Sözlük

Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (dPOS)

Moderate

Hisse İspatı (PoS) ve İş İspatı (PoW) konsensüs algoritmalarına karşı geliştirilmiş alternatif.

Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (dPOS) Nedir?

Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) mekanizması; kripto para madenciliği mantığına dayanan ve kaynak tüketimi nedeniyle eleştirilere konu olan İş İspatı (Proof of Work, PoW) algoritmasına hem yanıt hem de alternatif olarak geliştirilmişti.
PoS mekanizmasında madencilik söz konusu değil. Bunun yerine blockchain üzerindeki yeni blokların doğrulanması, sahip olunan token sayısına bağlı biçimde gerçekleşiyor. Protokol, belli miktarda kripto parasını stake ederek sisteme kilitleyen kullanıcılar arasından rastgele blok doğrulayıcıları seçiyor.
Kullanıcının sisteme kilitlediği token sayısı ne kadar çoksa doğrulayıcı olarak seçilme ihtimali de o kadar yüksek oluyor. PoS sistemleri, blockchain ağını çalıştırma maliyetini azaltmanın yanı sıra, ağa karşı düzenlenecek saldırılarda kötü niyetli kullanıcıların da işini zorlaştırıyor. Zira saldırganın başarılı olması için tüm kripto paraların en az yüzde 51'ine sahip olması gerekli.

Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (Delegated Proof-of-Stake, DPoS) sisteminde de katılımcılar, sahip oldukları tokenleri stake ediyor. DPoS yapısında katılımcılar, doğrulama işlemlerinden bizzat kendileri sorumlu olmak yerine, aktif bir temsilciyi yetkilendirebilir. Temsilcilerden meydana gelen grupların, ilerleyen aşamalarda kendi aralarında fikir birliğine varmaları gerekiyor.

DPoS fikrini savunanlar, temsilcilerin itibar ve güvenilirlik seviyelerine göre seçilmesinden dolayı iyi davranışın teşvik ettiğini ileri sürüyor. Zira yetki devralmayı bekleyen temsilciler, topluluk tarafından değerlendirildiği için oy çokluğuyla sistemden çıkarılabilir veya değiştirilebilir.

DPoS yapıları, PoW ve PoS sistemleriyle çalışan blockchain ağlarından genellikle daha hızlıdır. Saniye başına daha fazla işlem gerçekleştirirler. Bununla birlikte DPoS sistemlerinin emekleme aşamasında olduğunu bilmek gerek. Haliyle, değer varlıklarıyla işlem yapılan blockchain ağlarında kullanılacak kadar güvenli kabul edilmiyorlar.

Related Articles