Словник

Централізована біржа (CEX)

Easy

Централізовані біржі (CEX) - це тип криптобіржі, яка управляється компанією, що централізовано володіє нею.

Що таке централізовані біржі?

Централізовані біржі (Centralized exchanges) найчастіше сприяють торгівлі між користувачами, ведучи книгу заявок: колекцію заявок на купівлю та продаж, розміщену окремими трейдерами. Ордери - це запити на купівлю або продаж певної кількості конкретної криптовалюти за певною ціною. CEX агрегують замовлення від своїх користувачів, а потім використовують спеціальне програмне забезпечення для зіставлення та виконання відповідних ордерів на купівлю та продаж.
Користувачі CEX фактично не обмінюються один з одним криптовалютами або фіатом. Натомість, коли вони вносять свої кошти на біржу, остання бере на себе опіку над цими активами та видає трейдеру відповідну суму боргових зобов’язань. Біржа внутрішньо відстежує боргові зобов’язання кожного користувача, коли вони переходять із рук в руки під час угод, і конвертує їх у фактичну валюту лише у момент виведення коштів.

Станом на 2020 рік, CEX є найпоширенішим способом роботи криптобірж. Швидкість і економічна ефективність обробки транзакцій в одній точці влади роблять їх зручним місцем для денних трейдерів і криптоінвесторів для купівлі та продажу крипто.

Однак, залежність CEX від центральної організації призводить до деяких недоліків. Централізовані біржі не розкривають свої внутрішні операції користувачам, що призводить до відсутності прозорості, а це дає змогу зловмисним практикам, таким як wash trading та маніпулювання цінами.
Той факт, що вони зберігають опіку над активами користувачів, робить централізовану біржу прибутковою мішенню для потенційних зловмисників як ззовні, так і зсередини організації: у 2019 році, лише 12 найбільших зломів CEX було втрачено коштів клієнтів на суму понад 292 мільйони доларів США.

Технічні проблеми або скоординовані атаки можуть призвести до значного простою служб CEX, що призведе до втрати можливостей торгівлі для їхніх клієнтів. Нарешті, централізовані біржі є легкою мішенню для урядової цензури, що дозволяє регуляторам заморожувати та/або вилучати кошти користувачів і змушувати материнські компанії бірж розкривати особисту інформацію своїх клієнтів.