Словник

Децентралізовані автономні організації (DAO)

Moderate

Децентралізована автономна організація - decentralized autonomous organization (DAO) заснована на наборі визначених комп’ютером правил і смарт-контрактів на основі блокчейну.

Що таке децентралізовані автономні організації (DAO)?

З масовим впровадженням технології блокчейн, нова форма компанії чи організації стає все більш популярною. Децентралізована автономна організація, або DAO, - це компанія, яка управляється децентралізовано за допомогою смарт-контрактів на основі блокчейну. Основна ідея, що лежить в основі DAO, полягає у наданні великій спільноті учасників можливостей взяти участь в її управлінні та майбутньому розвитку.

DAO працюють завдяки комбінації різноманітних смарт-контрактів, які дозволяють учасникам брати рівноправну участь у процесах прийняття рішень всередині організації. Рішення, які прийняті спільнотою зацікавлених сторін, включають те, як компанія використовуватиме фінансування та ресурси. Для того, щоб плани та правила організації були прийняті, певний відсоток громади має досягти консенсусу. Цей консенсус досягається через децентралізований розподілений блокчейн, і кожна DAO визначає відсоток, необхідний для прийняття рішення.

Спочатку Bitcoin сприймався як перший проєкт, який наблизився до DAO. Однак із запровадженням блокчейну Ethereum і його можливостей смарт-контрактів DAO почали розвиватися та наближатися до кінцевої мети повної прозорості та спільного управління.

Ідея децентралізованих автономних організацій все ще активно розвивається, оскільки це відносно нове явище у діловому світі. Важлива відмінність, яку слід зазначити, полягає у тому, що DAO не можуть створювати продукти або розробляти код або апаратне забезпечення. Однак, DAO можуть легко найняти підрядників для надання всіх цих послуг після схвалення договору найму консенсусом спільноти.

Децентралізовані автономні організації розроблені таким чином, щоб бути повністю прозорими, щоб усі фінансові операції, які виконує компанія, могли бачити всі акціонери та спільнота DAO. Смарт-контракт і базовий код DAO також є загальнодоступними. Цей високий рівень прозорості є важливим для концепції DAO. Так само, як основний мотив, що лежить в основі криптовалют, ідея DAO полягає у перевершенні традиційного централізованого управління компанією та створенні абсолютно прозорої організації, чиї дії та фінанси є повністю публічними.

Децентралізовані додатки (DApps) відіграють важливу роль у діяльності навколо DAO. DApps - це програмні продукти, розроблені за допомогою смарт-контрактів, а DAO - це, по суті, різні децентралізовані програми. У той час як деякі DApps створюються для виконання функцій управління грошима, DAO розроблені, щоб служити децентралізованою платформою для спільного прийняття рішень.
Одна важлива відмінність, на якій треба наголосити, що як програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, DAO можуть стати мішенню хакерів і можуть бути використані. Один відомий випадок такого використання помилок трапився з організацією під назвою "The DAO," на яку націлилася група хакерів, і значна частина її коштів була переведена до імітатора DAO.

Related Articles