En Fazla Kripto Para Yatırımı Yapan Girişim Sermayeleri Hangileri?
Blockchain

En Fazla Kripto Para Yatırımı Yapan Girişim Sermayeleri Hangileri?

9d"
1 year ago

CoinMarketCap Academy, girişim sermayedarlarının ve risk fonlarının kripto para alanındaki rollerine ve en büyük yatırımcılara yakından bakıyor.

En Fazla Kripto Para Yatırımı Yapan Girişim Sermayeleri Hangileri?

İçindekiler

Yatırım bankacıları ve girişim sermayesi şirketleri, kripto para ekosistemini "altına hücum" döneminin bir benzeri şeklinde görüyor.

Geçen yıl girişim sermayedarları (VC), kripto ve blockchain girişimlerine, önceki yılların toplamından daha fazla para aktardı. Galaxy Digital tarafından hazırlanan rapora göre, kripto ve blockchain girişimlerine toplam 33 milyar dolar yatırım yapıldı. 2021'in son çeyreğindeki 9 milyar dolarlık fon girişi, 2020 yılında gerçekleşen tüm girişim sermayesi yatırımlarını aştı.

Girişim sermayesi şirketlerinin ekosisteme olumlu katkı yaptığı konusunda herkes hemfikir olmasa da, destekleri öyle ya da böyle sürüyor. Bu yazımızda, girişim sermayedarlarının kripto ekonomisinde oynadıkları rolü ve önümüzdeki yıllarda kripto ekosistemini şekillendirme açısından nasıl daha büyük rol oynayacaklarını ele alacağız.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Girişim Sermayesi Yatırımlarının İvmeli Artışı

2021 yılında kripto ekosistemine gelen girişim sermayesi (VC) yatırımlarında artış gördük. Galaxy Digital verilerine göre, 2021 yılında kripto ve blockchain firmalarına 33 milyar dolar VC yatırımı geldi. Üstelik, geçen yıl yaptıkları tüm yatırımın yaklaşık yüzde beşi bu sektöre ayırıldı.
Bir başka ifadeyle, 2020 yılında yatırdıkları miktarda yaklaşık yüzde 1.000 artış yaşandı.
2022 yılının başlarında kripto para piyasasını sarsan düşüş trendine rağmen VC yatırımları yavaşlamadı. Yine Galaxy Digital verileri, risk yatırımlarının zirveye ulaştığı 2022'nin ilk çeyreğinde 10 milyar dolar seviyesinin aşıldığını ortaya koydu. Birçok kripto girişiminin fon toplamak ve faaliyetlerini sürdürmek için mücadele ettiği 2018 ayı piyasasına kıyasla önemli ölçüde farklılık söz konusu.

Kripto para birimlerinin ana akıma daha fazla nüfuz etmesiyle birlikte, hem yatırıma ihtiyaç duyan hem de kripto para ve iş dünyasından anlayan kişilerce yönlendirmeye muhtaç olan birçok girişim faaliyete geçti.

İşte tam da bu noktada devreye VC'ler giriyor.

Girişim Sermayedarlarının Rolü

Girişim sermayesi (VC) şirketleri, çok sayıdaki yeni girişimi inceleyip büyüme potansiyeli olanları arıyor. Girişimin öz sermayesinden hisse alarak kuruculara mali destek ve rehberlik sunuyor. VC fonları genellikle hem riski hem de kazancı yüksek yatırım fırsatları arayan yatırımcı havuzlarından meydana geliyor.

Bununla birlikte bazı büyük şirketler, kurumsal girişim finansmanı olarak adlandırılan, kurum içindeki uzmanlar tarafından yönetilen risk kollarına da sahip olabilir. Intel'in girişim kolu Intel Capital, Facebook'un girişim sermayesi birimi (venture capital unit) ve Alphabet şirketindeki Google Ventures ile Salesforce Ventures örnek olarak gösterilebilir. Kurumsal girişim finansman ekipleri çoğunlukla, kârın bireysel yatırımcılar tarafından değil, şirket tarafından alınması dışında VC yapılarıyla neredeyse aynı şekilde çalışır.
Kripto dünyasında ise Binance Labs, Coinbase Ventures ve FTX Ventures gibi isimler aynı rolü üstleniyor.

Girişim sermayesi şirketleri sahip oldukları bilgi, deneyim ve profesyonel bağlantıları üzerinden girişimlere rehberlik ettikleri ve destekledikleri için, genellikle bilgi sahibi oldukları sektörlere yatırım yapma eğiliminde oluyor. Genellikle yönetim ekibi; deneyimli, hedef piyasası geniş ve sunduğu ürün benzersiz ya da daha önce hiç denenmemiş özelliklere sahip firmaları hedefine koyar.

Girişim sermayesi şirketleri herhangi bir girişime yatırım yaptığında, büyümeyi mümkün kılmak için şirket içindeki işletme yönetimi, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanlarındaki ekipleri görevlendirir. Ayrıca şirketlerin profesyonel bağlantılarına erişim sağlanır ve bu da girişimin ekibini büyütmesine, yeni piyasalara açılmasına ve sektör içinde yer edinmelerine yardımcı olur.

Geleneksel iş dünyasında girişim sermayesi şirketleri genellikle fikir aşamasındaki girişimleri finanse etmez. Bunun yerine, genellikle bitmiş bir ürünü olan ve halihazırdaki girişimlerini büyütmek isteyen firmalara mali destek sunarlar. Ancak kripto girişimleri, diğer girişimler gibi fon toplamaz. Dolayısıyla VC yatırım stratejileri de bu yapıya uyacak biçimde kabuk değiştirmek durumunda kaldı.

Şimdi gelin, kripto girişim sermayelerinin nasıl çalıştığına bakalım.

Kripto Ekosisteminin Girişim Sermayedarları

2013'ten bu yana kripto girişimleri, başlangıç aşamasında ilk token arzı ICO adı verilen süreç üzerinden token satışı yaparak fon elde ederdi. Ethereum dahil olmak üzere, en popüler kripto para birimlerinin ve platformların çoğu başlangıç fonlarını ICO yöntemi ile elde etti.
ICO; herhangi bir düzenleme veya giriş engeli ile karşılaşmadan bireysel yatırımcılar üzerinden yatırım elde etmek için ideal yöntem olarak biliniyor. Bu yöntem ayrıca, girişimlerin hiç borca girmeden ve şirketleri üzerinden pay vermeden fon toplamalarını mümkün kılıyor.
Tahmin edebileceği üzere VC şirketleri, herhangi bir pazarlama veya ağ yardımı sağlamadan yeni kripto girişimlerini erken dönemde satın alabildikleri için ICO süreçlerinden yararlanabiliyor. Ayrıca VC'ler, ilk token satışlarında genellikle hak ediş süresi uygulanmasına rağmen, hisse senedi satmaya kıyasla çok daha hızlı şekilde tokenleri nakde çevirebilir.
Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl boyunca VC'ler, ICO aracılığıyla tokenler halka sunulmadan önce yatırım yaptı ve bu sayede tokenleri bireysel yatırımcılara kıyasla daha ucuza satın alabildi. Bireysel yatırımcılar tokenleri satın almaya başladığında VC şirketleri satışa geçebilir ve fiyatın "düşmesine" neden olabilir. Bu durum "pleb" olarak adlandırılıyor. Haklı olarak, girişim sermayelerinin kripto para alanına girişlerini iyi bir gelişme olarak tanımlanma konusunda herkes hemfikir değil.

Girişimler Para Dışında Yatırımcısından Ne Alıyor?

Girişim kurucuları; projelerinin hayata geçmesi için gerekli olan mali desteğe ek olarak, VC'lerin sahip olduğu geniş ağa erişme şansına da sahip olur. Yasalara uygunluk, pazarlama, halkla ilişkiler ve daha pek çok konuda tavsiye alabiliyorlar.

Bunun ötesinde, tanınmış bir VC'den fon almak marka bilinirliği açısından da avantaj sağlıyor ve girişimin meşru temeller üzerine kurulduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bireysel yatırımcılardan daha yüksek yatırım alabiliyor, daha fazla ilgiyle karşılaşıyorlar. Haliyle girişimlerin resmi web sayfalarında belirgin biçimde yatırımcıların listesinin görüntülenmesi şaşırtıcı olmamalı.

Sundukları mali destek ve rehberlik karşılığında VC'ler, genellikle girişim üzerinden hisse veya halka açık biçimde satışa çıkmadan önce tokenlerden belli bir yüzde alır. Girişim başarılı olursa, VC'ler kâr almak için tokenleri nakde çevirir veya hisselerinin bir kısmını satar.

En Büyük Girişim Sermayesi Şirketleri

Aşağıda, kripto para ekosistemindeki en tanınmış yedi risk sermayesi şirketi bulunuyor.

DCG – Digital Currency Group

Digital Currency Group (DCG), en eski Bitcoin yatırımcılarından biri olan milyarder Barry Silbert tarafından 2015 yılında kuruldu.

Grubun amacı, genç FinTech firmalarına, özellikle de yeni dijital varlık geliştirenlere yatırım yapıp onlara rehberlik ederek Bitcoin ve blockchain şirketlerinin gelişimini hızlandırmak.

Grup bugüne kadar BitPay, Chainalysis, Circle, Coinbase, Lightning Network, Ripple ve ZCash dahil olmak üzere 200'den fazla kripto ve blockchain şirketine yatırım yaptı.

Ancak DCG, genellikle yan kuruluşlarıyla aracılığıyla tanınıyor. Bunlar arasında Bitcoin Investment Trust'ı yöneten ve dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale Investments ve en büyük kripto medya kuruluşlarından biri olan CoinDesk var.

3AC – Three Arrows Capital

Kaynak: cryptotimes.io

Three Arrows Capital, kripto ekosistemine odaklanan bir yatırım fonu. 2012 yılında Su Zhu (yukarıdaki görsel) ve Kyle Davies tarafından kuruldu. Şirket Singapur'da kurulmuş olsa da daha sonra Dubai'ye taşınma kararı alındı.

Firma, yatırımcılara "riske göre ayarlanmış yüksek getiri" sağlamayı hedefliyor. Son 10 yılda, birbirinden farklı kripto yatırımlarına imza atarak muazzam ölçekte portföy oluşturdu.

Fonun portföyünde AAVE, Trader Joe ve KeeperDAO bulunuyor. Öte yandan çeşitli DeFi projeleriyle birlikte Axie Infinity ile Crypto Raiders gibi blockchain oyunları ve NFT platformları da yatırım yaptığı isimler arasında.

Three Arrows, diğer yatırım şirketlerinin çoğundan farklı olarak Bitcoin, Kusama ve Solana dahil olmak üzere çeşitli kripto para ve tokenleri alarak birikim yapıyor. Geçen yılın aralık ayında firmanın 400 milyon dolar değerinde ETH satın aldığı bildirildi.
Three Arrows kısa süre önce, sadece 22KB büyüklüğe sahip olarak an itibarıyla dünyanın en hafif blockchain ağı olma rekoruna sahip Mina protokolü için 92 milyon dolarlık finansman turunda yer aldı.

A16z – Andreessen Horowitz

Kaynak: a16zcrypto.com

Genellikle a16z olarak bilinen Andreessen Horowitz, bugün kripto alanında muhtemelen en iyi bilinen VC fonlarının başında geliyor. Firma 2012 yılında Marc Andreessen ve Ben Horowitz tarafından kuruldu. Merkezi Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'nde bulunuyor.

A16z; tohum yatırımdan C Serisi yatırımlara kadar finansman döngüsünün her aşamasında "teknoloji aracılığıyla geleceği inşa eden cesur girişimcilere" finansman sunuyor.

Firmanın, "a16z crypto" adı verilen özel bir kripto fonu dahil olmak üzere çok sayıda alt yatırım bölümü bulunuyor. Yönetimi altında yaklaşık 30 milyar dolarlık varlık yer alıyor.

Bugün itibarıyla "a16z crypto" yönetimi altında 3 milyar dolardan fazla varlık bulunuyor. Ekibi içerisinde, her biri a16z'in yatırım yaptığı kripto şirketlerine rehberlik eden kripto danışmanları, pazarlamacılar, bilgisayar bilimcileri, operasyon yöneticileri ve yatırımcılar görev alıyor.

a16z bugüne kadar NFT piyasası olan OpenSea, CryptoKitties projesine imza atan Dapper Labs ve son derece popüler bir blockchain tabanlı oyun olan Axie Infinity dahil, yüzlerce tanınmış ve başarılı kripto platformuna fon sağladı.

Fonun kripto portföyü içinde Compound, Near Protocol, Uniswap, Maker ve Celo gibi protokollere ait hisseler de var.

Coinbase Ventures

Kaynak: blog.coinbase.com

Popüler ve halka açık kripto borsası olan Coinbase, Coinbase Ventures adlı kendi girişim sermayesi bölümüne sahip. CB Insights tarafından yapılan araştırmaya göre Coinbase Ventures, 2021 yılında en büyük blockchain yatırımcısı konumundaydı.
Mart 2018'de hayata geçen fon, sektörü olumlu yönde ilerletebilecek gelecek vadeden erken aşamadaki şirketlere finansman sağlıyor. Coinbase COO'su Emilie Choi'ye göre, şimdiye kadar bahsettiğimiz diğer fonların aksine Coinbase Ventures'ın sabit fon büyüklüğü olmadığı gibi, tam zamanlı çalışanı da bulunmuyor.

Forbes ile yaptığı röportajda Choi, önceden yatırım için fon ayırmak yerine, Coinbase'in yeni şirketlerden hisse satın almak için bilançosundaki parayı kullandığını ve diğer VC firmaları tarafından yönetilen fonlama turlarına katılmayı tercih ettiğini açıkladı.

Crunchbase'e göre, Coinbase Ventures şimdiye kadar 240 yatırım yaptı. Kısa süre önce Mintbase adlı NFT üretme platformunun A Serisi finansman turunda yer aldı.

Fonun mevcut yatırım portföyü içinde, kripto kredisi ve cüzdan hizmeti olan BlockFi; merkeziyetsiz müzik platformu Audius; CryptoKitties ve NBA Top Shot NFT varlıklarının arkasındaki şirket olan Dapper Labs hisseleri yer alıyor.

Alameda Research

Hong Kong merkezli özel sermaye fonu olan Alameda Research, SBF olarak da tanınan Sam Bankman-Fried tarafından 2017 yılının sonlarında kuruldu. Sektörde tanınan bir isim olan SBF, en büyük kripto türev borsalarından olan FTX'in kurucusu ve CEO'su konumunda.

Günümüzde milyar doların üzerinde dijital varlığı yöneten Alameda'nın portföyünde; Bitcoin, Ethereum, BNB, Solana ve Uniswap ile birlikte otuzdan fazla kripto para ve token bulunuyor.

Yatırım yaptıkları güncel isimler arasında MetaMask cüzdanının arkasındaki ConsenSys ile DApp geliştirme platformu olan Near Protocol yer alıyor.

Belki de Alameda'nın bugüne kadarki en başarılı hamlesi, Haziran 2021'de 30 doların altında değer görürken Solana'ya yaptığı yatırım olabilir. SOL daha sonra 250 doların üzerine çıkmıştı.

Binance Labs

Kaynak: labs.binance.com

2018'de Binance, Binance Labs adı verilen bileşik yatırım ve kuluçka departmanını hayata geçirdi. İnkübatör olarak da bilinen kuluçka şirketleri, erken dönemlerinde girişimleri tespit edip yardımcı oluyor.

Binance'in kuluçka ekibi, genellikle henüz piyasaya token veya kripto para sürmemiş ve merkeziyetsiz web'in gelişimini destekleyen, fikirleri heyecan veren erken aşama projelerine odaklanıyor. Sunduğu on haftalık program boyunca, kuluçka sürecine alınan projeler, Binance ekosistemindeki iş dünyasının liderlerinden mentorluk hizmeti almanın yanı sıra düzenlemelere uyumluluk, hukuk danışmanlığı ve iş ağı oluşturma desteği ediniyor.

Binance tarafından kuluçka aşamasına alınan projeler, girişimden yüzde 10'luk hisse vermek karşılığında başlangıçta 500.000 dolar alıyor ve ayrıca 10 milyon dolara kadar ek finansman elde etmeye hak kazanıyor.

Binance Labs ekibi öncelikle gelecek vadeden projeleri kuluçka sürecine alıyor olsa da, yerleşik projelere de yatırım yapıyor. Fon kısa süre önce Figment'in 110 milyon dolarlık C Serisi finansman turunda boy gösterdi. Ayrıca Multichain adlı blockchain oluşturma platformu için 60 milyon dolarlık yatırım turuna liderlik etti.

Binance Labs en güncel yatırımını, sağlıklı hayat sürme karşılığında kripto para ödeyen Web3 yaşam tarzı uygulaması Stepn adlı platforma yaptı.

Paradigm

Paradigm, "kripto girişimcileri ve toplulukları için en erken ve en yararlı ortak olmayı" hedefleyen kripto girişim şirketi.

Coinbase kurucu ortağı Fred Ehrsam, eski Sequoia Capital ortağı Matt Huang ile birlikte 2018 yılında Paradigm'i kurdu.

İkili, kripto sektörünün küresel finansal sistemini temelden değiştireceğine olan ortak inançlarıyla fonu hayata geçirdi. Kripto girişimcilerine yatırım yaparak sektörün benzeri görülmemiş büyümesinden faydalanmayı amaçladılar.

Şimdiye kadar, fikirlerini hayata geçirmek için hem rehberliğe hem de yatırıma ihtiyaç duyan erken aşama kripto platformlarıyla ortaklık kurdular. Diğer taraftan BlockFi, FTX ve Coinbase gibi daha büyük ölçekli kripto yapılarına da yatırımları bulunuyor.

Paradigm'in mevcut yatırım portföyü içinde Bitcoin, Compound ve COSMOS dahil olmak üzere bir dizi kripto para birimi ve token var. Geçen yılın kasım ayında Paradigm, sadece kripto için 2,5 milyar dolarlık yeni bir girişim fonu duyurdu. Bu tutar, o tarihteki en büyük kripto fonu unvanını kazandı.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
3 people liked this article