OneCoin Dolandırıcılığı: Tarihin En Büyük Kripto Saadet Zincirinin İbretlik Öyküsü
Crypto Basics

OneCoin Dolandırıcılığı: Tarihin En Büyük Kripto Saadet Zincirinin İbretlik Öyküsü

Kripto piyasasının gerilediği şu dönemde, 2016 yılına damga vuran, en eski kripto saadet zincirlerinden birine göz atalım. OneCoin nasıl bu kadar büyüdü?

OneCoin Dolandırıcılığı: Tarihin En Büyük Kripto Saadet Zincirinin İbretlik Öyküsü

İçindekiler

2016 yazı…

Kendinizi, Londra'nın en büyük stadı Wembley'de tezahürat yapan 90.000 taraftar arasında hayal edin. Ne bir spor etkinliği ne de konser veren bir megastarın şarkılarına eşlik etmek için oradasınız.

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan OneCoin'in CEO'su Dr. Ruja Ignatova için bu etkinlikte yer alıyorsunuz.

Aşağıdaki videoyu 8:35'e kadar izleyin:

Söylenenler, sizin için de iyi bir yatırım fırsatı gibi geldi mi?

Milyonlarca kişiye geldi.

Bu proje, tarihteki en büyük kripto dolandırıcılığının ibretlik öyküsüne dönüştü: OneCoin Ponzi Şeması. Muhtemelen bugüne kadarki en etkili kripto dolandırıcılığı olan OneCoin'in öyküsü, birkaç kelimede anlatılabilecek türden değil. CMC Academy olarak bu öyküyü birkaç parçaya ayırdık:

  • OneCoin dolandırıcılığı neydi?
  • OneCoin projesinin arkasında kim vardı?
  • OneCoin insanları nasıl milyarlarca dolar dolandırdı?
  • OneCoin neden bu kadar başarılı oldu?
  • OneCoin dolandırıcılığı nasıl anlaşıldı?
  • OneCoin mağdurları kimler?
  • OneCoin dolandırıcılarının akıbeti ne oldu?

Yazının her bölümünün başında konuya özel hazırlanmış görsellerle birlikte kısa özet sunacağız. Hırs, düzenbazlık ve cinayet içeren bu akıllara durgunluk veren öyküyü tam manasıyla anlamak için her bölümdeki metni ve medya içeriklerini incelemenizi öneriyoruz.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

OneCoin Dolandırıcılığı Neydi?

Dr. Ruja Ignatova, Haziran 2016 tarihinde Wembley Stadyumu'nda sahneye çıktığında, OneCoin 18 aydan uzun süredir piyasada olan bir varlıktı.

2014 yılının sonlarında hayata geçen OneCoin projesinin tanıtımlarında, bir sonraki büyük kripto para birimi ve "daha iyi Bitcoin" ifadeleri bulunuyordu. OneCoin gerçekten de büyüdü. Bayan Ignatova'nın Wembley'de boy gösterdiği sırada, piyasa değeri Bitcoin'in yarısından fazlaydı. Ancak, özünde "daha iyi bir Bitcoin" değil, çok katmanlı pazarlama (Multi-level Marketing, MLM) tekniğinin arkasına gizlenmiş devasa bir saadet zinciriydi.

OneCoin, o zamanlardan bugüne kadar kripto para birimlerinin güvenilirlik kazanmak için tercih ettikleri tüm moda sözcükleri kullanarak vaatlerde bulundu:

  • Güvenli işlem…
  • Kullanım kolaylığı…
  • Ucuzluk ve zamandan tasarruf…

Katılımcılar, piyasaya çıktığında küresel ödemeler sektöründe devrim niteliğinde olacak OneCoin para biriminin madenciliğini yapabiliyordu.

İşin aslı, OneCoin varlığının gerçek anlamda hiç değeri olmadı. Kripto para biriminin arkasında bulunduğu iddia edilen blockchain hiçbir zaman var olmadı. Katılımcıların ürettiği kripto paralar, projenin web sitesi dışında asla alınıp satılamıyordu.

OneCoin, eğitim materyalleri satarak ve kripto parasını pazarlama aracı olarak kullanarak gelir elde etti. Ignatova, Wembley'de yaptığı konuşmada "eğitimin" önemine net biçimde vurgu yapmıştı (konuşmanın 60 saniyelik ilgili kısmını aşağıdan izleyebilirsiniz):
OneCoin'in kullanıcılarını nasıl dolandırdığının ayrıntılarına biraz sonra geleceğiz, ancak bu dolandırıcılık girişiminin inanılmayacak derecede iyi çalıştığını söylemeden geçemeyiz. OneCoin projesinin, kullanıcılarını 4 ila 15 milyar dolar arasında dolandırdığı iddia ediliyor.
Ancak OneCoin, resmen çöküşe geçmeden önce bile "MLM Ponzi" projesi olmakla suçlanmıştı. 2015 yılında Cointelegraph şöyle yazmıştı:

> "OneCoin'in saadet zinciri olduğunu düşünmek için hatırı sayılır ölçüde kanıt bulunuyor. Yöneticilerinin isimleri, geçmişte çeşitli dolandırıcılık olaylarına karışmıştı. Sundukları kaynaklar herhangi bir doğrulanabilir ticari kanıt içermiyor. İddialarını desteklemek için ortaya koydukları belgeler genellikle iddianın kendiyle çelişiyor."

OneCoin dolandırıcılığı o kadar büyüdü ki, 2017'de Hırvatistan Merkez Bankası ve 2016'da ise Letonya, İsveç ve Norveç merkez bankaları gibi birçok otorite bu projeye yatırım yapılmaması konusunda uyarıda bulundu. 2017 yılında, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu, OneCoin'e işlemlerini sonlandırma ve piyasadan geri çekilme emri verdi. Aynı yıl, Ruja Ignatova ortadan kayboldu.

Nihayetinde Bulgar polisi, Ocak 2018'de OneCoin'in Sofya kentindeki genel merkezine baskın düzenledi. Bayan Ignatova'nın kurucu ortağı Sebastian Greenwood ve kardeşi Konstantin Ignatov, sırasıyla 2018 ve 2019 yıllarında tutuklandı. OneCoin 2019 yılı itibarıyla yok olmasına karşın dava ve soruşturmalar bugün bile devam ediyor.

Öte yandan OneCoin projesinin kritik ismi olan kurucusu Dr. Ruja Ignatova, dört yıldan fazla süreyle hiç iz bırakmadan ortadan kayboldu.

Peki, Ruja Ignatova gerçekte kim ve ona ne oldu?

OneCoin Projesinin Arkasında Kim Vardı?

OneCoin dolandırıcılığı hakkında hazırlanan BBC podcast serisinde, kayıp kripto kraliçesi Ruja Ignatova'nın büyük olasılıkla Londra'nın Kensington isimli kalburüstü semtindeki 17,75 milyon dolarlık çatı katının sahibi olduğu iddia edildi. Bu gayrimenkulün varlığı, Ignatova'nın Alman avukatı Martin Breidenbach'a karşı 2021'in sonlarında açılan kara para aklama davası sırasında ortaya çıktı. Ancak, Dr. Ignatova Londra'ya yerleşmeyi planlasa ve 2016 yılında Victoria & Albert Müzesi'nde 36'ncı doğum gününü kutlamış olsa da, Ekim 2017'nin sonunda ortadan kaybolmasından bu yana ev hep boş kaldı.
Ruja Ignatova'nın hayatı mütevazı başlamıştı. Mayıs 1980'de Bulgaristan'da doğan Ignatova, 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya'nın Schramberg kentine göç etti. Erken yaşlarında bile, savurgan ve lüks düşkünü olduğu iddia ediliyor. Eski sınıf arkadaşları, Ruja'nın okula asla kırmızı ruj ve oje sürmeden gelmediğini söylüyor.
Ignatova, 2006 yılında Konstanz Üniversitesi'nden Uluslararası Hukuk alanında doktora derecesi elde ederek mezun oldu. BBC tarafından açıklanana göre, Ignatova'nın eski kocası Almandı ve merkezi Londra'da bulunan çok uluslu bir hukuk firması olan Linklaters'ta görev yapıyordu. Çift, 2016'nın sonlarında kız çocuğu sahibi oldu.
Ancak Dr. Ignatova'nın gelecek planlarında, Almanya'da orta üstü sınıfta yaşam sürmekten çok daha fazlası vardı. Öz geçmişinde yer alan bilgilere göre, McKinsey'in Bulgaristan şubesinde görev yaptığını iddia eden Ignatova, 2012'de bir Alman makine şirketini "kurtardığını" ifade ediyor. Ancak "şirketi iflastan kurtarıp yeniden sattıktan" sonra, yeni sahipleri Ignatova ve babası şirketin varlıklarını yağmaladıkları için şirket bir kez daha iflas ilanında bulundu. Her iki isim de de dolandırıcılıktan hüküm giydi ve ertelenen hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.
2014 yılında Ruja, bu öyküdeki diğer kilit kişiler olan Sebastian Greenwood ve kardeşi Konstantin Ignatov ile birlikte OneCoin'i piyasaya sürerek dolandırıcılık tarihine geçti. Ignatova, Greenwood'u OneCoin dolandırıcılığının bir tür ön sürümü olan ve "deneme dolandırıcılığı" olarak tarif edilen BigCoin projesinden tanıyordu. BigCoin'de kullanılan şemaların ve dolandırıcılık dinamiklerinin çoğu OneCoin projesinde yeniden ele alındı.
Greenwood, gedikli bir dolandırıcıydı. Cointelegraph'a göre OneCoin projesinden önce Unaico adlı MLM uygulamalarının arkasına saklanan bir saadet zinciri başlatmıştı. Greenwood, OneCoin dolandırıcılığının tüm aşamalarında yer alsa da, "OneCoin'in tanıtım yüzü" olmasının ötesindeki rolü belirsizliğini koruyor.

Ruja; ışıltılı hayat ve cazibe konusunda başarılı bir figürdü. Yatında özel konserler vermek üzere dünyaca ünlü pop yıldızlarını bile davet etmişti:

Diğer taraftan Konstantin, ayakları yere basan ve her şehirde farklı kız arkadaşı bulunan bir çapkın olarak tanımlanıyor. Kimileri ise, önemli rol üstlenmesine rağmen dolandırıcılık planlamayan "faydalı bir aptal" olduğunu ileri sürüyor.
Kız kardeşine karşı verdiği ifadeden sonra, kız kardeşinin ortadan kaybolmasıyla birlikte OneCoin dolandırıcılığını yürütmekten suçlu bulundu. Kız kardeşinin ortadan kaybolmasıyla ilgili ne bildiği ve bu olayın içinde yer alıp almadığı konuları belirsizliğini koruyor. Ignatov'un kendi ifadesine göre kız kardeşi hakkında bildiği son şey, projeden "nefret edenlerden" bıktığı yönünde.
Yine de, kripto dolandırıcılıklarının bini bir para. Peki, nasıl oldu da OneCoin, sıradan bir "rug pull" projesinin ötesine geçerek katılımcıları milyarlarca dolar dolandıran bir tarikata dönüştü?

OneCoin İnsanları Nasıl Milyarlarca Dolar Dolandırdı?

Bunun en kısa cevabı, insanların zayıf noktalarının başında gelen hırs duygusuna odaklandı ve bunu kullanmak için teknik bilgi eksikliklerinden yararlandı.

Daha uzun yanıt vermek gerekirse, Dr. Ignatova'nın planında kavramsallaştırılmış net bir çıkış stratejisi bulunuyordu: "Parayı alıp kaç ve her zaman başkasını suçla".
OneCoin dolandırıcılığının nasıl işe yaradığını anlamak için kripto para birimlerinin daha basit çalıştığı zamana dönmemiz gerekiyor. Bitcoin'in 500 doların biraz üzerinde işlem gördüğü, Litecoin'in hala en büyük beş kripto para arasında olduğu dönemde yardımcı kripto uygulamalara büyük ölçüde dark web üzerinden ulaşılıyordu. Her ne kadar birçok kripto para projesi; kolaylık, ucuzluk ve güvenlik gibi OneCoin ile aynı vaatlerde bulunuyor olsa da, hiçbirinde doktora sahibi karizmatik bir kadının pazarlama gücü ve en büyük danışmanlık şirketlerinde edindiği iş tecrübesi yoktu. Öyle ki, Forbes'un Bulgaristan versiyonunda Dr. Ignatova kapak olmayı başardı. Şimdi bu kadına neden güvenilmesin ki?

Tabii ki, kapak aslında ücreti ödenmiş bir reklamdan ibaretti. Ancak, 0'dan 500 doların üzerine çıkan Bitcoin trenini kaçıran ve kolay zengin olmak isteyenler için çok cazip bir teklif sunuluyordu. Ortaya konulan plandan para kazanmak son derece basitti. Kripto para birimiyle ilgili "eğitim paketleri" satarak şu imkanlara sahip oluyordunuz:

a) Bilinçli bir yatırımcı olmak ve;

b) ileride değeri fırlayacak OneCoin tokenin madenciliğini yapmak.

Sunulan paketlerin süslü isimlere sahip olduğu ve fiyatlandırma açısından neredeyse hiçbir üst sınırın olmadığını da söylemek gerek.

İlerleyen zamanlarda piyasaya, 225.000 Euro gibi yüksek maliyetleri olan pahalı paketler sürüldü!

Gelgelelim kripto para birimi, hiçbir zaman gündelik alım satım için uygun hale gelmedi. OneCoin sitesinde nominal değeri bulunmasına rağmen, kullanıcılar kapalı sistem içerisinde yer alan paralarını çekemiyor ve birikimlerinin sadece sınırlı miktarını transfer edebiliyordu. Çok katmanlı pazarlama (MLM) dolandırıcılıklarını ortaya çıkaran web sitesi olan Behind MLM, 2016 tarihli araştırmasında, OneCoin ile ödeme alan bir restoranda, nominal değerlerin yalnızca yüzde 0,16'sının geçerli olduğunu gösterdi. Araştırmada, 13,99 sterlin değerindeki yemek siparişi için 1.399 OneCoin ödenmesi gerektiği ve bu miktarın OneCoin ekosisteminde 8.572 sterline denk geldiği ortaya çıktı.
OneCoin projesinin intihal içeren kripto kurslarının daha da ötesinde sorunlar vardı. Peki ne oldu da, OneCoin dolandırıcılığı milyar dolar seviyelerine ulaştı?

OneCoin Neden Bu Kadar Başarılı Oldu?

BBC tarafından yayımlanan "The Missing Cryptoqueen" adlı makalede, yatırımcılar açısından başlangıçta OneCoin'i cazip kılan unsurların neler olduğu irdelendi:

> "Yatırımcılar bize sıklıkla, başlangıç aşamasında para yatırmalarının arkasında, sıradaki büyük yatırım fırsatını kaçırma korkusunun bulunduğunu söyledi. Bitcoin ve altın yatırımlarıyla büyük kâr elde eden insanların öykülerini okuyup gıpta ettikler ve OneCoin projesini ikinci bir şans olarak gördüler. Mağdurların birçoğu, "vizyoner" Dr. Ruja'nın kişiliği ve ikna kabiliyetinden etkilendi. Yatırımcılar arka plandaki teknolojiyi anlamamış olsa da, Ruja'nın büyük kitlelerle seslendiği ve Economist konferansında konuştuğunu görmeleri güven sağladı. Mağdurlar, Forbes dergisinin kapağına çıkan ismi basında sıklıkla gördü ve sahip olduğu diplomalara aldandı."

Ancak uzmanlığı ve sunduğu teknolojinin oluşturduğu sis perdesi bu öykünün yalnızca yarısı. Mağdurları dolandırıcılık ekosistemine çeken aslında topluluk duygusuydu. OneCoin topluluğu, projeye gerçekten inananlardan oluşuyordu. Bitcoin fırsatını kaçıran, ama yine de kripto para birimlerinin devrim niteliğinde olduğunu düşünenler için ikinci bir şanstı. Sistemi, iyi niyetli bir tarikat şeklinde görüyorlardı.

Gelgelelim en büyük vaka, OneCoin yatırımcısı ve mağduru olan İskoç Jen McAdam tarafından ortaya çıkarılan ifşalar sayesinde gün yüzüne çıktı ve olay İngiltere'de manşetlere taşındı.

İnternet üzerinde düzenlenen OneCoin seminerine katıldığını ve sunucuların "yüksek tempolu, hayat dolu ve fazlasıyla tutkulu" tarzına hayran kaldığını söyledi. Bizzat kendi 10.000 Euro yatırdı. Öte yandan arkadaşlarını ve ailesini de ikna ederek 250.000 Euro değerinde yatırıma vesile oldu. Ancak birkaç ay sonra Jen, insanları OneCoin'in dolandırıcılık amaçlı düzenlendiği konusunda bilgi veren bir Bitcoin destekçisi olan Tim Curry'den mesaj aldı.

Aylar sonra Jen, kendi kendine sorular sormaya başladı. Araştırmaları sonunda, OneCoin'in arka planında blockchain bulunmadığını öğrendi. Nihayetinde Jen fark etti ki, ekosistemdeki tüm veriler, blockchain ağıyla alakası olmayan geleneksel bir SQL sunucusundaydı.

(Bu arada, halen devam eden bir davada, OneCoin projesinin gerçekten blockchain yapısına sahip olduğu ortaya çıktı. Ancak bu gizli blockchain, transfer işlemleri için kullanılamayacak kadar temel düzeydeydi).

Zengin olma hayali Jen gibi insanları cezbetse de, tarikat benzeri yönler eleştirel düşüncelerini körükledi. Jen, BBC'ye verdiği röportajında şu ifadeleri kullandı:

> "Topluluğa, 'dış dünyadan' gelen hiçbir bilgiye inanılmaması gerektiği söylendi. Aksi görüş bildireni 'nefret edenler' diye yaftalıyorlar. Onlara göre Bitcoinciler bile 'nefret edenler' sınıfında. Hatta Google bile… 'Google'ı dinlemeyin!' diyorlar." Herhangi bir eleştiri veya uygunsuz soruya tahammül yok. "Eğer herhangi bir olumsuz düşüncen varsa bu grupta yer alamazsın."

Peki, OneCoin dolandırıcılığı ne kadar başarılı oldu?
Farklı tahminler olsa da, genel kanı çok büyük başarı elde ettiği yönünde. Cointelegraph haberine göre satış gelirleri 4,4 ila 19,4 milyar dolar arasında bir yerde. BBC, aylarca dokuz haneli kazanca ulaşıldığına dair detaylı üç aylık gelir rakamlarına erişti.
Daha geçen yıl, Seyşeller kolluk kuvvetleri, dolandırıcılıkla bağlantılı olduğu söylenen 230.000 Bitcoin işlemini incelemeye aldı.
Saadet zinciri iddiaları 2015 yılında ortaya atılmış olsa da, neden OneCoin 2019 yılına kadar çalışmayı sürdürdü?

OneCoin Projesinin Dolandırıcılık Olduğu Nasıl Anlaşıldı?

Çok dakik olan biri geç kalırsa, ne olduğunu merak etmeye başlarsınız. Ancak hiç gelmezse, muhtemelen bir sorun vardır.

Bu durum, Ruja Ignatova'nın Ekim 2017'de Lizbon'da düzenlenen OneCoin kongresine katılmadığı zaman yaşandı. Beyinleri yıkanmış destekçiler, patronlarının, en büyük düşmanları olan bankalar tarafından kaçırılmış ya da öldürülmüş olmasından korkuyordu. Ancak BBC haberinde, OneCoin'in arkasındaki ismin Lizbon olayından iki hafta sonra Sofya'dan Atina'ya giden uçağa bindiğini ortaya koyan mahkeme belgeleri yayımlandı. Bu iki hafta içinde nerede bulunduğu sır olarak kaldı ve daha sonra da izi tamamen kayboldu.

Dr. Ignatova yeraltında saklanırken bu sefer erkek kardeşi sahneye çıktı. Bulgar makamları, Alman savcıların talebi üzerine 2018'in başlarında OneCoin'in genel merkezine baskın düzenlemiş olsa da, dolandırıcılık projesinin web sitesi çalışmaya devam etti.

O tarihlerde, OneCoin'in bir dolandırıcılık projesi olduğuna dair uyarılar yayılmaya başlamıştı. Tanınmış bir blockchain geliştiricisi olan Björn Bjercke, OneCoin ekibinin kendisine blockchain oluşturulması için temasa geçti. Ekibin blockchain teknolojisi hakkında hiçbir fikri olmadığını açıkladı ve OneCoin projesine yatırım yapmama konusunda insanları uyardı.
Ancak dolandırıcılık süreci, ancak Mart 2019'da Konstantin Ignatov'un Los Angeles'ta tutuklanmasının ardından durdu. Suçunu kabul etti ve tanık koruma programına alındı. OneCoin web sitesi Aralık 2019'da kapandı.
Jen McAdams, dolandırıcılık projesinin kurbanlarından sadece biriydi. OneCoin küresel bir saadet zinciriydi. Öyle ki, mağdurları Amsterdam'ın zengin bölgelerinden Uganda'nın kenar mahallelerine kadar uzanıyordu.

OneCoin Mağdurları Kimler?

Kayıp Kripto Kraliçesi podcast'i, dünyanın dört bir yanındaki dolandırıcılık kurbanlarını ziyaret etti. İddiaya göre sayısı 3,5 milyona kadar ulaşan kullanıcıların bazıları binlerce kilometre uzakta yer alıyordu.
Igor Alberts ve Andrea Cimbala, Amsterdam'ın lüks semtinde yaşayan deneyimli ve başarılı birer MLM uygulayıcıları olarak tanınıyor. İkili, Mayıs 2015'te ilk OneCoin konferansına katıldıklarında, birinci aylarında 90.000 Euro kazandı.
Çok katmanlı pazarlama, her yerde bulunan dolandırıcılar nedeniyle kötü bir üne sahip olsa da, yasa dışı değil. Alberts, OneCoin tarikatına katılmadan önce MLM becerilerini üst seviyeye çıkardı ve kolay para kazanmaya hevesli kitleyle karşılaşınca kabiliyetini rahatlıkla kullandı. Kısa süre sonra ayda 2 milyon Euro kazanır hale geldiler ve daha fazla kazanç hırsına kapılıp paranın bir kısmını daha fazla OneCoin satın almak için kullandılar. Hatta Alberts, milyarder olmak için kaç OneCoin'e ihtiyacı olduğunu bile hesaplamıştı.
BBC, Dr. Ignatova'nın mükemmel şeytani dahi planını nasıl gerçekleştirdiğini anlatırken, sahte ürünü için mevcut MLM pazarlamacılarının yerel satış kanallarını kullandığını vurguladı. Ignatova ortadan kaybolduğunda, Igor Alberts vadedilen blockchain altyapısının kanıtını talep etti. Çabaları boşunaydı. Aralık 2017'de istifa etti:

> "Sorumluluk hissettim. Suçluluk değil [...] İnandığınız bir olgu üzerinden asla suçlanamazsınız. Yalan olabileceğini hiç düşünmedim. Blockchain teknolojisinin ne olduğunu bile bilmiyordum… Nasıl şüphelenebilirdim ki?"

Madalyonun diğer tarafını inceleyen muhabirler, 22 yaşındaki Ugandalı Daniel Lienhardt'ın OneCoin başlangıç paketine 250 dolar yatırım yaptığına dair haber kaleme aldı.
Gecekondu mahallesine giden gazeteciler, Daniel'i ve onunla anlaşan OneCoin organizatörü Prudence'i ziyaret etti. Daniel, 2017'de üç keçisini satıp kişisel birikimiyle birlikte tüm parasını dolandırıcılık organizasyonuna yatırdı. O dönemde Avrupa'da, OneCoin için daha az para ödeniyordu, ancak gelişmekte olan ülkelerde hala pahalıydı. 2019 yılında dolandırıcılık vakasına odaklanan podcast yayına girdiğinde, hem Daniel hem de OneCoin'e yatırım yapmayı bırakan Prudence, paraların tamamen yok olduğunu söylemedi:

> "Bir şekilde saklanmayı başardım. OneCoin projesinden bahsettiğim insanların beni görmeleri en son isteyeceğim şeydi. Gözlerini kırpmadan beni öldürebilirlerdi. Paralarının üstüne yattığımı düşünürlerdi."

Hatta annesi bile yatırımlarına ne olduğundan hala habersizdi.

Glasgow'da yaşayan ve dolandırıcılık konusunda farkındalık oluşturan Jen McAdam, dolandırıcılığı ifşa etmek ve fonları geri almak için diğer kurbanlarla birlikte çalışıyor:

> "3 yıldır ben ve dünya genelinde birçok kişi OneCoin dolandırıcılığını ifşa ediyor ve küresel olarak yetkililerle birlikte çalışıyoruz. Benim kişisel odak noktam, mağdurların adalet elde etmelerini sağlamak. Hedeflerim içinde küresel çaptaki mağdurlara yardım etmek, onları desteklemek, yaşananları medyaya duyurmak ve röportaj vermek var. BBC'nin başarılı podcast'i 'The Missing Cryptoqueen' projesine katılmak ve onlarla çalışmak da buna dahil."

Geriye son bir soru kalıyor: Ruja Ignatova ve suç ortaklarına ne oldu?

OneCoin Dolandırıcılarına Ne Oldu?

Gedikli bir dolandırıcı ve "markanın yüzü" olan Sebastian Greenwood hakkında dava açıldı. Yargı süresi boyunca New York hapishanesinde tutulacak. Geçtiğimiz yıl, edindiği kaçak telefon üzerinden 20 milyon dolar transfer ettiği belirlendi.
Konstantin Ignatov suçunu kabul etti ve kayıplara karışmadan önce kız kardeşinin federallere ihbar edilmekten korktuğunu beyan etti. İfadesine göre, Ruja Ignatova "değerli bir pasaport" ele geçirdi. Ortadan kaybolmadan önce Viyana ve Atina'ya uçak bileti aldı. Ignatov, tanık koruma programına alınmış olsa da, duruşma sırasında iki defa yalan söylediği kanıtlandı. Şubat 2022 tarihinde Almanya'da yayımlanan haberde, farklı kadınlardan gönderilen, Ignatov'un büyük olasılıkla tekrar parmaklıklar ardında olduğunu ima eden mesajlar yer aldı. Mesajlarda, davadaki diğer kötü niyetli kişilere karşı baş tanık olma gücünü yitirdiği ileri sürüldü.
Almanya'da açılan ve Dr. Ignatova ile iş birliği yapan avukatlara karşı devam eden birçok dava bulunuyor. Yine de, 2022 Nisan ayı itibaryla bu davaların hiçbiri sonuçlanmadı.
Şu ana kadar Ruja Ignatova'nın nerede olduğuna dair en ayrıntılı incelemeyi Kayıp Kripto Kraliçesi podcast'i yaptı. Dedikodular arasında hem Rusya hem de Ukrayna pasaportu olduğu ve Rusya ile Dubai arasında seyahat ettiği yer alıyor. Plastik cerrahiyle kimlik değiştirdiği ve kalabalık arasında saklandığı iddiası da var.
BBC muhabirleri tarafından tutulan özel bir dedektif, meslektaşlarından Dr. Ignatova'nın Atina'daki restoranlarda görüldüğüne hakkında bilgi aldığını ileri sürdü. Araştırmacılar, Ignatova'nın boy göstermesine rağmen teşhis edilemediği iddia edilen OneCoin güzellik yarışmasına da katıldılar. OneCoin web sitesinin aksine Miss Onelife hala aktif ve hatta dolandırıcılık projesinin pazarlama kolu olan OneLife'ın altın sponsorları arasında listeleniyor.

Farklı bir araştırmada, Ruja'nın eski kocasının yaşadığı Frankfurt şehrinde olduğu bilgisi elde edildi. Dr. Ignatova'nın gerçekten Frankfurt'ta vakit geçirdiğine dair "güvenilir kaynaktan" bilgi alınmasına rağmen hiçbir yerde bulunamadı.

Ruja Ignatova'nın yeniden ortaya çıkıp çıkmayacağı şüpheli. 2021 yılında OneCoin, terör finansmanıyla bağlantılı bulundu:

11 Mayıs 2021 tarihinde Inner City Press; OneCoin, Ruja ve Bitcoin hakkında açılan dava süreci hakkında telefon ve ardından bir de e-posta aldı. "Kripto Kraliçesi" Ruja Ignatova'nın güçlü bir devletin koruması altında olduğu ve Orta Doğu'daki teröre mali destek verdiği ileri sürüldü.

[...]

Paylaşılan belgede, terör finansmanı sağlamak adına Ruja Ignatova'nın OneCoin'i paravan bir şirket olarak kurduğu uyarısı yer aldı.

[...]

Ruja Ignatova, Dubai Uluslararası Havaalanı üzerinden diplomatik pasaport kullanarak özel uçakla ve yanında yüklü miktarda parayla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'ne girdi.

[...]

Ignatova, Mashreq Bank'taki hesaplarını terörist gruplar adına kara para aklamak için kullandı ve terör örgütlerinin de dahil olduğu Afganistan, Pakistan ve Yemen'e birkaç para havalesi yaptı. Kuveyt İstihbaratı, Ignatova'nın adı açıklanmayan bir devletin terör eylemlerini finanse etmek için çalıştığına inanıyor.

Son Sözler

Tüm kripto dolandırıcılıkları ve kripto saadet zincirleri arasında OneCoin en kötüsü olduğu gibi, aynı zamanda en şaşırtıcısı.

Detaylarına değindiğimiz ana hikayeye ek olarak çeşitli yan öyküler de bulunuyor:

Ve son olarak, deepfake yöntemi kullanılarak Ruja Ignatova tarafından OneCoin'in çalışmaya devam ettiğini iddia eden sahte "resmi açıklama":

Umarız bu yazıyı okurken, en az bizim kadar keyif almışsınızdır. Lütfen unutmayın: herhangi bir şey gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen dolandırıcılıktır.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
10 people liked this article