CMC Crypto Playbook 2023: Gerçek ve FUD — Ayı Piyasasında Zincir Üstü Analitik – Nansen
CMC Research

CMC Crypto Playbook 2023: Gerçek ve FUD — Ayı Piyasasında Zincir Üstü Analitik – Nansen

2023 CMC Crypto Playbook serisinin bu bölümünde Nansen, sene içinde tanık olunan ve sektör genelinde felaket niteliğinde tanımlanan olayların yaşandığı esnada

CMC Crypto Playbook 2023: Gerçek ve FUD — Ayı Piyasasında Zincir Üstü Analitik – Nansen

Kripto sektörü uçlarda yaşamayı sever. Bir yanda DeFi yazında yaşanan sıcak günler diğer yanda kripto kışının iliklere kadar işlemesi; bir yanda insanları sevinçten uçuran Dogecoin alternatifleri diğer yanda dünyanın en gelişmiş algoritmik operatörleri; bir yanda dedikoducular diğer yanda büyüyen profesyonel kadrolar, gerçekleri kontrol etmeye ve sektörden hesap sormaya hazır amatör analistler...

Örneğin, mayıs ayında çöken Terra'nın UST stablecoin'ini ele alalım. Algoritmik stablecoin varlığının dolar sabitini kaybetmesinden sonraki hafta sosyal medya fenomenleri, belirli bir görüş veya kurumdan bahsetmeden, çöküşün ABD hükümetinin müdahalesinden kaynaklandığına dair söylenti yaymaya çalıştı.

Sonraki hafta Nansen, olayın arkasında sorumlu bir ulus-devletin yer alması şöyle dursun, herhangi bir saldırganın dahi olmadığını ortaya koyan, dolar sabitinin yok olmasının arkasındaki kilit oyunculara detaylı bakış sunan On-Chain Forensics: Demystifying TerraUSD De-peg makalesini yayımladı.

Kapsamlı zincir üstü analizler, Nansen gibi araştırma firmalarından gelen raporlarla sınırlı kalmadı.

FTX'in kasım ortasındaki çöküşü sırasında yatırımcılar ve hatta gündelik kripto kullanıcıları bile para girişlerini, çıkışlarını ve rezerv varlıklarını takip etti. FTX borsasındaki kullanıcı mevduatlarını karşılamak için DeFi protokollerinden çekilen bireysel Alameda Research cüzdan hareketlerini dahi izlediler. Tüm bu çabaların sonunda kurumun, yöneticilerinin tahmin ettiğinden çok daha büyük sıkıntı içinde olduğu resmedildi ve topluluktaki pek çok kişiye tren kaçmadan evvel paralarını çekme fırsatı verildi.

FTX, Bahamalar'da ikamet edenlerin para çekme işlemlerini kısa süreliğine açarken bu trend devam etti. Amatör dedektifler ve profesyonel zincir analizcileri, her para çekme işlemini inceledi, kötü niyetli hamleleri ortaya çıkardı ve iflas avukatlarının yasa dışı biçimde çektikleri fonlarını geri almaları için bir karşı hamle hazırladı. Analistler, FTX'in çöküş hikayesindeki her gelişmeyi hem ana akım hem de kripto para medya kuruluşlarından önce yakaladı ve takip etti.

Bu gönüllü gazetecilik hareketi, dağıtık ve zincir üstü veri okuryazarlığı bulunan bir analist topluluğunun varlığını ve gücünü ortaya koydu. Kripto ekosisteminin karmaşıklığına rağmen bu sürece ana akım medya da etkileyici biçimde ilgi gösterdi. Yılın başında ana akım basın kuruluşları CoinMarketCap veya Nansen gibi firmalara ulaşıp konu hakkında bilgi almak için sorular sormaya başladı. Analistler; merkeziyetsiz borsaların temellerini, kendi kendine saklama hizmeti, merkezi ve merkeziyetsiz kredi platformları arasındaki farkları açıklamak için saatler harcadı.

Bu temel bilgi eksikliğine kıyasla geçen hafta Binance borsasındaki para çıkışı haberinin içeriği taban tabana zıt. Bir Nansen analistinin attığı tweet üzerine harekete geçen Reuters, Bloomberg, Wall Street Journal, Forbes, Fortune, CNBC, NBC, Washington Post, BBC ve CNN muhabirleri, zincir üstü verileri şaşırtıcı bir okuryazarlıkla alıntılayıp okuyucularına aktardı. Eski nesil medya da artık zincir üstü olayları güvenilir biçimde manşetlerine taşıyabilir, hatta bazen belirli blockchain adreslerinden alıntı yapabilir. Bu gelişme, en büyük medya kurumlarında bile rastlanılan "Etherium" şeklindeki yanlış yazımların artık aşıldığını, endişe verici bir düzenlilikle olsa da ilerleme elde edildiğini gösteriyor.

Geleneksel medya artık kripto sektörünü daha kapsamlı biçimde ele almaya hazır görünürken önde gelen kripto kurumları da onlara karşı daha şeffaf olmaya hazır. FTX'in çöküşü sonrası birden fazla merkezi borsada, müşteri mevduatlarını içeren adresleri yayınlayacakları "Rezerv İspatı" sistemi konuşulmaya başlandı. Nansen Portföy ekibiyle birlikte çalışan kullanıcılar, artık birçok üst düzey borsanın varlıklarını denetleyebiliyor.

Çeşitli kurumlardan şeffaflık yönünde atılan bu adımlar ve bunları talep eden yatırımcı kamuoyunun artan ilgisi, birçok kişinin çok uzun süredir sektörde eksik olduğunu düşündüğü 'kendi kendine düzenleme' işlevini kazanmasını sağlayabilir.

Yıl sona ererken birçok yatırımcının, 2022 içinde yaşanan olaylara dönüp baktığında hayal kırıklığı hissetmesi gayet doğal. Ne de olsa topluluğun en hırslı ve açık sözlü üyelerinden bazılarının dolandırıcı olduğu ortaya çıktı. Son derece sert esen makroekonomik rüzgarlar karşısında, hafızalardaki en güçlü boğa piyasalarından biri, karşısına çıkanı yere seren ayı piyasasına dönüştü.

Bununla birlikte, zincir üstü verilere derinlemesine bakıldığında, önemli esneklik ve canlılık alanları bulmak mümkün. DeFi alanında kilitli toplam varlık miktarı 40 milyar doların üzerinde seyrediyor. Yalnızca Ethereum üzerindeki NFT varlıkları bu yıl 8,77 milyon ETH, yani yaklaşık 10 milyar doların biraz üzerinde işlem hacmi yakaladı.

Önceki ayı piyasalarının aksine, artık güçlü bir kripto kullanıcı tabanı var. Bu kitlenin dahil olabileceği geniş bir uygulama yelpazesi söz konusu. En büyük ve en etkili merkezi kuruluşlardan bazıları piyasadan silinse dahi bozulmayan, büyük çöküşlere karşı dirençli olduğu kanıtlanmış, gelişen ve merkeziyetsiz bir ekosisteme dönüştü.

Bu kullanıcılar ayrıca, önceki kripto döngülerine kıyasla benzeri görülmemiş kalitede analitik araçlara ve verilere sahip. CoinMarketCap gibi ücretsiz kaynaklardan Nansen Pro gibi abonelik tabanlı hizmetlere kadar, ayı piyasasını atlatan gündelik kripto kullanıcılar her zamankinden daha fazla bilgi sahibi. Sosyal medya sohbetlerinin kalitesi de bunu yansıtıyor.

Bu ayı piyasasının ne kadar süreceğini söylemek zor. Ancak bir sonraki boğanın galipleri şimdilerde doğru hamleleri yapanlar olacak ve Nansen, dedikoduların sesini kesmelerine ve sektörün geleceğini belirlemelerine yardımcı olmaya hazır.

Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
3 people liked this article