Binance Üzerinde Kripto Kredi Nasıl Alınır?
How-to Guides

Binance Üzerinde Kripto Kredi Nasıl Alınır?

Düşük işlem süresi ve minimum kısıtlama ile öne çıkan, en iyi kripto kredi platformlarından birinden kripto kredi almak için yapılması gerekenleri adım adım anlatıyoruz.

Binance Üzerinde Kripto Kredi Nasıl Alınır?

İçindekiler

Daha önce hiç kredi geçmişiniz nedeniyle kredi başvurunuz reddedildi mi? Kredi verme veya alma konusunda deneyiminiz veya geri ödeme gücünüz yok mu? Neyse ki online borsalar sayesinde kripto para kredisi almak hiç olmadığı kadar kolaylaştı.

Merkezi finans sisteminde, kimin kredi alabileceğine veya kimin güvenilir olabileceğine karar vermek adına kredi geçmişi oluşturması gibi keyfi kurallar söz konusu. Kripto para ve kripto kredi sistemlerinde ise, geri ödeme ve borçlanma oranları konusunda net ve şeffaf bir anlayış bulunduğundan borçlunun geçmişiyle ilgilenilmiyor.

Kripto Kredi Nedir?

Otomobil kredisi veya ipotek gibi menkul kıymet bazlı kredilere benzer yapı içeren kripto kredileri, teminat olarak ödünç para almak isteyenlerin dijital paralarını kullanıyor. Ödünç alınan para geri ödemeden, dijital varlıkların alım satımı veya diğer işlemlere açılması konusunda kısıtlama uygulanıyor.

Düşük faiz oranları sunan ve kredi için finansal geçmiş kontrolüne ihtiyaç duyan geleneksel ve merkezi finans sistemi üzerinden kredi almaya kıyasla, kripto kredi kullanmanın birçok faydası bulunuyor. İpotek temelli kredilerle kıyaslandığında kripto krediler, çok daha hızlı finansman imkanı sunuyor. Merkezi kredi yapılarında veya kredi kartı üzerinden büyük bir satın alma işlemi gerçekleştirildiğinde yüksek faiz oranları bir adım geride durmaya neden oluyor.

Federal Rezerv (Fed) verilerine göre, 2021'in ilk çeyreğinde kredi kartlarının ortalama faiz oranı yüzde 15,91 seviyesindeydi. Kredilere hangi faiz oranıyla ulaşılacağı, genellikle kişisel kredi puanı üzerinden belirleniyor.
Bunlara karşın, kripto kredi platformları kullanıldığında, kredi puanı veya geçmişi ne olursa olsun, borçlanma oranı genellikle tek haneli rakama sahip oluyor. Örneğin Bitcoin (BTC) ile ortalama borçlanma oranı, Ağustos 2021 itibarıyla yaklaşık yüzde 5 seviyesindeydi.

Geleneksel krediye ulaşmak için bankalarda gerçekleştirilen çok adımlı uzun süreçlere kıyasla kripto kredi platformları, kredi talebini genellikle aynı iş günü içinde işleme koyuyor.

Binance - En İyi Kripto Kredi Platformlarından Biri

Dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance, saniyeler içinde sanal varlık alıp satmanızı sağlamasının yanında kripto parayla finansal ürünlere erişmenize ve stake etmenize de olanak tanıyor. Binance, dünya genelinde finansal özgürlük sağlamaya çalışan güvenli, hızlı ve zarif bir çözüm olarak kendini tanımlıyor.
Kripto para stake etmek ve birikim yapmak için kullanılabilen farklı seçenekler hakkında bilgi almak için lütfen Binance üzerinde stake etme rehberimize göz atın.
Son birkaç ayda Binance, müşteri destek sisteminde önemli iyileştirmelere imza attı. Bu süre zarfında, Binance'in aktif kullanıcı sayısı, müşteri destek taleplerinde de benzer artışa sahne olarak on katına çıktı. Bu iyileştirmenin ardından, şirket içi müşteri destek hizmeti oluşturularak Binance'in ekip performansına dayalı olarak destek sonuçları düzgün bir şekilde izlenmeye başladı. Ayrıca Binance ve kripto kredi ekosistemindeki uzmanlıklarına dayalı olarak, kullanıcılara yardımcı olacak aracıların ataması da mümkün hale geldi.

Binance Üzerinden Nasıl Kripto Kredi Alınır ve Geri Ödenir

Binance Borsasından Kripto Kredi Almak

Binance üzerinden kripto kredi almak son derece kolay. Resmi Binance web sayfasında oturum açtıktan sonra "Finans (Finance)" ve ardından "Kripto Kredi (Crypto Loans)" linkine tıklayın. Ödünç alacağınız varlığı, teminat varlığını ve kredi vadesini seçin. Bilgileriniz onaylandıktan sonra "Şimdi Ödünç Al (Start Borrowing Now)" seçeneğine tıklayın.

Bu adım da tamamladıktan sonra, bilgilerinizi doğrulamanız istenecek. Binance Kredi Hizmet Sözleşmesini (Binance Loans Service Agreement) okumanız ve kredi geri ödeme sorumluluğunuzu net biçimde anlamanız önemli.

Teminat varlıklarınız spot hesabınızdan kaldırılacak ve alınan kredi, toplam kredi tutarınıza eklenecek. Bu noktadan sonra, stablecoin birikimleri geleneksel banka hesabına veya herhangi bir finans kurumuna çekilebiliyor. Faiz oranı her saat değişiyor ve alınan kredi dilenilen zamanda geri ödenebiliyor.

Binance Kripto Kredileri Nasıl Geri Ödenir?

Alınan kripto kredinin önce faizi, ardından anaparayı geri ödemek için "Devam Eden Emirler (Ongoing Orders)" ve ardından "Geri Öde (Repay)" seçiliyor.
Geri ödeme tutarını elle girebilir veya toplam tutarın belli bir oranını seçebilirsiniz. Ayrıntıları gözden geçirip en az iki kez kontrol ettikten sonra, krediyi kapatmak için "Geri Ödemeyi Onayla (Confirm Repayment)" seçeneğine tıklayın. Geri ödeme işleminiz tamamlandıktan sonra onay mesajı alacaksınız.

Binance Kripto Kredilerinin İşlem Ücreti Ne Kadar?

Alım satım hesabınıza doğrudan kripto para yatırarak veya belli bir tutarı teminat altına alarak Binance Kredi platformu aracılığıyla USDT veya BUSD ödünç alabilirsiniz. Bu stablecoin'ler daha sonra hesabınızdan çıkarılarak dilediğiniz gibi kullanılabilir.
Ödünç alabileceğiniz miktar, kredi değer (Loan-to Value, LTV) oranına bağlı. İstenilen kredi miktarının teminat değerine bölünmesi ile elde edilen oran ödünç alınabilecek tutarı belirliyor. Krediler, yüzde 65 LTV oranına sabitlenmiş durumda. Faiz hesaplaması her saat yapılıyor ve herhangi bir zamanda kredi geri ödenebiliyor.

Teminatsız Kripto Kredi Almak Mümkün mü?

2019 itibarıyla temel Binance borsa platformu üzerinde Binance Margin özelliği etkinleştirildi. Binance Margin sayesinde, başarılı işlem sonucunda elde edilen kazançlar üçüncü şahıslara gerek duymadan katlanabiliyor. Ancak tersi durumda kayıp miktarı yükseliyor.
Binance Kredi sisteminin aksine marj ticareti, ilave fon için sisteme teminat yatırmak yerine, kullanılan varlığı alım satımda değerlendirmeye olanak tanıyor. "Margin call (marj çağrısı)" durumundan veya borç verenin yatırımını karşılamak için varlıkların zorla tasfiyesinden (liq olmaktan) kaçınmak adına marj işleminde kullanılan ilk yatırım tutarının altına düşmemek gerekiyor. Bu genellikle düşük fiyat oynaklığı bulunan piyasalarda yapılıyor. Böylece beklenmedik biçimde marj çağrısının gerçekleşmesi önleniyor.

Binance Dışındaki Kripto Kredi Platformları

Kredi ve marj programları açısından Binance birçok seçenek sunsa da kısa veya uzun vadeli ihtiyaçlara uygun kripto kredi içeren başka platformlar da var.

ABD gibi, Binance borsasına erişemeyen veya yerel Binance borsalarına alternatif arayanlar için, Coinbase platformu, güvenilir kripto kredi hizmeti sunuyor. Ekosistemdeki itibarı ve kullanım kolaylığıyla öne çıkan Coinbase, ilk kez işlem yapanlara ve orta düzey yatırımcılara hizmet sunmak üzere 2012'de hayata geçti. ABD merkezli olması nedeniyle düzenlemelere uygun çalışıyor ve şeffaf bankacılık özellikleri içeriyor.
Bankalar dışında, uygun faizli vadeli kredi seçeneği sunan hizmetlere erişmek istiyorsanız DeFiRate platformu işinize yarayabilir. Çeşitli DeFi protokollerinin kredi hizmetlerini inceleyen ve karşılaştıran bu platform, kripto para birikiminizi uzun vadeli hesaplara aktararak en uygun faiz oranlarına erişmenize yardımcı oluyor.

Sonuç

Kripto kredi hizmetleri, merkezi finansal kredi hizmetlerine kıyasla erişilebilirlik, şeffaflık ve kullanım kolaylığı dahil olmak üzere birçok avantaja sahip. Günbegün daha fazla DeFi destekli kredi hizmeti ve kullanıcıların mali durumu veya coğrafi konumu fark etmeksizin çalışan platformların kullanıma sunulması sayesinde kripto krediler, giderek daha popüler hale geliyor. DeFi uygulama ve platformlarındaki kredi seçenekleri daha kolay erişilebilir ve akışkan hale geldikçe popülerlik de artacaktır.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
4 people liked this article