Словник

Інфляція

Easy

Загальне підвищення цін і падіння купівельної вартості грошей.

Що таке інфляція?

Інфляція (іnflation) - це повільне знецінення валют з часом. Здебільшого це стосується фіатних валют, таких як долар або євро, оскільки деякі криптовалюти, такі як Bitcoin, мають фіксовану пропозицію та передбачуваний рівень інфляції, який зрештою закінчиться на нульовому рівні. Фіатні валюти, з іншого боку, не мають передбачуваних темпів інфляції. Наприклад, долар у 1972 році мав більшу вартість, ніж долар у 2022 році, оскільки щороку втрачає кілька процентних пунктів у вартості через інфляцію.

З цієї причини ціни зростають в інфляційній системі. Виробники і споживачі прагнуть зберегти свою купівельну спроможність. Іншими словами, вони хочуть мати можливість купувати однакову кількість товарів, незважаючи на номінальний рівень цін.

Як працює інфляція?

Розрізняють три види інфляції:

  • Монетарна інфляція: розширення грошової маси. Це кількість грошового обігу й стосується готівки, депозитів у комерційних банках і загального рахунку казначейства при Федеральному резерві (щось на зразок банківського рахунку уряду у випадку США).
  • Інфляція споживчих цін: зростання цін викликає інфляцію споживчих цін. Це може бути пов’язано з дефіцитом товарів, наприклад, якщо ланцюги поставок не працюють належним чином, або раптовим зростанням монетарної інфляції.
  • Інфляція цін на активи: зростання цін на активи, такі як нерухомість, акції, золото та криптовалюти.

Чи створюють криптовалюти інфляцію?

Криптовалюти не створюють інфляції, оскільки вони не розширюють пропозицію грошей. Однак, інфляція може спричинити зростання цін на криптовалюти. Наприклад, Bitcoin - це криптовалюта з фіксованим запасом у 21 мільйон монет. Дефіцит Bitcoin приваблює багатьох інвесторів, які шукають захист від монетарної інфляції.

Чи існує інфляція у криптовалютах?

Криптовалюти також відчувають інфляцію. Але інфляція у криптовалютах працює по-іншому, ніж у фіатних валютах, залежно від їх моделі токенів. Bitcoin, наприклад, має фіксований та передбачуваний рівень інфляції, який досягне нуля, коли всі 21 мільйон монет будуть видобуті. Тому, багато хто очікує, що вартість Bitcoin з часом зросте, оскільки фіксований рівень інфляції робить його дефіцитним товаром.

Ethereum, з іншого боку, має рівень інфляції, який залежить від кількох факторів, таких як кількість токенів поставлених на стейкінг і кількість транзакцій, які потрібно обробити. Це може зробити Ethereum навіть дефляційним, тобто більше ETH спалюється, ніж створюється.

Проте є деякі криптовалюти, які не мають фіксованої пропозиції та інфляційно подібні до фіатних валют.