Plant vs Undead (PVU) Nasıl Oynanır? Adım Adım Rehber
How-to Guides

Plant vs Undead (PVU) Nasıl Oynanır? Adım Adım Rehber

Undead yaratıklarla savaştığınız en popüler ücretsiz blockchain oyunlarından biri olan Plant vs Undead (PVU) için adım adım kılavuz.

Plant vs Undead (PVU) Nasıl Oynanır? Adım Adım Rehber

İçindekiler

Plant vs Undead (PVU) Nedir ve Nasıl Oynanır?

Plant vs Undead projesinin Plants vs Zombies oyununa fazlasıyla benzediği aşikar. NFT tabanlı oyun, Plants vs Zombies isimli yapımın güzel ve bağımlılık yapan özelliklerini ödünç alarak hayata geçmiş bir versiyon. Eğer Plants vs Zombies oynadıysanız, kolayca Plant vs Undead sürümüne alışacaksınız. Mantık neredeyse aynı: her ikisinde de zamanla toplayabilecek veya kazanılabilecek özellikler bulunuyor.

Plant vs Undead yapımında, oyuncuların ölümsüz canavarlara karşı savunma yapabilmek için bahçeye bitki ekmek gerekiyor. Kullanıcılar bitkileri diledikleri formasyonda alana yayabiliyorlar ve bahçeyi geçmeye çalışan ölümsüz yaratıklara saldırıyorlar. Rakiplerin bahçenin diğer tarafına geçmesine sınırlı sayıda izin veriliyor. Bu sınırın altında kalınması, oyunda başarılı olmak için kritik öneme sahip.

Bu rehberde, belirli bitki türlerinin neden önemli olduğunu, bahçenizi nasıl sulayacağınızı ve ne gibi ödüller elde edebileceğinizi masaya yatırarak Plant vs Undead mekaniklerini keşfedeceğiz. Detaylara girmeden önce, oynadıkça kazan (play-to-earn) ve merkeziyetsiz oyun ekonomisi (GameFi) özelliklerine bir bakalım.

Plant vs Undead (PVU): Oynadıkça Kazan ve GameFi sektörlerine kıymetli bir eklenti

Benzersiz token'lar (NFT) video oyunu sektöründe devrimsel bir hareket başlattı. Kullanıcılara oyun içi varlıklar üzerinde tam kontrol gücü sağlamak ezber bozan bir gelişme oldu. Bunun sonucunda blockchain sektörü, oynadıkça kazan yapımlarının geliştirilmesini sağladı ve gerçek hayatta kullanılabilen türden para kazanmak mümkün oldu. İşte GameFi sektöründe yer alan Plant vs Undead de, tüm oyun içi varlıkların yerel piyasada işlem görebildiği ve satılabildiği türden bir oyun.


Oyun, pazar yerinden satın alınabilecek tohum ve bitkiler üzerine kurulu. Bu varlıklar ağın yerel token'ı PVU ile satın alınıyor. Ön ücret gerektirmeyen yapım, oynadıkça kazan temalı ücretsiz blockchain oyunu olarak sunuluyor.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Plant vs Undead Token'ı (PVU) PHP'ye (Filipinler Pesosu) Dönüştürme

Plant vs Undead oyunu özellikle Filipinler'de çok beğeni topladı. Oyundaki ödüller yalnızca yerleşik piyasayla sınırlı değil. Aynı zamanda fiat (itibari para) veya diğer kripto para birimleri ile de birçok borsada işlem görebiliyor.

PVU to PHP converter

PVU ile PHP dönüştürücü

Bu yazı hazırlanırken 1 PVU 502,18 PHP'ye denk geliyordu.

Daha isabetli alım satım değerleri için lütfen CoinMarketCap'in gerçek zamanlı Plant vs Undead Token ile PHP dönüştürme hizmetine göz atın.

Plant vs Undead Nasıl Oynanır?

Plant vs Undead oyununun güncel sürümünde, oyunculara çiftçilik modu sunuluyor. Bu modda tohum ekmek, tarla sulamak ve ışık enerjisi kaynaklarını toplamak gibi özellikler bulunuyor.

Bu ışık enerjisi (Light Energy, LE) yerel PVU token'a dönüştürülebiliyor ve merkeziyetsiz borsalarda (DEX) işlem görebiliyor. LE; ekinleri hasat etmek veya diğer oyuncuların bitkilerini sulamak gibi günlük görevlerle kazanılabiliyor. Çiftçilik özellikleri, daha ilgi çekici bir deneyim sunmak için ikinci kez yenileniyor.

Çiftçilik Serüveninize Başlama

Plant vs Undead serüvenine başlamadan önce atılması gereken birkaç adım var.

Adım 1: Beş Adet PVU Token Alın

Plant vs Undead oyuncularının ilk olarak beş adet PVU token alması gerekiyor. Bu adımı PancakeSwap üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


Plant vs Undead oyununda bahçıvanlık için beş veya daha fazla PVU token sahibi olmak gerekiyor. Bu adımı MetaMask cüzdanı üzerinden gerçekleştirmek mümkün.

Adım 2: Biraz BNB Token Ekleyin

Biraz garip gelebilir belki ama kullanıcıların cüzdanlarında biraz da BNB (Binance Coin) bulunması gerekiyor.
Bu BNB, oyunu oynarken ödenecek Gas ücretlerinde kullanılıyor. Zira Plant vs Undead Binance Smart Chain üzerinde çalışıyor.

Ücretler çok düşük olmasına rağmen cüzdanda bir miktar BNB bulunması önemli.

Adım 3: Plant vs Undead'e Giriş Yapın

Gerekli alımlar yapıldıktan sonra, Plant vs Undead Marketplace ekranına geçin ve Farm bölümüne girin.

Birkaç fare tıklamasıyla son ayarların yapılması ve MetaMask cüzdanına bağlantı kurulması istenecek.

Oyun hala beta test aşamasında olduğu için hatayla karşılaşabilirsiniz, panik yapmayın. Sistemde, oyuncuların gruplara ayrıldığı "grup zamanlama sistemi" bulunuyor. Her grup sadece belirli saatlerde oyunu oynayabiliyor.


Ne zaman oyuna girebileceğinizi gösteren bir zamanlayıcı mevcut, ancak saat diliminizle veya tercihlerinizle eşleşmemesi mümkün. Geliştiriciler çeşitli iyileştirmeler yapıyor ama yine de mevcut haliyle oyunun bu tip dezavantajları var.

Oyuna girmeyi başardıktan sonra asıl eğlence başlıyor!

Adım 4: PVU'dan Işık Enerjisine Dönüştürme

Önceden edindiğiniz beş PVU (veya daha fazla) ışık enerjisine (Light Energy, LE) dönüştürülmeli. Çiftlik modunda yer alan tüm araç ve tohumlar, PVU ile değil, LE ile satın alınabiliyor.


Ekranın sağ üst köşesinde mavi renkte bir takas butonu göreceksiniz. Buna basın ve PVU token'ı LE'ye dönüştürün.

Adım 5: Ücretsiz Arazi Edinin

Tüm Plant vs Undead oyuncuları ücretsiz arazi alıyor. Bitki ekilebilecek beş yuva ve Ana Ağaç (Mother Tree) bulunuyor. Amaç, bu bitki yuvalarına ayçiçeği dikmek.


Çiftlik sekmesindeki "Land" bölümünden arazi alınabiliyor.

Adım 6: Eşya Biriktirin

Ekranın solundaki pembe butona tıklayarak mağazaya ulaşmak ve çiftçilik araçları satın almak mümkün.

Her ayçiçeği için küçük boyutlu saksı ve su seti gerekiyor. Su seti en fazla 100 kez kullanılabiliyor.

Her gün LE kazanmak için çiftliğe korkuluk satın almak akıllıca olabilir.


Araçları edinirken LE harcanıyor. Dolayısıyla dikkatlice planlama yapmak gerekli.

Sistem tepki vermese bile, satın alma butonuna birden fazla tıklamamaya dikkat etmek gerekiyor. Zira sunucuda gecikmeler yaşanabiliyor. Dolayısıyla butona birkaç kez tıklamak, birden fazla satın alımla sonuçlanabilir.

Adım 7: Ayçiçeği Tohumu Alın

Mağaza bölümünde "Sunflower (Ayçiçeği)" sekmesi bulunuyor. Ayçiçeği tohumu satın almak için buna tıklamak gerekli.


100 LE karşılığında Ayçiçeği Fidanı (Sunflower Sapling) satın almak, üç gün sonra net 250 LE kazanç sağlıyor. Anne Ayçiçeğinin (Sunflower Mama) maliyeti 200 LE ancak altı gün sonra 850 LE kazandırıyor. Şansına güvenenler Güneş Kutusu (Sun Box) satın alabilir. Kutulardan çıkan ödüllerden bazıları şunlar:


 • Yüzde 30 ihtimalle 100 adet su ve 20 adet korkuluk

 • Yüzde 30 ihtimalle 2 adet küçük saksı

 • Yüzde 30 ihtimalle 1 adet Ayçiçeği Fidanı

 • Yüzde 9,9 oranında 1 adet Anne Ayçiçeği

 • Yüzde 0,1 ihtimalle 1 adet tohum

Bu oranlar üzerinden riske girmeye değip değmeyeceği kullanıcıya bağlı.

Adım 8: Ayçiçeği Dikmeye ve Su Vermeye Başlayın

Tohum ve sulama araçlarını satın aldıktan sonra, ayçiçeği dikme işlemine geçebiliriz!

Arazi (Land) sekmesine gidip kullanılabilir bir arsa seçin. Ayçiçeği (Sunflower) sekmesine gidin ve tercih ettiğiniz bitkiyi seçin.

Çiftlik sekmesinde, "add pot to start farming (çiftçiliğe başlamak için saksı ekle)" seçeneğini göreceksiniz.

Bitki yuvasına tıklayın ve "Use (Kullan)" butonuna basın.

Oyuncular bitkilerini iki kez sulamalı ve bunun için de sulama kabı simgesine iki kez tıklamak gerekiyor.

Adım 9: Diğer Çiftlikleri Gezin

Günlük görevlerin bir parçası olarak diğer oyuncuların bitkilerine göz atabilirsiniz. LE hasat etmek için ayçiçeklerin olgunlaşması gerekiyor ve bu birkaç gün sürüyor.

Çok düşük ihtimalle de olsa, bitkileri sularken Ayçiçeği Fidanı elde etme şansı bulunuyor:

 • Su miktarı 0—19 arasındaysa 1 adet Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali yüzde 10 oluyor.

 • Su miktarı 20—39 arasındaysa 1 adet Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali yüzde 9 oluyor.

 • Su miktarı 40—59 arasındaysa 1 adet Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali yüzde 8 oluyor.

 • Su miktarı 60—79 arasındaysa 1 adet Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali yüzde 7 oluyor.

 • Su miktarı 80—99 arasındaysa 1 adet Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali yüzde 6 oluyor.

 • Su miktarı 100 veya daha fazlaysa Ayçiçeği Fidanı elde etme ihtimali bulunmuyor.

Bitkilere su vermek için bitki yuvasına tıklamak ve sulama kabı simgesinin yanındaki "Use (Kullan)" tuşuna basmak gerekiyor.

Çiftliğe yerleştirilen korkuluklar, ara sıra ortaya çıkan kargaları korkutup kaçırdıklarında yüzde 10 ihtimalle 2 adet Ayçiçeği Fidanı düşebiliyor.

Günde maksimum 15 defa olmak üzere, diğer oyuncuların bitkilerini sulayıp 50 LE ödül kazanmak ve günde en fazla beş kez kargaları korkutmak mümkün.

Adım 10: LE Hasadı Yapın

Birkaç gün geçtikten ve ayçiçekleri olgunlaştıktan sonra Işık Enerjisi (LE) hasat edilebiliyor.

Çiftliğe gidince ayçiçeklerini teker teker ya da sağdaki "Harvest All" butonuna basıp tümünü hasat etmek mümkün.

LE topladıktan sonra, ekim arazisini ortadan kaldırabilir (remove) ve yukarıdaki döngüyü farklı bir bitki ile tekrarlayabilirsiniz.

Plant vs Undead İncelemesi

Plant vs Undead çok yönlü bir oyun yapısı sunuyor. Yakın zamanda güncellenen çiftlik modu, oyuncuların enerji ve PVU token kazanmaları için birçok seçenek içeriyor. Bunlara ek olarak ücretsiz arazi elde etme seçeneği sayesinde, bu oynadıkça kazan çözümüne yeni oyuncuların ilgi duyması bekleniyor.

Oyunun ana modu henüz tamamlanmış durumda değil. Ancak geliştirici ekip daha erken tarihte projeyi tamamlamak için çalışıyor. Daha önce Plants vs Zombies oynamış olanlar hızlı bir şekilde Plant vs Undead'e uyum sağlayacak ve topluluk oluşturma sürecini hızlandıracak. Bunlara ek olarak, yakın gelecekte aktif olacak PvE ve PvP modları, oyuncuları her an tetikte tutacak rekabetçi unsurlar ekleyecek.

Oyuncular NFT teknolojisi yardımıyla oyun içi Plant vs Undead varlıklarının tam kontrolüne sahip olurken, video oyunu oynayarak para kazanma şansına erişecekler. Bu mod gelişmekte olan ülkelerde ezber bozan bir yapı sunacak, ancak dünyanın geri kalanında önemli bir fark meydana getirebilir. Plant vs Undead her yaştan oyuncuya hitap ettiğinden, oynadıkça kazan ekosistemin daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olabilir.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
6 people liked this article