Словник

Фіат

Easy

Фіатна валюта є «законним платіжним засобом», який підтримується центральним урядом, таким як Федеральна резервна система, і має власну банківську систему.

Що таке фіатна валюта?

Якщо ви починаєте знайомство зі світом криптовалют, ви можете часто чути термін «фіат». Визначення фіатних грошей (fiat money) або фіатної валюти (fiat currency) - це гроші, які уряд вважає або сертифікує як законний платіжний засіб, який він підтримує. Словникове визначення "фіат" (fiat) - це просто авторитетний або довільний наказ. Таким чином, уряд видає наказ про те, що долар США, фунт стерлінгів, індійська рупія, євро або інша світова валюта є законною та прийнятною для сплати як державних, так і приватних боргів.

Пояснення системи фіатних грошей

Фіатні гроші випускаються державними резервами, казначейством і системами центрального банку для випуску в обіг. Фіатні гроші не забезпечені золотом чи сріблом, а забезпечуються урядами, які карбують і розповсюджують валюту. Це може бути небезпечно, оскільки країни мають тенденцію друкувати занадто багато грошей для стимулювання своєї економіки, а це призводить до інфляції. Фіатна валюта дає урядам повноваження впроваджувати політику, спрямовану на контроль таких речей, як пропозиція, ліквідність та процентні ставки.

Класифікація грошових мас

Існують типи фіксованої грошової маси, які в економіці позначаються як «М». Існує чотири класифікації пропозиції грошей від найбільш ліквідної до найменш ліквідної:

  • M1 - це фізичні монети та купюри, що обертаються в економіці вашої країни, а також гроші, готові до використання через інші засоби, як-от дебетові картки та чекові рахунки.
  • M2 - це включає все в M1, але додає такі речі, як ощадні депозити та пайові фонди, які можна відносно швидко конвертувати у готівку.
  • M3 - включає все, починаючи від M1 та M2, але додає великі строкові депозити та інституційні фонди грошового ринку, які є менш ліквідними.
  • M4 - M4 охоплює всі гроші готівкою, а також усі банківські рахунки.

Фіатна валюта проти криптовалюти

На відміну від фіатної валюти, криптовалюта децентралізована. Це означає, що жоден грошово-кредитний орган чи країна не схвалила та не має права голосу щодо розподілу чи використання валюти. Криптовалюта не має фізичних купюр чи монет, натомість повністю цифрова. Криптовалюта не є законним платіжним засобом (у всіх країнах, крім Сальвадору на момент написання статті) і не може використовуватися в багатьох місцях як засіб платежу.

Різниця між фіатними грошима та криптовалютами

Тут порівнюються основні відмінності між фіатними валютами та криптовалютами :

  • Фіатна валюта контролюється та підтримується центральною організацією (урядом). Фіат вважається законним платіжним засобом для всіх ділових та особистих операцій.

  • Криптовалюти є повністю цифровим і децентралізованим активом. Цей актив не належить жодному уряду, а є глобальною валютою, якою може користуватися кожен. Криптовалюти не підтримуються жодним урядом, а їх постачання натомість диктується алгоритмом (наприклад, підтвердження роботи proof-of-work,transactions%20and%20create%20new%20blocks.)).

Цифрові фіатні валюти проти криптовалют

У багатьох країнах світу, безготівкові операції стали новою нормою. Цифровий фіат (digital fiat) став основним способом ведення бізнесу для багатьох людей. Зараз багато урядів розглядають можливість випуску повністю цифрової валюти, яка, можливо, базуватиметься на блокчейні. Вони відомі як цифрові валюти центрального банку або CBDC. Ці валюти були натхненні такими криптовалютами, як Вitcoin, але дуже відрізняються, оскільки вони централізовані, а їхня вартість усе ще контролюється монетарною політикою уряду.

Чи криптовалюти є кращими за фіат?

Криптовалюти можуть замінити фіатні валюти в усіх їх використаннях. Крипто можна використовувати як засіб збереження вартості, засіб обміну та розрахункову одиницю. Крипто та децентралізовані фінанси усувають потребу в дорогих та неефективних посередниках, таких як банки. Крім того, вартість криптовалюти не визначається урядом, як у випадку з фіатом. Це застаріле ведення записів замінено незмінним та бездовірним реєстром, до якої має доступ кожен користувач.

Однак, багато криптовалют мають проблеми з такими речами, як швидкість транзакцій та високе споживання енергії. Нова технологія швидко розвивається для вирішення цих проблем та створення фінансової системи, яка в усіх відношеннях є кращою, ніж фіат.