2023 CMC Crypto Playbook: Перспектива крипторегулювання у ЄС - стаття від Blockchain for Europe
CMC Research

2023 CMC Crypto Playbook: Перспектива крипторегулювання у ЄС - стаття від Blockchain for Europe

У розділі «Регулювання» посібника CMC Crypto Playbook за 2023 рік, Blockchain for Europe розповідає про свої погляди на крипторегулювання у ЄС

2023 CMC Crypto Playbook: Перспектива крипторегулювання у ЄС - стаття від Blockchain for Europe

Зміст

Європа хоче стати глобальним установником стандартів щодо крипто (і вони цілком можуть досягти успіху)

2022 рік був великим роком для крипто, хоча, ймовірно, не у тому сенсі, на який більшість людей спочатку сподівалися. Криптопростір отримав неймовірне поширення в інституційному впровадженні та розробках, але також, на сьогоднішній день, став свідком деяких з найбільших скандалів, зломів та шахрайств. Оптимізм щодо майбутнього суперечив, серед іншого, ризикам, пов’язаним з нерегульованими крипторинками.

Якщо на глобальному рівні вже була загальна згода щодо необхідності запровадження правил для захисту споживачів і уникнення системних ризиків та ефекту доміно, то події 2022 року посилили заклики регуляторів до юрисдикцій у всьому світі швидко приборкати сектор. Європейський Союз (ЄС) бере на себе провідну роль у цьому питанні через своє Регулювання ринків у криптоактивах Markets-in-Crypto-Assets (MiCA), яке встановлює правила для емітентів криптоактивів та організацій, що надають відповідні послуги в ЄС, а також для стейблкоїнів та інших відповідних типів токенів. Як наслідок, варто трохи більше зрозуміти підхід цієї європейської економічної потужності з її майже 500 мільйонами споживачів і прагненням стати глобальною регуляторною суперсилою.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Зосередження на постачальниках послуг та емітентах стейблкоїнів

Прагнення ЄС регулювати криптоактиви почалося в 2019 році з Регулювання ринків у криптоактивах Markets-in-Crypto-Assets (MiCA). Спочатку, єдина увага регламенту була зосереджена на правилах для тих постачальників послуг криптоактивів (CASP)[1], які намагалися надавати свої послуги на ринку ЄС. Потім був запущений стейблкоїн Libra, і ці правила швидко були визнані неадекватними. Такі країни, як Німеччина та Франція, були дуже вороже налаштовані щодо Libra та мети запустити приватну платіжну альтернативу основній європейській валюті, євро. З огляду на цей новий цифровий “Zuck Buck”, політики по всій Європі наполягали на включенні стейблкоїнів у нові правила ЄС, а також прискорили розробку цифрового євро Європейським центральним банком.

Отриманий текст MiCA було змінено, щоб зв’язати правила для стейблкоїнів (або токенів електронних грошей (EMT) за європейськими термінами) з існуючими правилами банківської діяльності, платежів та електронних грошей. Нові правила також заборонили надання відсоткових ставок на стейблкоїни, оскільки вони не вважаються рівними банківським депозитам. Лише ліцензовані установи, такі як банки або постачальники електронних грошей, мали право випускати стейблкоїни в Європі.

Тоді, як і слід було очікувати, з’явилися складнощі та винятки. Алгоритмічні стейблкоїни були виключені зі складу MiCA. Це означає, що вони все ще можуть бути розміщені на регульованих біржах, але не можуть продаватися як «стейблкоїни», оскільки заява про стабільну вартість має бути продемонстрована та підкріплена резервами. Для стейблкоїнів, що базуються за межами ЄС, наприклад, деномінованих у доларах США, як-от USDC або USDT, існують додаткові обмеження, хоча остаточні деталі щодо них ще належить вирішити під час технічних дебатів після впровадження. Результати цих дебатів будуть мати важливе значення для благополуччя крипторинку в Європі, оскільки стейблкоїни, деноміновані в євро, не зможуть забезпечити достатню ліквідність до моменту, коли MiCA набуде чинності.

Більш м'який підхід ЄС до DeFi та NFT

Стейблкоїни - не єдина тема, яка зіграла руйнівну роль у формулюванні остаточного тексту MiCA. За останні три роки, децентралізовані фінанси (DeFi), невзаємозамінні токени (NFT) і вплив на навколишнє середовище проєктів з proof-of-work, таких як Bitcoin, також стали важливими у законодавчих дебатах ЄС.

Початкова мета MiCA полягала у забезпеченні правової бази, що дозволяє централізованим регульованим організаціям паспортизувати свої послуги в Європі, одночасно захищаючи інвесторів з ЄС, споживачів, цілісність ринку та фінансову стабільність у ЄС.З одного боку, індустрії DeFi вдалося забезпечити своєрідну свободу від MiCA (у разі «справжньої децентралізації») для заохочення майбутнього зростання перспективного простору. З іншого боку, крах Terra/Luna означав, що політики почали розглядати алгоритмічні стейблкоїни як переважно нестабільні та високоризиковані фінансові інструменти, яким не можна довіряти через відсутність резервів, які їх чітко підтримують.

У випадку з NFT, які є ключовими для майбутньої економіки токенів, існував чіткий розрив у позиціях щодо цього питання між установами ЄС. У той час як країни-члени ЄС, такі як Франція чи Німеччина, однозначно виступали за повне звільнення NFT, Європейська комісія непохитно й успішно зазначила, що NFT, випущені «великою колекцією або серією», не повинні виходити за межі MiCA, оскільки це було б індикатором їхньої потенційної «замінності». Остаточне визначення щодо NFT ще належить вирішити, оскільки ще не ясно, що саме ЄС вважатиме «невзаємозамінними токенами». ЄС явно намагається закласти основу для процвітання NFT в Європі, визнаючи, що потрібен конкретний та чітко налаштований політичний підхід для гарантій, що широкий спектр технологічних застосувань NFT не буде повністю втягнутий у сферу фінансового регулювання.

Вплив Bitcoin на навколишнє середовище та реакція ЄС

Вплив Bitcoin та інших проєктів з proof-of-work (PoW) на навколишнє середовище викликає все більше занепокоєння в ЄС. Під час обговорення умов MiCA наприкінці березня 2022 року, ЄС був дуже близький до заборони з 2025 року розміщення регульованими біржами основаних на PoW криптовалют. На щастя, індустрії вдалося висвітлити потенційно катастрофічні наслідки, які таке рішення мало б для крипторинку ЄС. Наприклад, це змусило б громадян ЄС покладатися на нерегульовані та децентралізовані біржі для торгівлі Bitcoin та іншими токенами PoW.

Створення паралельного та нерегульованого торгового ринку та повний підрив цілей MiCA не було ідеальною ідеєю, тож для заспокоєння зелено-орієнтованих політиків, остаточний компроміс означає, що емітенти криптоактивів повинні будуть надавати інформацію про вплив свого проєкту на навколишнє середовище у білій книзі, яку вони повинні будуть опублікувати. Конкретні критерії надання цієї інформації будуть визначені Європейським органом з цінних паперів та ринків European Security and Markets Authority (ESMA) у його законодавчій роботі «рівня 2».

Страх перед відмиванням грошей і фінансуванням тероризму все ще залишається сильним

Іншим ключовим аспектом переговорів був зв’язок між MiCA та правилами боротьби з відмиванням грошей Anti-Money Laundering (AML), особливо щодо особистих гаманців або гаманців, розміщених на власному хостингу. Це питання обговорювалося в окремому, але дуже взаємопов’язаному законодавчому акті, який мав запровадити так зване «Travel Rule» як частину дотримання ЄС Рекомендацій FATF.

Дебати знову були дуже поляризованими. З одного боку, політики криптоскептики наполягали на вимогах перевірки для переказів на власні гаманці, що змусило б регульовані організації перевіряти особу користувачів за кожним гаманцем, з яким вони взаємодіяли, фактично виходячи за рамки власних рекомендацій FATF. З іншого боку, дружні до галузі політики стверджували, що такі вимоги були б не тільки нездійсненними, оскільки перевірка ґрунтувалася б на інформації, наданій власноруч, але й суперечили б загальній меті правил протидії відмиванню коштів (AML).

Знову ЄС боровся з інстинктами, які, якщо їх застосувати, могли б просто штовхнути користувачів у нерегульовані простори з незначним наглядом або взагалі без контролю регуляторних та правоохоронних органів. На щастя, в остаточній політичній угоді було визнано, що цей шлях може підштовхнути користувачів до транзакцій криптоактивів не через регульовані біржі, а лише між гаманцями, розміщеними на власному хості, використовуючи однорангові транзакції, які залишаються за межами нормативної сфери. Це фактично створило б паралельну систему тіньових транзакцій. Замість цього, до регульованих організацій було застосовано чіткий підхід до вимог AML та KYC, що ґрунтується на оцінці ризиків.

Хронологія MiCA

Правила, описані у цій статті, почнуть застосовуватися з середини 2024 року для емітентів стейблкоїнів, а через шість місяців - для емітентів усіх інших токенів і постачальників послуг криптоактивів. Однак до того часу, можливо, доведеться знайти відповіді на кілька відкритих запитань, наприклад: як класифікувати колекції NFT для розуміння, чи є вони «в межах», як надавати інформацію про вплив механізмів консенсусу на навколишнє середовище та як оцінювати ризики, пов’язані з переказами на власні гаманці. Галузь повинна буде співпрацювати з ESMA та EBA для забезпечення правильних відповідей на ці запитання.

Крок у правильному напрямку з потенційно далекосяжними глобальними наслідками

MiCA може бути не ідеальним варіантом, але він вже існує та незабаром набуде чинності. Криптоіндустрія повинна прийняти чіткий набір правил ЄС. Це, нарешті, забезпечить необхідну правову ясність для компаній, які хочуть відкрити свій бізнес та надавати послуги цим майже 500 мільйонам громадян ЄС. Хоча вимірювання реального впливу MiCA займе кілька років, юрисдикції в усьому світі, швидше за все, почнуть копіювати принципи ЄС у своє регулювання. Це так званий «ефект Брюсселя», який іноді також називають «регуляторним зараженням», який лежить в основі зростання ЄС як глобальної регуляторної суперсили.

Проте, все це не зупинило запеклі дебати, що почалися в Європі щодо того, чи міг би MiCA запобігти краху, подібному до FTX. Лунають заклики до більш раннього введення MiCA для включення DeFi до його правил та для дотримання вищих стандартів організаціями з третіх країн, якщо вони надають послуги громадянам ЄС. Наразі Європейська комісія каже: «Ми повинні спочатку повністю прийняти MiCA, перш ніж почати закликати до MiCA 2». Як Blockchain for Europe, ми не можемо з цим не погодитися.Крок за кроком - це найкращий спосіб для Європи уникнути небажаних наслідків та оцінити, як будь-яке майбутнє регулювання потрібно буде адаптувати до технологій та бізнес-моделей, що швидко розвиваються.

Виноски:

  1. CASPS у всьому світі називаються VASPs за визначенням Міжнародної групи з відмиванням брудних грошей Financial Action Task Force (FATF).
Ця стаття містить посилання на сторонні вебсайти або інший вміст лише в інформаційних цілях («Сайти третіх сторін»). Сторонні сайти не контролюються CoinMarketCap, і CoinMarketCap не несе відповідальності за вміст будь-яких сайтів третіх сторін включно з будь-якими посиланнями без обмежень, що містяться на сторонньому сайті, або будь-які зміни чи оновлення сайтів третіх сторін. CoinMarketCap надає вам ці посилання лише для зручності, і включення будь-якого посилання на сайт не означає його підтвердження, схвалення чи рекомендацію від CoinMarketCap або будь-якого зв’язку з його операторами. Ця стаття призначена для використання та повинна використовуватися лише в інформаційних цілях. Важливо провести власне дослідження та аналіз, перш ніж приймати будь-які важливі рішення, пов’язані із будь-яким з описаних продуктів чи послуг. Ця стаття не є фінансовою консультацією і не повинна розглядатися як фінансова консультація. Погляди та думки, висловлені у цій статті, належать автору [компанії] і не обов’язково відображають погляди CoinMarketCap.
0 people liked this article