Шахрайство OneCoin: приголомшлива історія про найбільшу схему Понці у крипто в історії
Crypto Basics

Шахрайство OneCoin: приголомшлива історія про найбільшу схему Понці у крипто в історії

Давайте подивимося на одну з найстаріших криптовалютних схем Понці 2016 року — як вона стала такою грандіозною та чому так багато людей купили OneCoin?

Шахрайство OneCoin: приголомшлива історія про найбільшу схему Понці у крипто в історії

Зміст

Літо 2016 року.

Уявіть себе серед 90 000 вболівальників на переповненому стадіоні Wembley у Лондоні. Але ви там не для того, щоб вболівати за команду на спортивних змаганнях або підспівувати мегазірці на концерті.

Ви відвідуєте подію доктора Ружі Ігнатової (Dr. Ruja Ignatova), генерального директора OneCoin, другої у світі криптовалюти за ринковою капіталізацією.

Подивіться наступне відео до 8 хв:35 сек:

Чи здалося вам це гарною інвестиційною можливістю?

Це сталося з мільйонами людей.

Це вражаюча історія найбільшої криптоафери в історії: схема Понці OneCoin. Ймовірно, це найвпливовіша афера у крипто на сьогоднішній день, історію OneCoin не можна швидко розповісти. У CMC Academy, історію розбили на такі частини:

  • У чому полягала афера OneCoin?
  • Хто стояв за OneCoin?
  • Як у OneCoin обманули людей на мільярди доларів?
  • Чому OneCoin був таким успішним?
  • Як розкрили аферу?
  • Хто стали жертвами OneCoin?
  • Що сталося з шахраями OneCoin?

Кожна частина історії містить візуальне резюме на початку. Однак, для повного зрозуміння цієї карколомної історії жадібності, обману та вбивств, ми рекомендуємо вам прочитати повний текст кожної частини та медіа-версії.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Що таке шахрайство OneCoin?

Коли доктор Ружа Ігнатова (Dr. Ruja Ignatova) вийшла на сцену стадіону Уемблі у червні 2016 року, OneCoin вже був на ринку більше 18 місяців.

Заснований наприкінці 2014 року, рекламні матеріали OneCoin позиціонували його як наступну велику криптовалюту та "кращий Bitcoin". OneCoin справді став великим — на момент появи пані Ігнатової на Уемблі, його ринкова капіталізація становила понад 50% від капіталізації Bitcoin. Однак, це був не кращий Bitcoin, а була гігантська схема Понці прихована за деякими методами багаторівневого маркетингу (MLM).

У OneCoin розкидувалися усіма модними обіцянками, якими криптовалюти тоді (і сьогодні) розкидаються, щоб завоювати довіру:

  • Безпечні операції…
  • Простий у використанні…
  • Дешевий та заощаджує час…

Покупці могли майнити OneCoins, які згодом мали з’явитися на ринку та революціонізувати глобальні платежі.

Однак, насправді, OneCoin ніколи нічого не був вартий. Передбачуваний блокчейн, що начебто стояв за монетами, ніколи не існував (докладніше про це пізніше). Монетами, видобутими користувачами ніколи не можна було торгувати за межами вебсайту.

У OneCoin заробляли гроші на продажу навчальних матеріалів і використанні своєї криптовалюти як засобу маркетингу. Пані Ігнатова підкреслила важливість "навчання" себе на "Уемблі" (дивіться 60 секунд):
Ми розглянемо деталі того, як у OneCoin обманювали своїх користувачів трохи пізніше, але можна з упевненістю сказати, що це спрацювало неймовірно добре. Шахрайство OneCoin звинувачується в обмані користувачів на суму від 4 до 15 мільярдів доларів.
Однак, OneCoin звинувачували у приналежності до MLM Понці ще до його офіційного краху. У 2015 році у Cointelegraph написали:

> «Кількість доказів, що підтверджують статус OneCoin як піраміди, є значною. Його директори раніше брали участь в інших відомих шахрайських операціях, його ресурси не містять підтверджених доказів для будь-яких його бізнес-претензій, а документація, завантажена на підтримку претензій, часто суперечить самим претензіям».

Шахрайство OneCoin стало настільки масштабним, що кілька центральних банків застерегли від інвестування в нього, наприклад Хорватський національний банк у 2017 році та центральні банки Латвії, Швеції та Норвегії у 2016 році. У 2017 році, Федеральний орган фінансового нагляду Німеччини (Germany‘s Federal Financial Supervisory Authority) видав накази про припинення та відмову від OneCoin. Того ж року зникла Ружа Ігнатова.

У січні 2018 року, болгарська поліція провела обшук в штаб-квартирі OneCoin у Софії, Болгарія. Співзасновника пані Ігнатової Себастьяна Грінвуда (Sebastian Greenwood) та її брата Костянтина Ігнатова (Konstantin Ignatov) заарештували у 2018 та 2019 роках відповідно. OneCoin припинив своє існування у 2019 році, хоча судові позови й розслідування тривають досі.

Але головна засновниця OneCoin, Доктор Ружа Ігнатова зникла безслідно вже понад чотири роки.

Хто вона, і що з нею сталося?

Хто стояв за OneCoin?

The Missing Cryptoqueen — як назвали Ружу Ігнатову в серії подкастів BBC про шахрайство OneCoin — швидше за все є власницею пентхауса вартістю 17,75 мільйонів доларів у фешенебельному районі Лондона Кенсінгтон. Це було виявлено під час судового процесу проти її німецького адвоката Мартіна Брейденбаха (Martin Breidenbach) наприкінці 2021 року щодо відмивання грошей. Однак, хоча доктор Ігнатова планувала оселитися у Лондоні (вона відсвяткувала своє 36-річчя в Музеї Вікторії та Альберта у 2016 році), будинок був майже порожнім після того, як вона зникла наприкінці жовтня 2017 року.
Початок життя Ружі Ігнатової був набагато скромнішим. Народилася у травні 1980 року в Болгарії, її родина емігрувала до Шрамберга, Німеччина, коли Ружі було десять років. Навіть у юному віці вона, схоже, мала хист до всього екстравагантного та розкішного: її колишні однокласниці казали, що Ружа ніколи не приходила до школи без червоної помади та нафарбованих нігтів.
У 2006 році, Ігнатова отримала ступінь доктора філософії з міжнародного права в Університеті Констанца. За даними BBC, колишній чоловік пані Ігнатової був німцем і працював юристом у транснаціональній юридичній фірмі Linklaters зі штаб-квартирою у Лондоні. Наприкінці 2016 року у них навіть народилася дочка.
Але доктор Ігнатова, мабуть, мала більші плани на своє майбутнє, ніж безпечний спосіб життя вищого середнього класу в Німеччині. Після нібито роботи у McKinsey в Болгарії, вона "врятувала" німецьку машинобудівну компанію у 2012 році. Принаймні це була сторона історії, представлена в її резюме. Але, "врятувавши компанію" від банкрутства та перепродавши її, новим власникам довелося знову оголосити про банкрутство, оскільки Ігнатова та її батько розікрали майно компанії. Обидва були визнані винними у шахрайстві та отримали умовний термін ув'язнення.
У 2014 році, Ружа виграла золото шахраїв, запустивши OneCoin разом із двома іншими ключовими персонажами в цій історії: Себастьяном Грінвудом та її братом Костянтином Ігнатовим. Ігнатова знала Грінвуда з її «пробної афери» BigCoin, яка була свого роду альфа-версією афери OneCoin. Багато схем і динаміки шахрайства, які використовувалися у BigCoin, пізніше були перероблені для OneCoin
Містер Грінвуд був досвідченим шахраєм. За даними Cointelegraph, до OneCoin він запустив піраміду, яка ховається за практикою MLM під назвою Unaico. Незважаючи на те, що Грінвуд фігурує в усіх підсумках драми OneCoin, його точна роль, окрім того, що він є “публічним обличчям OneCoin“, залишається неясною.

Ружа мала хист до блиску та гламуру та приймала всесвітньо відомих поп-зірок на приватних концертах на своїй яхті:

Але Костянтина описують як більш приземленого хлопця та бабія, на якого чекало кілька жінок у різних містах. Інші кажуть, що він був просто “корисним ідіотом“, який відіграв важливу роль, але не був організатором афери.
Під час своїх свідчень проти своєї сестри, він визнав себе винним у керуванні аферою OneCoin після її зникнення. Залишається незрозумілим, чи знає він про зникнення своєї сестри і чи брав він у цьому участь. За словами самого Ігнатова, остання інформація, якою він володіє, полягає в тому, що його сестра втомилася від «хейтерів» проєкту.
А криптошахрайства - це просто дурниця. Як саме OneCoin перетворився зі звичайного rug pull на культ, за допомогою якого було обмануто людей на мільярди доларів?

Як у OneCoin обдурили людей на мільярди доларів?

Коротка відповідь: виявлення слабких місць людей (жадібність) і використання браку технічного розуміння, щоб експлуатувати їх.

Довга відповідь показує, як схема доктора Ігнатової завжди була концептуалізована відповідна до наступної стратегії виходу: “Візьміть гроші та біжіть, і звинувачуйте когось іншого.“
Щоб зрозуміти, чому шахрайство OneCoin спрацювало, ми повинні повернутися до простіших часів криптовалют. Bitcoin торгувався трохи вище 500 доларів США, Litecoin все ще входив до п’ятірки найпопулярніших монет, а корисність, в основному, оберталася навколо використання криптовалют у dark web. Хоча багато монет обіцяли те ж саме, що і OneCoin (прості платежі! дешево! безпечно!), жодна не мала маркетингової тяги харизматичної жінки з докторським ступенем і досвідом роботи у провідних консалтингових компаніях. Доктор Ігнатова навіть з'явилася у болгарській версії Forbes. Як вона могла не бути законною?

Звичайно, обкладинка була лише проплаченою рекламою. Але пісні сирени були для легкого збагачення тих, хто спізнився на потяг з Bitcoin (він піднявся з 0 до понад 500 доларів США!), були надто спокусливими. Монетизація схеми була обеззброююче простою: продавалися "освітні пакети" про криптовалюту, що дозволяло вам:

a) бути поінформованим інвестором і;

б) майнити OneCoins, вартість яких згодом різко зросте.

Зрозуміло, що пакети йшли з химерними назвами і майже не мали верхньої межі ціни.

Пізніше, на ринок були викинуті ще дорожчі пакети, вартість яких сягала 225 000 євро!

Однак, монети ніколи не були доступні для публічної торгівлі. Незважаючи на те, що вони мали номінальну внутрішню вартість на сайті OneCoin, користувачі не могли переводити свої монети в обмеженій кількості у закритій системі. Behind MLM, вебсайт, який розкриває шахрайство в MLM, детально описав приклад того, як у 2016 році ресторан був готовий прийняти OneCoins за їжу — але лише за 0,16% від їх номінальної вартості. Згідно з вебсайтом, страву, яка коштувала 13,99 фунтів стерлінгів, можна було оплатити 1399 монетами OneCoin, які коштували 8 572 фунти стерлінгів.
Але за OneCoin було багато чого, окрім криптокурсів із плагіатом. Що дозволило шахрайству досягнути мільярдів?

Чому OneCoin був таким успішним?

Стаття BBC “The Missing Cryptoqueen“ дає уявлення про те, що в першу чергу привернуло інвесторів до OneCoin:

> «Інвестори часто казали нам, що спочатку їх спонукав страх, що вони пропустять наступну велику справу. Із заздрістю вони читали історії про людей, які здобували золото за допомогою Bitcoin, і вважали, що OneCoin - це другий шанс. Багатьох вразила особистість і переконливість "провидиці" доктора Ружі. Інвестори могли не розуміти технології, але вони могли бачити її розмову з величезною аудиторією або на конференції Economist. Їм показали фотографії її численних ступенів і примірники журналу Forbes з її портретом на першій обкладинці».

Але авторитет і технічна димова завіса - це лише половина справи. Жертв також привернуло почуття спільності. OneCoin був для віруючих, другим шансом для тих, хто не встиг за Bitcoin, але все ще розумів, що криптовалюти є революційними. Це був бонафідний культ.

Ніде це не було так очевидно, як у прикладі Джен МакАдам (Jen McAdam), шотландки, чиї інвестиції в OneCoin і остаточне викриття того, що це було шахрайство, потрапили в заголовки газет у Великобританії.

Вона пам’ятає, як налаштувалася на вебінар OneCoin і була вражена стилем доповідачів «дуже стрімкий, повний бобів, повний пристрасті». Вона інвестувала 10 000 євро власних грошей і переконала друзів і родину вкласти 250 000 євро своїх. Але, через кілька місяців Джен отримала повідомлення від Тіма Каррі (Tim Curry), ентузіаста Bitcoin, який навчав людей про шахрайство OneCoin.

Через кілька місяців Джен почала розпитувати. Після наполегливості, вона зрештою виявила, що за OneCoin взагалі не стоїть блокчейн. Все було засновано на сервері SQL, який взагалі не був блокчейном, що Джен зрозуміла на той момент.

(У судовій справі, яка досі триває, було виявлено, що OneCoin справді мав блокчейн, хоча дуже простий приватний блокчейн, який, ймовірно, не зміг би використовуватися для транзакцій).

Незважаючи на те, що багатство заманювало таких людей, як Джен, культові аспекти вибили її критичне мислення. Вона згадує в інтерв'ю BBC:

> «Вам кажуть не вірити нічому із «зовнішнього світу», - згадує вона. «Так вони це називають. «Ненависники» - Біткоїнери (Bitcoiners) є «ненависниками». Навіть Google: «Не слухайте Google!» Будь-яка критика чи незручні запитання активно не заохочувалися. «Якщо у вас є якийсь негатив, ви не повинні бути у цій групі».

Але наскільки успішним було шахрайство OneCoin?
Неймовірно успішним, за різними оцінками. Cointelegraph наводить доходи від продажів від 4,4 до 19,4 мільярдів доларів. BBC отримало квартальні цифри доходу з дев'ятизначними сумами протягом місяців поспіль.
Лише минулого року правоохоронні органи на Сейшельських островах попросили розглянути транзакції 230 000 Bitcoin, які, за чутками, були пов’язані з цим шахрайством.
Але незважаючи на те, що звинувачення в схемі Понці з’явилися ще у 2015 році, OneCoin припинив свою роботу лише у 2019 році. Чому?

Як було розкрито шахрайство OneCoin?

Якщо дуже пунктуальна людина спізнюється, ви починаєте дивуватися, що з нею сталося. Але якщо вони взагалі не з’являються, швидше за все, щось не так.

Це також було у випадку неявки Ружі Ігнатової на конвенцію промоутерів OneCoin у Лісабоні в жовтні 2017 року. Індоктриновані промоутери боялися, що її боса було вбито або викрадено їхніми ворогами — банками. Але згідно зі звітом BBC, судові документи показали, що ідеолог OneCoin сіла на літак із Софії до Афін через два тижні після події в Лісабоні. Її місцезнаходження у ці два тижні залишається загадкою, і саме тут її слід губиться.

Оскільки доктор Ігнатова як скрізь землю провалилася, настала черга її брата взяти на себе управління. Незважаючи на те, що на початку 2018 року болгарська влада провела рейд у штаб-квартирі OneCoin на вимогу німецької прокуратури, вебсайт шахраїв продовжував працювати.

До того часу попередження про те, що OneCoin є шахрайством, були широко поширені. Відомо, що команда OneCoin зв’язалася з Бйорном Б’єрке (Björn Bjercke), розробником блокчейну, щоб він створив для них блокчейн. Він пояснив, що команда не мала поняття про технологію блокчейн, і попереджував людей про інвестування в OneCoin.
Але насправді афера припинилася лише після того, як Костянтина Ігнатова заарештували у березні 2019 року в Лос-Анджелесі. Пізніше, він визнав себе винним і пішов на захист свідків. Сайт OneCoin закрився в грудні 2019 року.
Джен Макадамс була лише одним із прикладів жертви цього шахрайства. Але OneCoin був глобальною схемою Понці, і шахрайство поширилося від заможних районів Амстердама до нетрів Уганди.

Хто стали жертвами OneCoin?

Подкаст Missing Cryptoqueen відвідав жертв шахрайства з усього світу. Деякі з ймовірно 3,5 мільйонів користувачів перебували на відстані тисяч кілометрів один від одного.
Ігор Альбертс (Igor Alberts) та Андреа Цимбала (Andrea Cimbala) - досвідчені та успішні спеціалісти з MLM, які живуть у шикарному районі Амстердама. Коли вони двоє відвідали свою першу конференцію OneCoin у травні 2015 року, вони заробили 90 000 євро за перший місяць.
Хоча багаторівневий маркетинг (мережевий маркетинг) має погану репутацію через всюдисущих шахраїв, він не є абсолютно незаконним. Пан Альбертс удосконалив свої навички MLM перед тим, як приєднатися до культу OneCoin, і виявив, що легко залучити до роботи аудиторію, яка жадає легких грошей. Невдовзі, вони заробляли 2 мільйони євро на місяць і використали частину грошей, щоб купити більше OneCoins, прагнучи збагатитися. Альбертс навіть планував, скільки OneCoins йому потрібно, щоб стати мільярдером.
BBC описує, як доктор Ігнатова здійснила ідеальний план злого генія: використала встановлені канали збуту існуючих маркетологів MLM для свого підробленого продукту. Але коли вона зникла, Ігор Альбертс попросив докази обіцяних блокчейнів. Це було марно, і він вийшов у грудні 2017 року:

> «Я відчував відповідальність. Не провину [...] Ніколи не можна звинувачувати за віру у щось. Я й гадки не мав, що це може бути фальшивкою. Я навіть не знав, що таке блокчейн… Які у мене могли бути сумніви?»

На протилежному кінці спектру, журналісти розкрили історію Деніела Ліенхардта (Daniel Lienhardt), 22-річного жителя Уганди, який інвестував 250 доларів у стартовий пакет OneCoin.
Журналісти відвідують нетрі, де живуть Деніел і промоутер OneCoin Пруденс (Prudence), який підписав його. Даніель продав трьох кіз і свої заощадження, щоб взяти участь у шахрайстві в 2017 році. На той момент Європа вже вкидали менше грошей у OneCoin, але країни, що розвиваються, все ще "виступали по повній". Коли в 2019 році вийшов подкаст із детальним описом шахрайства, і Деніел, і Пруденс — які припинили інвестувати в OneCoin — ще не повідомили своїм жертвам, що гроші пішли назавжди:

> «Я якось ховаюся. Я не хочу, щоб люди, яких я познайомив з OneCoin, бачили мене. Вони легко можуть мене вбити. Вони думали, що я з’їв їхні гроші».

Навіть його мати все ще не знала, що сталося з їхніми інвестиціями.

Джен МакАдам, жінка з Глазго, яка привернула увагу населення до шахрайства, працювала з іншими жертвами над викриттям шахрайства та поверненням коштів:

> «Протягом 3 років я та мережа людей по всьому світу викриваємо шахрайство OneCoin і співпрацюємо з органами влади по всьому світу. Моя особиста увага також була спрямована на справедливість для жертв. Це включає допомогу та підтримку постраждалих у всьому світі, підвищення обізнаності, зосереджену увагу на ЗМІ та спілкування з ними, участь і співпрацю з BBC щодо успішного подкасту BBC The Missing Cryptoqueen».

Залишається останнє запитання: що сталося з Ружею Ігнатовою та її спільниками?

Що трапилося з шахраями OneCoin?

Себастьяну Грінвуду, плідному шахраю та «обличчю бренду» висунуто звинувачення, і він утримується у в’язниці Нью-Йорка на час суду. Минулого року було встановлено, що він перевів 20 мільйонів доларів США з контрабандного телефону, який отримав.
Костянтин Ігнатов визнав себе винним і розповів, що його сестра перед тим, як зникнути, боялася, що її здадуть федералам. За його словами, Ружа Ігнатова отримала "сильний паспорт" і попросила квитки на літак до Відня та Афін, перш ніж зникнути. Однак, незважаючи на захист свідків, Ігнатов доказово збрехав у двох випадках під час суду. У звіті German News за лютий 2022 року, знайшли повідомлення від різних жінок, які натякали на те, що Ігнатов, швидше за все, знову за ґратами і, можливо, втратив свою цінність як головний свідок проти інших зловмисників у справі.
Кілька судових процесів тривають у Німеччині проти адвокатів, які співпрацювали з доктором Ігнатовою. Однак, станом на квітень 2022 року жоден із них не укладено.
Подкаст Missing Cryptoqueen найдетальніше дослідив місцеперебування Ружі Ігнатової. Вони виявили чутки, що в неї є російський та український паспорти та вона подорожує між Росією та Дубаєм. Інші кажуть, що вона може ховатися на виду завдяки пластичній хірургії.
Журналісти BBC найняли приватного детектива, який стверджував, що отримав інформацію від колег про те, що доктор Ігнатова помічена у відвідуванні ресторанів Афін. Вони також відвідали сумно відомий конкурс краси OneCoin, який, за чутками, відвідувала доктор, але не змогли її ідентифікувати. На відміну від вебсайтів OneCoin, Miss Onelife все ще в Інтернеті та навіть вказує OneLife, маркетинговий підрозділ афери, серед своїх золотих спонсорів.

Інший слід привів журналістів до Франкфурта, де живе колишній чоловік Ружі. Однак, незважаючи на отримання інформації з "надійного джерела" про те, що доктор Ігнатова справді проводить час у Франкфурті, вони не змогли її там знайти.

Чи вийде із тіні Ружа Ігнатова коли-небудь, сумнівно. У 2021 році OneCoin було пов’язано з фінансуванням тероризму:

11 травня 2021 року, Inner City Press отримала телефонне повідомлення, а потім електронний лист про судовий позов щодо OneCoin, Ружі та Bitcoin - і тепер це показує, що «Cryptoqueen» Ружа Ігнатова може перебувати під захистом могутньої держави Спонсору тероризму на Близькому Сході.

[...]

Документ попереджав, що OneCoin Ружі Ігнатової є прикриттям для фінансування тероризму.

[...]

Ружа Ігнатова в'їхала в Об'єднані Арабські Емірати за дипломатичним паспортом через міжнародний аеропорт Дубая на приватному літаку та з великою сумою грошей.

[...]

Ігнатова використовувала рахунки у Mashreq Bank для відмивання грошей для терористичних груп і здійснила кілька банківських переказів до Афганістану, Пакистану та Ємену, де були терористичні організації. Кувейтська розвідка вважала, що Ігнатова працювала на неназвану державу-спонсора тероризму.

Епілог

З усіх криптошахрайств і криптосхем Понці, OneCoin є найгіршим, але найзахопливішим випадком.

Почесні згадки про побічні сюжети навколо основної історії:

І останнє, але не менш важливе, глибокий фейк з "офіційною заявою" Ружі Ігнатової про те, що OneCoin відновлює свою роботу:

Сподіваємося, ви отримали таке ж задоволення, читаючи цю історію, як і ми, писавши її, і пам’ятайте: якщо це надто добре, щоб бути правдою, це, ймовірно, шахрайство.
Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
10 people liked this article