CoinMarketCap Portföy Nasıl Kullanılır?
Feature Explorer

CoinMarketCap Portföy Nasıl Kullanılır?

7d"
2 years ago

CoinMarketCap Portföy, kripto para birikimlerinize ait tüm verileri tek noktada saklamanızı sağlar.

CoinMarketCap Portföy Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

CMC Portföy Nedir?

CoinMarketCap Portföy, kripto para birikimlerinizi tek noktadan takip etmenizi sağlıyor.

Eğer kripto para yatırımınız varsa, muhtemelen birkaç farklı kaynaktan satın almışsınızdır. Belki Coinbase'den BTC, Binance'den BNB satın aldınız. Daha sonra farklı borsalardan birçok farklı kripto para veya token satın aldınız.

Farklı noktalarda sahip olduğunuz kripto para veya token'ların tamamını takip etmek zor olabilir. Belki de ne kadar paraya sahip olduğunuzu ve nereye koyduğunuzu bile hatırlamayabilirsiniz!

Kripto yatırımlarınızın kontrolünü kaybetmek, potansiyel olarak beklenmedik kayıplara yol açabileceği gibi, varlıklarınızı satmak için doğru zamanı kaçırmanıza neden olabilir. Bu nedenle, yaşanacak olası karmaşaları ortadan kaldırmaya yardımcı iyi bir araç önem kazanır.

Temmuz 2021 itibarıyla bilgisayarlar üzerinden CoinMarketCap kullananlar, artık farklı para birimlerini takip etmek için birden fazla portföy oluşturabiliyor!

CoinMarketCap, tüm yatırımlarınızı tek yerde tutmaya olanak sağlayan muhasebe aracı sağlamak üzere, kripto yatırım kayıtlarınızı girebileceğiniz Portföy aracını geliştirdi. Daha da iyisi bu uygulamada, yatırım değerinizi, kârınızı ve kaybınızı analiz etmenize yardımcı olacak CMC veri ve metodolojisi kullanılıyor!

Portföye ait tüm işlem ayrıntılarının girilmesine izin vermemize rağmen, fonlarınızı sistemimize aktarmadığınızı hatırlatmak istiyoruz. Yani bu uygulamayı kullanırken CoinMarketCap'e para transfer etmiyorsunuz. Biz sadece bu kayıtları saklıyoruz ve sizin için analiz ediyoruz. Endişelenmeyin, fonlarınıza hiç dokunmayacağız!

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

CMC Portföy Nasıl Kullanılır?

Portföy uygulamamızı kullanmadan önce, hangi verilerin size ait olduğunu bilmemiz gerektiğinden, CMC hesabı oluşturmanız ve kullanıcı girişi yapmanız gerekiyor. Henüz hesabınız yoksa, kayıt ol sayfasını ziyaret edip yeni bir hesap oluşturmak için ilgili yönergeleri izlemeniz yeterli. Zaten bir CMC hesabınız varsa, lütfen giriş sayfası üzerinden e-postanızı ve şifrenizi girin.

Giriş yaptıktan sonra gezinme çubuğunda "Portfolio (Portföy)" sekmesini göreceksiniz. Portföyünüzü oluşturmaya başlamak için "Create your Portfolio (Portföyünüzü oluşturun)" butonuna tıklayın.

Bu noktadan sonra, portföyünüze eklemek istediğiniz token ya da kripto parayı seçmelisiniz:

Adım adım CMC Portföy Oluşturma

Birinci Adım: Bir "buy (satın alma)" işlemi veya "transfer" işlemi ekleyin

Yatırım hesabınızı kullanıma açmak için fon girişi yapmanız gerekiyor. Halihazırda kripto para satın aldıysanız, "buy (satın al)" işlem girişi yapmalısınız. Satın aldığınız token miktarını, satın aldığınız esnadaki token fiyatını, satın alma tarihini ve saatini, işlem için harcanan tutarı ve işleme ait bir not girebilirsiniz.

Sistem, veri girişine göre otomatik olarak fiyat bilgisini dolduruyor, ancak yine de fiyatı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Not ekleme özelliği de ilerleyen dönemlerde işinize yarayabilir. Zira kripto parayı hangi borsadan satın aldığınızı not edebilirsiniz. Haliyle, zamanı geldiğinde satmak için nereye gitmeniz gerektiğini bilirsiniz!

Ayrıca "Transfer" sekmesi üzerinden "gelen transfer" işlemi girebilirsiniz. Bu işlemler arkadaşınız veya ailenizden gelen para da olabilir patronunuzun gönderdiği maaş da... Benzer durum burada da geçerli. Aldığınız tutarı, ne zaman geldiği, ödenen ücret ve bu işlemin detayını hatırlamanıza yardımcı olacak herhangi bir not ekleyebilirsiniz!

Üç sekmenin ne işe yaradığını kısaca hatırlayalım:

  • Satın alma (Buy): Herhangi bir varlığı satın aldığınızı gösteren işlem.

  • Satış (Sell): Belirli bir miktar varlığı sattığınızı gösteren herhangi bir işlem.

  • Transfer: Varlıklarınızın bir kısmını aktarma veya çeşitli nedenlerle varlıklarınızı devretme. Bu işlemde, girmeniz gereken herhangi bir başlangıç fiyatı bulunmaz.

İkinci Adım: Ana portföy sayfasına gidin

Portföyünüzü oluşturmanın ilk adımını tamamlamış durumdasınız! Şimdi portföy ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Diyelim ki 51.000 dolardan 0,01 BTC'lik alım ekledik ve bunu 17 Şubat 2021'de satın aldık.

Şununla karşılaşacaksınız:

  • Mevcut bakiyeniz, grafikleriniz ve varlık özetiniz:

Mevcut bakiye hesaplanırken mevcut varlık tutarı X cari fiyatı kullanır. Ayrıca 24 saatlik fiyat ve yüzdelik değişimi de gösterir. Mevcut bakiyenin yanı sıra, zaman içindeki değişiklikleri gösteren bir grafik de görüntüleyebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz zaman dilimini seçebilirsiniz.

Farklı para birimleri içeren yatırım sepetinizi kontrol etmek isterseniz, özet bölümündeki "Allocation (Tahsis)" sekmesini kontrol edebilirsiniz.

2 Aralık 2020'de 593 ABD doları değerinde Ethereum aldığınızı varsayalım. Yatırım sepeti şimdi, yüzde 79,24 oranında Bitcoin ve yüzde 20,76 oranında da Ethereum içeriyor olacak. Bu değerler mevcut fiyatlar kullanılarak hesaplanıyor. Dolayısıyla BTC fiyatı hızlı biçimde yükselirse, sepetteki yüzdesi de artacak!

İpucu! Yeni bir işlem eklediğinizde veya var olan herhangi bir işlemi düzenlediğinizde, hem çizgi grafik hem de tahsis grafiği sizin için geçmiş bakiyeyi yeniden hesaplayabiliyor. Lütfen sistemin geliştirilmesi için bize yardımcı olun ve biraz zaman verin!

Yatırımınıza ait özet istatistikleri "Statistics (İstatistikler)" sekmesinden de kontrol edebilirsiniz. Burada, satın alma işleminizin başlangıcından itibaren P&L (kâr ve zarar) yüzdesiyle birlikte kripto varlıklarınızın toplam kâr/kaybını gösteriyoruz. Ayrıca varlıklarınız arasında en iyi ve en kötü performansı sergileyen para birimini bulabilir ve kişisel P&L ve P&L% değerlerini görebilirsiniz.

Bu simgenin ne işe yaradığını mı merak ediyorsunuz?

Bu sembol, toplam bakiyenizin veya bireysel varlıklarınızın görülmesini engelleyen gizlilik modunu açmaya yarıyor. Simgeye bir kez daha tıkladığınızda, gizlilik modu kapanıyor ve mevcut tüm veriler gözükmeye başlıyor.

Birikimlerinizin listesi:

Bu sayfanın sağ tarafında, ek verilerle birlikte portföye eklediğiniz tüm token ve kripto paraların listesini bulacaksınız.


Burada; varlığın mevcut fiyatı, 24 saatlik fiyat değişim yüzdesi, var olan para biriminiz ile orijinal para birimlerinin toplam cari değeri ve her bir varlığın P&L% (kâr ve zarar oranını) görebilirsiniz. Yapabileceğiniz bazı ek işlemler de mevcut. Sağdaki "+" simgesine tıklayıp yeni işlem ekleyebilirsiniz. İşlem ayrıntılarını görüntülemek veya portföyünüzden tüm varlığı kaldırmak için "..." üzerine tıklayabilirsiniz.

Kripto para adına tıklayarak, varlığın ayrıntılarına bakabileceğiniz detay sayfamız yer alıyor. Ayrıca diğer veri öğelerine tıklayarak işlem detay sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Yeni bir varlık veya işlem kaydı mı eklemek istiyorsunuz? Sadece "+ Add New (Yeni Ekle)" butonuna tıklayın ve yukarıda belirtilen adımları izleyin!

Varlık transfer detayları:

Herhangi bir varlığın satırına tıklayınca, mesela bu örnekte Bitcoin işlem ayrıntılarını gösteren bir sayfaya yönlendiriliyor.

Burada mevcut fiyat, son 24 saatteki yüzdelik değişim ve toplam kâr/zarar seviyesini görürsünüz. Bitcoin işlemlerinizin listesi de burada yer alır. Bu sayfa ayrıca işlem ayrıntılarını düzenlemenize veya istemediğiniz işlemleri kaldırmanıza olanak tanır.

Göz simgesine tıklayarak gizlilik modunu aktif hale getirebilirsiniz!

CoinMarketCap uygulamamızı, iOS veya Android işletim sistemine sahip telefonunuzda da mı kullanıyorsunuz? Size iyi haberlerimiz var! Aynı hesap ile oturum açtığınızda her iki platformda da tam olarak aynı verileri görüntüleyebiliyorsunuz! Sadece web sayfamızdan değil, aynı zamanda mobil uygulamamız üzerinden de yatırımlarınızı izleyebilir, yönetebilirsiniz! Veriler, platform genelinde senkronize edildiğinden mobil uygulama üzerinden kullandığınızda hiçbir şey kaçırmayacaksınız.

Çoklu CMC Portföy Nasıl Oluşturulur?

CoinMarketCap web sitesinde birden fazla portföy oluşturabilirsiniz (yakında mobil uygulamada da yapılacak!). Portföy sayfasına ulaştığınızda, içinde portföylerinizin bulunduğu bir kutu göreceksiniz. Hesabınıza yeni portföy eklemek için "create portfolio (portföy oluştur)" simgesine tıklayın. İşte bu kadar kolay.

Portföy ve İzleme Listesi Kıyaslaması

Muhtemelen sadece "Portföy" özelliğimizi değil, aynı zamanda "İzleme Listesi" adı verilen diğer özelliği de sunduğumuzu biliyorsunuzdur. İsimleri benzer olsa da, bu iki özellik arasında önemli farklılıklar bulunuyor.

CoinMarketCap açısından Portföy ve İzleme Listesi kavramları birbirinden tamamen farklı. Portföy, tüm varlıklarınızı tek noktada yönetmenize ve takip etmenize yardımcı olurken, İzleme Listesi ise dikkatinizi çeken varlıklar için "yer imi (bookmark)" oluşturmanızı sağlar.

İstediğiniz kadar varlığı "izleyebilirsiniz", ancak uygulama üzerinden bu varlıkları satın alamazsınız. İzleme Listesi, takip etmeye devam edebileceğiniz varlıkların özetini sunar ve hatta İzleme Listenizi herkese açık hale getirebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. İzleme Listesi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen BURAYA tıklayın!

Portföyümüzü kullanmanın keyfini çıkarın ve kripto paranızla daha fazla kâr elde edin!

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
57 people liked this article