Словник

Протокол

Easy

Набір правил, які визначають взаємодію в мережі, зазвичай включають консенсус, перевірку транзакцій і участь мережі у блокчейні.

Що таке протокол?

Протокол (protocol) - це набір правил, які дозволяють обмінюватися даними між комп’ютерами. Криптопротоколи визначають структуру, яка є основою мереж блокчейну. Наприклад, блокчейн Bitcoin - це протокол, створений Сатоші Накамото (Satoshi Nakamoto), який дозволяє надсилати платежі у режимі P2P без посередників. Блокчейн працює як розподілений реєстр, який записує транзакції та захищений об’єднаною обчислювальною потужністю мережі.

Які основні криптопротоколи?

Криптопротоколи є основою інновацій, якими є криптовалюти. Вони забезпечують функцію децентралізації кількох служб без центрального органу, який координує функціональність протоколу. Наприклад, протокол Bitcoin був першим, хто створив цифрові однорангові платежі, які підтверджено обчислювальною потужністю. Це механізм консенсусу proof-of-work, який вирішив проблему подвійних витрат.
Блокчейн Ethereum - це протокол, який породив смарт-контракти, які є детермінованими функціями, які працюють як будівельні блоки для створення більш складних систем. Наприклад, смарт-контракти дозволяють Ethereum копіювати послуги фінансових установ виключно за допомогою коду. Ця послуга відома як децентралізовані фінанси (DeFi) і стала можливою завдяки поширенню протоколу Ethereum.
Інші протоколи, які були створені з тих пір, пропонують різні варіанти використання, як-от свопи токенами, стейкінг, маржинальна торгівля, кредитування, забезпечення ліквідності та інші функції.

Як криптопротоколи заробляють гроші?

Криптопротоколи зазвичай надають послугу, яка замінює централізовану службу децентралізованою версією, яка працює виключно на основі смарт-контрактів. Наприклад, важливі випадки використання криптопротоколу:

Криптопротокол стягує комісію на основі послуги, яку він надає, яка зазвичай становить невелику частку від об'єму транзакції. Ним керують лише кілька членів команди, і це, здебільшого, автоматизований код у смарт-контрактах.