Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Crypto Basics

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

8d"
2 years ago

Dogecoin, piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi. Bu yazımızda DOGE madenciliği ile ilgili tüm detayları öğreneceksiniz.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Dogecoin madenciliği, internet şakası (meme) tabanlı kripto para biriminin gülünç derecede düşük değeri nedeniyle uzun süre kâr getirmedi. 1 Temmuz 2020'de sadece 0,0024 dolardan işlem gören DOGE, şaşırtıcı bir şekilde 0,27 dolara kadar çıktı. Her nasılsa 2013 yılında bir şaka olarak geliştirilen bu proje, Haziran 2021 itibarıyla yaklaşık 40 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak dünyanın en değerli sanal varlıkları arasına girdi. İlk yıllarında hiç kimse "köpek parasını" ciddiye almamıştı. Buna, geliştirici ortaklar Billy Markus ve Jackson Palmer da dahil. Elon Musk, Aralık 2020'de Dogecoin'in özelliklerini övmeye başladığında, ekosistemdeki hemen herkes bunu bir şaka olarak algılamıştı.
Bununla birlikte, sadece Musk'tan değil, Mark Cuban ve Snoop Dogg dahil olmak üzere pek çok ünlü isimden de birkaç ay boyunca Dogecoin güzellemesi yapan tweet'ler geldi. Musk'ın Saturday Night Live'a katıldığı programda DOGE hakkında konuşmasıyla, kripto para topluluğu üyeleri, ünlü milyarderi "Dogefather" ilan etti. Musk'ın, diğer kripto para projelerine kıyasla DOGE'u daha ciddiye aldığı düşünülüyordu. Musk'ın Dogecoin geliştiricileri ile çalıştığını doğrulaması, bu düşüncenin daha da güçlenmesini sağladı. Tüm bu gelişmeler, DOGE madencileri için harika haberlerdi. Fiyatı düşüş gösterdiğinde dahi DOGE para birimine gösterilen destek, ağın neden güçlü kalabildiğini açıklıyor.
Bu rehber, madencilik yaparak kendi DOGE coin'lerinizi nasıl elde edebileceğinizi, mevcut popülaritesinden ve yüksek fiyatından nasıl yararlanabileceğinizi açıklayacak. Başlamadan önce araştırma yapmanız ve DOGE fiyatının oynaklığı nedeniyle bu işlemin yüksek bir risk içerdiğini bilmeniz gerek. Bunları akılda tutarak, DOGE madenciliğinin detaylarına ve nasıl çalıştığına bakalım.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

DOGE Madencilik Donanımı Nedir?

Dogecoin madencilik donanımı, Dogecoin ağına katılan düğümlerin (node), kripto paraya ait ana zincir üzerindeki işlemleri kontrol eden ve doğrulamak için gereken blockchain üstündeki matematiksel hesaplamaları yapan cihazlara denir.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Gerçekleşir?

Dogecoin madenci düğümleri, Dogechain'e hangi işlemlerin blok içine dahil edileceğini belirler, bunları doğrular ve tüm katılımcıları tarafından görülebilen açık olan merkeziyetsiz deftere kronolojik biçimde (ve değişmez bir şekilde) kaydeder.
Özetlemek gerekirse madenci düğümler, işlem doğrulama sürecinin ayrılmaz bir parçası olan karmaşık matematiksel bulmacaları hesaplamak için donanımın gücünü kullanıyor. Emekleri karşılığında DOGE cinsinden blok ödülleri kazanıyorlar. Dogechain, gelen işlemleri en hızlı onaylayan düğüme ödül yollarken, dolaşıma dakikada 10.000 DOGE sokuyor.

En İyi Dogecoin Madencilik Donanımı Hangisi?

Dogecoin madenciliği için birkaç seçenek halihazırda mevcut. İşin aslı, şu anda kullandığınız bilgisayar veya dizüstü bilgisayarınız aracılığıyla da Dogecoin madenciliğine başlayabilirsiniz. Bitcoin'den farklı olarak, Dogecoin'in madencilik sistemi, giriş seviyesi bilgisayarlarda da DOGE madenciliği yapmasına ve kâr edilmesine izin verecek ölçüde düşük hesaplama gerektiriyor.

Dogecoin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli donanımlar kullanılarak üretilebiliyor:

 • Bilgisayar işlemcileri (CPU)
 • Ekran kartları (GPU)
 • ASIC madencilik donanımları

CPU ile Madencilik

Her ne kadar mümkün olsa da, bireysel veya iş bilgisayarını (gerçekten güçlü olmadığı sürece) madencilik için kullanmak ideal bir yöntem değil, çünkü bu süreç CPU'ların aşırı çalışmasına neden olur. Haliyle bilgisayar aşırı derecede ısınır ve işlemcinin ömrünü kısaltabilir.

GPU ile Madencilik

Bilgisayar işlemcileri (CPU), DOGE madenciliğinin üstesinden gelecek kadar güçlü olsa da, grafik işlemcileri (GPU) daha güçlü ve daha iyi optimize edildikleri için ilk tercih olmalı. Eğer GPU ile madencilik yapmak isterseniz, göz önünde bulundurulması gereken en iyi üç seçenek şunlar:

 1. ASUS RX Vega 64

 1. Nvidia GeForce GTX

 1. SAPPHIRE Pulse Radeon RX 580

Scrypt ASIC Madencilik Donanımları

Dogecoin, Scrypt algoritması kullanarak çalışıyor. Bu algoritma, Litecoin ağında da kullanılıyor ve zorluğu Bitcoin'in SHA-256 şifreleme standardından çok daha az. Bu nedenle, Scrypt ASIC madencileri, yalnızca Scrypt algoritmalarını kullanan kripto para birimlerinin madenciliği için özel olarak tasarlandıklarından, DOGE madenciliği için en uygun donanım olarak karşımıza çıkıyor. Bütçeniz yetiyorsa, GPU seçeneğinden daha kârlı olduğu için ASIC madencisi satın almayı düşünebilirsiniz. Dogecoin için en iyi ASIC madencileri şunlar:
 1. Bitmain Antminer L3

 1. BW L21 Scrypt Miner

 1. Innosilicon A2 Terminator

Madencilik Donanımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, Dogecoin madenciliği için depolama ihtiyaçları ve sıcaklık kontrolü dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken kriterler var. Madenciliğe başlamadan önce aşağıdaki faktörleri akılınızda bulundurun:
 1. Soğutucular. Madencilik, donanımınızın aşırı ısınmasına neden olarak ömrünü azaltabilir. Dolayısıyla cihazınız için soğutma son derece önemli. Soğutma gereksinimlerinin cihaza göre değiştiğini, ancak GPU seçeneklerinin diğer madencilik seçeneklerinden daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

 2. Gürültü. Özellikle birden fazla cihaz çalıştırıyorsanız ASIC madencilik donanımlarının gerçekten gürültülü olabileceğini unutmayın.

 3. Alan. Satın almadan önce donanımlarınızı nereye yerleştireceğinizi hesapladığınızdan emin olun. ASIC donanımları serin ve ses geçirmez bir odaya veya depolama alanına yerleştirilir.

Dogecoin Madencilik Yazılımı

Madencilik yazılımı, kullandığınız madencilik seçeneği hangisi olursa olsun Dogecoin madenciliğinde mutlaka ihtiyaç duyacağınız bir faktör. Yazılım, Dogechain ağına bağlanmanızı ve ödül kazanmak için madencilik donanımınızın bilgi işlem gücünü kullanmanızı sağlar. Önde gelen beş Dogecoin madenciliği uygulaması şunlar:
 1. EasyMiner (yeni başlayanlar için)

 1. CGminer (ASIC donanımları için)

 1. CudaMiner (Nvidia GPU ve ASIC donanımları için)

 1. CPUMiner (Bilgisayar işlemcileri için)

 1. MultiMiner (ASIC donanımları için en iyisi)

Donanımınız ile seçtiğiniz yazılımın en verimli şekilde çalıştığından emin olmanız gerektiğini unutmayın.

DOGE Madenciliğe Yaklaşımlar

Dogecoin, diğer İş İspatı (Proof-of-Work, PoW) kripto para birimleri gibi, bütçenize ve donanımınıza bağlı olarak farklı şekillerde çıkarılabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:
 • Bireysel madencilik. Kullanıcı kendi kendine çalışır

 • Madencilik havuzları. Katılımcılar, bilgi işlem kaynaklarını bir araya toplar ve katkıları ölçeğinde ödülleri paylaşır
 • Bulut madencilik. Madencilik yapmak isteyen kişi, büyük bir veri merkezine abonelik ücreti öder

Bireysel Dogecoin Madenciliği

Yüksek hesaplama gücüne sahip Dogecoin madencilik donanımınız varsa, bireysel madencilik teorik olarak son derece kârlı olabilir, zira tüm blok ödüllerini kendi başınıza alırsınız. Bununla birlikte, Dogecoin madencilik alanında rekabet yüksek olduğu için bireysel madencilikten para kazanmak için birden fazla cihaz çalıştırmanız gerekebilir. Blok ödülleri için, dünyanın dört bir yanındaki büyük madencilik havuzlarına karşı yarışacağınızı da unutmayın.

Dogecoin Madencilik Havuzu

Havuz madenciliği, bir grup madencinin daha yüksek blok ödülleri kazanma şansı elde etmek için bilgi işlem güçlerini bir araya getirdiği stratejiye denir. Dogecoin madencilik havuzu, küçük ölçekli madencilerin yaşayacakları riskleri azaltarak düzenli olarak blok ödülü kazanma şanslarını artırır ve kâr elde etme şansı tanır. Havuza katılmak, birden fazla bilgi işlem donanım gücünü ve madencilik ekipmanını tek bir birim şeklinde birleştirdiğinden, genel giderleri ve pahalı enerji tüketimini de azaltır. Şu anda piyasada bulunan en iyi Dogecoin madencilik havuzları şunlar:
 1. AntPool

AntPool şu anda en büyük madencilik havuzlarından biri konumunda ve Bitmain ASIC madencilik donanımlarını kullanıyor. Kimi raporlara göre, tüm kripto para bloklarının yüzde 10'u AntPool tarafından oluşturuluyor. Havuz, Scrypt madenciliğini destekliyor. Bu da hem Dogecoin hem de Litecoin madenciliği için kullanılabileceği anlamına geliyor.
 1. Prohashing

Prohashing, sektördeki en eski madencilik havuzlarından biri. Pek çok farklı altcoin'e destek sunuyor. Hisse başına ödeme (pay-per-share, PPS) modeli kullanıyor ve kullanıcılardan yüzde 3,99 havuz ücreti alıyor. Prohashing ayrıca birleştirilmiş madencilik sunarak kullanıcıların hem Dogecoin hem de Litecoin'i eş zamanlı olarak çıkarmasına izin veriyor.
 1. ViaBTC

ViaBTC madencilik havuzu, yakaladığı yüzde 8,82 oranla, son altı ay içinde oluşturulan Bitcoin bloklarında önemli bir yer elde etti. Kullanıcı dostu arayüz sunması sayesinde kripto para alanına yeni dahil olanlar için öne çıkan bir seçenek. Prohashing gibi ViaBTC de birleştirilmiş madenciliğe destek veriyor.
 1. Trustpool

Trustpool; Dogecoin ve Litecoin dahil olmak üzere yedi farklı kripto para birimini destekleyen Rusya merkezli bir havuz. Ayrıca, her iki Scrypt tabanlı kripto parayı da çıkarmaya izin veren birleştirilmiş madencilik özelliğine sahip. Trustpool içinde şu anda birkaç bin aktif Dogecoin madencisi bulunuyor.

Dogecoin Bulut Madenciliği

Kendi Dogecoin madencilik donanımınızı kurmak istemiyorsanız, veri merkezinin sizin adınıza DOGE madenciliği yaptığı ve hizmetleri için de aylık veya yıllık ücret talep ettiği bulut madenciliği sağlayıcısına abone olabilirsiniz. Dogecoin için bulut madenciliği hizmeti sunan Nicehash, Eobot ve Genesis Mining gibi isimler yer alıyor.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliğine başlamadan önce, madencilik donanımınızın ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden, sınırsız internet bağlantınız ve güvenilir bir elektrik kaynağınızın bulunduğundan emin olun.
 1. Donanımınızı seçin. Her şeyden önce, madencilik yapmak için gerekli donanımı edinmeniz gerekiyor.

 2. Yazılımınızı seçin. Donanımınızı kurduktan sonra, uygun yazılımı bulmak ve indirmek gerekiyor. Madencilik yazılımının kurulumu oldukça kolay, ancak GPU modeline veya ASIC madencilik donanımına uygun olanı seçtiğinizden emin olun.

 1. Cüzdan oluşturun. Cüzdanınız, elde ettiğiniz gelirin depolanacağı yerdir, bu nedenle seed kodunuzu ve gizli anahtarınızı güvenli bir şekilde muhafaza ettiğinizden emin olun. Ayrıca cüzdanınızın Dogecoin para birimini desteklemesi gerekiyor. Trust Wallet ve MetaMask bu alanda iyi seçimler arasında. Ayrıca Trezor veya Ledger gibi donanım cüzdanlarını da kullanabilirsiniz. Cüzdanınızı kurduktan sonra, madencilik yazılımınıza bağlayın.
 2. Madencilik operasyonuna başlayın. Her aşama tamamlandıktan sonra madencilik yazılımını çalıştırın ve DOGE birikiminizin büyümesini izleyin. Madencilik yazılımınız size saat başına ne kadar kazandığınızı açıklayan bir ön izleme seçeneği sunmalı.

 1. Alternatif olarak, eğer isterseniz, bir madencilik havuzuna katılabilir veya bulut madenciliği hizmetlerinden birine dahil olabilirsiniz.

Sonuç

Dogecoin fiyatı mevcut 0,3 dolarlık destek seviyelerinin çok altına düşmediği sürece, 2021 yılında Dogecoin madenciliği yapmak muhtemelen kârlı olacak. Güvenliği elden bırakmamak için, herhangi bir madencilik donanımı veya hizmetine yatırım yapmadan önce madencilik kârı hesaplayıcısı kullanmayı ihmal etmeyin.
Ayrıca DOGE varlıklarınızı nakde dönüştürme konusunda da akıllıca davranmalısınız. DOGE ödüllerinizi düzenli olarak itibari (fiat) para birimine veya stablecoin seçeneklerine dönüştürmek isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, DOGE birikiminizi elinizde tutmayı (HODL) tercih edebilir, değeri önemli ölçüde arttığında nakde çevirmeyi düşünebilirsiniz. Hangi kararı verirseniz verin, risk ve ödül oranını dengede tutun. Örneğin, her blok ödülünde, DOGE birikiminin yarısını nakde çevirmek ve diğer yarısını saklamak bir yöntem olabilir.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
9 people liked this article