CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Kripto Kullanıcılarında Benimsenme – CZ
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Kripto Kullanıcılarında Benimsenme – CZ

6d"
1 year ago

2023 CMC Crypto Playbook serisinin ilk benimsenme bölümünde Binance borsasının kurucusu ve CEO'su CZ, dünya çapında kripto kullanımı ve gelecekteki benimsenme

CMC Crypto Playbook 2023: Küresel Kripto Kullanıcılarında Benimsenme – CZ

İçindekiler

CoinMarketCap, 2023'te kripto benimsenmesinin geleceği hakkında görüşlerini almak üzere Binance CEO'su ve kurucusu Changpeng "CZ" Zhao ile bir araya geldi.

Join us in showcasing the cryptocurrency revolution, one newsletter at a time. Subscribe now to get daily news and market updates right to your inbox, along with our millions of other subscribers (that’s right, millions love us!) — what are you waiting for?

Olaylarla Dolu 2022'de Benimsenme Miktarı

  • CMC: 2022 yılında 3AC, Luna, Celsius, Voyager, FTX gibi birçok büyük ismin çöktüğünü gördük. Bu çöküşler, kullanıcılardaki kripto benimsenmesi açısından sektörü ne ölçüde etkiledi? Ve genel olarak benimsenme düzeyini ölçme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz?
CZ: 2022 kesinlikle iyi bir yıl olmadı. Birçok olumsuz durum gerçekleşti.

Benimsenme ölçüsüne bakma yöntemim genellikle Bitcoin fiyatı üzerinden oluyor. Bu değer, sektörü oldukça doğru biçimde yansıtıyor.

Tarihsel açıdan bakıldığında, Binance borsasındaki kullanıcı kayıt oranı ve işlem hacmi gibi değerler Bitcoin'in fiyatıyla yakından ilişki içinde. Bu trend, kullandığımız diğer tüm göstergelerle aynı ilerliyor. Şu anda Binance borsasındaki işlem hacmi, bir yıl önce Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.800 dolara yaklaştığı sürecin yaklaşık üçte biri seviyesinde. Tüm bu olaylar sektörü yavaşlattı ve olumsuz etki meydana getirdi.

Kaynak: CoinMarketCap (7 Aralık 2022)

Kripto sektörü genellikle dört yıllık döngülerden geçiyor. Her dört yılda bir ayı piyasası yaşanıyor. Sanırım şimdi o döngünün sonundayız: tarihsel açıdan bakıldığında ayı piyasaları yaklaşık bir yıl sürüyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık bir yıl uzaktayız.

Kullanıcıların Benimsenmesinde Yeni Dalga

  • CMC: Kripto sektörünün, yeniden kullanıcı benimsenme dalgası oluşturmak için somut olarak ne yapabileceğini düşünüyorsunuz? Daha kullanıcı dostu DeFi çözümleri oluşturmak mı? Merkezi kripto hizmet sağlayıcılarını daha sıkı düzenlemelere tabi tutmak mı? Gelecek yıl daha fazla insanı kripto alanına çekmek için aklınızda başka yollar var mı?
CZ: İnsanların kullandığı uygulamaları ne kadar geliştirebilirsek o kadar iyi. Olay bu kadar basit. İnternete ve nasıl büyüdüğüne bakarsanız, birçok farklı kişinin internetten yararlanan farklı uygulamalar geliştirdiğini görürsünüz. Bugün artık internet teknolojisinden bahsetmiyoruz bile. İnsanların kullandığı uygulamaları kullanıyoruz.

DeFi, CeFi, dijital cüzdanlar, daha hızlı blockchain ağları, eğitim ve düzenleyici iyileştirmeler gibi kripto alanıyla ilgili konuların hepsi… Bunların hepsi yardımcı olacak. Düzenleyici netlik çok önemli. Sektörde meydana gelen olumsuz durumlar göz önüne alındığında, daha şeffaf hale gelmeli ve daha fazla güven oluşturmalıyız. Bence sektör, kullanıcıların doğrulayabileceği çok daha şeffaf bir sisteme geçmek zorunda kalacak.

Son zamanlarda merkezi borsalarda yaşanan sorunlar göz önüne alındığında her geçen gün daha fazla kişi DeFi'ye geçecek. Ama sonra bir siber saldırı olacak, DeFi projesinde rugpull dolandırıcılığı yaşanacak, birileri DeFi alanında çok para kaybetmiş olacak ve ardından insanlar merkezi borsalara geri dönecek. Sektör aynı anda birden fazla alanda ilerliyor.

  • CMC: Yeni ürünler ortaya çıkarmak ya da düzenleme ve şeffaflığı artırmak gibi benimsenme konusunda neyin daha önemli olacağını seçmeniz gerekse, neyi ön plana alırdınız?
CZ: Benimsenme için ürünlerin daha etkili olduğuna inanıyorum. Örneğin, insanların özel anahtarlarını kendi kendilerine güvenli biçimde tutmasını nasıl kolaylaştırabiliriz? Daha pratik hale nasıl getirebiliriz? Kişinin özel anahtara erişmesi mümkün değilse yakınları nasıl erişebilir? Düzenleyici netlik çok önemli ve benimsenmeye de yardımcı olacak. Ama günün sonunda bunların hepsi birer ürün.

Ayı Piyasasında Yeniden İnşa

  • CMC: Binance, genel olarak sektör içinde küçük bir evren gibi. Bireysel kullanıcılar için spot alım satım hizmeti de sunuyorsunuz, kurumsal müşterilerinize vadeli işlemler, saklama hizmeti ve girişim desteği de veriyorsunuz. Farklı müşteri ve kullanıcı türlerine sahip bir borsa olarak, sizce 2022'den sonra sektörün güvenini yeniden inşa etmek ve benimsenmeyi artırmak adına en zorlayıcı konu ne olacak?
CZ: Daha çok insanın kişisel cüzdanlarına geçtiğini gördük. TrustWallet, merkezi Binance.com borsasına kıyasla çok hızlı biçimde büyüyor. Kurumsal iş sektörü açısından Binance Custody, oldukça keskin bir şekilde yükseliyor. Bu ikisi, BNB Chain platformunda görülen büyüme ile birlikte işlerin ne kadar hızlı arttığını daha net biçimde gösteriyor.

FTX çok büyük bir olaydı. Bu olay gerçekleştiğinde Bitcoin'in fiyatı 18.000 dolar civarındaydı. Bugün hala 17.000 dolar yakınlarındayız. Yaşanan olaya rağmen Bitcoin fiyatı o kadar fazla düşmedi. Bitcoin'in fiyatı herhangi bir özel durum olmadan da günde yüzde 5 ila 10 arasında düşebiliyor. Sektör dirençli hale geldi.

  • CMC: Hepimiz ayı piyasalarına şahit olduk. Hatta siz bizden daha fazla ayı piyasası gördünüz. Şu anki ayı piyasası döngüsünü geçmişteki herhangi bir döngüyle kıyasladığınızda öne çıkan farklılıklar neler?
CZ: Eskiye kıyasla sektör daha büyük. 2022 yılı itibarıyla artık metaverse var, GameFi var, DeFi var, kredi çözümleri var, NFT var…

2017'de yalnızca ICO projeleri vardı ve bu yöntemle başarılı olamayacak çok fazla proje söz konusuydu. 2013 ve 2014 yıllarında sektör sadece Bitcoin'den oluşuyordu. Sadece Mt. Gox çöküşü yaşanmıştı.

Her döngüde sektör biraz daha büyüyor. Bu döngüde birden fazla oyuncunun düşüşüne şahit olduk.

Benimsenme: İleriye Giden Yol

  • CMC: Sizce bir sonraki benimsenme dalgası nereden gelecek? Latin Amerika ya da Türkiye gibi yüksek enflasyonu olan yeni coğrafi pazarlardan mı, yeni nesil DeFi ürünleri ve GameFi kullanım senaryoları aracılığıyla mı, yoksa önde gelen varlık yöneticileri, sermaye grupları veya yeni nesil kullanıcıların oluşturacağı dalgadan mı?
CZ: 2017'nin başında ICO projeleri demezdim. 2020'nin başında DeFi projeleri demezdim. 2021'in başında NFT varlıkları demezdim. Ancak altı ay sonra bunların hepsi oldu. Hangisinin başarılı olacağını net biçimde tahmin etmek çok zor. Bunun cevabı, sektöre ürün geliştiren girişimcilere bağlı. Herhangi bir kişi veya ekip çok dikkat çeken proje ya da aniden viral olan ürün geliştirdiği zaman, o sektör çok daha fazla kullanıcıyı kendine çekiyor. Ancak, toplu olarak bakıldığında, her şey ileriye doğru hareket ediyor.

Her zaman olduğu gibi bu benimsenmenin yeni kullanım senaryolarından geldiğini, gerçekten hayal etmediğimiz bir durum olduğunu tahmin ediyorum. Kurumsal benimsenme yıllardır konuşuluyor ve nihayetinde gerçekleşecek. Yavaş adımlarla da olsa şimdiden kademeli olarak geliyor. Binance'in aslında çok sayıda kurumsal kullanıcısı var. Binance Custody çözümünde de çok sayıda kurumsal kullanıcı bulunuyor. Bu çok net bilinen bir kullanım senaryosu ve benimsenme belli bir oranda gerçekleşecek. Düzenlemeler de belli oranda geliyor, oradaki kişiler de sektöre dahil olacak.

Bitcoin en çok, enflasyondan korunma aracı olarak tercih ediliyor. Giderek daha fazla kişi bunu öğreniyor ve sektöre dahil olacaklar çünkü Bitcoin'in arzı sınırlı. Farklı bölgelerde öne çıkan farklı kullanım senaryolarının oluştuğunu gözlemledik. Asya'nın bazı bölgelerinde daha fazla alım satım yapan kişiler olduğu için takas işlemleri öne çıkıyor. Kuzey Amerika bölgesinde kurumsal ölçekte alım satım yapanlar daha belirgin. Latin Amerika vatandaşları, enflasyondan korunmak için kripto paraları kullanmayı tercih ediyor.Afrika'da insanlar kripto üzerinden kazan ve öde yöntemini kullanıyor. Tamamen olmasa da, coğrafi dağılımın bir dereceye kadar farklılık gösterdiğini tespit ettik. Siyah ve beyaz kadar net bir ayrım yok ama birbirinden farklı vurgular söz konusu.

Daima bir sonraki popüler olgunun, genellikle insanların hakkında konuşmadıkları ve tahmin etmedikleri bir şey olduğunu düşünürüm.

  • CMC: Kripto paralar hakkında herhangi bir Yeni Yıl kararınız var mı?
CZ: Hayır, net bir şey yok. Ayı piyasasının sona ereceğini görünce çok sevineceğim ve sonra… nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Bu röportaj, söylemlerin netlik kazanması için düzenlenmiştir.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
13 people liked this article