CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Makro Görünüm 2023 - QCP Capital
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Makro Görünüm 2023 - QCP Capital

7d"
1 year ago

2023 CMC Crypto Playbook serisinin piyasa bölümünde QCP Capital, makro piyasa görünümünü ve 2023 yılında karşılaşılması muhtemel üç temayı analiz ediyor.

CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Makro Görünüm 2023 - QCP Capital

İçindekiler

2023'de Öne Çıkan 3 Tema

1. Zirveden Dip Enflasyona

2. Piyasada beşinci dalga

3. Dot.com ile benzerlikler

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Zirveden Dip Enflasyona

2022'de sorulan "Enflasyon zirveyi gördü mü?" sorusu, 2023'te "Enflasyon nerede dip yapacak?" şekline dönüşecek.

Temmuz 2022 itibarıyla ABD'de görülen yıllık yüzde 9,1 TÜFE değeri, içinde bulunduğumuz döngüde enflasyonun zirvesi olacağa benziyor.

1970'lerde yaşanan stagflasyon süreciyle benzerlik kurulduğunda kısa vadede düşüş bekleniyor, ancak Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmanın zor olduğu gözüküyor. Daha endişe verici olansa, Fed'in beklenenden önce şahin politikalarından vazgeçmesi durumunda V şeklinde bir dönüş riski de bulunuyor.

Kaynak: Steno Research, Macrobond

Bu daha yapışkan ve muhtemelen V şeklindeki enflasyon hareketine ne sebep olabilir?

  • Çin'in sınırlarını yeniden açmasıyla birlikte canlanmaya başlayan petrol fiyatlarının yanı sıra, Ukrayna'daki gerilimin ve jeopolitik risklerin artması nedeniyle ABD'nin stratejik petrol rezervini (SPR) yeniden doldurması.
  • Petrol fiyatlarının tekrar 100 doların üzerine çıkması halinde, enflasyonda kritik ve beklenmedik bir yükseliş yaşanabilir.

Ekim 1973'te OPEC'in petrol ambargosu uygulamasıyla fiyat dört katına çıkmıştı. Dönemin Fed başkanı olan Arthur Burns'ün tam da enflasyonu yendiğini düşündüğü süreçte ortaya çıkan bu ambargo, 1970 ila 1980 yılları arasında enflasyonun V şekli çizip yükselmesine neden oldu.

Kaynak: Bloomberg, QCP Insights

Petrol fiyatlarında yaşanacak ani artış, tüketim ürünlerindeki deflasyonu tersine çevirebilir. Şu anda TÜFE enflasyonunda görülen düşüş, tamamen tüketim ürünlerindeki deflasyondan kaynaklanıyor.

Ücretler ve hizmet fiyatları arasındaki sıkı ilişki devam ettiği müddetçe, hizmet alanındaki enflasyon güçlü seyrini sürdürecek. Birçok sektörde ödenen ücretler yükseliş eğilimini sürdürüyor ve hizmet sektöründe en kötü enflasyonist senaryo henüz gerçekleşmedi!

Kaynak: BLS, BEA, TD Securities

1970 ila 1980 yılları arasında olduğu gibi ikili dip modeli oluşturan enflasyon korkusu, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) zihnine işlemiş durumda.

Haliyle, enflasyondaki bu artış arz yönlü şoklardan kaynaklansa bile, enflasyonun yeniden yükselmesi yerine piyasada durgunluğu tercih edecekler.

Durgunluk ihtimaline baktığımızda, şu anda 2020'deki Covid zirvesinin üzerinde olduğumuzu ve 2008 küresel finansal krizi ile 2001 Dot.com dönemindeki seviyelere hızla yaklaştığımızı görüyoruz.

Kaynak: Bloomberg, NY Fed

Piyasada Beşinci Dalga

Enflasyonun daha yapışkan olma ihtimali ve kararından dönmeyen Fed, bizi önümüzdeki yıl tüm büyük varlık sınıflarında beşinci dalga satışına hazırlıyor.

Piyasaların geçen sene keskin biçimde geriledikten sonra toparlanmak için hala yeterli potansiyeli elde edemediklerine inanıyoruz.

Aralarında yüksek korelasyon bulunan 5 risk varlığının, piyasadaki beşinci dalgadan ne ölçüde etkileneceklerini aşağıda listeliyoruz.

1. NASDAQ - Beşinci Dalgada Düşüş

NASDAQ, Aralık 2021'den bu yana devam eden düşüş trend çizgisinin üzerine çıkamıyor.

Yakın vadeli düşüş baskısını azaltmak adına kırılması gereken kilit seviye 12.000 olarak gözüküyor.

13.000 seviyesinin üzerine doğru beklenmedik bir kırılım, beklentimizi değiştirmemizi sağlayacak.

Diğer taraftan beşinci dalganın bizi 10.000'in altına sürüklemesi muhtemel. Hatta Covid dönemindeki 7.000 dip seviyesinin yeniden test edilmesi riski de var.

Son olarak %78,6 Fibonacci değerinin hesaplandığı 8.800 seviyesi, ayı piyasasının bitmesi adına mantıklı bir hedef.

2. ABD 10 Yıllık Tahvilleri - Beşinci Dalgada Yükseliş

10 yıllık tahviller parabolik trend çizgisini koruyor. Ağustos 2020'de yüzde 0,5 ile başlayan yükseliş trendi, ekim ayında yüzde 4,3'e kadar devam etti.

Ekim ayındaki zirveden bu yana yaşanan gerileme, varlıklar arası risk rallisini de yönlendiriyor.

10 yıllık tahvil getirilerindeki artış, 10 ile 2 yıllık ABD tahvil getirileri arasındaki farkı ölçen "2s10s" eğrisinde ayı piyasası düzleşmesiyle birleşirse riskli varlıklarda düşüş gözlenebilir. Öte yandan şahin politikasını sürdüren Fed'in sonraki dönem için yıllık yüzde 5,5'lik tahminini yakalaması durumunda dolar yükselebilir.

3. ABD Doları Endeksi (DXY) - Beşinci Dalga Etkisi Yüksek

ABD doları endeksi önemli ölçüde geriledi. Sadece altı haftada yüzde 10 düştü.

Bu keskin düzelme hareketi, Elliott dalga prensibinin ikinci ve dördüncü dalgasına denk geliyor. 2020 yılı boyunca yaşanan gerileme ikinci, son keskin düşüş süreci ise dördüncü dalganın özelliğini yansıtıyor.

Bu nedenle beşinci dalganın tıpkı birinci dalgaya benzer büyüklükte olmasını bekliyoruz. Gerçekleşirse, DXY değerini 120 seviyesine kadar çıkaracak yüzde 16'lık ralli yaşanabilir.

4. ETH - Beşinci Dalgada Düşüş

ETH, teknik analiz kurallarına göre ABCDE üçgen modelinin dördüncü dalga düzeltmesini tamamladı ve beşinci dalgada ayı piyasası satışlarının devam etmesi bekleniyor.

Ani düşüş baskısını ortadan kaldıracak olan 1.600 üst sınırı, izlenecek seviyeler arasında. Haftalık bazda 2.000 seviyesinin üzerinde bir kapanış, ayı piyasası beklentimizi gözden geçirmemize neden olacak.

Aşağı yönde ise 1.000 ve ardından 800 değeri kilit öneme sahip.

Yakın tarihli 1.000 ve uzun tarihli 800 satış opsiyonlarıyla birlikte, kısa vadede 1.600 ve uzun vadede ise 2.000 alım opsiyonlarının satışını öneriyoruz.

5. BTC - Beşinci Dalgada Düşüş

ETH ile benzer adımları izliyor olsa da BTC'nin dördüncü dalgada oluşturduğu azalan takoz modeli, ETH'de görülenden daha fazla düşüşe işaret ediyor.

BTC fiyatında görülecek büyük rallilerin ardından ciddi satış baskısının yaşanacağını öngörüyoruz.

Planımız, 20.000 seviyesindeki BTC alım opsiyonlarını satmak ve spot piyasada ilerlemek.

ARKK (mavi çizgi) ve BTC (turuncu çizgi) arasındaki ilginç benzerlik, BTC'nin geleceği konusunda negatif tablo oluşturuyor.

BTC'ye kıyasla iki ay önde giden ARKK fiyatı, daha düşük BTC seviyelerinin görüleceği konusunda uyarı yapıyor.

ARKK hisse senedi, pandemi sonrası oluşan teknoloji balonunun öne çıkan isimlerindendi ve düşüş yolunda da yine teknoloji dünyasına öncülük ediyor.

Şimdiden kendi beşinci dalgasını başlattı ve Mart 2020'deki dip seviyesinin altına indi!

Dot.com ile Benzerlikler

Dot.com balonunun 2001 yılında patlamasından sonra, ABD tarihinin en büyük 10 iflas vakaları arasında gösterilen Enron ve WorldCom gibi devler de dahil olmak üzere birçok teknoloji firmasında dolandırıcılık hadisesi yaşandı.

Piyasanın hızla yükseldiği dönemde yatırımcılar, para ucuzken yüksek fiyatları ödemeye istekli oldukları için bu dolandırıcılık hamlelerinin çoğu fark edilmedi. Gelgelelim, yatırılan likidite çekildiğinde ve sular çekilmeye başladığında, ilan edilen bilançoların çoğunun gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Piyasada net düzenlemelerin olmaması, kötü aktörlerin gölgede saklanarak çalışmaya devam etmesini sağladı. Enron vakası sonrası düzenlemelerde gözlenen reform dalgası, hızlı ticari büyümeyi baskılarken aynı zamanda sonraki yıllarda elde edilecek istikrarlı kârlar için de güçlü bir zemin oluşturdu.

Kaynak: UNSW news

DeFi piyasasının, Dot.com sürecini mükemmel biçimde takip ettiğini gözlemliyoruz. Geliştiricilerin, yatırımcıların ve piyasa katılımcılarının adil ve makul biçimde faaliyet göstermesini sağlayacak düzenlemelerin oluşturulması, piyasada katlanarak büyümeyi sağlayacak.

Kaynak: QCP Insights, Bloomberg, DefiLlama

Özet:

  • Enflasyonun tepe seviyesinden sıyrılmış olsak da, çoğu kişinin tahmin ettiğinden daha yapışkan bir enflasyonun oluşmasını ve en önemlisi, Fed'in yüzde 2'lik hedefinin önemli ölçüde üzerinde kalmasını bekliyoruz. Fed'in faiz oranlarını 4 ya da 5 kez daha artırıp yüzde 5,5'lik tahmin seviyesine yükselteceği ve 2023'ün dördüncü çeyreğine kadar da orada tutacağı anlamı çıkarılabilir.
  • Dünyanın ekonomik olarak büyümesi, bu yüksek faiz oranlarına dayanamayacak. Haliyle gelişmiş dünyada yaşayan bu nesil, durgunluk süreci 1970'lere kıyasla daha ılımlı olsa bile ilk kez stagflasyon ortamıyla karşılaşacak.
  • Geçen yılki alım satım senaryomuzun gerçeğe dönüşmeye oldukça yaklaştığını düşünüyoruz. Dördüncü çeyrekte yaşanan dördüncü dalga toparlanmanın ardından beşinci ve son dalgada satış görülecek. Yaklaşan bu beşinci dalga, tüm varlık sınıflarında uzun ve sancılı olacak. Muhtemelen 2023'ün üçüncü çeyreğine kadar sürecek ve yeni dipler gözlenecek.
  • Son olarak, Dot.com fiyaskosunun hemen ardından, Enron ve WorldCom gibi bugüne kadarki en büyük iflaslar arasında yer alan çok sayıda dolandırıcılık vakası da ortaya çıkmıştı. Benzer şekilde, 2022 kripto çöküşünde bu tür vakaların su yüzüne çıktığını görüyoruz.
  • 2001 ile benzerliğini değerlendirdiğimizde, ağır ihmallerin üstesinden gelmeyi amaçlayan bu düzenlemelerin; potansiyel kötü aktörleri ayıklayacağına, sektörde yeniden güven ortamı kuracağına ve bu tür olumsuz durumların uzun süre boyunca tekrarlanmamasını sağlayacağına inanıyoruz.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
6 people liked this article