Wrapped Bitcoin Nedir?
Crypto Basics

Wrapped Bitcoin Nedir?

Wrapped (Sarılmış) Bitcoin nispeten yeni bir konsept, ancak DeFi alanına likidite sağlama konusunda kritik bir kavram.

Wrapped Bitcoin Nedir?

İçindekiler

Wrapped Bitcoin, BTC para birimini Ethereum blockchain üzerinde etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan bir yenilik. WBTC para biriminin ana kullanım senaryolarının başında merkeziyetsiz finans ekosistemi geliyor.

WBTC Token Nasıl Çalışır? 

Bitcoin para birimini aktif biçimde kullandığınızı ve DeFi uygulamalarını kullanmaya başlamaya karar verdiğini düşünün. Ama bir sorun var! Bitcoin ve Ethereum ağlarını birbirine bağlayan kripto para köprüsü yok‍.
Wrapped BTC, bu sorunu çözmeye yardımcı oluyor ve DeFi protokollerinde çok fazla ihtiyaç duyulan likiditeyi sağlıyor.
WBTC, Bitcoin fiyatı ile 1:1 oranda desteklenen bir ERC-20 token. (Bitcoin fiyatı stabil olmasa da bazı yönlerden bu para birimi stablecoin olarak da düşünülebilir)
Bitcoin, "wrap (sarılma)" işlemine tabi olduğunda, kripto para birimi BitGo Trust tarafından bir rezerv içinde tutulmaya başlar. Tamamen şeffaf olmak amacıyla dolaşımdaki WBTC miktarı halka açık hale getirilmiş durumda (diğer stablecoin'ler hala bu denli şeffaflık için mücadele veriyor). Ana varlık olan Bitcoin'in güvenli bir şekilde saklandığının kanıtı da açık biçimde sunuluyor.

WBTC, CoinList tarafından desteklenen cüzdanlar üzerinden sarılabilir (ve açılabilir).

Wrapped Token'ların Faydaları Neler? 

Kısaca belirtmek gerekirse, dijital varlıkların sahiplerine diğer blockchain ağlarını kullanma özgürlüğü veriyorlar.

DeFi ekosisteminin (ve DApp'lerin) büyük bir kısmı Bitcoin blockchain ağından ziyade Ethereum'a bağlı çalışıyor. Bu durum, BTC sahipleri için son derece sinir bozucu olabilir, çünkü kripto varlıklarını satmadıkları veya başkaları da satın almadığı sürece merkeziyetsiz finans alanında yer almaları neredeyse imkansız.
Ocak 2019'da WBTC.network başlatıldıktan sonra MakerDAO, Dharma, Compound ve Kyber Network dahil olmak üzere birçok DeFi protokolü WBTC para birimini teminat olarak kullanmalarına izin vermeye başladı. Bu para birimi daha sonra akıllı sözleşmeye kilitlenebiliyor. Kripto kredileri genellikle Ethereum ekosistemindeki DAI stablecoin kullanılarak ödeniyor.
Wrapped Bitcoin projesi, WBTC DAO tarafından denetleniyor. Bilindiği üzere DAO, "Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon" anlamına geliyor.

Neden Ethereum Kullanamıyoruz? 

DeFi platformlarında teminat olarak ETH kullanmayı engelleyen hiçbir şey yok. Ancak ABD doları cinsinden ölçüldüğünde, Bitcoin para biriminin piyasa değeri çok daha büyük. DeFi uygulamaları tarafından kabul edilebilecek teminat türlerinin genişlenmesi ve özellikle bu protokollerde kilitlenen toplam değerin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması çok önemli. İşlem hacimleri arttıkça, işlemlerin önemli fiyat dalgalanmaları olmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkün oluyor.

Sarılmış hale getirilen BTC miktarı günbegün artıyor. DeFi Pulse verilerine göre, WBTC olarak kilitlenen toplam değer, mayıs ayı ortasından Ağustos 2020 ortasına kadar yüzde 943 oranında arttı.

WBTC Nasıl Alınır?

CoinList dahil, Wrapped Bitcoin para birimini destekleyen pek çok alım satım platformu var. Bazı durumlarda kimlik bilgilerinizin doğrulanacağı KYC kontrollerinden geçmeniz gerekebilir. Buna alternatif olarak, merkeziyetsiz alım satım platformu (DEX) kullanabilirsiniz.

WBTC para biriminin basılma süreci de nispeten basit işliyor.

Kripto para dünyasında Bitcoin ve Ethereum gibi büyük blockchain ağları arasında daha iyi köprüler kurulması için uzun zamandır bir uğraş söz konusu. Görüldüğü üzere WBTC token bunu sağlamaya yardımcı oluyor.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
9 people liked this article