Sözlük

DeFi

Moderate

Geleneksel ve merkezi finans hizmetlerine karşı geliştirilmiş alternatiftir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Geleneksel olarak, hemen her finans işlemi çeşitli aracılara ihtiyaç duyar. Herhangi bir kişi kredi kartıyla ödeme yaptığında, alıcı ve banka dahil olmak üzere birçok üçüncü parti sağlayıcı işlemde görev alır. Birden çok aşamadan oluşan bu işlemde, üçüncü parti hizmet sağlayıcılar sadece işlem ayrıntılarına ulaşmakla kalmaz, işlemleri durdurma veya reddetme yetkisine de sahiptir.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri, finans sistemindeki bu türden tekelci yapıları ortadan kaldırma, işlemlerin üçüncü taraflarca kontrol edilmesini engelleme ve merkeziyetsiz yapı sunma fikrine dayanıyor. Kimileri bu fikri politik veya felsefi nedenlerle savunurken, kimileri ise bunun finans dünyasının verimliliğini ve hızını artıracağına inanıyor.

DeFi ekosistemi günbegün büyürken oyuncu yelpazesi de genişliyor. Çoğu büyük uygulama, merkeziyetsiz yazılım geliştirilmesine izin veren Ethereum üzerine kurulmuş durumda. Ethereum, gerçek insan veya kurumsal yapılara olan ihtiyacı en aza indirmek, hatta tamamen ortadan kaldırmak için akıllı sözleşme teknolojisini içeriyor.
DeFi sağlayıcıları, tamamen yeni ürünler sunmalarının yanı sıra geleneksel finans hizmetlerine de alternatif oluşturuyor. Mevcut DeFi uygulamaları arasında stablecoinmerkeziyetsiz borsa ve eşler arası kredi hizmetleri yer alıyor. DeFi aynı zamanda, büyümesini sürdüren tahmin piyasasının da temelini oluşturuyor.

Pek çok yorumcu, finans hizmetlerinin geleceğini DeFi ekosisteminin temsil ettiğine inanıyor ve DeFi girişimlerine büyük yatırımlar yapılıyor. Bununla birlikte, DeFi projeleri arasında birkaç büyük fiyasko yaşandı. Yani bu ekosistem henüz emekleme aşamasında sayılabilir.

DeFi; daha geniş kitlelerin bankacılık ve ödeme teknolojilerine erişmesini amaçlayan geleneksel finans hizmetleri ve finans teknolojileri (FinTech) gibi, kimi zaman "görünmez finans" olarak da adlandırılan hareketlerle karıştırılmamalı.

Related Articles