Sözlük

ERC-20

Hard

Yalnızca Ethereum platformu için tasarlanan ve kullanılan token standardıdır.

ERC-20 Nedir?

ERC-20 standardına sahip tokenler, Ethereum blockchain için oluşturulmuştur. Bitcoin ve diğer önde gelen kripto para birimlerinde olduğu gibi ürün veya hizmet satın almak için kullanılabilirler. Ayrıca, itibari (fiat) para birimleri ve kripto paralar karşılığında da alınıp satılabilirler.
Genellikle sınırlı arza sahip olan bu varlıklar, Ethereum destekli cüzdanlarda saklanabilir. İlk token arzı (ICO) projelerindeki aşırı popülerlikle birlikte 2017 ve 2018 yıllarında sayısız ERC-20 tokeni üretildi. Bunlar genellikle DApp olarak bilinen merkeziyetsiz uygulamaların yapı taşlarıydı.
Genelleme yapmak gerekirse, ERC-20 tokenleri değişim aracı olarak kullanılabilir. Yani her biri diğerinin aynısıdır ve kolayca takas edilebilirler. Benzersiz tokenler ise ERC-721 olarak bilinen standardı kullanır. Bu tokenlerin her biri eşsizdir. Kendilerini diğerlerinden ayıran benzersiz özelliklere sahiptirler.

ERC-20 standardında uyulması gereken net kurallar bulunur. Bu kuralları, web sitelerinin tamamen HTTP uyumlu olmadığı müddetçe düzgün çalışmadığı internet ortamına benzetmek mümkün.

ERC-20 tokenlerinin kullanım senaryolarına baktığımızda, oyun içi varlık şeklinde üretilmelerinin yanı sıra sadakat puanına karşılık gelen varlık olarak da çalışabildiklerini görüyoruz.

ERC-20 tokenlerinin sunduğu çok yönlülük, bu tokenlerin son derece popüler olmasının arkasında yatan nedenlerin başında gelir. Bu tip token projeleri genellikle; başarılı olmak, yeterli miktarda likidite elde etmek ve farkındalık kazanmak için kolaylıkla alınıp satılabilecekleri bir borsa üzerinde başlatılırlar.