Kripto Parayla Pasif Gelir Elde Etmenin 7 Yolu
Crypto Basics

Kripto Parayla Pasif Gelir Elde Etmenin 7 Yolu

Portföyünüzü sürekli takip etmekten, fırsatların peşinden koşmaktan ve pozisyonlarınızı anbean yönetmekten bıktınız mı? İşte kripto para ile pasif gelir elde etmenin 7 yöntemi!

Kripto Parayla Pasif Gelir Elde Etmenin 7 Yolu

İçindekiler

Birden fazla kripto para birimine sahipseniz, muhtemelen kripto para alım satımından ve uzun vadeli yatırımlardan hem inanılmaz derecede kâr elde edebileceğinizi hem de portföyünüzü takip etme, fırsatların peşinden koşma ve varlıkları yönetme ihtiyacı nedeniyle çok fazla vakit harcayacağınızı fark etmişsinizdir.

Peki ya 7 gün 24 saat piyasayı yakından takip etmenin getirdiği sıkıntılar olmadan pasif gelir elde etmek istiyorsanız? Neyse ki, hiç efor sarf etmeden kripto para birimleriniz üzerinden gelir elde etmenin onlarca yolu var. Böylece artan vaktinizi 2021 Bitcoin özeti gibi birbirinden keyifli yazılarımızı okumak gibi daha önemli konulara ayırabilirsiniz.

Şimdi gelin, kripto para birimlerinizi sizin için çalıştırmanın 7 yoluna birlikte göz atalım. Çok az girdi ihtiyacı duyan, hatta hiç yönetim ihtiyacı duymayan bu yöntemler, cazip pasif gelir elde etmenizi sağlıyor.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

1. Birikimlerinizi Otomatikleştirin

Geleneksel para birimlerini vadeli hesapta tutarak faiz kazanıldığı gibi, kripto para birimleri de getiri elde etmek için çeşitli platformlara yatırılabiliyor.

Bunlar arasında Nexo, BlockFi ve Crypto.com tarafından sunulan hizmetler gibi merkezi kripto mevduat hesapları bulunuyor. Genellikle kurumsal borç alanlara karşı aşırı teminatlı krediler sağlamak için fonlar kullanılıyor. Benzer şekilde Binance ve Huobi de dahil olmak üzere birçok borsa, kullanıcıların kripto para yatırarak pasif gelir elde etmelerini sağlıyor.

Öte yandan stablecoin mevduatlarıyla faiz kazanma olanağı sunan Orion Money ve Anchor gibi merkeziyetsiz platformlar bulunuyor. Kazancınızı en üst seviyeye çıkarmak için fonları DeFi ürünleri arasında otomatik biçimde hareket ettiren Yearn Finance ve Autofarm gibi seçenekler de var.

Bunlar, kripto para işlemlerinizde pasif gelir elde etmenin tartışmasız en basit ve en zahmetsiz yolları arasında. Zira kazanmaya başlamak için çok az veya hiç bilgi gerektirmiyorlar.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Stake ettiğiniz varlığa ve seçtiğiniz platforma bağlı olarak, genellikle yüzde 5 ila 20 oranında yıllık getiri (APY) elde etmek mümkün.
Nelere dikkat etmelisiniz? Şüpheli derecede yüksek getiri sunan platformlara karşı dikkatli olun. Bunlar saadet zinciri gibi, dolandırıcılık amaçlı üretilmiş projeler olabilir.

2. Likidite Sağlayıcısı Olun

Merkeziyetsiz borsalar, yatırımcıların izne gerek duymadan çeşitli kripto paralar üzerinden likidite sağlayarak piyasa fiyatlarına erişme ve fırsatlardan yararlanma biçiminde ezberleri bozdu.
Özellikle otomatik piyasa yapıcı (AMM) olarak bilinen belirli bir merkeziyetsiz borsa (DEX) türü, kripto para sahiplerinin likidite sağlayıcıları haline gelerek varlıkları üzerinden getiri elde etmeleri için tamamen yeni bir yöntem ortaya çıkardı.

Bu platformlar, kullanıcıların işlem yapmalarına olanak tanıyan merkeziyetsiz likidite havuzları sunuyor. Bu havuzlarda aynı anda tutulan iki veya daha fazla varlığın oranları belirlenerek elde edilen getirinin miktarı artırılabiliyor. Söz gelimi 100 ETH ve 400.000 USDC içeren bir havuz, ETH fiyatını 4.000 dolar ve her USDC tokeni ise 0,00025 ETH olarak fiyatlandırıyor.

Likidite genellikle topluluk tarafından sağlanıyor. Ne kadar likidite eklendiklerine bakılmaksızın varlıkları arasında her zaman belli bir oranı tutmaları gerekiyor. Bu likidite, daha sonra havuzu kullanarak alım satım yapan yatırımcılar için kullanılıyor.

İşte tam da bu noktada işler ilginçleşiyor. Yatırımcı, havuzdan likidite aldığında, genellikle işlem miktarının yaklaşık yüzde 0,2 ila 0,3'ü kadar işlem ücreti ödüyor. Bu tutar, sizler de dahil olmak üzere tüm likidite sağlayıcıları arasında bölünüyor.

Şu anda çok sayıda AMM var ve önde gelen çoğu akıllı sözleşme platformunun bir veya daha fazla uygun seçeneği mevcut. Şu anda en popüler isimler arasında Uniswap (Ethereum üzerinde), PancakeSwap (BNB Chain üzerinde), Pangolin (Avalanche üzerinde), WagyuSwap (Velas üzerinde) ve SushiSwap (birden fazla zincirde) geliyor.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Kazanacağınız miktar, havuz ve platformlara göre önemli ölçüde değişebiliyor. Genel olarak, toplam likidite miktarınız ne kadar yüksekse ve paranızın bulunduğu havuzda ne kadar çok işlem hacmi yakalanırsa o kadar çok kazanıyorsunuz. Gelir miktarı, potansiyel olarak sıfırla yüzde 100 APY arasında değişebilir.
Nelere dikkat etmelisiniz? Fiyat oynaklığı yüksek varlıklara likidite sağlıyorsanız, mutlaka geçici kayıp (impermanent loss) sürecini bilmeniz gerekli.

3. Yield Farming Sürecine Katılın

Likidite sağlayıcıysanız, yield farming hizmetleri varlıklarınız üzerinden ek getiri elde etmenizi sağlıyor.

Getiri sağlamak manasına gelen "yield" ile çiftçilik anlamındaki "farming" sözcüklerinin birleşiminden oluşan bu model, gelir sağlamayı mümkün kılıyor. Genellikle, ödül havuzu üzerinden kazanç elde etmek için, var olan likidite sağlayıcı (LP) tokenleri belirli bir çiftliğe stake etmek gerekiyor.

Havuza tokenler stake edilince, ödenen işlem ücretlerinin belli bir kısmı günlük, haftalık ya da aylık biçimde gelir olarak alınıyor. Örneğin havuzun yüzde 1'ine katkıda bulunursanız, genellikle sunulan ödüllerin yüzde 1'ini elde ediyorsunuz.

PancakeSwap, TraderJoe ve SushiSwap dahil birçok AMM, yerleşik biçimde yield farming özelliğine sahipken Venus gibi protokollerde ayrı biçimde çalışıyor.

Bu çiftlikler, genellikle yeni piyasaya sürülen kripto para birimine yatırım yapılması suretiyle gelir sağlıyor. Ayrıca PancakeSwap protokolündeki CAKE ve WagyuSwap protokolündeki WAG tokeni gibi, hizmet ve yönetişim varlıklarına yatırım yaparak da gelir elde etmek mümkün. Platformların çoğu, ödül tokeninin mevcut değerine ve stake miktarının boyutuna bağlı olarak belli bir APY oranı sunuyor, ancak bu oran zaman içinde değişebiliyor.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Yield farming modelinde, genellikle fiyat oynaklığı yüksek kripto paralarla ödeme yapılıyor. Kripto para değersiz hale gelirse, ortalama APY oranı nispeten az kalabiliyor. Oysa değeri yükselirse, oranlar da benzer biçimde yüksek olabiliyor. Elde ettiğiniz geliri düzenli olarak çekerseniz, yaklaşık olarak yüzde 5 ila 20 oranında APY beklenebilir.
Nelere dikkat etmelisiniz? Birçok yield farm modeli, başlangıçta inanılmaz derecede yüksek getiri sunuyor. Gelgelelim stake edilen toplam tutar (bkz. TVL) çok yükselirse ve ödül tokeninin değeri azalırsa bu oran hızla düşüyor. Beklenen gelir düzeyini tutturmak için düzenli olarak havuzları kontrol etmelisiniz.

4. Kripto Paralarınızı Stake Edin

Hisse İspatı (POS) algoritması, sadece merkeziyetsiz sistemlerdeki konsensüs yapısının düzgün işlemesini sağlamakla kalmadı, aynı zamanda kripto para sahiplerinin stake ederek getiri sağlaması adına yeni kapıyı araladı.
Stake etme işlemi, kullanılan kripto para ve POS, Adaylı Hisse İspatı (NPoS), Yetkilendirilmiş Hisse İspatı (DPoS) veya başka bir konsensüs algoritmasına göre değişiklik gösterebiliyor. Doğrulayıcı düğüm (validator node) kurmayı şart koşabileceği gibi, ağa güç vermek ve kripto paraları seçilen aday veya doğrulayıcıya devretmek için belli bir miktar tokeni kilitleme zorunluluğu da içeriyor olabilir.

Her iki durumda da stake eden kullanıcılar, kilitlenen kripto para birim miktarındaki artıştan veya ağda biriken işlem ücretleri üzerinden getiri elde ediyor.

Solana, Cardano, Avalanche, Terra, Polkadot ve Beacon Chain sayesinde de Ethereum dahil olmak üzere, stake ödülleri çok sayıda kripto para birimi cinsinden dağıtabiliyor. Bunlardan bazıları, kimi kullanıcılar için engel teşkil edebilecek şekilde minimum stake miktarı ve kilitlenme süresi talep edebilir.

Her ne olursa olsun stake edildikten sonra pasif biçimde getiri sağlanır. Yani çok az müdahale ve takip gerektirir, hatta hiç gerektirmez. Yine de yüksek fiyat oynaklığına karşı gelirleri düzenli olarak paraya çevirmek istenebilir. Öte yandan para biriminin değerleneceği düşünülüyorsa uzun vadeli yatırım olarak kullanılabilir.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Elde edeceğiniz gelir genellikle stake edilen miktarın arza oranına ve DPoS ile NPoS standartlarında kaybedilecek komisyonlara bağlı olabiliyor. Genellikle yüzde 5 ila 15 oranında APY beklenebilir.
Nelere dikkat etmelisiniz? Stake getirileri, sisteme kilitlenen tokenle ödeniyor. Yani DOT stake edince ödül olarak DOT alınıyor. Stake edilen kripto paranın değeri düşer ve stake ödülleri kayıpları karşılamazsa, geleneksel tabirle "net negatif" olma ihtimali ortaya çıkabilir.

5. Birliğe Katılın

Popülerliği artan oynadıkça kazan projelerinden birine dahil olduysanız, bu oyunları oynamanın ve oyun içi varlıklarınızı veya NFT'lerinizi kullanmaya başlamak için epeyce zaman harcamanız gerektiğini fark etmiş olmalısınız.

Sonuçta, sistemden kazanç elde etmek için bu oyunları oynamanız gerekiyor. Ama birlik (guild) sisteminin geliştirilmesi sayesinde, artık sürekli oyunu oynamak zorunda değilsiniz.

Birlikler, oynadıkça kazan protokollerinde yatırımcı ve oyuncuların karşılıklı çıkarları doğrultusunda birlikte çalışmalarına izin veren yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak yatırımcılar fon ve varlıkları sağlarken, oyuncular getiri elde etmek için bu varlıklardan güvenli bir şekilde yararlanıyor. Kâr daha sonra yatırımcı ve oyuncuların yanı sıra yönetici gibi aracılara pay ediliyor. "Scholar" olarak da isimlendirilen yöneticiler, oyunculara eğitim materyali ve doküman hazırlıyor.

Bu platformlardan bazıları, birliklerin parçası olan NFT sahiplerinin varlıklarını bir araya getirmelerine izin veriyor. Bazı projeler ise kararlaştırılan ücret karşılığında NFT sahipleri ve borçlular arasında doğrudan eşler arası NFT kredilerinin verilmesine olanak sağlıyor.
An itibarıyla Yield Guild Games (YGG), Good Games Guild (GGG) ve Merit Circle dahil olmak üzere çok çeşitli birlikler faaliyet gösteriyor. Bu birlikler, çalışma şekilleri ve gerekli minimum giriş miktarına göre farklılık gösteriyor. Ancak genellikle pasif gelir elde etme süreci, desteklenen oyunları doğrudan oynayarak kazanmaktan daha verimli işliyor.
Ne kadar kazanabilirsiniz? Kazanabileceğiniz miktar; birliğin desteklediği oynadıkça kazan projelerine ve oyuncuların becerilerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Kabaca, oyunu kendi kendinize oynarken kazanabileceğinizin yaklaşık yüzde 20 ila 40'ını hiç oynamak zorunda kalmadan kazanabiliyorsunuz.
Nelere dikkat etmelisiniz? Her blockchain oyun birliği eşit biçimde çalışmıyor. Paranızı veya varlıklarınızı herhangi birliğe aktarmadan önce etraflıca incelemeyi ihmal etmeyin.

6. Kripto Fonuna Katılın

Şimdiye kadar muhtemelen fark ettiğiniz üzere varlıklarınızı likidite havuzuna yatırmak, doğrulayıcı düğümü çalıştırmak veya birliğe katılmak gibi çoğu pasif gelir modeli, başlangıç aşamasında biraz çaba ve düzenli aralıkla da takip gerektiriyor.

Kripto fonları ise gerçekten pasif biçimde gelir sunduğu için bunlara istisna oluşturuyor. Geleneksel para birimleri (fiat) ile finansal riskten korunma (hedge) fonlarına yatırım yapıldığı gibi, kripto fonları da dijital varlıklarınızı ve çoğu zaman da fiat para birimini kullanarak gelir elde etmenizi sağlıyor.

Grayscale'in Bitcoin tröstü veya Decentraland tröstü gibi tek varlıklı yatırım ürünleri gibi nispeten basit fonlar örnek gösterilebilir. Bunlar, itibari para yatırımcılarının tek kripto parayla fiyat oynaklığından istifade etmesini mümkün kılıyor.

Pantera Capital gibi diğer fon seçenekleri ise girişim sermayesi ve likit tokenler dahil olmak üzere kripto para piyasalarının çok çeşitli seçeneklerine erişme olanağı tanıyan Pantera Blockchain Fund gibi karmaşık yatırım ürünleri içeriyor.

Gelgelelim bu fonlara giriş hiç de kolay değil. Minimum yatırım tutarı 100 bin ya da 1 milyon doların üzerinde olabileceği gibi finansal itibar zorunluluğu da koşabiliyorlar. Benzer şekilde, talep edilen ücretler önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Çok makul ya da dudak uçuklatacak seviyede olabilirler.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Her kripto fonu genellikle, geçmiş performanslara ilişkin ayrıntılı bir döküm sunacaktır. Getirilerinizi tahmin etmek için kullanılabilecek, dahili getiri oranları (IRR) gibi belirli veriler de içerirler.
Nelere dikkat etmelisiniz? Tüm fonlar iyi performans göstermez ve bazılarının alışılanların dışında hüküm ve koşulları bulunabilir. Paranızı yatırmadan önce resmi belgeleri incelemenizi, yatırılan paranın geri alınması için belirtilen itfa süresine özellikle dikkat etmenizi öneririz. Zira bu süre çok uzun olabilir.

7. Yield Özelliği Olan Tokenleri Biriktirin

Son sırada olmasına rağmen yabana atılmaması gereken temettü getirili (dividend-yielding) veya getiri özellikli (yield-bearing) tokenler yer alıyor. Adlarından da anlaşılacağı üzere bu tokenler, sahiplerine ihraççı tarafından elde edilen kârdan pay alma hakkı veriyor. Hisse senetleri sahiplerine verilen temettü sistemine benzerlik gösteriyor.

Günümüzde temettü getirisi içeren token sayısı artmış durumda ve birbirlerinden farklı biçimde çalışıyorlar. En popüler temettü getiren tokenler arasında, her ikisi de işlem ücreti gelirlerinin bir kısmını token sahiplerine ödeyen Kucoin Shares (KCS) ve AscendEx (BTMX) yer alıyor. Ayrıca token sahibine kârının bir kısmın temettü olarak ödeyen Nexo (NEXO) bulunuyor.

Kimi zaman sadece bu tokenleri tutmak, temettü hakkı kazanmak için yeterli olabiliyor. Daha sonra periyodik olarak her token sahibinin cüzdanına airdrop şeklinde dağıtılıyorlar. Bazı projelerde, gelir talebinde bulunmak için platforma kaydolmanız ve Müşterini Tanı (KYC) doğrulamasını tamamlamanız gerekebiliyor.

Token üzerinden alınan temettü, platformların performansıyla doğru orantılı. Yani getiriler zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Ne kadar kazanabilirsiniz? Temettü özelliği bulunan tokenlerin sağladığı gelir büyük farklılık gösterebiliyor. Ancak genelleme yapmak gerekirse, popüler seçeneklerden bazıları yaklaşık yüzde 5 ila 10 APY sunabiliyor.
Nelere dikkat etmelisiniz? Kazandığınız miktar, token sağlayıcı kuruluşun kârına bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Aynı şekilde, temettü getirisi sağlayan tokenler de oynak fiyata sahiptir. Giriş fiyatınızı ve temettü ödemelerinizi takip etmenizi, APY oranınızı sık sık gözden geçirmenizi öneririz.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
14 people liked this article