CoinMarketCap DexScan Nedir?
CoinMarketCap News

CoinMarketCap DexScan Nedir?

6d"
9 months ago

CoinMarketCap'in merkeziyetsiz borsa (DEX) tarama aracı, 50'den fazla zincir ve 100'den fazla DEX'i kapsıyor — DeFi ekosistemini CMC DexScan ile keşfedin.

CoinMarketCap DexScan Nedir?

İçindekiler

CoinMarketCap; DeFi ekosistemindeki zincir üstü verileri ve her havuzdaki varlıkların genel performansını derinlemesine inceleme olanağı veren yeni bir DEX tarayıcı aracı sunarak işlem verilerinin gücünü ikiye katlıyor.

Merkeziyetsiz borsa kullanıcısıysanız veya alım satım portföyünüze DEX projelerini dahil etmeye başlıyorsanız, bu yeni aracımız size fayda sağlayacak.

DexScan'i hemen deneyin!

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

DEX Nedir?

Merkeziyetsiz borsalar (DEX), kullanıcıların kripto para birimlerini izne gerek olmadan ve merkeziyetsiz biçimde takas etmelerine olanak tanıyan nispeten yeni bir kripto para alım satım protokolü türü olarak tanımlanıyor.

Üç temel sınıfa ayrılıyorlar:

  • Otomatik piyasa yapıcı (AMM): Varlıkları fiyatlandırmak için merkeziyetsiz likidite havuzları ve basit matematiksel formüller kullanıyor. En popüler platformlar arasında Uniswap, PancakeSwap ve Curve var.
  • Emir defteri DEX protokolleri: Merkezi borsalara benziyor, ancak emir defteri ve likidite merkezi olmayacak biçimde kullanıcılara alım satım emir defteri sunuyorlar. Popüler örnekler arasında Serum ve dYdX bulunuyor.
  • Toplayıcılar: Tam anlamıyla merkeziyetsiz alım satım protokolleri olmasalar da, verimliliği artırmak ve kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için çeşitli DEX protokollerinden gelen likidite ve verileri bir arada topluyorlar. En iyi bilinen DEX toplayıcıları arasında 1inch ve Orion Protocol var.

Merkeziyetsiz borsalar, muhtemelen daha güvenli, erişilebilir ve özel oldukları için merkezi alım satım platformlarının halefi şeklinde görülüyor. Ancak tüm işlem ve etkileşimler zincir üzerinde tutulduğundan, genellikle daha karmaşık ve kullanımları daha pahalı.

Neden DexScan?

DEX ekosistemi son beş yıl içinde katlanarak büyüdü.

CoinMarketCap, günbegün büyüyen bu ortamda kullanıcıların daha iyi gezinmelerine, platformların sunduğu fırsat ve riskleri anlamalarına yardımcı olmak adına, en popüler merkeziyetsiz borsaları, en popüler birinci ve ikinci katman blockchain ağları üzerinde tarayan ve ilgili verilerin genel bir dökümünü sağlayan bir araç geliştirdi.
Sunulan yeni araç, Ethereum, Arbitrum, BNB Chain, Polygon, Optimism, Avalanche, Solana gibi yerleşik platformların yanı sıra ZkSync, Arbitrum Nova, Canto, Polygon zkEVM ve daha birçok gelecek vadeden platformları içerecek biçimde, 50'den fazla birinci ve ikinci katman blockchain ağında çalışan merkeziyetsiz borsaları takip ediyor.
Bu yazının hazırlandığı esnada DexScan, 100'den fazla DEX üzerindeki günlük hacim, işlem, likidite ve işlem çiftlerinin tamamen seyreltilmiş değerini (FDV) içeriyordu. Yeni DEX projeleri ortaya çıktıkça ve popülariteleri arttıkça bu sayı gitgide genişleyecek.

CMC'nin yeni aracı tarafından desteklenen en popüler DEX projelerinden bazıları şunlar:

PancakeSwap, UniSwap, Curve Finance, Balancer, SushiSwap, QuickSwap, Biswap, Trader Joe, Pangolin, SpookySwap, WagyuSwap ve daha niceleri.

Şimdi gelin, yeni araçla yapabileceklerinize hızlı bir bakış atalım.

CoinMarketCap DexScan Özellikleri

DEX veya Ağlara Göre Filtreleme

DeFi özellikli blockchain ağlarının sayısı hızla artıyor ve birçok blockchain artık bir veya daha fazla merkeziyetsiz borsaya ev sahipliği yapıyor.

Kullanıcının tüm bu platformları kendi kendine takip etmesi göz korkutucu gelebilir. Ancak CoinMarketCap DexScan aracı, en popüler zincirlerdeki en popüler DEX projelerine genel bakış sunarak süreci basitleştiriyor.

Web uygulamasında solda bulunan menüden tercih ettiğiniz blockchain ağını seçebilirsiniz. Sonuçlar, yalnızca seçtiğiniz zincirde çalışan DEX projelerini içerecek biçimde daralacak.

Bir adım daha ileri gidecek olursak, borsa seçici özelliğini kullanarak sonuçlarınızı belirli zincirde çalışan belirli bir DEX şeklinde filtreleyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca Ethereum veya Optimism üzerinde bulunan Uniswap işlem çiftlerini listelemeniz mümkün. Bu sayede Gas ücretlerini optimize edebilir, aynı işlem çiftinin farklı zincirlerdeki fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Bu yöntem, potansiyel olarak kârlı arbitraj fırsatlarını karşınıza çıkarabileceğinden, SushiSwap ve Uniswap gibi çok zincirli DEX protokollerini incelerken özellikle yarar sağlayacak.

İşlem Çiftlerini Keşfedin

Birçok merkeziyetsiz borsa, izne gerek olmadan alım satım yapmaktan likidite sağlayıcı ve yield farming fırsatlarına kadar kullanıcılara çok sayıda avantaj veriyor.

DEX Çiftleri İşlem Geçmişi

CoinMarketCap DexScan aracı, DEX tarafından desteklenen aktif her likidite havuzuna ait döküm ve her havuz aracılığıyla gerçekleştirilen güncel işlemlerin listesini sunarak DEX protokollerinin nasıl çalıştığını keşfetmenize olanak sağlıyor.

Havuz Likiditesi

Veri meraklılarına özel olarak, likidite ve mevcut FDV değerine ek olarak son 24 saatteki işlem sayısı da dahil olmak üzere her havuzun etkinliği hakkında ayrıntılı bilgi aktarılıyor. Bu sayede, havuzun genel sağlığı hakkında bilgi edinmek mümkün oluyor.

Alım veya satım konusunda en iyi hacmi ve likiditeyi belirlemek üzere çeşitli zincir ve DEX'ler arasında belirli bir tokeni, örneğin WETH karşılaştırması ve analizi talep eden kullanıcılar, DEX Çiftleri bölümüne bakabilir.

Go+ Güvenlik Taraması

Bunların ötesinde, Go+ güvenlik taramasını her havuza entegre ettik. Havuza dahil tokenlerin alım satım riskini hızlı biçimde değerlendirmek mümkün hale geldi. Bu taramalarda; kendi kendini yok etme veya token basma işlevi gibi token sözleşmesi güvenliğinin yanı sıra, kara ve beyaz liste işlevleriyle bal küpü (honeypot) riskine dair ayrıntılara ulaşılabiliyor.

Ayrıca, havuzda alınıp satılan temel varlıklara sahip kullanıcı sayısına bakarak, popüler veya nispeten belirsiz ya da muhtemelen sahte token alıp almadığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Telegram Botlarıyla Kişiselleştirilebilir Fiyat Alarmları

Alım satım yapanların ve yatırımcıların işlem çiftlerini DexScan üzerinden takip etmeleri için bir başka sebep de, doğrudan popüler mesajlaşma uygulaması aracılığıyla saatlik fiyat ve alım satım alarmları kurarak kullanışlı ve verimli bir araca sahip olmayı sağlayan CoinMarketCap Telegram fiyat bot'u.

Zamanında fiyat uyarıları alan kullanıcılar, varlık alım satım işlemlerinde daha bilinçli kararlar verebilir. Bu düzeydeki gerçek zamanlı veri erişimi, sürekli değişen piyasaya ayak uydurmalarını sağlayabilir. Dahası, bot tarafından oluşturulan saatlik güncellemeler, kullanıcıların önemli alım satım fırsatlarını ve fiyat trendlerindeki değişimleri kolayca tespit etmelerine olanak tanıyarak, piyasadaki gelişmelerden anbean haberdar olmalarını mümkün kılabilir.

CMC Web Sitesi ve Uygulamasındaki İşlem Alarmları

Kullanıcılar ayrıca, doğrudan CoinMarketCap DexScan platformu üzerinden de alım satım alarmı ayarlayabilir. Sistem, önceden belirlenmiş koşulların sağlanması durumunda kullanıcıları web bildirimleri veya seçtikleri mobil cihazlardaki özel uygulama alarmlarıyla anında uyaracak biçimde tasarlandı.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar, piyasayı sürekli izlemek zorunda kalmadan proaktif biçimde takip edebilecek ve yatırımları veya alım satım işlemleri hakkında zamanında harekete geçme olanağına kavuşacak.

Token Sahibi Bilgileri

"Token Sahipleri (Holders)" bölümünün sağındaki göz simgesine tıklandığında, tokene sahip olanların yüzdelik dağılımını gösteren dökümle karşılaşılıyor.

Bu özellik, token sahipleri arasındaki birikim yoğunluğuna dair değerli bilgiler sunarak, kullanıcıların yatırım veya alım satım kararı verirken durum tespiti yapmalarına yardımcı oluyor. Dahası, Etherscan üzerindeki her bir adrese bağlantılar da sunuluyor. Böylece, adresleri teker teker analiz etmek isteyenlere gezinme kolaylığı ve derinlemesine araştırma olanağı veriliyor.

Gündem Özelliği

An itibarıyla kullanımda olan 5 binden fazla kripto para birimi ve 50 bin likidite havuzu göz önüne alındığında, hangi varlıkların popüler olduğunu ve hangilerinin yükseldiği ya da düştüğünü takip etmek zor olabilir.

Biliyor muydunuz: CoinMarketCap ayrıca, en popüler merkezi borsalara da genel bakış sunuyor. Buradan ulaşabilirsiniz.

Popüler İşlem Çiftleri

Gündem (spotlight) özelliği, gelecek vadeden kripto para birimlerini ve popüler likidite havuzlarını hızlı biçimde görmenize yardımcı olarak sizi gereksiz bilgi yığınından koruyor. DEX tarayıcı, en popüler olan ilk 100 işlem çiftinin listesini sunarak potansiyel fırsat ve/veya riskleri belirlemenize yardımcı oluyor.

Öte yandan, trend ya da popüler olmanın her zaman cazip olmadığını bilmek gerek. Sunduğumuz araç, sayfa görüntüleme sayısı, hacim, likidite dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi kritere dayalı biçimde işlem çiftlerini izleyerek kullanıcılarda en fazla heyecan ve ilgi uyandıran varlık çiftlerini tanımlayabiliyor.

En popüler kripto paralar hangileri? Hemen göz atın.

En Çok Yükselen ve Düşenler

Tüm bunlara ek olarak, en çok yükselen ve en çok düşenler özelliği, son 24 saatte en çok değerlenen ve kayıp yaşayan varlıkların dökümünü sunuyor. Belirlenen süre içinde token değerlerindeki değişiklikler üzerinden listeleme yapılıyor.

Varsayılan olarak, en çok değerlenen ve düşen listesi, tüm zincir ve DEX ağlarından gelen sonuçları bir araya getiriyor. Sol üst köşedeki zincir seçeneğiyle sonuçları belirli blockchain ağlarına göre filtrelemek mümkün. 24 saatlik işlem hacmi de sonuçlarda etkili rol oynuyor ve düşük likiditeli işlem çiftleri filtrelenebiliyor.

Bu filtre ile en fazla 100 sonuç görüntülenebiliyor.

CoinMarketCap DexScan ile DeFi ekosistemini keşfetmeye başlayın!

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
17 people liked this article