Sözlük

Blockchain

Easy

Dağıtık defter sistemi. Bir dizi blok veya dijital verilerin herkese açık biçimde art arda depolandığı veri tabanı. Kripto para birimlerinin temeli.

Blockchain Nedir?

Blockchain ağları, bir dizi özgün bloktan oluşur. Her blok, belirli süre içinde gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi içerir. Ayrıca, zincirdeki diğer bloklardan ayırt edilmelerini sağlayan benzersiz tanımlayıcı verilere sahiptirler. Bloklar, son derece zorlu kriptografik problemlerin çözülmesiyle oluşturulur. Bahsi geçen problemi çözme sürecine madencilik adı verilir. Blok madenciliği yapmanın karşılığında ödül kazanılır. Örnek vermek gerekirse, Bitcoin blockchain ağının ilk dönemlerinde zincire yeni bir blok eklemek için gerekli kriptografik problemi çözen madenciler ödül olarak 50 BTC alıyordu. Blockchain ağları merkeziyetsiz kayıtlardan oluşur. Blockchain verisi; merkezi bir konumda saklanmak yerine, söz konusu blockchain ağında yer alan her kullanıcının bilgisayarında depolanır.
Öte yandan, blokları tanımlamakta kullanılan hash isimli benzersiz veriler, blockchain üzerinde yer alan bir önceki blok bilgisinden türetilir. Yani, blockchain üzerindeki herhangi bir kaydı değiştirmek isteyen kötü niyetli kişiler, zincir üzerindeki her bloku değiştirmek zorundadır. Bunun sonucu olarak, blockchain ağlarının kesin doğruluğa yakın olduğu kabul edilir ve işlem kayıtlarının değişmez olduğu varsayılır. Günümüzde blockchain ağlarının çoğu herkese açık biçimde sunulur. Bu örnekler arasında Bitcoin ve Ethereum gibi sektörün en büyük kripto para birimleri de var. Blockchain üzerinde yürütülen işlemlere ait kayıtlar, blok gezgini adı verilen aracı kullanan herkes tarafından görüntülenebilir. Buna rağmen blockchain ağları, kullanıcılara teorik olarak yüksek düzeyde anonimlik sağlar.

Herkese açık blockchain ağları standart olsa da, iş dünyasında ve hükümetler seviyesinde kullanılacak gizli blockchain sürümleri üzerinde çalışmalar sürüyor.

Related Articles