Shiba Inu: Coinbase'in en iyi arkadaşı mı?
Altcoins

Shiba Inu: Coinbase'in en iyi arkadaşı mı?

10 months ago

Twitter'da sadece Shiba Inu projesini takip eden Coinbase'e kadar, token'ın kripto topluluğunda neden bu kadar popüler olduğunu masaya yatırıyoruz.

Shiba Inu: Coinbase'in en iyi arkadaşı mı?

İçindekiler

16 Eylül Perşembe günü, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, yaptığı açıklamayla Shiba Inu (SHIB) token'ını listelediğini duyurdu. Bu haberin ardından kripto para topluluğunda büyük heyecan oluştu: SHIB fiyatı, duyurunun hemen ardından birkaç saat içinde bir milyon token başına yaklaşık 6.583 dolardan 9.186 dolara yükseldi. Yani neredeyse yüzde 40'lık artış gerçekleşti.

Bir buçuk hafta sonra, fiyat bir milyon SHIB token başına yaklaşık 7.378 dolara geri çekildi, ancak token sosyal medyada en çok konuşulan kripto para birimlerinden olmaya devam ettiği için, ön listeleme seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürdü. Kripto para topluluğunu bu kadar heyecanlandıran varlığı şimdi yakından inceleyelim.

Listeleme Şartları

Coinbase, kullanıcılarına gönderdiği e-postada, hem temel platformu hem de gelişmiş platformu Coinbase Pro üzerinde Shiba Inu (SHIB) para biriminin gönderme ve alma işlemlerine açıldığını, alım satımının yapılabildiğini duyurdu. SHIB, borsa üzerinde ABD doları ve Tether (USDT) stablecoin ile işleme alınabiliyor.
Bu arada, New York'ta bulunan borsa müşterilerine ayrı bir e-posta gönderildi ve aynı bilgiler Coinbase listeleme bilgi sayfasında da yayımlandı. Açıklamada, SHIB para biriminin New York sınırları içinde henüz alım satıma açılmadığı bilgisi yer alıyordu.

Shiba Inu Nedir?

SHIB, internet şakası (meme) üzerine geliştirilen Dogecoin (DOGE) para biriminden esinlenerek hayata geçen kripto para birimlerinden biri. Tahmin edebileceğiniz üzere Doge bir köpek. Özellikle de Shiba Inu ırkı köpeğin, sinsi bakışlarla poz veren bir temsilcisi. Görüntüleri internet üzerinde, genellikle Comic Sans yazı tipinde ve parlak renklerde yazılmış "vay be" ya da "çok havalı" gibi sözlerle birlikte kullanılıyor.

Kripto para dünyasının en ünlü köpeği

Dogecoin, yazılım mühendisi ve erken dönem kripto para geliştiricisi olan ve aynı zamanda sektörü eleştiren Jackson Palmer tarafından Aralık 2013'te hayata geçirildi. Proje bir şaka olarak başladı. Kripto para piyasasının aşırı spekülatif yapısıyla dalga geçerek, temelde gereksiz ürünlerin markalaşması veya ünlü birinin Twitter üzerinden yorum yapması gibi yüzeysel faktörler üzerine fiyat oynaklığı yaşayabileceği konusuna vurgu yapmak için geliştirildi.
Palmer'ın yaptığı değerlendirme doğru çıkmış gibi görünüyor. Çünkü "şaka" amaçlı geliştirilen kripto para, gerçek hayatta birçok milyonere hayat verdi. Başlangıçta kripto para biriminin değeri, sentin (0,01 dolar) yüzde biri civarındayken, Mayıs 2021'de yaklaşık 0,68 dolarlık zirveye ulaştı. Milyarder girişimci Elon Musk'ın destekleyici tweet'leri para biriminin yükselmesine önemli ölçüde yardımcı oldu.
Projenin çıkış noktasını gözden kaçıran ya da bilakis o düşünceyi desteklemeye çalışan para birimleri hayata geçti. Dogecoin'in başarısının ardından birden çok Doge temalı kripto para ortaya çıktı. Çoğu, popüler "meme"in başarısından faydalanmaya çalıştı. Bunlar arasında DogeCash (DOGEC), Dogelon Mars (ELON), RenDOGE (RENDOGE), Kishu Inu (KISHU) ve tabii ki bu yazının konusu olan Shiba Inu (kripto para birimi, köpek değil) yer alıyor. Ancak gerçekte liste daha kabarık.

Bolca Merkeziyetsizlik ve Kendi Kendine Yönetişim

Türetilmiş tüm para birimlerine kıyasla SHIB, piyasa değeri bakımından 47'nci sırada yer alarak en başarılı alternatif konumunda. Ağustos 2020'de Ryoshi takma adında, gerçek kimliği bilinmeyen geliştirici veya geliştirici grubu tarafından oluşturulan Shiba Inu, kendini topluluk tarafından yönetilen ve tamamen merkeziyetsiz bir ekosistem olarak konumlandırıyor.
Bitcoin (BTC) gibi kasıtlı olarak arz kıtlığı içeren kripto para birimlerinde gözlenen aşırı zenginliği önlemek için SHIB, arzı bol olacak biçimde tasarlandı. Başlangıç aşamasında bile bir katrilyon kripto paradan oluşan geniş bir kaynağa sahipti.
Shiba Inu, Ethereum blockchain ağı üzerine inşa edildi. Akıllı sözleşme işlevselliği sayesinde SHIB'nin merkeziyetsiz finans (DeFi) ekonomisine doğrudan entegrasyonu mümkün oluyor. Nispeten daha az esnek olan Dogecoin blockchain ağı, Scrypt isimli İş İspatı (Proof-of-Work, PoW) algoritmasını kullanıyor ve yeni nesil paraların sunduklarının gerisinde kalıyor.
Ekosistem üzerinde merkezi kontrolün olmamasını sağlamak için için Ryoshi, kripto para sektöründeki en tanınmış ve güvenilir kişilerden biri olan Vitalik Buterin'e arzın yarısını göndermişti. Ethereum (ETH) kurucusuna, toplam arzın yarısını göndermenin, ekosistemin temellerine uygun olduğunu düşünmüştü.
Buterin, kripto para sahiplerini hayal kırıklığına uğratmadı. Zira, Hindistan Covid Kripto Yardım Fonu'na 1 milyar dolar değerinde SHIB bağışladı. İronik olan şu ki, yüklü satış yaparak token'ın fiyatını geçici biçimde düşürdü ve yapılan bağışın gerçek değeri yaklaşık 400 milyon dolara geriledi. Buterin daha sonra, projeye destek vermek için toplam arzın yaklaşık yüzde 40'ını dolaşımdan kalıcı olarak kaldırdı, yani yaktı.
Tüm bu faktörler, kripto para biriminin başarılı performans elde etmesini sağladı. Ağustos 2020'de piyasaya sürülen SHIB'nin fiyatı, Mayıs 2021'de gözlenen mevcut tüm zamanların en yüksek değerine ulaşana kadar birkaç bin kat yükseldi.

#SHIBARMY Nedir?

Dogecoin gibi Shiba Inu da bu yolculukta milyonerler ortaya çıkardı. Ayrıca tıpkı Dogecoin gibi birden fazla ünlüden destek aldı. Bunlar arasında dünyaca ünlü pop müzik grubu Backstreet Boys'un üyesi olan Nick Carter da vardı. Mayıs ayında, "#SHIBARMY ##shiba" diye paylaşım yaparak, yatırımcısı olduğunu gururla ilan etti.

Ortadaki adamın köpek temalı internet parasına büyük bir hevesle yatırım yapacağını kimse hayal etmemiş olmalı. Fotoğraf: Glenn Francis

Floridalı NFL yıldızı Antonio Brown da benzer bir mesaj gönderdi ama bu sefer zamanlama iyi ayarlanamamıştı. SHIB'i "bir sonraki Dogecoin" ilan eden mesajın ardından kripto para, iki hafta boyunca geriledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 76 oranında düştü.
Ünlüler tarafından atılan tweet'lerin yasaları çiğneyip çiğnemediği konuşuluyor. Elinde büyük miktarda varlık bulunan ve "manipülatif" olarak yorumlanabilecek tweet'ler atan ünlüler, ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonunun (CFTC) radarında. Kripto para medya kuruluşu Decrypt tarafından fikirlerine başvurulan avukatlar, Twitter üzerinde Shiba Inu için gösterilen destek konusunda iyi yorumlarda bulunmuyor.
Coinbase, değer varlıklarını takip etme konusundaki alışılmış uygulamasına geri dönmeden önce, Shiba Inu para biriminin Twitter hesabını kısa süreliğine takibe almıştı.
Nihayetinde SHIB para biriminin, günlük işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci kripto borsası olan Coinbase üzerinde listelemesi, projenin tarihinde önemli bir kilometre taşı oldu.
Bu makalede, yalnızca bilgi amacıyla, üçüncü taraf web siteleri veya harici içeriklere bağlantılar yer almaktadır ("Üçüncü Taraf Siteleri"). CoinMarketCap Üçüncü Taraf Siteleri, CoinMarketCap'ın kontrolü altında değildir. CoinMarketCap, Üçüncü Taraf Sitelerinde yer alan herhangi bir bağlantı veya Üçüncü Taraf Sitesindeki herhangi bir değişiklik veya güncelleme de dahil olmak üzere herhangi bir içerikten sorumlu değildir. CoinMarketCap sadece size kolaylık sağlamak için bu bağlantıları sunmaktadır. Site üzerinde herhangi bir bağlantının yer alması, sitenin CoinMarketCap veya operatörleri ile herhangi bir ilişki içinde olduğu, onaylandığı, kabul edildiği veya önerildiği anlamına gelmez. Bu makale kullanıcılar için tasarlanmıştır ve yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Açıklanan ürün veya hizmetlerle ilgili herhangi bir maddi karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız gerekmektedir. Bu makale yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve o şekilde yorumlanmamalıdır. Bu makalede yer alan görüş ve yorumlar yazarın [şirketin] kendi görüşleridir. CoinMarketCap'in görüşlerini yansıtmamaktadır.
14 people liked this article