Що таке інсайдерська торгівля та чому вона незаконна?
Crypto Basics

Що таке інсайдерська торгівля та чому вона незаконна?

12 хв
1 year ago

Історія сповнена прикладів, коли публічних діячів ув’язнювали за інсайдерську торгівлю. Але що це таке і чому це незаконно? Читайте більше, щоб дізнатися!

Що таке інсайдерська торгівля та чому вона незаконна?

Зміст

Інсайдерська торгівля відноситься до купівлі-продажу акцій публічної компанії або її цінних паперів, головним чином на основі непублічних фактів, пов’язаних з цією компанією. У багатьох країнах деякі форми торгівлі, в основному засновані на інсайдерських фактах, вважаються незаконними. Однак існують деякі інші форми інсайдерської торгівлі, які вважаються законними.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Що таке інсайдерська торгівля?

Якщо ви не знаєте, як визначити ринкові тенденції, та навіть тоді існує межа, до якої можна передбачити, як будуть працювати акції компанії. Єдиний спосіб бути абсолютно впевненим - це мати приватну інформацію від когось у компанії, яка не оприлюднюється публічно. Коли ця приватна інформація використовується для торгівлі активом на ринку, це явище називається інсайдерською торгівлею.

Хто такий інсайдер?

Для розуміння юридични наслідків, що таке бути інсайдером та займатися інсайдерською торгівлею, вам потрібно зрозуміти хто такий інсайдер. Існує два способи класифікації особи як інсайдера.

По-перше, і більш відоме, це коли хтось має доступ до конфіденційної непублічної інформації про компанію. Таким чином, вони стають інсайдерами. Незалежно від того, чи повідомили їм цю інформацію про когось, чи дізналися самі, вони так чи інакше будуть називатися інсайдерами.

По-друге, коли хтось володіє більш ніж 10% акцій компанії. Таким чином, директори компаній та інші високопоставлені керівники корпорації стають інсайдерами.

Які сторони залучені до інсайдерської торгівлі?

Як і для будь-якої іншої транзакції, інсайдерська торгівля потребує більше ніж однієї сторони, оскільки це транзакція з інформацією. Ці сторони можна розділити на три, однак іноді вони перетинаються:

  • Є компанія, чия інформація була зламана. Їхні цінні папери, дані чи будь-які інші активи є тими, якими торгує інсайдер.
  • Це інсайдер, який є особою, яка володіє секретною інформацією, яку вони можуть використати на свою користь. Вони також розкривають секретну інформацію, якою володіють.
  • Є особа, якій розкривається інформація. У випадку торгівлі ця інформація використовується для інвестування, і як така ця третя категорія зазвичай є інвестором. Їх цікавить секретна інформація, якою володіє інсайдер.

Іноді інсайдер, який володіє інформацією, сам використовує її для власної вигоди, тому друга та третя особи цілком можуть бути однією й тією ж особою.

Види інсайдерської торгівлі

Як було сказано на початку, інсайдерська торгівля може бути як у дотриманні, так і в непокорі закону. Вони відомі як два типи інсайдерської торгівлі, хоча більш відомим типом є нелегальний тип.

Легальна інсайдерська торгівля

Легальна інсайдерська торгівля - це коли торгує другий тип інсайдерів (хтось, хто володіє більш ніж 10% акцій компанії). Таким чином, цей вид торгівлі є досить поширеним і відбувається щотижня на фондовому ринку. Поки директори та/або керівники компаній звітують про свої операції Комісії з цінних паперів та бірж, їхня діяльність є законною. Ці звіти включають розкриття їхніх часток, їхніх операцій та будь-якої зміни власника акцій.

Коли генеральний директор будь-якої компанії чи підприємства викуповує акції своєї фірми, або коли інші працівники тієї ж компанії набувають акції компанії, де вони працюють, це вважається законною інсайдерською торгівлею. Купівля акцій генеральним директором часто може вплинути на коливання ціни самих акцій.

Торгівля Уорреном Баффетом (Warren Buffett) акціями фірм, що входять до складу парасольки Berkshire Hathaway, є прикладом легальної інсайдерської торгівлі.

Незаконна інсайдерська торгівля

Коли важлива інформація про компанію ще не оприлюднена, інсайдерська торгівля вважається незаконною і тягне за собою суворі покарання, включаючи великі штрафи та тюремне ув’язнення. Будь-які дані, які можуть мати значний вплив на вартість акцій компанії, вважаються важливою інформацією.

Очевидно, що доступ до таких знань може вплинути на вибір інвестора придбати або продати акцію, надаючи йому перевагу перед широким загалом, що є несправедливим згідно з правилами Комісії з цінних паперів та бірж (Securities and Exchange Commission), а отже, є незаконним.

Торги ImClone Марти Стюарт (Martha Stewart) у 2001 році є чудовим прикладом незаконної інсайдерської торгівлі.

Чому торгівля інсайдерською інформацією є незаконною?

Згідно з визначенням Комісії з цінних паперів і бірж США, незаконним видом інсайдерської торгівлі є «купівля або продаж цінного паперу з порушенням фідуціарних обов’язків або інших відносин довіри та впевненості, на основі суттєвої, непублічної інформації про безпеку».

Цілком очевидно, що інсайдерська торгівля є незаконною, оскільки вона дає деяким людям надзвичайно несправедливу перевагу порівняно з іншими. Це дозволяє «інсайдерам» мати можливість штучно впливати на вартість акцій компанії.

Очевидно, причина того, що інсайдерська торгівля вважається неправною або незаконною полягає у наданні несправедливої переваги інсайдерам на фондовому ринку. Це також ставить інтереси інсайдерів вище інтересів тих, перед ким вони мають певний фідуціарний обов’язок, і дозволяє інсайдеру впливати на вартість акцій компанії.

Як інсайдерська торгівля впливає на криптовалюти

Оскільки вартість Bitcoin та Ethereum різко зросла за останні місяці, на децентралізованому крипторинку спостерігається величезна поява нових трейдерів, особливо трейдерів фондового ринку та форекс, які переїхали на ринок криптовалют у надії отримати прибуток.
Разом із новим припливом трейдерів, деякі звичайні методи денної торгівлі, які використовуються на фондових ринках, такі як тактика прориву та скальпінг, також перейшли з ними на крипторинок. Як правило, це не викликає особливого занепокоєння. Однак, одна конкретна стратегія фондового ринку, яка була популярна серед денних трейдерів, це «фронт-біг» - front running, також відомий як tailgating.

Tailgating є поганою стратегією тому, що ці лідери експлуатують криптобіржі, забираючи величезні суми грошей, до сотень мільйонів доларів із мережі торгових транзакцій Ethereum.

Що означає фронт-біг?

Джерело: WallStreetMojo

Коли трейдер у повній мірі користується «підказкою» від інсайдерів або секретною інформацією про майбутню транзакцію, яка матиме значний вплив на ціну певної криптовалюти, це відоме як фронт-біг.

В основному, трейдери купують або продають криптовалюти на основі попередніх, непублічних даних та інформації, які, як вони очікують, впливатимуть на її ціну. Таким чином, трейдер має перевагу не тільки перед іншими трейдерами, а й над ринком у цілому, оскільки інформація, на якій вони ґрунтуються для свого рішення, не є публічною. Ось чому фронт-біг є формою маніпулювання ринком і кваліфікується як інсайдерська торгівля.

У традиційній фондовій біржі під фронт-бігом розуміється рух до початку черги, коли трейдер розуміє, що наближається велика транзакція. Саме звідси і походить слово фронт-біг.

Отже, як відбувається фронт-біг на криптобіржі?

У світі криптовалют концепція фронт-бігу схожа на фондовий ринок. З іншого боку, підхід інший. Боти, які є комп’ютерними програмами, використовуються для автоматизації торгів у криптоіндустрії для полегшеня торгівлі. Фронт-бігові боти, у сценарії tailgating, автоматично синтезують та оцінюють ринкову інформацію та виконують передбачувану роботу для інвесторів.

Користувачі, які використовують техніку фронт-бігу, використовують ботів для обходу черги та стягнення більшої комісії за розміщення ордера, а трейдер, який розпочав транзакцію, не має іншого вибору, крім як заплатити ціну, якої вони не очікували, тим самим зіткнувшись із втратою від рук лідера, який отримує прибуток.

Наприклад, якщо криптотрейдер у фронт-бігу дізнається, що хтось (переважно клієнт/користувач їх компанії/біржі) збирається придбати криптовалюту на суму 15 мільйонів доларів, бот-передавач може виконати наказ «купити» перед тим, як купиться криптовалюта на 15 мільйонів доларів, потім бот миттєво віддає замовлення на продаж, дозволяючи першому лідеру отримати величезний прибуток.

Як можна уникнути фронт-біг?

Привабливість фронт-бігу - це велика маржа прибутку при здійсненні великих транзакцій. Замість того, щоб одночасно проводити багато великих транзакцій, користувачі можуть розділити свої транзакції, таким чином зменшуючи привабливість бірж для фронт-бігових ботів через зниження вартості, яку можна видобути.

Крім того, інвестори можуть використовувати Telos EVM Maine, повністю EVM-сумісний ланцюг рівня 1, який може вирішувати такі проблеми, як передовий запуск на крипторинку, а також інші проблеми, такі як високі ціни на газ та низькі швидкості транзакцій, що регулярно впливають на мережу Ethereum.

Приклади інсайдерської торгівлі

Інсайдерська торгівля у минулому впливала на фондовий ринок неодноразово.

Марта Стюарт (Martha Stewart)

Джерело: NBC News

У грудні 2001 року Управління з контролю за продуктами та ліками (FDA) оголосило, що не дозволить Erbitux, потенційний препарат від раку, розроблений фармацевтичною фірмою ImClone. Оскільки передбачалося, що цей препарат буде зареєстрований, він був важливою частиною довгострокової бізнес-стратегії ImClone. У результаті, акції компанії різко впали. Хоча багато акціонерів втратили гроші у результаті краху, члени сім’ї та інші друзі Семюеля Ваксала (Samuel Waksal), генерального директора Erbitux, не постраждали.

Потім Комісія з цінних паперів та бірж виявила, що до оголошення рішення FDA, ряд керівників уже продали свої акції за наказом Ваксала, і що Ваксал також намагався продати свої особисті акції.

Крім того, Марта Стюарт (Martha Stewart), яка була американською бізнес-леді у роздрібній торгівлі, продала близько 4000 акцій тієї ж фірми за кілька днів до оголошення. На той момент, акції все ще продавалися по високій ціні, і Стюарт отримала від транзакції близько 250 000 доларів. У наступні місяці акції впали з понад 60 доларів до трохи більше 10 доларів.

Стюарт стверджувала, що у неї вже було замовлення на продаж від свого біржового брокера, але пізніше було виявлено, що її брокер Пітер Баканович (Peter Bacanovic) попередив її, що акції ImClone, ймовірно, впадуть. Пізніше Стюарт пішла у відставку з посади генерального директора її власної фірми Martha Stewart Living Omnimedia. У 2003 році Ваксал був спійманий та засуджений до майже семи років в'язниці, а також штрафу в 4,3 мільйона доларів. Стюарт та її біржового брокера було засуджено за інсайдерську торгівлю у 2004 році. Стюарт отримала штраф у розмірі 30 000 доларів та була засуджена мінімум до п'яти місяців ув'язнення.

Іван Боський (Ivan Boesky)

Джерело: Britannica

Іван Боескі (Ivan Boesky) - американський трейдер фондового ринку, який став відомим у 1980-х роках внаслідок участі у суперечці про інсайдерську торгівлю. Багато інших службовців відомих американських інвестиційних банків також були залучені у цю аферу, і вони передали Boesky інформацію про заплановані корпоративні поглинання. Компанія Ivan F. Boesky & Company була біржовим посередником Boesky, і він заробив багато грошей, граючи в азартні ігри на корпоративних поглинаннях з 1975 року, коли вперше запустив її.

Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) почала розслідування у 1987 році, коли кілька партнерів компанії Boesky подали на нього до суду за фальсифікацію юридичних документів, що визначають їхню асоціацію. Пізніше з’ясувалося, що він ґрунтував свої інвестиції на основі інформації, отриманої від бізнес-інсайдерів.

Боескі підкупив працівників відділу злиття та поглинань (M&A) фінансової установи Drexel Burnham Lambert за інформацію, яка б допомогла йому в його покупках. Getty Oil, Gulf Oil, Nabisco, Texaco та Chevron були серед багатьох компаній, від яких Boesky отримував прибуток протягом 1980-х років.

Згодом Боескі став інформатором Комісії з цінних паперів та бірж (SEC), надавши SEC докази, які привели до позову проти фінансиста Майкла Мілкена (Michael Milken). У 1986 році Боескі був визнаний винним у інсайдерській торгівлі та засуджений до 3,5 років ув'язнення і штрафу в розмірі 100 мільйонів доларів. Незважаючи на те, що він був звільнений лише через два роки, SEC назавжди заборонила Boesky мати справу з цінними паперами.

Альберт Х. Віггін (Albert H. Wiggin)

Джерело: блог Earn2Trade

Після краху на Уолл-стріт у 1929 році було виявлено, що Альберт Х. Віггін (Albert H. Wiggin), відомий генеральний директор Chase National Bank, продав майже 40 000 акцій свого власного бізнесу. Віггін зайняв позицію, яка забезпечувала йому особисту зацікавленість у штовханні своєї фірми у могилу, використовуючи компанії, контрольовані його родиною, для маскування торгівлі.

У той час не існувало офіційних обмежень проти коротких продажів акцій вашої компанії, тому Віггін законно отримав прибуток майже у 4 мільйони доларів під час кризи 1929 року, коли багато фінансистів одночасно ліквідували свої акції в акціях Chase National Bank..

Віггін отримував довічну пенсію від банку 100 000 доларів на рік на додаток до прибутку, який він отримав від коротких продажів акцій власної компанії. Через резонанс громадськості та ЗМІ він, зрештою, відмовився від пенсії. Закон про цінні папери та біржі 1934 року був прийнятий частково як відповідь на поширену корупцію, що виникла після катастрофи. На той час Віггін був не єдиною корумпованою фігурою. Метою Закону про SEC 1934 року було покращити прозорість фінансового ринку та зменшити випадки шахрайства та маніпуляцій. Фактично, було припущено, що розробники закону назвали розділ 16, який розглядає різні положення, спрямовані на запобігання та переслідування випадків інсайдерської торгівлі, розділом проти Віггіна.

Р. Фостер Вінанс (R. Foster Winans)

Джерело: Esquire Classic

Р. Фостер Вінанс (R. Foster Winans) був одним із оглядачів Wall Street Journal. Він створив колонку «Почуто на вулиці». Він показував певну акцію у кожній колонці, а акції, висвітлені у цій частині, часто рухалися вгору або вниз, згідно зі судженнями Вінанса.

Вінанс уклав угоду з групою брокерів про оприлюднення інформації щодо своєї колонки, зокрема про акції, які він збирався розкривати. До того, як статтю було надруковано, біржові маклери купували частки в акції. Як повідомляється, після того, як брокери отримали власний прибуток, вони передали Вінансу частину свого виграшу в обмін на його інформацію.

Комісія з цінних паперів зрештою наздогнала Вінанса. Його аргумент був ускладнений тим фактом, що твір був суб’єктивним поглядом Вінанса, а не фактичним інсайдерським знанням. Комісія з цінних паперів нарешті визнала Вінанса винним на підставі твердження, що інформація щодо цінних паперів у колонці належить The Wall Street Journal, а не самому Вінансу.

Приклади інсайдерської торгівлі у Crypto

Фондовий ринок - не єдина торгова платформа, яка страждає від незаконної інсайдерської торгівлі. Подібні випадки фронт-бігу були відзначені і у криптоторгівлі.

Нейт Честейн (Nate Chastain)

Джерело: Blockworks

У вересні 2021 року, на 31-річного мешканця міста Бруклін Нейта Честейна (Nate Chastain) напав розлючений інтернет-натовп із піксельних персонажів мультфільмів та аватарів мавп, які стверджували, що він використовував неетичні прийоми для придбання цифрового мистецтва за низькою ціною та продажу його за високою ціною. Честейна, топ-менеджера найбільшої у світі біржі невзаємозамінних токенів (або NFTs), звинувачували у випередженні того ж ринку, яким він керував у сфері цифрового мистецтва, що захищене блокчейном. Він втратив стабільну роботу та зіткнувся із ймовірними юридичними проблемами до пізнього четверга того ж тижня, коли почалася суперечка.
Zuwu, користувач Twitter і OpenSea, побачив, що дані блокчейну в яких зафіксовано усі транзакції, показали покупку пов’язаним з аватаром Честейна гаманцем різних NFT незадовго до того, як вони були рекламовані на головній сторінці OpenSea, а потім продаж їх за зростанням ціни, яке зазвичай слідувало. Твіт Zuwu став вірусним відразу після того, як його опублікували, серед шанувальників NFT у Twitter, де Честейн був відомий як активний і добрий гравець. OpenSea майже підтвердив порушення Честейна через кілька годин після цього, назвавши це дуже засмучуючим. Схоже, Честейн пішов у відставку до четверга, змінивши свій твіттер на у «Минулому: @opensea».

Честейн пішов у відставку з посади керівника продукту OpenSea.io, онлайн-галереї/аукціонного дому для NFT, у той же четвер. OpenSea, на сьогоднішній день найбільший учасник ринку, зафіксував зростання продажів NFT на тему мистецтва цього року, досягнувши 1 мільярда доларів у торговельній діяльності. OpenSea - це те місце, куди можна піти, якщо ви хочете заплатити 18 000 доларів або більше за зображення нудьгуючої мавпи, яке можна використовувати як аватар у Twitter. Однак проблема, яка швидко загострюється навколо ймовірної поведінки Честейна, напружила відносини між криптохудожниками та мережею, яка служить їхнім центром.

Жоден правоохоронний орган не звинувачував Честейна у будь-яких правопорушеннях, і він не робив публічних спроб пояснити, що сталося. Однак, у нього можуть бути як мінімум проблеми з законом. Хоча Комісія з цінних паперів ще не вирішила, чи кваліфікуються NFT як цінні папери відповідно до Закону 1933 року, Генслер (Gensler) може спробувати стверджувати, що це є шахрайством із цінними паперами та порушити проти нього цивільний позов. Навіть якщо SEC вирішить не розглядати це питання, інші федеральні органи можуть бути зацікавлені у розгляді справи Честейна.

Висновок

Хоча інсайдерська торгівля є очевидною загрозою для фондового ринку, вона менш очевидна для криптобірж, але вона поки що існує. Можливо, це пов’язано з недавнім віком криптовалют загалом, або, можливо, завдяки пропонованій блокчейнами безпеці та децентралізації. У будь-якому випадку, інсайдерська торгівля може зашкодити будь-якому ринку, який дозволяє торгівлю.

Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
5 people liked this article