Словник

Шифропанк

Easy

Рух шифропанків сприяє використанню криптографії та інших технологій, орієнтованих на конфіденційність, для просування соціального та політичного прогресу.

Що таке шифропанк?

Практика криптографії була обмежена військовими та шпигунськими агентствами світу приблизно до 1970-х років. У 70-х роках, Національне бюро стандартів США у співпраці з Агентством національної безпеки опублікували стандарт шифрування даних, алгоритм шифрування, розроблений IBM. У 1976 році, піонери-криптографи Уітфілд Діффі (Whitfield Diffie) та Мартін Хеллман (Martin Hellman) опублікували свою статтю «Нові напрямки у криптографії».
Обидві публікації привернули увагу широкої громадськості до криптографії, що призвело до формування шифропанків (сypherpunks) наприкінці 1980-х — руху активістів, які виступали за використання криптографії окремими особами для сприяння особистому приватному життю та свободі. У 1992 році список розсилки шифропанків було розпочато, досягнувши 700 передплатників до 1994 року та 2000 до 1997 року.

У списку розсилки учасники обговорювали математику, криптографію, інформатику, а також вели суперечки на політичні та філософські теми. Шифропанки ставили під сумнів питання державного моніторингу та корпоративного контролю над інформацією приблизно за десять років до того, як вони стали предметом громадського занепокоєння завдяки інформаторам, таким як Едвард Сноуден (Edward Snowden). З 1996 по 1999 роки у списку передавалося в середньому 30 повідомлень на день.

Одна з головних ідей шифропанків - реалізовувати хороші ідеї, а не просто їх обговорювати. Таким чином, вони розробили багато програм, орієнтованих на конфіденційність на основі криптографії, які все ще широко використовуються сьогодні, як-от програма Pretty Good Privacy (PGP) для безпечного обміну даними.

Ідеї та досягнення шифропанків призвели до створення проєкту Tor для приватного перегляду вебсторінок та криптовалют, першою з яких був Bitcoin (BTC).

Кілька відомих особистостей у криптоіндустрії, як-от Нік Сабо (Nick Szabo) та Адам Бек (Adam Back), є членами шифропанків.