmeye başladığında makroekonomi de iyileşmeli. Bu faktörlerin birleşmesiyle birlikte, yeni yılda Bitcoin için ayı piyasası rallisinin tetiklenme potansiyeli var.

Bölüm 5: CMC ile Dünyanın Görünümü

İçinde bulunduğumuz ayı piyasasında bile Shiba Inu ve Baby Doge Coin gibi memecoin'ler, dünyanın hemen her yerinden ilgi görmeye devam etti.

Aynı şekilde, 2022 baharında dolar sabitliğini kaybeden algoritmik stablecoin varlığı nedeniyle Terra Classic olarak yeniden markalaşmak durumunda kalan LUNA, hiçbir zaman değerine geri ulaşamamış olsa da, dünya genelindeki CoinMarketCap kullanıcıları bu projeye ilgi göstermeyi sürdürdü.

Ethereum ile benzer işlevleri gerçekleştiren, hatta daha fazlasını sunmayı amaçlayan kripto para ekosistemi olan Solana; Avrupa, Asya ve Afrika'da en çok aranan para birimi oldu. Kuzey ve Güney Amerikalı kullanıcılar ise SOL token ile daha az ilgilendi. Yılın son bölümünde, ekosistemin en önemli konferansı olarak görülen Solana Breakpoint, projeye Avrupa'dan yoğun ilgi geldiğini ispatlarcasına Portekiz'de gerçekleşti.

Ripple (XRP tokeninin sahibi olan şirket) ve MoneyGram arasında kurulan ortaklık kapsamında Güney Amerika'da gerçekleştirilen havalelerde kripto para kullanılmaya başlandı. Ancak ilginç şekilde Güney Amerika'da XRP tokenine gösterilen ilgi beklenenden az oldu.

CoinMarketCap'i En Çok Görüntüleyen Ülkeler

Veriler 1 Eylül ila 30 Kasım tarihleri arasına aittir.

CoinMarketCap küresel bir şirket olsa da ziyaretçilerin çoğu ABD'den geliyor. ABD'deki nüfusun üçte birinden daha azına sahip olmasına rağmen Vietnam, CMC'yi ziyaret eden ülkeler arasında ikinci sırada. Vietnam'ın bu denli yüksek ziyaret sayısına ulaşmasının ardında GameFi ve oynadıkça kazan (P2E) projelerinin ülkede son derece popülerleşmesi yatıyor olabilir. Sektör genel anlamda büyük bir darbe almış olsa bile, Vietnamlılar GameFi tokenleri konusunda söz sahibi durumda. Zira hem fiyat hem de P2E oyunlarını oynama miktarı açısından sektöre yön veriyorlar.

Üçüncü sırada, hiç de dostça olmayan kripto para düzenlemeleri ve vergi yapısı bulunan Hindistan var. Ülkenin merkez bankası ve hükümet cephesinden kripto paralar hakkında pek çok olumsuz haber gelse de, Hindistan halkının sektöre duyduğu ilgi, kripto para fiyatlarına etki edecek ölçüde artmış duruyor. Ne derler bilirsiniz, reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Vatandaşları, yıl boyu kripto para birimleriyle gergin bir ilişki içinde olan ve ekonomik yaptırımlar nedeniyle kripto paraları tek geçerli alternatif şeklinde gören Rusya Federasyonu yedinci sırada yer alıyor. Üstelik birçok kripto borsası aynı anda Rus müşterilerine hizmet vermeyi durdurmasına rağmen… Rusya savaşının kurbanı olan Ukrayna da yıl boyu bağış toplamak amacıyla kripto para birimlerini kullandı. Buna karşın, 2022'nin ikinci yarısında CMC'yi ziyaret eden Ukraynalılar listede 14'üncü sırada yer aldı.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
33 people liked this article