Sözlük

HODL ne demek?

Easy

Fiyattan veya piyasadaki değişikliklerden bağımsız olarak, eldeki yatırımı uzun süre boyunca tutmaya dayalı pasif yatırım stratejisidir.

HODL Nedir?

HODL, "hold on for dear life (biricik hayatın pahasına elinde tut)" anlamına gelen bir kısaltmadır. Kripto yatırımcıları arasında popüler şaka haline gelen, "hold (tut)" kelimesinin yanlış yazılmasına dayanır. HODL terimi, kişinin hiçbir zaman satmama niyetiyle kripto para satın alma stratejisine vurgu yapar.

HODL Ne Demek?

HODL, kripto para satın alma ve asla satmama niyetini ifade eden bir internet esprisidir. Bu stratejinin amacı, fiyat oynaklığından bağımsız biçimde kripto para satın almak ve yatırımın uzun vadede değer kazanmasından fayda sağlamaktır. Fiyat artacağına dair herhangi bir garanti olmamasına rağmen kripto para yatırımcıları, para birimini yeterince uzun süre ellerinde tutmaları halinde mutlaka pozitif getiri elde edeceklerine inanır. Geçmişe bakıldığında, özellikle Bitcoin ve Ethereum yatırımları için bu durum geçerli olmuştu.

HODL aynı zamanda piyasada korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) olarak bilinen duygusallığın arttığı dönemde sakin kalmayı ifade eder. Belirsizliğin arttığı bu dönemlerde HODL stratejisine sıkı sıkıya bağlı kalanların FUD sürecini kazasız atlatacağı ve nihayetinde yatırımlarından pozitif getiri elde edeceği varsayılır.

HODL Terimi Nasıl Ortaya Çıktı?

HODL, İngilizce "hold (tut)" kelimesinin yanlış yazılmış halidir. Zamanla, "biricik hayatın pahasına elinde tut" anlamına gelmiştir. Sözcük ilk olarak Bitcointalk isimli forumda kullanılmıştır. 2013 boğa piyasası sırasında Bitcoin, ocak ayında 15 dolarken aralık ayında 1.100 dolara fırladı. 18 Aralık 2013'te Bitcoin fiyatı 716 dolardan yüzde 39 oranında düşerek 438 dolara indi.

Yaşanan düşüş esnasında GameKyuubi adlı yatırımcı, Bitcointalk forumundaki kullanıcıları kendi safına çekmek ve fiyat oynaklığı karşısında satış yapmamaya ikna etmek için "I AM HODLING" yazdı. Mesajına şöyle devam etti:

"NEDEN ELİMDE TUTUYORUM? SÖYLEYEYİM […] Çünkü ben kötü bir yatırımcıyım ve BAŞARISIZ BİR YATIRIMCI OLDUĞUMU BİLİYORUM. Evet, sizler iyi yatırımcılar olarak yükseliş ve düşüşleri fark edebilirsiniz… Aynen bu şekilde ilerleyin ve 1 milyon dolar kazanın, hiç sorun değil kardeşim."

Bu duygu patlaması, Bitcoin fiyatındaki oynaklık sürecini kazasız atlatmaya çalışan yatırımcıların sinirlerini bozdu. Nihayetinde bu terim internet esprisine dönüştü. Kripto paraları "HODL"lamak, fiyat oynaklığına uzun süre dayanıp asla satmamak anlamında bir strateji halini aldı. Yazım yanlışından türeyen bu terime, "biricik hayatın pahasına elinde tut" anlamının ne zaman yüklendiği ise belirsiz.

HODL Stratejisi Nasıl Uygulanır?

HODL yatırım stratejisi, herhangi bir yatırıma aşırı derecede inanma ve ne kadar derin düşüş yaşanırsa yaşansın varlığı asla satmamaya kendini adama noktasına geldi. Herhangi bir yatırım için de HODL stratejisi uygulanabilir, ancak daha çok kripto para birimlerine ve özellikle de Bitcoin için kullanılır. HODL stratejisini uygulayan yatırımcılar, piyasada yüksek fiyat oynaklığı veya gittikçe derinleşen ayı piyasası görülse dahi panik satışından kaçınmalıdır.

HODL stratejisi, Bitcoin'i düşük fiyatlardan satın alan yatırımcılar için kârlı olsa da, mutlaka kârlı olacağına dair bir garanti yoktur. Aralık 2017'de Bitcoin satın alan yatırımcılar, uzun süre boyunca kârlı durumda gözükmelerine rağmen bu yazının hazırlandığı tarih olan Kasım 2022'de zarar etmiş durumdaydı. Dolayısıyla Bitcoin için HODL stratejisi, yatırımcıların çoğunluğu tarafından değer saklama aracı olarak benimseneceği varsayımı üzerine geliştirilmiş ve onlarca yıl boyunca satmamak üzerine kurulu bir yatırım stratejisi şeklinde tanımlanabilir.

Medyanın HODL Stratejisine Bakışı

HODL, kripto para sektöründe viral bir şaka haline geldi ve ana akım cephesinde de popülerlik kazandı. The Washington Post ve CNBC gibi ana akım medya kuruluşları, HODL teriminin anlamı ve kripto para maksimalistlerinin yatırım stratejileri hakkında makaleler yayımladı. Kripto sektöründe, özellikle de Bitcoin topluluğunda, diğer internet esprileri ile HODL terimi birlikte kullanılabiliyor.

HODL Stratejisine Alternatifler

HODL stratejisinin tersi olarak, yatırımcıların dakikalar, saatler veya haftalar gibi görece daha kısa zaman dilimlerinde yaşanan fiyat oynaklığından kâr elde etmek için varlık alıp satmaya çalıştıkları "günlük ticaret (day trading)" gösterilebilir. Bu nedenle HODL bir yatırım stratejisi olarak görülürken günlük ticaret, kripto para birimini uzun süre elde tutmak istemeyenlere yönelik alım satım stratejisine karşılık gelir.
HODL teriminden türetilmiş başka sözcükler de var. Söz gelimi bazı kripto uzmanları, muhtemelen "biricik yaşamın pahasına geliştir" anlamına gelen BUIDL terimini icat etti. BUIDL stratejisi, kripto para birimlerine yatırım yapmak yerine, blockchain teknolojisi kullanılarak proje geliştirilmesine odaklanır. Pek çok Ethereum destekçisi ve geliştiricisi, "finansın geleceği" olarak görülen Ethereum ekosisteminde proje geliştirmeye ve BUIDL stratejisine bel bağlar durumda. Öte yandan HODL, pek çok kripto para birimi için de benimsenmiş olmasına rağmen, Bitcoin topluluğunda çok daha yaygın biçimde anılan bir terimdir.
Sonuç olarak HODL, kripto sektörünün merkezinde yer alan terimlerden biri. Kripto paraların günün birinde itibari (fiat) paraların yerini alacağına veya rakip olacağına inanan kripto yatırımcılarının ortak görüşü haline geldi.