Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nedir? [2 Gün Önce Güncellendi]
Crypto Basics

Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nedir? [2 Gün Önce Güncellendi]

5d"
2 years ago

Kripto para piyasasındaki genel duygu durumunu göstermeye yardımcı olan bu veri dikkatli biçimde değerlendirilmeli.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nedir? [2 Gün Önce Güncellendi]

İçindekiler

Kripto Korku ve Hırs Endeksi'nin, "Aptal Para Endeksi Nasıl Takip Edilmez" olarak yeniden adlandırılması görüşünü savunanlar var.

Bu o kadar da adil olmayabilir. Piyasalardaki korku ve hırs konusunda, yatırım duayeni Warren Buffett tarafından sarf edilen şu sözler sıkça tekrarlanır: "Herkes korktuğunda hırslanın ve herkes hırslı olduğunda korku duyun."

Bu kesinlikle o kadar da adil değil.

Korku ve Hırs Endeksi Nedir?

Investopedia tarafından yapılan açıklamaya göre, korku ve hırs endeksi CNNMoney tarafından piyasadaki yatırımcıları tetikleyen ve hisse senetleri için ne kadar ödemeye istekli olduklarını belirleyen temel duygulardan ikisini ölçmek için geliştirildi. Endeks günlük, haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimiyle ölçülüyor. Borsanın adil biçimde fiyatlanıp fiyatlanmadığını tahmin etmek için kullanılabiliyor.

Yani aşırı korku hissedildiğinde, hisse fiyatlarının adil değerlerinin altına itildiği mantığına dayanıyor. Aşırı hırs durumunda tam tersi geçerli. CNN'in korku ve hırs endeksi yedi gösterge içeriyor: önemsiz tahvillere gösterilen talep, piyasa ivmesi, piyasa oynaklığı, alım ve satım opsiyonları, güvenli liman talebi, hisse senedi fiyat genişliği ve hisse senedi fiyat gücü.

Bitcoin veya Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nedir?

Kripto Korku ve Hırs Endeksi'nin geliştiricisi olan Alternative.me ise şu açıklamayı yapıyor: "Korku ve Hırs Endeksi, sizi kendi aşırı duygusal tepkilerinizden korumaya yarar."

Endeks; Bitcoin ve çeşitli veri kaynaklarından gelen piyasa değeri yüksek kripto para birimleri için duygu analizi yapıyor, duygu seviyesini ölçüyor. Bu yazının yazıldığı sırada, kripto korku ve hırs endeksi 71 puanla "Hırs" seviyesindeydi.

Alternative.me, sonuçlarının iki basit varsayıma dayandığını açıklıyor: "İnsanlar piyasa yükselirken hırslı olma eğiliminde ve bu durum FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) ile sonuçlanıyor. Ayrıca yatırımcılar, genellikle paralarının kırmızıya dönmesi durumunda mantıksız tepki verip satışa yönelirler."

Yani, mantığını kullanamayan pek çok yatırımcı yüksek fiyattan satın alıp düşük fiyattan satma eğilimindedir.

Warren Buffett ise tam ters bir stratejiyi savunuyor.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Kripto Korku ve Hırs Endeksi 0 ila 100 arasında bir değer alıyor. Azalan değer, piyasadaki korku seviyesinin arttığı anlamına gelirken, yükselen puan ise hırs seviyesinin piyasaya yayıldığını gösteriyor.

0 ile 24 arasındaki değer "Aşırı Korku" anlamına geliyor. 25 ile 49 arası ise "Korku" olarak tanımlanıyor. Tahmin edileceği üzere 50 değeri nötr şeklinde değerlendiriliyor. 51 ile 74 arasındaki değerler "Hırs" olarak tanımlanırken 75 ve üstü puan ise "Aşırı Hırs" şeklinde adlandırılıyor.

Endeks aşırı korkuya işaret ettiğinde birçok piyasa katılımcısının satış yapmaya başladığı anlamı çıkıyor. Fiyatlar düşeceğinden bu durum, dipten satın alma fırsatı oluşturacaktır.

Aşırı hırs değeri ölçüldüğünde fırsatı kaçırma korkusunun (FOMO) piyasaya hakim olduğu anlamı çıkarılır. Bu da tepeden satış yaparak kâr elde etmek için önemli bir fırsattır.

Bununla birlikte pek çok uzman yatırımcı, piyasada iyi bir zamanlamayla işlem yapmak için endeksi temkinli biçimde kullanmanın önemine vurgu yapıyor.
Kripto Korku ve Hırs Endeksi, CNNMoney tarafından geliştirilen borsa Korku ve Hırs Endeksine dayandığı için, satın al ve elinde tut mantığına kıyasla piyasada işlem yaparak kâr almanın potansiyel tuzakları hakkında öğrenilmesi gereken dersler veriyor.
Fidelity firması, 1980 yılından Ağustos 2020 yılına kadar yaklaşık dört yıllık dönemde S&P 500 borsasına yapılacak 10.000 dolarlık yatırımın getirisini hesapladı. Borsanın en iyi 10 günü göz ardı edildiğinde, yatırım getirisinin yarısından fazlası eksiliyor.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi Neyi Ölçüyor?

Şimdi biraz tabloyu genişleterek Kripto Korku ve Hırs Endeksi'nin ölçümlerine odaklanalım.

Her şeyden önce ismine rağmen Kripto Korku ve Hırs Endeksi, sadece Bitcoin piyasasını değerlendiriyor. Bir bütün olarak piyasanın tamamını ölçmüyor (En büyük altcoin'lerin endekslerini "yakında" eklemeyi planladığını söylüyor olsa da…) Bitcoin, hem fiyat hem de duyarlılık açısından kripto para piyasasının tamamını yönlendiriyor. Altcoin'ler Bitcoin'i takip etme eğiliminde olduğu için, BTC'ye yatırım yapmıyor olsanız bile benzerlik söz konusu.

Alternative.me tarafından açıklanana göre, Kripto Korku ve Hırs Endeksi beş faktörle belirleniyor.

  • Fiyat Oynaklığı yüzde 25 oranında endeks değerini etkiliyor. Bitcoin'in mevcut fiyatı, 30 ve 90 günlük ortalamalarla karşılaştırıyor. Bu veri, piyasadaki korku seviyesini belirlemek için kullanılıyor.
  • Piyasa Momentumu ve Hacmi, endeksin yüzde 25'ini oluşturuyor. Bitcoin'in şu anki işlem hacmi ve momentumu 30 ile 90 günlük ortalamalarla karşılaştırıyor ve ardından sonuçlar eşleştiriliyor. Bu veri, piyasada hissedilen yükseliş hissi veya hırs için zemin oluşturuyor.

  • Sosyal Medya ise endeksin yüzde 15'ini temsil ediyor. Etkileşim hızı ve sayısı baz alınarak, Bitcoin odaklı Twitter hashtag verileri hesaba katılıyor. Piyasanın hırslı olarak değerlendirilmesi için normalden daha fazla etkileşim alınması gerekiyor. Şirket şimdilerde bu veriye Reddit'i de eklemeyi planlıyor.

  • Piyasa Hakimiyeti diye adlandırılan, Bitcoin'in kripto para piyasasının geneline oranı, endeksin yüzde 10'unu temsil ediyor. Hakimiyet oranının artması, Bitcoin'in kripto para piyasasında "güvenli liman" olarak görüldüğünü varsayıyor. Fonların daha riskli altcoin'lerden çektiği anlamına geliyor. BTC hakimiyetindeki azalma, daha riskli para birimlerine yapılan yatırımlara işaret ederek piyasada hırsın arttığını gösteriyor.
  • Trend, yani Bitcoin ile ilgili Google Trends arama verilerinin yorumlanması, endeksin yüzde 10'unu meydana getiriyor.

Tüm bu verilerin tamamının yüzde 85 oranına denk geldiğini fark etmiş olmalısınız. Kripto Korku ve Hırs Endeksi erken aşamadayken geri kalan yüzdenin hangi etmenlerden oluşması gerektiği konusunda anket gerçekleştirdi ve hala bu süreç devam ediyor. Kalan yüzdelik dilimin endeksi nasıl etkilendiği tam olarak bilinmiyor.

Bir Tutam Tuz

Kripto Korku ve Hırs Endeksi piyasa duygularını kavramak için yararlı bir araç olsa da, kendi başına çok fazla anlam ifade etmiyor.

Özellikle, Bitcoin'in fiyat oynaklığı bu endekste çok keskin ve çok kısa değişikliklere yol açabilir.

Mesela Şubat 2021 verilerini ele alalım. Bitcoin 57.500 dolardan 45.100 dolara kadar düşerek yaklaşık 12.000 dolar değer kaybetti. Daha sonraki iki haftada 60.000 dolara kadar fırladı. Bu süreçte Kripto Korku ve Hırs Endeksi, 22 Şubat'ta 94 puan ile ulaştığı "Aşırı Hırs" seviyesinden 1 Mart tarihinde 38'e kadar geriledi.

Kripto Korku ve Hırs Endeksi, 20 Nisan tarihinde 73, 26 Nisan'da 27 ve 9 Mayıs'ta yine 73 değerini gördü. Bitcoin fiyatının yüzde 50 oranında gerilediği ve aylarca düşük seviyede kaldığı 12 Mayıs tarihine kadar endeks korku seviyesine gelmemişti.
Sonuç olarak yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmayı (DYOR) unutmayın. Bir başka deyişle, diğerleri uçurumdan aşağı atlarken Lemmings sürüleri gibi onları takip eden yatırımcılardan olmayın.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
8 people liked this article