Словник

Непостійні Втрати

Moderate

Непостійна втрата - це коли постачальник ліквідності має тимчасову втрату коштів через нестабільність торгової пари.

Що таке непостійна втрата?

Непостійна втрата (іmpermanent loss) може виникнути, коли існує розбіжність у ціні між двома активами, якими трейдер володіє на DEX, як правило, це криптовалюта та стейблкоїн (наприклад, USDC). Коли ціна криптовалюти падає відносно стейблкоїна, трейдер може зазнати збитків через різницю у цінах. Це відомо як непостійна втрата.

Як працює непостійна втрата?

Непостійна втрата виникає, коли трейдери використовують DEX для купівлі одного активу іншим активом. Наприклад, якщо трейдер купує Ethereum, використовуючи USDC, тоді він піддається впливу цінових змін обох активів. Якщо ціна ETH падає відносно USDC, прибуток трейдера від торгівлі зменшиться або навіть стане збитком. Це пояснюється тим, що їм доводиться продавати ETH за нижчою ціною, щоб повернутися до початкової суми USDC.
Уявімо, що постачальник повинен запропонувати однакові рівні ліквідності в USDC та ETH, але раптом ціна ETH зростає. Це створює можливість для арбітражу, оскільки ціна ETH у пулі ліквідності зараз не відображає ринкову ціну. Інші трейдери будуть купувати ETH за зниженою ставкою, доки рівновага не відновиться.
Після арбітражу постачальник ліквідності може отримати більшу кількість UDSC та трохи менше ETH. Втрата від знецінення (іmpairment loss) - це різниця між новим балансом трейдера портфелю і тим, що він мав би, якби просто зберіг старий баланс. Збиток усвідомлюється, коли трейдер вилучає ліквідність із пулу.

Як уникнути непостійної втрати?

Один із способів запобігти непостійній втраті - використовувати стейблкоїни, такі як USDC і DAI, або загорнуті (wrapped) версії тих самих активів, як-от wBTC, які пропонує Curve. Balancer також пропонує довільні ваги для своїх пулів ліквідності, відмінні від моделі 50/50, що може зменшити ризик непостійних втрат, якщо токен має вищу вагу в пулі.
Крім того, кілька протоколів DeFi починають досліджувати інноваційні рішення, такі як oracles цін, які використовує Bancor, та односторонні пули ліквідності, які використовує Tokemak, де власний токен протоколу поглинає ризик постійних втрат в обмін на комісію за своп та хабарні винагороди.

Непостійні втрати також можна мінімізувати шляхом створення портфеля активів, які відносно добре корельовані. Таким чином, коли ціни на активи розходяться, портфель залишатиметься відносно збалансованим, і трейдер зможе уникнути будь-яких неочікуваних втрат.