Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?
How-to Guides

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar maliyet ortalaması, fiyatlara bakılmaksızın alımları önceden tanımlanmış aralıklara yaymayı içeren bir yatırım stratejisi.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

İçindekiler

Yatırım dünyasında, risk oranları değişiklik gösteren çok sayıda strateji bulunuyor. Bu stratejiler arasında, zaman içinde zenginlik oluşturmak adına tasarlanmış dolar maliyeti ortalaması, yani diğer adıyla DCA bulunuyor. Piyasada tam zamanında işlem yapma zorunluluğunu, periyodik varlık alımlarıyla ortadan kaldıran bir yatırım yaklaşımı olarak tanımlanıyor. Kulağa karışık geliyor olabilir. Ancak okumaya devam ettikçe, kripto yatırım stratejinizde nasıl etkin bir şekilde kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Dolar maliyet ortalaması (DCA), yatırımcıların duygularıyla karar vermelerinin önüne geçmeye yardımcı olan bir yatırım planı. Bu yöntemde yatırımcı, alımları önceden tanımlanmış aralıklara yayarak fiyat oynaklığının etkisini hafifletmeye çalışıyor. Belli bir varlık sınıfı için toplu yatırım yapmak yerine haftalık, aylık veya iki ayda bir gibi sabit aralıkta yatırım yapılıyor. Bu alımlar, fiyattaki değişikliklerden bağımsız biçimde gerçekleşiyor.

Dolar maliyeti ortalaması, fiyat oynaklığı bulunan piyasadaki en iyi giriş noktasını belirlemeye gerek kalmadan işlem yapmanın uygun yolu olarak görülebilir. Bu stratejide sermaye, önceden tanımlanmış aralıklara yayıldığı için, yatırım süresi boyunca yapılan satın alımlar ortalama fiyatı daha makul seviyeye çekiyor. En yüksek fiyattan toplu alım yapmaktan çok daha iyi strateji olduğu bir gerçek.

Özünde dolar maliyet ortalamasının, sektöre yeni dahil olanlar veya teknik piyasa analizlerine yoğunlaşmak istemeyen yatırımcılar için uygun bir strateji olduğu söylenebilir.

Kimler DCA Kullanmalı?

Dolar maliyeti ortalaması, uzun vadeli yatırımcılar için ideal bir yöntem.

Stratejinin amacı, sürekli olarak sabit miktarda varlık alımı yapıldığı yatırım döngüsüne bağlı kalmak. Burada kısa vadeli yatırım stratejileriyle ilgili şüphe, hırs veya korkuya yer bırakılmıyor. Dolar maliyeti ortalamasının özellikle ayı piyasasında daha etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Çoğu yatırımcı satın almaktan korkarken ya da piyasaya çok erken mi, yoksa çok mu geç girdikleri konusunda tasalanırken dolar maliyeti ortalaması, düşüşlerde satın alma olanağı sağlıyor.

Artık dolar maliyeti ortalamasının temel mantığını anladığınıza göre, bu stratejinin çeşitli yatırım senaryolarındaki olası etkilerine göz atalım.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nasıl Çalışıyor?

Teknik veriler üzerinden inceleme yapmadan önce, toplu bir yatırım stratejisinin tüm olası sonuçlarını değerlendirelim. Örnek olarak, hisse başına 50 ABD dolar değeri olan bir varlığa, 1.000 ABD doları tutarında toplu yatırım yapmaya karar verdiğinizi varsayalım. Bu şekilde tek seferde 20 adet hisse satın alabilirsiniz. Peki, fiyat 40, 60 veya 80 dolar olduğunda sattığınızda neyle karşılaşırsınız?

Yukarıdaki tablo, yatırımcının piyasaya girmek için en doğru anı belirlemesi durumunda, toplu alım stratejisinin en iyi şekilde çalıştığını gösteriyor. Bunun gerçeğe dönüşmesi için yine doğru zamanda satmak gerekiyor. Bu temel yapıyı dolar maliyeti ortalaması stratejisinin potansiyel sonuçlarıyla karşılaştıralım.

Ayı Piyasasında Dolar Maliyet Ortalaması Kullanımı

DCA yatırımı sürekli bir satın alma planı içerdiğinden, 1.000 dolarlık sermayenizi birden fazla satın alma işlemine yaymanız gerekiyor. Örneğin, belli bir varlığı dört ay boyunca satın almak için dolar maliyeti ortalaması planınız bulunabilir. Diğer bir deyişle, her ay 250 dolarlık alacaksınız. Belki de fiyat, önceden tanımlanmış zaman aralığında 50, 35, 30 ve 25 dolar olacak şekilde sürekli biçimde düşecektir. Bu senaryoda, 1.000 dolarlık yatırım sermayesi ile 30,4 hisse alabilirsiniz. Bu fiyatlarda satış yapmayı seçerseniz, kullandığınız strateji kârınızı nasıl etkiler?

Zamanla daha fazla hisse satın almayı başardığınız için yatırımınız daha hızlı büyüyecek. Toplu alım stratejisinin zarara uğradığı kimi durumlarda, dolar maliyeti ortalaması kâr elde etmeyi başarabilir.

Boğa Piyasasında Dolar Maliyet Ortalaması Kullanımı

Dolar maliyeti ortalaması ayı piyasasında gayet etkili bir stratejiyken, boğa piyasasında o kadar güçlü çalışmayabilir. Zira alış fiyatlarınız zamanla arttığında biriktireceğiniz hisse miktarı, toplu olarak alacağınız hisse sayısından daha az olacak. Örneğin, 1.000 doları dört satın alma işlemine eşit olarak böleceğinizi ve hisse başına fiyatların 50, 65, 70 ve 80 dolar olacağını varsayalım. Bu satın alma planı ile 15,5 hisseye sahip olacaksınız. Peki bu durum kârınızı nasıl etkiler?

Yukarıdaki tablodan görüldüğü üzere, yatırımınızın kârlılığı oldukça azalacak.

Yatay Piyasasada Dolar Maliyet Ortalaması Kullanımı

Üçüncü senaryoda, varlık fiyatının zaman içinde istikrarlı olmasını ele alacağız. Burada dolar maliyeti ortalamasının etkisi pek hissedilmeyebilir. Örneğin, varlığın satın alma fiyatının yatay ilerlediğini ve her defasında 250 dolarlık alım yapıldığı fiyatların 50, 55, 40 ve 60 dolar olduğunu varsayalım. Nihayetinde toplamda 18,9 hisseye sahip olacaksınız. Yani, her biri 50 dolardan 1.000 dolarlık toplu alım yapıldığında elde edilen 20 hisseye biraz daha yakın.

DCA Yöntemi Kripto Yatırımları için Uygun mu?

Fark etmiş olacağınız gibi, dolar maliyet ortalamasıyla oluşturulan yatırım stratejisi, fiyat oynaklığı bulunan yatırım araçlarına daha uygun. Dolayısıyla kripto para dünyasında DCA daha da önemli hale gelebiliyor. Zira kripto para birimlerindeki fiyat oynaklığının yüksek olması nedeniyle, fiyat hareketleri kolaylıkla tahmin edilemiyor. Sonuç olarak satın alım fiyatınızı ortalama seviyeye indirmek ve piyasada yaşanacak düşüşlerden kârlı çıkmak için dolar maliyeti ortalaması stratejisini kullanmak mantıklı olabilir.

Diğer taraftan, boğa piyasasında ciddi kayıplar yaşamamak için stratejinizi kontrol etmeniz gerekebilir. Dijital varlık fiyatları düştüğü zaman, DCA yatırım stratejisinin daha yüksek potansiyel sunacağını unutmayın. Zira düzenli aralıkla Bitcoin aldığınızda, ortalama Bitcoin satın alma fiyatınız da düşecek.

Bitcoin Yatırım Stratejisi Olarak DCA Nasıl Kullanılır?

Bitcoin ve kripto para yatırım stratejisi olarak dolar maliyeti ortalamasını seçtiğinizde, periyodik satın alma seçenekleri sunan aracılık hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Binance, Coinbase, Gemini ve Crypto.com gibi en büyük borsaların çoğu yinelenen satın alma seçeneği sunuyor. Satın alma sıklığını günlük, haftalık veya aylık olarak belirleyebilir, tutarı kolayca ayarlayabilir ve işin angarya kısmını borsaya bırakabilirsiniz. Ancak bu özellik, ABD sınırları içinde bu borsalardan bazıları için geçerli olabilir. DCA kullanarak Bitcoin yatırımı yaptığınızda elde edeceğiniz sonucu hesaplamak isterseniz, bunun gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. 5 yıl boyunca her hafta sadece 10 dolar değerinde Bitcoin satın almış olsaydınız, Ağustos 2021 itibarıyla 2.610 dolarınızı 38.650 dolara çevirmiş olacaktınız. Yüzde 1.380 gibi yüksek bir kazançtan bahsediyoruz!

Alternatif olarak, yinelenen satın alma özelliği mevcut değilse, önceden tanımlanmış aralıklarla yatırım yapmak için sabit bir tutar seçerek elle satın alma planı oluşturabilirsiniz. Ancak bu strateji, yukarıdaki "ayarla ve unut" yöntemi yerine doğrudan sizin tarafınızdan uygulanması gerektiği için daha fazla disiplin ve çaba gerektiriyor.

Dolar Maliyet Ortalamasının Faydaları Neler?

Yukarıdaki örneklerimizden yola çıkarak, DCA tabanlı kripto para yatırımının fiyat düşüşlerinden yararlanarak kârlılığı artırdığını söylemek mümkün. Diğer avantajları arasında şunlar var:

  • Piyasaya yanlış zamanda girmekten kaynaklanan risklerin önlenmesine yardımcı olur;
  • Duygusal yatırım kararlarını ortadan kaldırır;
  • Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlere uygundur.

Dolar Maliyet Ortalamasının Dezavantajları Neler?

En belirgin dezavantajı ise fazlasıyla işlem ücreti ödemek olacaktır. Bu stratejinin birden fazla satın alma işlemine gerek duyduğunu göz önüne alınca, özellikle itibari ve kripto para destekleyen borsalardaki aracılık hizmetleri nedeniyle işlem maliyeti önemli ölçüde artabilir. Ancak, kârlılığınıza ve yatırımın süresine bağlı olarak, toplu alımlara kıyasla periyodik alımlardaki ekstra giderlerin etkilerini çoğu zaman hissetmeyebilirsiniz. Varlığın fiyatının istikrarlı bir şekilde yükselmesinin bir sonucu olarak potansiyel kayba da uğramanız mümkün. Zaman içinde satın alma fiyatları ne kadar yüksek olursa, yatırım stratejisi olarak dolar maliyeti ortalamasının etkisi o kadar az olacaktır.

Sonuç

Dolar maliyeti ortalaması, özellikle fiyat oynaklığı bulunan piyasalarda uzun vadeli yatırım yaparken, yeni başlayan ve teknik olarak az deneyimli yatırımcılar için güçlü bir yatırım stratejisine dönüşebilir. Bu rehberde açıklandığı üzere, piyasada zamanlama hatası olasılığı düşüktür ve duygusal yatırım kararlarından kaynaklanan riskler en aza iner.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
5 people liked this article