Словник

Стейкінг

Moderate

Стейкінг - це форма участі у системі proof-of-stake (PoS) з розміщенням своїх токенів, щоб служити валідатором блокчейну та отримувати винагороди.

Що таке стейкінг?

Стейкінг (staking) - це блокування криптоактивів для отримання прибутку від основної суми та допомогти захистити блокчейн. Блокчейни, які підтримують процес стейкінгу, працюють на основі механізму консенсусу proof-of-stake Вузли зі стейкінгованою криптовалютою перевіряють нові блоки та отримують прибуток від своїх інвестицій. Стейкінг часто порівнюють із ощадним рахунком у криптовалюті.

Як працює стейкінг?

Стейкінг криптовалюти працює подібно до звичайного ощадного рахунку в банку. Ви блокуєте свою криптовалюту та отримуєте віддачу від стейкінгованої суми. Чим надовше ви блокуєте свої монети, тим більше ви отримуєте у віддачу. Ваша частка захищає блокчейн, беручи участь у пошуку консенсусу щодо поточних транзакцій.

Існує три основні підходи до криптостейкінгу:

 • Стейкінг на централізованій біржі: Це найпростіший спосіб. Майже всі централізовані біржі (CEX) пропонують послуги стейкінгу, де ви стейкінгуєте на CEX, а біржа зробить решту за вас. Ви отримаєте прибуток, який трохи нижчий, ніж якби ви запустили власний вузол. Однак, це набагато зручніше.
 • Запуск власного вузла: З усіма блокчейнами proof-of-stake у вас є можливість запустити власний вузол. Деякі блокчейни мають вищі вимоги до обладнання, ніж інші для запуску повного вузла Роблячи це, ви безпосередньо сприяєте безпеці ланцюга та можете отримати більший дохід. Майте на увазі, що керувати власним вузлом може бути технічно складніше, ніж делегувати свою частку CEX або іншому вузлу.
 • Делегування вашої ставки: У delegated proof-of-stake, у вас є можливість стейкінгувати свої монети з оператором вузла, який виконує технічну роботу за вас. Тим не менш, ви все одно отримуєте прибуток від своїх стейкінгованих монет. Додатковий фактор ризику цього варіанту полягає у пошуку вузла, що поводиться чесно і не зменшить вашу ставку (тобто накличе штраф).

Які криптовалюти можна стейкінгувати?

Більшість криптовалют працюють на основі консенсусного механізму proof-of-stake, а це означає, що вони можуть бути стейкінговані. Ось деякі з найпопулярніших прикладів:

Двома найбільш примітними винятками є Bitcoin та Dogecoin. Обидва працюють на основі proof-of-work і тому не можуть бути стейкінгованими.

Чи можете ви втратити крипто здійснюючи стейкінг?

Для стейкінгу є певні ризики. Незначним ризиком є штрафу (slashing), тобто ваша частка може бути оштрафована, якщо вузол не перевіряє транзакції належним чином. Це не є фактором ризику, якщо ви робите стейкінг на біржі або правильно запускаєте власний вузол. Крім того, знайти чесний вузол просто, але ви все одно повинні знати про ризики.

Іншим фактором ризику є те, що монети, які ви ставите на стейкінг, можуть втратити вартість протягом періоду стейкінгу. Деякі криптовалюти та постачальники стейкінгу вимагають вибрати заздалегідь визначений період стейкінгу, протягом якого ви не можете знімати зі стейкінгу свої монети. Оскільки криптовалюти є волатильними, ви можете володіти більшою кількістю монет наприкінці періоду стейкінгу, але ці монети мають меншу вартість. Іноді є можливість скасувати стейкінг, якщо ви заплатите чималий штраф. Таким чином, рекомендується стейкінгувати лише таку кількість, яка вам не буде потрібна негайно для інших цілей.

Яка криптовалюта найкраща для стейкінгу?

Немає найкращої криптовалюти для стейкінгу. За винятком монет proof-of-work, майже всі інші монети можна ставити на стейкінг. Наскільки прибутковим є стейкінг, залежить від таких факторів:

 • Період блокування: Чим надовше ви фіксуєте монети, тим більший прибуток ви отримуєте. Однак, ви жертвуєте гнучкістю, якщо надовго стейкінгуєте свої токени.
 • Інвестована сума: Чим менше ви стейкінгуєте, тим нижчим буде прибуток. Однак, чим більша сума на стейкінгу, тим вищий номінальний прибуток.
 • Волатильність монети: Деякі криптовалюти більш волатильні за інші. Передбачити точну волатильність монети неможливо, тому ви повинні вибрати ті монети, які для вас будуть найкомфортнішими для стейкінгу.

Чи оподатковується криптостейкінг?

Переміщення монет у пул стейкінгу або запуск власного вузла не є дією, що оподатковується. Але незрозуміло, чи обкладатимуться податком на прибуток винагороди за стейкінг. Продаж ваших доходів від криптостейкінгу вважається подією, що підлягає оподаткуванню та обкладатиметься податком на приріст капіталу. Якщо ви хочете бути у безпеці, вам слід розглядати як отримання, так і продаж ваших доходів від криптостейкінгу подіями, що підлягають оподаткуванню і, відповідно, задекларувати їх.

Які плюси та мінуси криптостейкінгу?

Переваги криптостейкінгу полягають у легкості та зручності отримання нових монет. Ось деякі переваги криптостейкінгу:

 • Заробити нову криптовалюту: Ви можете заробити нову криптовалюту за допомогою наявного криптостеку, просто роблячи стейкінг.
 • Захист блокчейну: Ви допомагаєте захистити блокчейн монетою, яку ви стейкінгуєте, що підвищує цінність блокчейну.
 • Збільшення вартості токена: Стейкінговані монети не знаходяться в обігу та зменшують наявну пропозицію. У періоди великого попиту це може допомогти підняти ціну на криптовалюту.

Недоліки криптостейкінгу полягають у ризику втрати грошей через волатильність та негнучкість. Ось деякі мінуси криптостейкінгу:

 • Стейкінговані крипто можуть втратити цінність: Оскільки криптовалюти є волатильними, ви можете втратити гроші, якщо вартість ваших монет зменшиться більше, ніж винагороди, які ви отримуєте.
 • Відсутність можливості скасування стейкінгу: Незважаючи на те, що деякі монети та постачальники пропонують можливість скасувати стейкінг за штраф, ви часто не зможете скасувати стейкінг раніше визначеного проміжку часу.
 • Податки на крипто: Стейкінг підлягає оподаткуванню, а це означає, що ваш прибуток нижчий, ніж рекламована прибутковість від нього. Майте це на увазі, вибираючи монету та постачальника для стейкінгу.

Related Articles