Coin98 Nedir?
Tech Deep Dives

Coin98 Nedir?

CoinMarketCap, çok zincirli likidite protokolünü enine boyuna inceliyor

Coin98 Nedir?

İçindekiler

Kripto para sektörü, stake etme ve token değiş tokuşu dahil olmak üzere birçok yenilikçi kavrama ev sahipliği yapıyor. Farklı özellikler içererek, topluluğa birden fazla gelir elde etme fırsatları sunuyor. Ne yazık ki kullanıcılar, tüm bu özelliklere erişmek için genellikle sezgisel biçimde para birimleri ve ekosistemler arasında geçiş yapmak durumunda kalıyor. Coin98 ise, hem bu özellikleri ve hem de daha fazla çözümü içeren hepsi bir arada (all-in-one) DeFi hizmeti olarak kendini konumlandırmak istiyor.

Merkeziyetsiz finans alanına gösterilen küresel ölçekteki ilgi artmaya devam ettikçe, bunlara uygun çözümler sunmak da önem kazanıyor. Ayrıca, DeFi sektörü ana akım tarafından benimsenmek istiyorsa, bu çözümlerin mümkün olduğunca erişilebilir hale gelmeli. Coin98, 20'den fazla blockchain ve yerel token'ları destekleyerek kullanıcıların farklı seçenekleri tek seferde keşfetmesini kolaylaştırıyor.

Coin98 Nedir?

Coin98'in arkasındaki fikir 2020'nin başlarında şekillenmeye başladı. Merkeziyetsiz finans, kullanıcıların ilgisiyle değer açısından yeni zirvelere çıkınca, yeni bir proje geliştirmek için en doğru zaman da gelmiş oldu. Dünya genelinde tamamen açık bir mali altyapıya ihtiyaç duyulduğundan, Coin98 ekibi bunu asıl hedefine dönüştürdü. Merkeziyetsiz finans, çapraz zincir swap, stake etme, pasif gelir ve yield farming alanlarında tek noktadan çözüm sunan ekip, daha pek çok yeni hizmet daha üretilebileceğini söylüyor.

Coin98 Ne Sunuyor?

Bugün, Coin98 vadettiği tüm özellikleri destekliyor. Buna ek olarak kullanıcılar, 20'den fazla blockchain ağı üzerinden çözümlere erişebiliyor. Platform, 488 binden fazla işlem ile 216 milyon doların üzerinde hacim üreten 284 binden fazla kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Farklı blockchain ağlarına entegre olarak likidite ve DeFi çözümlerinden faydalanan Coin98, kullanıcılarına token değiş tokuşu için en iyi fiyatı sunabiliyor. Dahası, işlemlerin kısa sürede sonuçlanması için farklı yolları araştıran platform, Gas ücretlerini de en düşük seviyede tutabiliyor.

C98 Token Nedir?

Coin98 ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olan C98, ağın yerel token'ı. Üç blockchain ağında yer alıyor: Ethereum, Binance Smart Chain ve Solana. Token, sahiplerinin işlem ücretlerinden pasif gelir elde etmelerine, çeşitli hizmet ve ürünler için benzersiz üyelik indirimlerine erişmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca C98, kullanıcıların Coin98 ekosistemi üzerinde yapılacak değişiklik ve iyileştirmeler konusunda söz sahibi olmalarını sağlıyor.

Coin98 Nasıl Çalışıyor?

Finans alanına hizmet edecek açık ve merkeziyetsiz bir ağ oluşturmak kesinlikle basit bir iş değil. Blockchain alanında süregelen rekabet, daha geniş bir ekosistem haline gelmesini sağlarken, kullanıcıların farklı çözüm ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olmalarını şart koşacak biçimde karmaşıklaşıyor. Yenilikçi teknolojilere destek verirken diğer taraftan da tüm bu özellikleri tek sancak altında birleştirmek daha verimli sonuç verecek bir hedef. Bilindiği üzere blockchain ağları, standart biçimde birbirleriyle iletişim kuramaz.

Coin98 ekosistemi; Coin98 Ventures, Coin98 Labs ve Coin98 Network gibi çok sayıda hizmetten meydana geliyor. 

Coin98 Ventures Nedir?

Coin98 Ventures; blockchain ve merkeziyetsiz finans sektörü için ürün geliştirmek üzere yazılımcıları bulmak ve desteklemek için tasarlanmış bir platform.

Coin98 Labs'ın Amacı

Coin98 Labs sayesinde ekip, yeni DeFi çözümleri oluşturacak ve kullanıcıların para piyasalarına rahatça erişmesini kolaylaştırabiliyor. Ekip; yerel bir cüzdan, borsa, portföy ve piyasalar çözümü de dahil olmak üzere çeşitli hizmetler geliştirdi. Mobil cihazlarda farklı zincirlere destek veren genişletilmiş cüzdan dahil olmak üzere, ikinci katman (L2) çözümleriyle entegrasyon ve Ethereum ile BSC üzerinde C98 stake etme gibi birçok yenilik ufukta gözüküyor. Yeni AMM platformlarına bağlantı ve çapraz zincir köprüleri odaklanılacak konular olacak.

Coin98 Neden Farklı?

Diğer DeFi projeleri çapraz zincir ile likidite sağlıyor olsa da, genellikle bunlar az sayıda blockchain ile sınırlandırılmış oluyor. Diğer taraftan Coin98, 20'den fazla blockchain ağını destekleyerek sektör ortalamasının çok ötesine geçti. Bu durum, birden fazla ağ üzerinden takas ve transferleri mümkün kılan çapraz zincir köprüsü Space Gate sayesinde gerçekleştirildi. Halihazırda birkaç güncelleme geldi ve önümüzdeki aylarda daha fazla iyileştirme yapılması bekleniyor.
Birbirinden farklı bu kadar çok blockchain ağına erişmek stratejik ortaklık yapılmadan imkansız olurdu. Coin98; Polygon, Terra, PancakeSwap, Avalance, Elrond, Fantom ve Band Protocol ile farklı kapasitelerde ortaklık kurdu. Farklı blockchain ekosistemleriyle diyalog içine girmek, çapraz zincirlerde likidite ve hizmet oluşturmak için köprü sağlamış oldu.

Geliştiricilerin hedefinde web uygulaması ve cüzdan eklentisi içeren çok zincirli yerel takas (swap) sistemleri var. Bu sayede kripto para ve DeFi alanlarının daha erişilebilir hale gelmesi planlanıyor. Ayrıca, dört gözle beklenen C98 token açılışının yanında birden fazla blockchain üzerinde stake etme desteği de var. Likidite oluşturmak için daha fazla AMM'yi entegre ederek ve ek çapraz zincir köprüler inşa ederek Coin98, var olan ekosistemini geliştirebilir ve diğer blockchain ağlarındaki DeFi projelerine gösterilen ilgiyi de artırabilir. 

Proje hakkında ne söyleniyor?

Coin98 Finance için oluşturulan resmi Twitter hesabının nispeten düşük sayıda takipçisi bulunsa da, işlem hacmi ve kullanıcı istatistikleri açısından dikkat çeken yanları var. 2021'in başından bu yana çok fazla işlem hacmi görülürken çapraz zincir takasları ve DeFi çözümlerinin yüksek taleple karşılaştığı ortada. Dahası, Coin98 portföy çözümü 11 farklı blockchain ağını desteklediği için kullanıcılar, ellerindeki varlıkların toplam değer ve istatistiklerini tek seferde görebiliyor. Buna ek olarak, bu tür araçlar kullanıcıların gizli anahtarlarını paylaşmadan portföylerine erişmelerini mümkün kılıyor. Dahası, çapraz zincir desteğine izin veren köprü çözümlerine giderek artan bir ilginin olduğu istatistiklere yansıyor.

Coin98 (C98) Alım Satımı Ne Zaman Başlayacak?

Ekip, Binance Launchpad aracılığıyla token dağıtımı yaptığı için, proje 73.000'den fazla kayıtlı katılımcının dikkatini çekti. Çoğu kişinin yakın zamana kadar ismini duymamış olabileceği bu türden proje için etkileyici bir sayı. 23 Temmuz 2021 itibarıyla token dağıtım aşamasında. Coin98 alım satım işlemleri, Binance'ın duyurusuna göre satış süreci tamamlandıktan sonra başlayacak.

Coin98 (C98) 1 dolar olabilir mi?

C98 işlemleri başladığında Binance tarafından belirlenen token fiyatı 0,075 dolar seviyesindeydi. Şu anda token'ın fiyatını tahmin etmek mümkün değil. Çünkü dolaşımdaki arz ve talep dahil olmak üzere piyasadaki birden fazla faktör, fiyatı doğrudan etkiliyor.

Kısaca

Kripto para sektörünün, deneyimli topluluk üyeleri kadar yeni katılan kullanıcılar ve takipçilerin de ihtiyaçlarını, taleplerini karşılaması gerekiyor. Piyasada dişe dokunur bir fark oluşturmak için, herkesin ürün ve hizmetlere erişebilmesi adına basit ve kolay çözümlerin oluşturulması şart.

Coin98 tarafından oluşturulan ve inşa etmeye devam ettiği yapı, kripto para ve DeFi sektörü için ezber bozabilir. 20'den fazla blockchain ve ikinci katman ölçekleme çözümlerini tek çatı altında birleştirmek, yeni fırsatları keşfetmeyi çok daha kolay hale getirebilir. Ayrıca, kullanıcıların blockchain ağları arasında değer varlığı takas etme işlemlerini basitleştirebilir. 

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
5 people liked this article