Stablecoin Nedir?
Crypto Basics

Stablecoin Nedir?

17d"
1 year ago

Stablecoin'ler, piyasalarda yaşanan fiyat oynaklıklarından korunma sağlarken birçok gerçek dünya kullanım senaryosu da sunuyor.

Stablecoin Nedir?

İçindekiler

Stablecoin'ler, kripto para piyasalarında yaşanan yüksek fiyat oynaklığına karşı panzehir görevi görüyor.

Gelin, nasıl çalıştıklarına bakalım.

Bu dijital para birimlerinin çoğu, fiyat istikrarı sağlamak adına temel bir değer varlığı ile teminat altına alınıyor.

En yaygın kullanılan stablecoin'ler ana akım tarafından kullanılan varlıklara sabitleniyor. Özellikle de fiat (itibari) para birimlerine...
Tether (diğer adıyla USDT) isimli stablecoin, ABD doları ile 1:1 oranında destekleniyor. Yani, finansal hizmet sağlayıcıları tarafından, dolaşımda olan her USDT için, kenara 1 dolar ayrılması ve rezerv olarak tutulması gerekiyor. Alternatif olarak TrueUSD (TUSD) ve USD Coin (USDC) para birimleri mevcut.

Son yıllarda stablecoin çeşidi ve toplam arz sayısında patlama yaşandı. Avro gibi diğer fiat para birimlerine ve hatta diğer kripto varlıklara sabitlenmiş kripto para birimlerini bulmak mümkün!

Bir başka deyişle, bu yeni teknoloji ile üretilecek olasılıklar sonsuz. Bazı stablecoin projeleri ise, değerli metallere veya diğer kripto para birimlerine sabitlenmiş durumda. Facebook'un Diem (eski adıyla Libra) stablecoin projesi, farklı ulusal para birimlerinden oluşan bir sepete sabitlenmiş değişim aracı olarak geliştiriliyor.

Stablecoin satın almaksa son derece kolay. Binance ve Coinbase dahil olmak üzere çoğu kripto para borsasında listelenmiş durumdalar.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Stablecoin'lerin Ana Kullanım Senaryoları Neler?

Günümüzde stablecoin işlem hacimleri artıyor ve token sahiplerini heyecanlandıracak birçok gerçek dünya senaryosu bulunuyor.

Söz gelimi şu anda pek çok finans kuruluşu, sınır ötesi transfer yaparken veya bir fiat para birimi diğerine dönüştürürken astronomik işlem ücretleri ödüyor ve anlaşmalar günlerce sürebiliyor. Popüler stablecoin'ler, transferlerin blockchain üzerinde çok daha ucuza ve anında gerçekleşmesini sağlıyor.

Doğru türde stablecoin seçmek, Bitcoin piyasasındaki kısa vadeli fiyat oynaklıklarına karşı ihtiyaç duyulan güvenli liman görevi görebilir.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden bazıları, merkez bankası dijital para birimi veya "CBDC" olarak adlandırılan yeni stablecoin modellerini araştırıyor. Çin ve İngiltere merkez bankaları dahil olmak üzere, finansal kurumlar için blockchain teknolojisi, para politikalarının günbegün daha önemli bir parçası haline geliyor. Bu kuruluşların çoğu, akıllı telefonlardaki dijital cüzdanların banka hesaplarından daha popüler hale gelmeye başlamasıyla birlikte, zincir üstü işlemlerde ihtiyaç duyulan yeniliğin sağlayabileceğini umuyor.

Öne Çıkan Stablecoin'ler

"En iyi stablecoin hangisi?" diye bir değerlendirme yapmadan, CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri bakımından en üst sıralardaki isimleri inceliyoruz. Açıklamaya gerek yok belki ama stablecoin'lerin bu listesi, fiyat sırasına göre yapılmadı, zira stablecoin'lerin fiyatı her zaman...sabit.

Tether Stablecoin: USDT

ABD dolarına bire bir oranda sabitlenmiş olan Tether, 8 Ocak 2021 itibarıyla CoinMarketCap piyasa değeri listesinde üçüncü sırada yer alıyordu.

Tether, aynı isimle anılan Hong Kong merkezli bir şirket tarafından üretiliyor. Şirket başlangıçta her USDT'nin 1 dolarla desteklendiğini iddia etti, ancak o zamandan bu yana kesirli rezerv sisteminin daha fazla bulunduğunu açıkladı.

Tether, kripto para trader'larının piyasaya girip çıkarken sıklıkla kullandıkları en popüler birimlerden. Tether, kripto para ekosisteminde yaygın biçimde erişilebilen bir varlık. Yeni USDT'ler şirket tarafından basılıyor ancak resmi bir kamu denetimi yayımlamadığı için ne zaman basılacağı bilinmiyor. Birçok kullanıcı Tether para birimini işlem kolaylığı açısından tercih ederken şirket, piyasa manipülasyonu iddialarının merkezinde olmaya devam ediyor.

Binance, OKEx, HitBTC, Huobi Global ve daha birçok borsada Tether alınıp satılabiliyor.

Binance Stablecoin: BUSD

Binance USD, kripto para borsası Binance ile Paxos ortaklığında hayata geçen, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin. Stablecoin'in fiyatı daima 1 dolara eşit ve BUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenleniyor. BUSD, 8 Ocak 2021 itibarıyla CoinMarketCap piyasa değeri listesinde 33'üncü sırada yer alıyordu.

Binance USD, Binance borsasından satın alınabiliyor. Ayrıca, Paxos üzerinden de edinebilirsiniz. BUSD, herhangi bir stablecoin ile aynı işleve sahip. Sabit fiyat sunarak kripto para piyasasındaki oynaklığın önüne geçilmesi sağlanıyor.

Gemini Stablecoin: GUSD

Gemini Dollar (GUSD), Winklevoss ikizleri tarafından kurulan kripto para alım satım platformu Gemini tarafından üretilen bir stablecoin. Gemini stablecoin, 8 Ocak 2021 itibarıyla CoinMarketCap piyasa değeri listesinde 476'ncı sırada yer alıyordu.

Gemini tarafından üretilen ve aynı borsadan satın alınabilen Gemini stablecoin, Ethereum ağı üzerinde çalışıyor. ERC-20 token standardına sahip olan varlık, kripto para piyasalarına fiyat istikrarı sunmayı hedefliyor.

ABD dolarına bire bir oranda sabit olan Gemini stablecoin, bağımsız bir muhasebe firması tarafından her ay denetleniyor.

Coinbase Stablecoin: USDC

Coinbase stablecoin (USDC), 8 Ocak 2021 tarihinde CoinMarketCap piyasa değeri listesinde 13'üncü sırada yer alıyordu. Fiyatı 1 dolar olan stablecoin, kripto para borsası Coinbase ve ödeme şirketi Circle tarafından oluşturulan Centre Consorsium'un bir parçası.

USDC, fiyat oynaklığının görüldüğü zamanlarda trader'lara güvenli liman sunmak ve USDC'nin istikrarlı fiyatı sayesinde işletmelerin kripto para ile ödeme kabul etmesine izin vermek amacıyla Eylül 2018'de başlatıldı.

Hem Circle hem de Coinbase düzenlemelere uyumlu çalışıyor. Büyük bir muhasebe firması, ABD dolarına bire bir sabitlenmiş USDC değerini doğruluyor. Coinbase, Poloniex, Binance, OKEx, Bitfinex ve hatta Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalardan USDC satın alabilirsiniz.

Stablecoin'lerin Dezavantajları

BTC gibi kripto para birimleri tamamen merkeziyetsiz biçimde çalışıyor. Ancak değerine sabitlenen varlığın bir merkezde rezerv halinde tutulması gerektiği için aynı durum stablecoin seçeneklerinde yok. Buradaki en büyük zorluk, dijital para birimlerini düzgün biçimde teminat altına alma konusunda ortaya çıkıyor. Hatta Tether, USDT'nin bire bir oranda ABD doları desteklenmediği iddiaları üzerine New York'ta yasal işlemlerle karşı karşıya kalmıştı.

Ayrıca yönetmelik konusunda da sıkıntılar söz konusu. Facebook Libra projesi açıklandığında birçok merkez bankası, bu kripto varlığın fiat para birimlerinin egemenliğini zayıflatabileceğinden ve hatta ekonomik sorunları tetikleyebileceğinden korkarak tepki göstermişti.

Sonuç olarak, stablecoin'lerin yaygın biçimde gerçek dünya senaryolarına dahil edilmesi biraz zaman olabilir.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
14 people liked this article