Sözlük

Cypherpunk

Easy

Cypherpunk hareketi, sosyal ve politik açıdan ilerlemek amacıyla kriptografi ve diğer gizlilik odaklı teknolojilerin kullanımını teşvik eder.

Cypherpunk Nedir?

Kriptografi yöntemleri, 1970'li yıllara kadar sadece ordular ve casusluk teşkilatları tarafından kullanılıyordu. 70'lerde ABD Ulusal Standartlar Bürosu, Ulusal Güvenlik Teşkilatı ile iş birliği içinde, IBM tarafından geliştirilen şifreleme algoritması olan Veri Şifreleme Standardını paylaştı. 1976'da, önde gelen kriptografi uzmanları Whitfield Diffie ve Martin Hellman, "New Directions in Cryptography" isimli makalelerini yayımladı.
Her iki makale de kriptografi teknolojisini toplumun dikkatine sundu. 1980'lerin sonunda ise kişisel mahremiyet ve özgürlüğü desteklemek üzere her bireyin şifreleme teknolojilerini kullanmasını savunan aktivist hareket olan Cypherpunk akımının ortaya çıkmasına neden oldu. 1992'de Cypherpunk posta listesi başlatıldı. 1994 yılında 700 ve 1997 yılında ise 2 bin aboneye ulaştı.

Posta listesine dahil olan üyeler matematik, şifreleme, bilgisayar bilimi gibi konuları tartışırken politik ve felsefi konularda da görüş paylaştı. Hükümetlerin vatandaşları izlemesi ve verilerin kurumlar tarafından kontrol edilmesi konuları Edward Snowden gibi muhbirler sayesinde toplumun gündemine yerleşmeden on yıl önce de Cypherpunk akımına destek verenler bunları eleştiriyordu. 1996 ila 1999 yılları arasında posta listesine günde ortalama 30 mesaj iletildi.

Cypherpunk akımında sadece tartışmak değil, iyi olan fikirleri hayata geçirmek de önemlidir. Bu nedenle güvenli veri iletişimi için "Pretty Good Privacy (PGP)" isimli program gibi günümüzde hala yaygın olarak kullanılan şifreleme tabanlı gizlilik odaklı birçok uygulama tasarlandı.

Cypherpunk fikirleri ve elde edilen başarılar, özel web tarayıcısı olan Tor projesinin geliştirilmesini ve ilk örneği Bitcoin (BTC) olan kripto para birimlerinin hayata geçirilmesini sağladı.

Nick Szabo ve Adam Back gibi kripto sektöründeki tanınmış birçok şahsiyet, Cypherpunk akımının üyesi konumunda.