Словник

Валідатор

Moderate

Учасник блокчейну proof-of-stake (PoS), який бере участь у перевірці блоків за винагороди.

Що таке валідатор?

Валідатор (validator) є важливою частиною механізму консенсусу Proof of Stake (POS), відповідальністю якого є перевірка блоків для отримання винагороди.
Децентралізований характер технології блокчейн робить її вражаючою та настільки багатообіцяючою, що все більше і більше людей використовують її. Кожен блокчейн має будівельні блоки, які називаються вузли. Вони відповідають за зберігання даних, але ці дані потрібно спочатку підтвердити або перевірити у мережі блокчейн. І тут до гри вступає валідатор.
Існує два поширених протоколи перевірки мережі блокчейн: Proof-of-Work та Proof-of-Stake.

Подібно до банкіра, який відповідає за перевірку транзакції перед її обробкою, валідатор перевіряє кожну вхідну транзакцію.

Транзакцію можна завершити, а її запис можна додати до блокчейну лише після перевірки її точності та юридичної автентичності — це робить валідатор.

У механізмі Proof-of-Stake валідатор визначає, чи відповідає транзакція правилам, які вважають її дійсною. Весь процес робить мережу блокчейн безпечною та прозорою.

PoW проти PoS

Деякі блокчейни працюють на основі моделі Proof-of-Work для перевірки, а деякі покладаються на метод Proof-of-Stake. Для блокчейнів, які використовують метод PoW, майнери вирішують складні математичні задачі, — а інші вузли перехресно перевіряють цю інформацію, щоб отримати винагороду. Цей метод вимагає, щоб майнери працювали як валідатори. Той, хто першим розгадає головоломку, додає свій блок і отримує нагороди.

Але що не так з PoW? Що ж, майнінг не є найкращим рішенням через його вимоги, оскільки він потребує спеціалізованого обладнання для створення необхідної обчислювальної потужності — та споживає багато енергії.

З іншого боку, Proof-of-Stake не вимагає спеціального обладнання чи енергії. Цей метод фокусується на потужності валюти шляхом визначення участі відповідно до пропозиції монет. Протокол вибирає валідаторів випадковим чином відповідно до стейкінгованих монет. Валідатори у такому механізмі отримують комісію за транзакцію або комісію мережі як винагороду.

В принципі, обидва протоколи перевірки мають спільну мету. Проте Proof-of-Stake вважається безпечнішим та ефективнішим, ніж Proof-of-Work.