Sözlük

Madenci

Easy

Blockchain ağına katkıda bulunmak adına madencilik yapanlara denir.

Madenci Kimdir?

Madenciler, ağ üzerindeki işlemlerin tamamlanmasını sağlamak ve bunun karşılığında kripto para türünden madencilik ödülü kazanmak için ASIC adı verilen özel donanımları kullanan ağ katılımcılarıdır. İşlemleri doğrulamak, yeni bloklar oluşturmak ve bu blokları blockchain üzerine eklemekten sorumludurlar. Gösterdikleri çabanın sonucunda, madencilik yaptıkları kripto para birimi üzerinden belirli bir ödül alırlar. Madenciler, Bitcoin veya altcoin para birimleri gibi farklı kripto paraların madenciliğini yapabilir.

Madenciler Nasıl Yeni Bitcoin Oluşturuyor?

Madencilik, son derece karmaşık matematiksel bulmacaları çözerek yeni kripto para oluşturma sürecidir. Bulmacayı ilk çözen madenci belirli sayıda kripto para ile ödüllendirilir. Yeni bir Bitcoin oluşturmak için madenciler, Bitcoin işlemlerinin dağıtık defteri olarak iş gören blockchain üzerindeki işlemleri doğrulamalı ve kaydetmelidir.
Süreç esnasında madencilerin, yeni bir blok oluşturmak için hash şifresini doğru tahmin etmesi gerekir. Bunu yapmak için özel geliştirilmiş ASIC donanımlarını çalıştırır ve deneme yanılma yöntemi kullanırlar.

Madencilik Ne Kadar Kazandırır?

Madencilerin kazanacağı para, sahip oldukları bilgi işlem gücünün miktarına ve madencilik yaptıkları kripto para biriminin mevcut piyasa değerine bağlıdır. Genelleme yapmak gerekirse, ağa daha fazla bilgi işlem gücü sağlayan madenciler daha fazla para kazanabilir. Bitcoin madencileri, yalnızca ucuz elektriğe erişmeleri ve yeterince büyük ölçekte donanım ağı oluşturmaları durumunda kârlı hale gelebilir. Blok başına ödenen ödülün mevcut değeri ve madencilik yaptıkları kripto para biriminin fiyatı, madencinin ne kadar kazanabileceğini belirler. Bitcoin fiyatı fazlasıyla düşerse, sistemlerini kapatmak veya donanımlarını diğer madencilere satmak zorunda kalabilirler.

Madencilik Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliğine başlamadan önce, bu iş için özel geliştirilmiş madencilik donanımlarından satın almanız ve gerekli yazılımları yüklemeniz gerekir. Bireysel madencilerin blok ödülü elde etme ihtimali çok düşük olduğundan, Bitcoin madencilik havuzuna katılmak daha mantıklıdır. Madencilik donanımını kurduktan sonra madencilik yazılımını çalıştırarak Bitcoin madenciliği yapmaya başlamak mümkün. Bu noktadan sonra donanım performansını izlemeli, en uygun verimlilikte çalıştığından emin olmalısınız.