CMC Crypto Playbook 2023: Girişim Sermayeleri — Yeni Bir Yol mu? – Dragonfly
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Girişim Sermayeleri — Yeni Bir Yol mu? – Dragonfly

2023 CMC Crypto Playbook'un ikinci yatırım bölümünde, Dragonfly'dan Haseeb Qureshi ve Tom Schmidt, FTX'in çöküşünün ardından girişim sermayelerinin gelecek portresini çizdi.

CMC Crypto Playbook 2023: Girişim Sermayeleri — Yeni Bir Yol mu? – Dragonfly

İçindekiler

Bahamalar merkezli kripto para borsası FTX, fonları son derece kötü yöneterek Kasım 2022'de çökünce, kripto para sektörü tartışmasız biçimde yılın en büyük şokunu yaşamış oldu.

Çöküşün ardından BlockFi, Genesis Trading, Voyager Digital ve Galois Capital dahil olmak üzere onlarca kripto şirketi ya iflas bayrağını çekti ya da ayakta kalmak için mücadele ediyor.

Laura Shin'in Unchained podcast kanalında paylaşılan yakın tarihli The Chopping Block programında Dragonfly'dan Haseeb Qureshi ve Tom Schmidt, FTX fiyaskosunu ve girişim sermayelerinin (VC) kripto şirketleriyle çalışma şeklinde yaşanan değişimi analiz etti.

Kripto Girişim Sermayeleri Tarihindeki En Büyük Felaketlerden Biri

FTX borsasının çöküşü, hem kripto hem de geleneksel girişim sermayelerinin en yüksek seviyelerde bile durum tespiti yapma konusunda eksik kaldığını gösteriyor.

Paradigm, Sequoia Capital ve Blackrock gibi sektörün ağır toplarının yanı sıra dev büyüklükteki Singapur devlet fonu Temasek tarafından desteklenen FTX borsası, 1,5 milyar dolardan fazla para yatırım alarak Ocak 2022 itibarıyla 32 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

FTX borsasının pimi çekilmiş el bombası gibi çalıştığı ve bilançosunda 8 milyar dolarlık açık bulunduğu artık ayyuka çıkmış olsa da, toplu para çekme dalgasının ardından iflasını açıklayana kadar aylarca herkesin gözünden kaçmayı başardı. Çöküşünden sadece birkaç ay önce bile borsanın, satın alımlara devam ettiği ve sektörü kurtarmak için ilave 1 milyar dolar toplamak istediği bildirildi. Destek veren onlarca VC ve küçük yatırımcı, kendilerini ağır maddi kayıplara hazırlamış durumda. Söz gelimi Sequoia Capital, şirket için ayırdığı 210 milyon dolarlık yatırımın üstünü şimdiden çizdi. Peki, yatırımcıların borsa tarafından gafil avlanmasına neden olan neydi? Neden uyarı ışıkları yanmadı?

Dünyanın önde gelen yatırım fonları tarafından desteklenmesine rağmen, hiçbiri yönetim kurulunda yer almadı veya mali yapının saygın bir firma tarafından denetlenmesini talep dahi etmedi. Social Capital'den Chamath Palihapitiya katıldığı bir podcast yayınında, FTX borsasına yapmayı planladıkları yatırım öncesi, harici danışmanlardan oluşan bir kurul oluşturmak için öneride bulunduğunu, ancak Sam'in ona "canın cehenneme" dediğini ifade etti.

Yatırımcıların Aldığı Bir Ders

Bu durumun, kripto medyası tarafından körüklenen kişiliğiyle Sam Bankman-Fried'in alim gibi gözükmeye başlamasından kaynaklandığı düşünülüyor. Normal şartlarda garip veya tehlikeli görülmesi gereken birçok durum, onun dehasına mal edildi. Ana akım medyada yer alan birçok tanınmış ismin SBF hakkında söyledikleriyle profil daha da şişirildi.

Ne yazık ki bu durum, yatırımcıların FTX hakkında çok fazla soru sormasına engel oldu. Medya aralıksız biçimde SBF'nin egosunu şişirdikçe, ortaya mitolojik bir karakter çıktı. Sonuç olarak insanlar, yerine getirilmesi gereken durum tespiti sürecini görmezden geldi.

Hem kripto hem de teknoloji sektöründeki girişim sermayesi firmaları, portföy şirketlerinin pazarlama ve halkla ilişkiler becerisini geliştirmek için kendi yayınlarını çıkarmış olsa da çözüm üretilemedi. Buna, normalde eleştirili yaklaşması gerekirken Sam'i öven Sequoia Capital gibi isimler de dahil… Kimilerine göre yaşanan süreç, gerekli hassasiyeti göstermeyen yatırımcıların fiyaskoyla karşı karşıya gelmesinden ibaret.

FTX çöküşüyle sektör yara almış olsa da hala umut ışığı var. Hem geleneksel yatırımcılar hem de kripto girişim sermayedarları artık dolandırıcılık vakalarının en yüksek finansman seviyelerinde bile meydana gelebileceğinin ve en büyük kurumsal yatırımcıların bile gafil avlanabileceğini acı bir şekilde öğrendi.

İleriye Giden Yol

FTX olayı sonrası sektör genelinde titizlikle ele alınmış standartların sayısı kesinlikle artacak. CeFi şirketlerine yatırım yapmak için yönetim kurulunda koltuk ve kurumsal yapıda kontrol yetkisi talep eden girişim sermayedarlarını görmemiz muhtemel.

Talep tarafından bakıldığında çoğu kurumsal yatırımcı, borsaların rezervinde yer alan varlıkları kanıtlamalarını sağlayan kriptografik yöntem Rezerv İspatı (Proof of Reserves, PoR) modelinin kullanılmasını talep ediyor. Birçok borsa bunu şimdiden sunmaya başladı ve muhtemelen bu yakın gelecekte sektör standardı haline gelecek.

Ve son olarak, muhtemelen alım satım platformlarında daha fazla ayrıştırma göreceğiz. Bugün itibarıyla borsalar emanetçi, aracı kurum, kredi kurumu ve alım satım platformu olmak üzere paket haline getirilmiş hizmetler sunuyor. Geleceğe baktığımızda, geleneksel finansta olduğu gibi bu işlevlerin farklı kuruluşlar arasında dağıldığını görmemiz muhtemel. Emanet kasasında yer alan sanal varlıklara borsa erişemeyeceği için, müşteriden para çalması çok daha zor olacak. Diğer bir deyişle, sırf transfer işlemi yapmak için paranızın kontrolünü Binance borsasına devretmenize gerek kalmayacak.

Tüm bu değişiklikler, kontrolü elden bırakmadığımız sürece FTX gibi bir facianın bir daha yaşanmasını engellememizi sağlayacak. Kripto sektörü kaotik bir ortama sahip olsa da, öğrenilen bilgiler herkese açık biçimde sunulur. Haliyle bu değişiklikleri talep etmek, bu platform kullanıcılarının ve yatırımcılarının elinde.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
1 person liked this article