Death Cross (Ölüm Kesişimi) ve Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir?
Crypto Basics

Death Cross (Ölüm Kesişimi) ve Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir?

Teknik analizlerde birçok farklı araç kullanılıyor olsa da önceliği temel göstergelere vermek en iyisi.

Death Cross (Ölüm Kesişimi) ve Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir?

İçindekiler

Piyasada çok fazla teknik analiz yöntemi varken bazen temel bilgilere yönelmek en iyisi. Hazırladığımız bu yazıda, death cross (ölüm kesişimi) ve golden cross (altın kesişim) olmak üzere en popüler ve tanımlanması kolay teknik göstergelerden ikisine değineceğiz. Teknik analizde kesişim, herkesin tanımlamayı ve kullanmayı öğrenebileceği basit olaylardır.
Altın kesişim ve ölüm kesişimi; grafik üzerinde uzun ve kısa vadeli hareketli ortalamaların kesiştikleri esnada ortaya çıkıyor. Detaylı açıklama yapmadan önce, dilerseniz kısaca hareketli ortalamaların ne olduğunu açıklayalım.

Hareketli ortalamalar, değer varlıklarının trend yönünü kolayca anlamak için kullanılıyor ve belirli zaman dilimi içindeki ortalama fiyatı ele alıyorlar. Örneğin, 50 günlük hareketli ortalama değeri, son 50 gün içindeki fiyatın ortalamasını gösteriyor. Her yeni gün başladığında, en eski veri noktası kaldırılıyor ve güncel olan ekleniyor. Teknik analizlerde en çok 50 ve 200 günlük hareketli ortalamalar kullanılıyor.

Hareketli ortalamalar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!

Death Cross (Ölüm Kesişimi) Nedir?

Kısa vadeli bir hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğü zaman death cross (ölüm kesişimi) meydana geliyor. Söz gelimi, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünde bu durum gerçekleşiyor. Gösterge, kısa vadeli trendin uzun vadeli trendden daha zayıf olduğunu ve piyasanın düşüş eğilimine geçmeye başladığını söylüyor.

Ancak, ölüm kesişimi gözlendiğinde, fiyat zaten yüksek seviyelerden düşmüş ve aşağı yönde uzaklaşmış manası çıkıyor. O zamana kadar piyasa, genel olarak yükseliş eğiliminde olduğundan, kısa vadeli hareketli ortalamalar uzun vadelilerin üzerinde ilerlemiş anlamına geliyor. Fiyatın, kısa vadeli ortalamayı uzun vadeli ortalamanın altına indirecek kadar aşağı çekmesi için oldukça ani düşüş yaşanması gerek.

Bu durum bazen, ölüm kesişiminin sahte sinyal verebileceği anlamına gelebilir. Yani fiyat, sinyalin ortaya çıkmasından kısa süre sonra dibi görebilir.

Hisse Senedi ve Kripto Piyasasında Death Cross Nedir?

Gelin, birkaç ölüm kesişimi örneğini inceleyelim. Aşağıdaki grafik, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük hisse senedi endekslerinden biri olan Nasdaq 100'de yaşanmış bir ölüm kesişimini gösteriyor. Grafikten de anlaşılacağı üzere ölüm kesişimi, Nasdaq piyasasında zirveye ulaşıldıktan sadece üç ay sonra oluşmuş.

Yine de, ölüm kesişimi sonrası yüzde 10 daha düşüş yaşanmış. Hareketli ortalamaların gecikmeli yapıları nedeniyle sahte sinyal ortaya çıkabiliyor. Grafikte yer aldığı üzere Nasdaq 100, 2020 Mart çöküşünden sonra bir ölüm kesişimi daha yaşadı. Ancak, ölüm kesişimine rağmen trend hızla tersine döndü ve bir yıldan fazla yukarı yönde ilerledi.

Ölüm kesişimi, hisse senetleri veya endekslere özgü bir gösterge değil. Gelin, şimdi de kripto para piyasasında gözlenen ölüm kesişimlerine bakalım.

Bitcoin Death Cross (Ölüm Kesişimi) Örnekleri

Yakın zamanlarda Bitcoin fiyat grafiğinde de ölüm kesişimi ortaya çıktı. Bilhassa geçtiğimiz yıl, biri Haziran 2021, biri de geçen ocak ayı olmak üzere iki kez ölüm kesişimi görüldü. Önceki örnekte olduğu gibi bu ölüm kesişimleri, piyasada görülen zirveden sonra gerçekleşti, ancak fiyatı aşağı çekmeyi sürdürdü.

Özetlemek gerekirse ölüm kesişimi, yükseliş eğilimi tersine döndüğünde ve düşüş eğilimi devam ederken gerçekleşiyor. İki hareketli ortalamanın birbirine ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak ortaya çıkması zaman alabiliyor. Genel olarak yükseliş eğilimi ne kadar ivmeli olursa, fiyat tersine dönmeye başladığında düşüş eğiliminin gerçekleşmesi o kadar uzun sürüyor.

Golden Cross (Altın Kesişim) Nedir?

Golden cross (altın kesişim), ölüm kesişiminin boğa piyasasındaki kardeşi denilebilir. Çoğu piyasa katılımcısı, yeni bir yükseliş eğilimine işaret ettiği düşüncesiyle altın kesişime dikkat kesiliyor. Ölüm kesişiminin aksine altın kesişim, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktığında gerçekleşiyor. Söz gelimi, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıktığında bu durum yaşanıyor. Gösterge, kısa vadeli trendin uzun vadeli trendden daha güçlü olduğunu ve piyasanın yükseliş eğilimine geçmeye başladığını söylüyor. Buna rağmen, altın kesişim gözlendiğinde, fiyat zaten dip seviyelerden fırlamış ve yukarı yönde uzaklaşmış manası çıkıyor.

Hisse Senedi ve Kripto Piyasasında Golden Cross Nedir?

Şimdi gelin, birkaç altın kesişim örneğini inceleyelim. Aşağıdaki grafik, yakın tarihte yaşanan en iyi golden cross örneklerinden birini gösteriyor. Bu altın kesişimin ardından S&P 500 endeksi, 18 aya yakın süre boyunca rallisini sürdürdü. Güçlü bir işaret olduğu kesin! Anlaşılacağı üzere 50 günlük hareketli ortalama, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı ve sonrasında yaşananlar tarihe geçti.

Altın kesişim, hisse senetleri veya endekslere özgü bir gösterge değil. Gelin, şimdi de kripto para piyasasında gözlenen altın kesişimlere bakalım.

Bitcoin Golden Cross (Altın Kesişim) Örnekleri

Golden Cross, yakın geçmişte güçlü bir Bitcoin rallisinden önce kendini göstermişti. Aşağıdaki grafikte bunun iyi bir örneği yer alıyor. Bahsi geçen süreç, ayı piyasasına giren Bitcoin'in Nisan 2019'da dibe vurmasının ardından kayda geçti. Altın kesişimin ardından ralli ortaya çıktı ve Bitcoin fiyatı 13 bin zirvesine kadar fırladı.

Ancak, ölüm kesişimi için söylendiği üzere altın kesişim de sahte sinyal ortaya çıkarabilir. Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere Bitcoin, Mart 2020'deki "COVID Çöküşünden" hemen önce altın kesişim oluşturdu. Sonu acıklı oldu. Aynı yılın mayıs ayında, Bitcoin'in 60 bin doları aşmasıyla sonuçlanan ivmeli hareketinden önce altın kesişim gözlendi ve bu çok daha isabetli bir sinyaldi.

Golden Cross ve Death Cross Kıyaslaması

Hem altın hem de ölüm kesişimi, teknik analizlerde tespit edilmesi ve kullanılması kolay sinyaller. Ancak, göstergelerin gecikmeli yaşanması nedeniyle, sahte sinyallere veya trend kaymalarına neden olabiliyor. Görüldüğü üzere golden cross, daha önce birkaç aylık yükseliş trendine işaret etmişti. Bu nedenle pozisyon almak için birkaç hafta geç kalmak yatırımcıları endişelendirmemeli.

Çoğu kişi altın ve ölüm kesişimlerini belirlemek için günlük grafiklere bakıyor, ancak bu yöntem herhangi bir zaman aralığında uygulanabilir. Yine de yüksek zaman dilimlerinde, gecikme yaşansa da daha etkili çalışıyor.

Diğer tüm indikatörlerde olduğu gibi, bu verileri de birkaç farklı göstergeyle birlikte kullanmanın daha sağlıklı olduğuna inanıyorum. Tek göstergeye çok fazla odaklanmayın; trendler, trend değişimleri ve piyasanın genel yönü hakkında doğru bilgiler sunan bir sistem oluşturun.

Böylece altın kesişim ve ölüm kesişimi göstergelerinin genel özetinin ve bunları alım satım sistemime nasıl dahil ettiğim konusunun sonuna geliyoruz. Her zaman olduğu gibi, lütfen bu yazının kripto para işlemleri konusundaki sınırlı kişisel deneyimime dayandığını, eğitim veya tavsiye olarak değerlendirilmemesi gerektiğini unutmayın. Durum tespiti yapın, keyfini çıkarın ve biraz para kazanın!

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
20 people liked this article